Elektret - Baterie využívající pole země

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
maroš
Starší člen
Příspěvky: 117
Registrován: stř 06 bře 2013 16:18
Dostal: 3 poděkování

Re: Elektret - Baterie využívající pole země

Příspěvek od maroš »

amerícium sa používa v detektoroch plynu a berílium v rőntgénových lampách. rainerov nikel by nebol problém zohnať. takže až by sa našiel vyradený detektor tak môžeš s neho opatrne vybrať amerícium a vo vypálených rőntgénkach zase opatrne vybrať berýlium. neviem kde to mám napísať keď je to "Energie u pramene, či mám urobiť ďalšie vlákno. ešte by som chcel vylepšiť to čo som napísal.


qizo
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: pon 08 dub 2013 4:24

Re: Elektret - Baterie využívající pole země

Příspěvek od qizo »

Tak podarilo sa mi prelúskať všetky príspevky, nie všetky odkazy a stiahnuté dokumenty som preštudoval.
Elektródy 196 cm2 znamená štvorec o strane a=14 cm, pri kruhu d=16 cm. Napojiť napätie na elektrtródu na jednom mieste? to by bol vhodnejší asi kruh a napätie pripojiť v strede? Ak štvorec a jeden bod, je jedno či stred, alebo roh? Elektróda Cu, Al, či iná? Čo hrúbka?
Ďaľšia myšlienka, vyrobiť niekoľko týchto článkov a potom ich zapojiť- myslím že by to bolo sériovo alebo skúsiť urobiť už sériový článok spôsobom elektróda-elektrét-elektróda-elektrét-elektróda atď.
Patrím k "čistým hlavám" tejto problematiky:-)
Kde sa tu dočítam o damácich e-mobiloch.
Juraj


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektret - Baterie využívající pole země

Příspěvek od Waldes »

Osobne by som uprednostnil kruh, nakoľko pri výrobe sa používa VN a to zvykne z akýchkoľvek hrán sršať, na mieste pripojenia až tak veľmi nezáleží ale tiež by som nešiel na okraj. Niekto používa Cu niekto Al ale lepšie bude obe teda myslím každá elektróda iná, najlepšie podla elektropozitivity materiálu Nevidím dôvod skladať do série, hotové by som skôr zapojil paralelne aby som získal čo možno najväčší prúd ...
Waldes.


Nieje nič nové, len zabudnuté ...
MartinFALCON
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: stř 01 úno 2006 10:19

Re: Elektret - Baterie využívající pole země

Příspěvek od MartinFALCON »

Tak koukám, že se to tu za těch 7let rozrostlo na 25stránek, zajímalo by mě jestli to za tu dobu někdo vyrobil nebo se tomu alespoň trošičku přiblížil...


Jirkason
Zasloužilý člen
Příspěvky: 236
Registrován: čtv 22 pro 2011 20:07
Bydliště: SK
Dal: 47 poděkování
Dostal: 125 poděkování

Re: Elektret - Baterie využívající pole země

Příspěvek od Jirkason »

Zdravim vsechny,
neda mi to trochu se do toho vlozit, trochu jsem to tu procetl a mnoho řeči a skutek utek.
Asi takto. eklektret delej 45 karna. vosk, 45 nerafinovana kalafuna-nejlepsi zabijeckova na stahovani stetin prasete,
10 vcely vosk na zmekceni, proc vam to nefunguje? nikde tu nikdo nepise jake spravne napeti nejedna se o vysku, tedy presne
staci 4-6KV, cim vetsi tim lepsi ale v zacatku takto. Nekomu se pri polarizaci snizi hodnota VN, je to ne ze by zdroj byl mekky nebo onaky,
je to tim ze napeti-proud je spatny, lepe receno prubeh v grafickem pojeti, dochazi ti k toku VN nebo si VN vytvori cesticku a jde do skratu, to je fatalni chyba. Nekdo tu spravne psal 1KV na mm, muze byt. Nejdulezitejsi je spravne namychana smes, pul hodiny varit a mychat, porom olejt aby na spodu zustali necistoty, cistou smes dale ohrivat, staci vrstvu 5mm max. v prumeru 5-7cm, 4-6KV a hlavne
ciste VN!!!!!!!!!! pekne rovne odfiltrovane, nesmi byt pulzni jako je z TV traf s integrovanou VN diodou=fatalni chyba, pomale chladnuti,
asi 1/2-1hod. Polarizace nesmi byt po tuto dobu prerusena az teprve po uplnem zatvrdnuti, po odpojeni poznas jestli se to povedlo nebo ne, ...polarizova desticka hned kope, jako kdyz dostanes slusnou ranu elektostatiskou energii. Dulezite hned zabalit do alobalu zatizit nebo dat do sverky a nechat min 3tydny zrat, napeti se zvysi nekolikanasobne nez kterym byl elektret polarizovan.
Po vybaleni otestuj staci ji vybalit a chytit z obou stran prsty dostanes slusnou ranu nebo doutnavkou prebehnes nad elektretem a ona blikne, nebo ledky na feritove ticce s civkou sviti.
Jestlize po dokonceni a uplnem vychladnuti desticka chladnutim praskne nejlepsi vyhodit=znovu roztavit a klidne pouzit na nove testovani.
toto funguje hlavne ciste VN DC, nejlepsi je zkontrolovat na skopu,........ pri polarizaci nesmi nikde VN probijet nebo srset, tim dochazi k pulzaci a naboje se neusporadaji na strany materialu a vysledek bude 0!!!!
Vsjo.


