Samočinná vodárna - Darling

Návrhy konkrétních zařízení.
carl
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: sob 12 led 2008 20:56
Kontaktovat uživatele:

Samočinná vodárna - Darling

Příspěvek od carl »

Odstraněny prázdné příspěvky, jinak nezměněno. Vlákno čisté. 10.6.2012 SDK

jak mam zapojit zamocinou vodarnu(darling)co ktomu budu vsechno potrebovat za armatury jaky pouzit material nejlepe je nejlepsi pouzit PE-LD nebo PE-HD.Jak to mam vsechno pozapojovat a jaky koupit darling.
Nemate nekdo nejake planky nebo scripta k tomuto tematu nebo tematu co se tyce INSTALATERA


INSTALATER
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: samočina vodarna-darling

Příspěvek od Ilem »

carl píše:jak mam zapojit zamocinou vodarnu(darling)co ktomu budu vsechno potrebovat za armatury jaky pouzit material nejlepe je nejlepsi pouzit PE-LD nebo PE-HD.Jak to mam vsechno pozapojovat a jaky koupit darling.
Nemate nekdo nejake planky nebo scripta k tomuto tematu nebo tematu co se tyce INSTALATERA
Je to stejný, jako kdyby ses ptal,jaký si máš koupit kotel. Bez znalosti místních podmínek se nedá poradit. Kup ho v odborné prodejně, tam tě vyzpovídají a poradí ti.


"Dum spiro spero"
Ciceron
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Re: samočina vodarna-darling

Příspěvek od JiMi »

carl píše:jak mam zapojit zamocinou vodarnu(darling)co ktomu budu vsechno potrebovat za armatury jaky pouzit material nejlepe je nejlepsi pouzit PE-LD nebo PE-HD.Jak to mam vsechno pozapojovat a jaky koupit darling.
Nemate nekdo nejake planky nebo scripta k tomuto tematu nebo tematu co se tyce INSTALATERA
Toť i můj názor. Věc, která jde běžně koupit nemá cenu vymejšlet. Nikdy to neuděláš levněji. Obzvláště u běžných věcí, který už nemusí vydělávat na reklamu a první tři baráky pana podnikatele.
Jiná věc by byla, kdyby se ti doma válelo čerpadlo, expanzka, nebo nějaký presostaty. Ale na to se neptáš, protože tam bys neměl na výběr.

Svého času jsem na chalupě taky zaváděl vodu a snažil jsem se to poslepovat z čeho se dalo, a výsledek ? Jo voda tekla, ale příště už bych šel do novýho. Je to hned a máš před sebou klidná léta do první závady.
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
carl
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: sob 12 led 2008 20:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od carl »

Stduduji instalatera 3 ročník a na zaverečne zkoušky možna budu mit toto tema a mist nam řikal at se veco pozjištujem sami tak se ptam vas


INSTALATER
JiMi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: stř 05 pro 2007 16:17
Bydliště: ta jižní morava

Příspěvek od JiMi »

carl píše:Stduduji instalatera 3 ročník a na zaverečne zkoušky možna budu mit toto tema a mist nam řikal at se veco pozjištujem sami tak se ptam vas
Aj, tak odtud vítr fouká.
Ne, že by ti tu neměl kdo poradit, nebo snad nechtěl, ale víš, sám jsi psal, že mistr vám říkal ať si něco pozjišťujete sami.

Co tím asi tak chtěl říct ? Aby vás donutil alespoň k nějaké samostatné činnosti ? Nebo myslíš že vás chtěl donutit k samostudiu ? Až takový brutus je to, ten váš mistr ?
Kdyby vám řekl, zajděte na UPRAMENE a vytáhněte z těch magorů co nejvíc, ať se s tím nemusíte dlouho srát, to by byla jiná. To bychom rádi odpovídali na cokoliv by ses zeptal. IRONIE.

Jako první slovo svého vysvětlení jsi sám uvedl studuji, ne snažím se vším prokličkovat bez práce. Tak studuj.
Jinak jsi nám tu zase dal krásný příklad toho, kam jde naše a vůbec všeobecně školství a výchova.

Nic ve zlým, to máš jako s tím rybářem, kterej má pomoci člověku, který má hlad. Má dvě možnosti. Buď mu dá rovnou rybu a nebo ho naučí chytat ryby. Otázka je, co je pro vyřešení hladomoru lepší ?
JiMi


Přestavba motoru Š120 na stirling
carl
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: sob 12 led 2008 20:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od carl »

Mno vidím že jsem narazil na špatnou cestu.