MartinFALCON
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: stř 01 úno 2006 10:19

Re: Elektret - Baterie využívající pole země

Příspěvek od MartinFALCON »

Jupí tak jsme zase o více jak čtyři roky starší.
Copak se tu zatím dělo?
Nějaké testy?


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Elektret - Baterie využívající pole země

Příspěvek od martin11 »

...bádáme potajmu...no ...nedaří se... :oops: ...tak je ticho...a co ty...máš nějaké výsledky nebo čekáš, kdo co vymyslí...??? :devil: :bye: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Petr Kovář KOvy
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: stř 07 črc 2021 10:19

Re: Elektret - Baterie využívající pole země

Příspěvek od Petr Kovář KOvy »

Udělal jsem baterky z gelu na mytí(modré mýdlo), el.ktrody z Fe a hliník a jhle paralelně 5V(3ks,1,5dc) ale bez ,,proudu,, v podstatě jde o galvanické pokovování... elda měd a Fev kys.citrn. bez proudu nagalvinizuje povrch Fe eldy a pak se roztopí v roztoku... ,,v Raztoce,,)
Hoj one.eone a lolha...


Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Elektret - Baterie využívající pole země

Příspěvek od Peter11 »

Když baterky z hliníku a železa (lepší je nerez), tak elektrolyt z hydroxidu sodného. Správně namíchaný elektrolyt je tehdy, když se hliník začne rozpouštět až při propojení článku do zkratu. Pozor na vodík, který se při tom uvolňuje ze všech elektrod, nejenom z hliníkových.
Hliníkové i nerezové elektrody je nutné dobře očistit od mastnoty a oxidů. Proudy jsou docela zajímavé. Článek je složen z jedné silnější hliníkové elektrody a dvou slabých nerezových. Nerezové jsou propojeny. Napětí článku je 1 - 1,1V, při ploše cca 40cm2 mi to dávalo do zkratu 1A.


Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektret - Baterie využívající pole země

Příspěvek od Palo »

Jirkason píše: čtv 30 led 2014 22:45 Zdravim vsechny,
neda mi to trochu se do toho vlozit, trochu jsem to tu procetl a mnoho řeči a skutek utek.
Asi takto...
Čau Jirkasone,

tvůj report je fascinující. Také je fascinující, že jakmile sem někdo dá nějaké výsledky, nebo nějaký přesnější návod, tak nikdo nepoděkuje, nikdo se neozve, nikdo nemá dotazy, ani nikdo nenapíše, jestli mu tvůj návod pomohl nebo nějaké další dotazy. Asi jsou tu lidé, kteří jen chtějí hltat a zkoušet, aniž by třeba poděkovali.

Zkouším teď něco podobného s grafitem a zjistil jsem, že má pozoruhodné vlastnosti...

No vlastně... Jak k tomu došlo... V dnešní době, když je Rusko na Ukrajině a západ se do všeho tentuje, je pravděpodobné, že na nás Rusko pošle EMP bombu (dnes se už o ní mluví v souvislosti s "odprásknutím" v termosféře), která vyřadí všechny polovodiče. Z hůry mi přišla informace, že tento problém částečně řeší použití malby v pokoji (kde je navíc třeba chránit přístroje schované minimálně v aluminiové fólii) – nátěr ze soli a grafitu. Ona to není až tak faradayova klec, ale spíš je tím myšleno, že část energie spálí a na chráněné přístroje v aluminiu už to moc působit nebude. Údajně to má být tak intenzivní pulz, který má zlikvidovat i přístroje, které jsou chráněné faradayovou klecí...