INSTALATER
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

carlova cesta

Příspěvek od 1220 »

carl píše:Mno vidím že jsem narazil na špatnou cestu.
Nedej se zmást sám sebou , cestu sis holt vybral a tak si nestěžuj na cestu ....
Ezopovy bajky jsou o tomtéž.
Masakršššš kšc :devil: :bye:
K.


carl
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: sob 12 led 2008 20:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od carl »

Tak ještě naposledy jetu někdo tak hodný a poradími...


INSTALATER
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

carl píše:Tak ještě naposledy jetu někdo tak hodný a poradími...
Trochu ti poradím, ale teď nemám čas. Musím vymyslet, jak ti stručně vysvětlit to, co ses 3 roky učil. Nevím teda co vás tam učí. Tohle jsou základy, které zná každý kutil. Mě to taky nikdo neučil, jen jsem si musel opravit vodárnu a pochopit, jak funguje.
Ale otevřel jsi mi oči. Teď už chápu, proč si můj syn myslí, že odmaturuje, když já bych ho nepustil ani do druháku. Ale za to ty nemůžeš. To je chyba systému. Učitelé jsou placeni za to, že učí, ne za to, že naučí.


"Dum spiro spero"
Ciceron
petr111

tohle ale mistrovi neříkej......

Příspěvek od petr111 »

Darling neboli malá vodárna je ideální mrhač energie, jako všechny tlakové systémy rozvodů obecně.......
Postupu následovně :
Najdi poblíž obydlí potůček či horskou bystřinu.
Sestroj si sám krásný trkač.
Na krov, co nejvýše to půjde, uchyť nádrž - rezervoár.
Výtlak z trkače zaveď do rezervoáru.
Přepadová potrubí rezervoáru zaveď do zalévacího sudu, samozavlažovacího systému atp.
Z rezervoáru udělej rozvodné potrubí po celém domě.
Běž do plastu - PP nebo PEHD, co je tvému umění bližší. Rozměry jsou stejné, když nezvládáš tvarovky ani sváry na tupo, jsou tu ještě PP spojky od firmy MATEJCIUS, levné, spolehlivé a trvanlivé.......hasák snad máš.......
Jo, akorát masážní sprcha tu nepůjde, jinak pokud budeš mít převýšení 8 m, což je 0,8 bar, 0,8 at. neboli v jednotkých SI 80 kPa, bude to stačit i pro sání pračky a myčky.
Jo, ale kam by přišel ČEZ ?


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jak Karel k darlinku příšel

Příspěvek od 1220 »

1 . Přečíst : http://www.pumpa.cz/?page=jak_nakupovat_cerpadlo
2 . Nesmí mít sací výšku větší než 8 m aby se netrhal sací sloupec.
3 . Velikost odběru zjistit, podle toho velikost čerpadla.
4 . Čím větší vzdušník , tím líp.Vzdušník se musí postavit tak aby byl částečně naplněný vodou, je ale na výstupu čerpadla .
5 . Zákazník si musí zajistit tepelnou ochranu motoru čerpadla a tlakový spínač , který zapne při snížení tlaku na nastavenou hodnotu a vypne při jiné vyšší nastavené hodnotě. Tlak v soustavě pak kolísá za provozu mezi oběma hodnotami. Nesmí být menší než tlak potřebný k vytlačení vody do nejvýše položeného odběrného místa.
No a máš to zadara, že ano, přesně jak Tě výchova této společnosti/super / naučila. Asi za dvě stovky si o tom můžeš koupit v každém knihkupectví nejméně dvě knížky , ale to už si prosímtě najdi sám jak se jmenují ano ?
Pokud jsi z děcáku, nebo lapáku, možná Ti někdo na konrétní dotaz rád odpoví. Zvyšování lidské energie je mnohdy bolestný proces.
K.


petr111

a jak si to predelal petr......

Příspěvek od petr111 »

Koupil jsem domeček i s darlingem......ve studni ponorka, klapka na sání, výtlak do sklepa, tam větrník s "míčem" a šup do trubek.
No tohle samozřejmě vodaře uspokojit nemůže......
Tak jsem to udělal takhle :
Z PP jsem svařil nádrž o onjemu asi 700 litrů, má dvě spodní přepážky, dvě vrchní norné stěny, retenční prostor. Samozřejmě odkalovací armatury a potrubí.
Tato nádrž, nazývejme ji hrdě vodojem je plněna tou ponorkou ze studny. Řízení se děje pomocí tříhladinových vodivostních sond, třífázový motor čerpadla spíná "rychlý" stykač. Nikdy nedoporučuji používat u běžných zapojení třífázový tlakový spínač OEZ Letohrad, pěkně pálí ty asynchronní motory, vzhledem k četnosti sepnutí se zkracuje životnost čerpadla na čtvrtinu !!!!!! Ale to jsem odbočil.
Sací potrubí z vodojemu je napojeno na filtr - takový ten plasťák s výměnnou vložkou.
Jo a místo chlorace ? Samozřejmě hygienizace vody pomocí UV záření.....to snad každý kutil zvládne sám.
Za filtrem je napojený klasický darling, zakoupená v BAUMAX-u v akci za 2990,- včetně nerezové nádrže s míčem, čerpadla a tlakového spínače.
Ty kabely jsem samozřejmě rozpoji, do rozvaděče jsem osadil stykač a softstartér (kdybych byl puňta, dal bych tam fr. měnič, kontroler s PID regulátorem a tlakový snímač 4 - 20 mA).
Čerpadlo jsem sundal z původního uložení a podložil gumou, aby to nevibrovalo - i když je to ve sklepě, nemusí být vodárna slyšet.
No a to je asi tak všechno.......
(na ten trkač bohužel nemám potůček, bydlím na kopci)


carl
Nový člen
Příspěvky: 12
Registrován: sob 12 led 2008 20:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od carl »

diky hoši sem vam vděčnej,inač ve škole sme se neučili zapojovani samočinych vodaren atd..Řikali nám že se vetšinu věci musime naučit sami...tak sem zvolil tuto volbu bo internetu upramene.jeste vas budu potrebovat inac zatim


INSTALATER
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ještě jeden pohled

Příspěvek od Ilem »

Můj případ: běžná vodárna nesplňovala moje požadavky, protože jsem potřeboval zároveň dodat vodu do tepelného čerpadla a navíc mám myčku, která když má míň než 5 atmosfér nadává na nedostatek vody. Takže jsem potřeboval litr za sekundu při tlaku 5 atm ze studně hluboké 10m. Kvůli trhání vodního sloupce a kvůli využití ztrátového tepla čerpadla padla volba na ponorné čerpadlo. 10m je 1atm, takže muselo dodat 3600l/h do tlaku 6 atm. Plus nějaká rezerva. Sehnal jsem si křivky čerpadel a vyšlo mi 2kW Willo. Tlakový spínač (presostat, manostat) jsem použil ze starší vodárny, protože nový se mi nepodařilo přejustovat na 5 atm. Dále jsem počítal vyrovnávací nádobu. Životnost presosotatu jsem zjistil na 1 000 000 cyklů. Za zimu proteče tepelným čerpadlem asi 720 000 litrůvody. pokud chci, aby spínač vydržel aspoň 5 let (3 600 000 l), musí na jedno sepnutí protéct aspoň 3,6 l. Z toho mi vyšel minimální objem expanzomatu 7,2 l. V klidu jsem tedy použil 100 l nádobu, kterou jsem měl doma. Problém nastal tím, že na ponornén čerpadlo se nedá namontovat ventilek přisávající vzduch a při tlaku 5 atm byl vzduchový polštář za několik měsíců rozpuštěn ve vodě. Vyměnil jsem tedy nádobu za membránový expanzomat a od té doby je klid.

Pokud trochu používáš mozek, najdeš tam všechno.

Ještě něco, co ti řeknu přímo, protože to je nad slunce jasné, ale každého to nenapadne.: Mezi čerpadlem, expanzomatem a presostatem nesmí být žádný ventil. Jinak, až ho někdo zavře, spálí čerpadlo.


"Dum spiro spero"
Ciceron
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: a jak si to predelal petr......

Příspěvek od chiq »

[quote="petr111"]
...Jo a místo chlorace ? Samozřejmě hygienizace vody pomocí UV záření.....to snad každý kutil zvládne sám.
quote]
Máš nejaký jednoduchý nákres? Aj keď si kutím ;) , ale toto som považoval za niečo zložité, aj vzhľadom na cenu, za akú sa UV-filter predávajú.


Odpovědět

Zpět na „Stavebnice“