Nuže jsem udělal nátěr, který obsahuje klasickou bílou barvu, sůl, grafit, vodu a trochu jaru kvůli mastnotě grafitu (mám tři druhy grafitu – pudrový, práškový a 0,16 mm "vločky"). Jak to uschlo, tak jsem si řekl, že to zkusím oměřit Ohmmetrem, jak to vychází. Vzdálenost 1 cm = 100 kOhm, 3 cm = 20 kOhm, 8 cm = 5 kOhm. To píšu jen čistě orientačně, ty vzdálenosti na základě jiného místa byly trochu odlišné, přeci jen takhle směs není úplně perfektní, ale... světe pose®se.

Došlo mi, že jde o inverzní odpor (nebo nevím, jak by se to správně mělo nazvat, ale asi rozumíte).

Předevčírem jsem zkusil udělat nějakou takovouhle směsku, pak jsem jí potřeboval dát do nějaké "trubky", posloužila mi krabička od šumáku (plastová, válcová). Ta směska se moc nelišila od toho nátěru, jen jsem nepoužil práškový grafit. Asi by stačil jen ten pudrový (dal jsem i ten 0,16 mm)...

Změřil jsem odpor celé "škatule" a vycházelo to docela dost, už si moc nepamatuju, no měřák jsem měl nastavený na MegaOhmy, pak to až ukázalo nějakou cifru.

Jen tak ze zvědavosti jsem připojil na chviličku autobaterii (natvrdo), u které jsem předtím naměřil 12,7 V. Za chvilku jsem autobaterii odpojil a měřil. A připojil a měřil. A zase zapojil a měřil. Měřil jsem tedy napětí. Vesměs jsem se nedostal na napětí větší než něco málo přes jeden volt... No nejačasteji jsem měl poměr napětí autobaterie a toho svýho "šumáku" v poměru 17,2 : 1 (autobaterie : šumák).

Zjistil jsem, že po nějaké době, když už jsem přestal mít strach výbuchu, přehřátí, roztečení nebo jakékoliv likvidace čehokoliv, nechal jsem tu autobaterii zapojenou na delší dobu. Z horní části po chvíli unikala čirá tekutina (asi voda), místy s bublinkami a možná to obsahovalo i tu sůl - netuším, netroufl jsem si odhadovat. Zespoda - a to jsem si všiml až druhý den (včera), vytekla nějaká tekutina v barvě kávy.

Vesměs, když jsem připojoval a odpojoval tu autobaterii, pohyboval jsem se tak nějak v napětí 0,6 až 0,9, ten jeden Volt byl vyjímkou.

Když jsem přestal připojovat autobaterii, končila na 12,55 V.

Ale to nejzajímavější se začalo dít až dnes (vlastně teď už včera), kdy jsem si přečetl od tebe povídání, na které teď reaguju. Dnes jsem už autobaterii nepřipojoval, změřil jsem napětí a bylo nějakých 0,050 V. Zkrat anebo měřit ampéry je v podstatě to stejný... A všiml jsem si, že se děje úplně to stejný, co píšeš, že zkratem se zvyšuje napětí i ampéry.

Na střídačku jsem měřil napětí a ampéry a obojí se průběžně zvyšuje. Když jsem začal, napětí bylo 0,050 V a když jsem nechal "doběhnout" ampéry - prostě jsem je nechal stabilizovat, zastavili se na cca 11 mikroampérech. Střídavě měřím napětí, to se zvedá, teď naposledy, jak se zastavilo napětí, bylo na 0,080 (oproti původním 0,050) a mikroampéry teď nejdou pod 17,8.

Vzhledem k tomu, že jde o první "prototyp", považuju toto za celkem dobrý odrazový můstek pro další pokusy (jiná směs atd.).

Takže potvrzuji, že zkratem k úspěchu v této věci máš pravdu ;)

Vypadá to, že to chce "nakopnout" a pak vyzkratováním se "doškrábe" na svoji "kapacitu".

No uvidíme, kam se dohrabeme :) Pokusům ZDAR! :D

Edit. 1 (25. 5.): Za nějakou tu hodinu jsem na 0,150 V a na voltmetru to stále stoupá dále, no nic, jdu zase měřit ampéry ;)
Edit. 2 (26. 5.): Dneska se mi otočila polarita, hlásí mi to stále mínusové hodnoty... Jak napětí, tak proud...


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“