Vynález z PET (levně)

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Uživatelský avatar
stevo69
Stálý člen
Příspěvky: 99
Registrován: ned 12 dub 2009 15:23
Bydliště: SLOVENSKO Nitriansky kraj
Dostal: 9 poděkování

Re: desiatky originálnych nápadov na využitie PET fľaší

Příspěvek od stevo69 »

sano píše:Web v portugalštine.
Desiatky originálnych nápadov na využitie PET fľaší...
Perfektne nápady! Super dakujem za stránku, sú aj ďalšie spodobnou tematikou?

Edit: citace zkrácena - poo.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Window farm ... zahrádka místo záclon ...

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

PETrubka / PETube = Trubka z PET ... téměř libovolně dlouhá

Příspěvek od A(&F) »

... vhodná především pro vertikální použití (v tomto případě bude sloužit jako nouzový svod dešťové vody) ....... a jak je z fotek vidno, trubku lze pomocí horkovzdušné pistole vyrobit i z PETek, které mají oproti std. lahvím extrémně tenké stěny (tudíž nejsou tak pevné) ... mmch: tento typ PETek není pro své poměrně krátké "tělo" tím nejvhodnějším, ale chtěl jsem to zkusit, jelikož mám zajištěn jejich neustálý přísun (jo šetřit se holt musí všude, vždyť jsou to lahve od "paliva" značky "S-Budget" ... :D) ... = existuje celá řada mnohem příhodnějších typů PETek, které jsou podstatně delší a pevnější...

... princip: ... před "zafoukáváním" okrajů lemu horní nasazené lahve je do spodní lahve nasypán písek, aby se u této přílišným horkemi nezbortil i "žlábek, za nejž to ve finále celý drží pohromadě" ... = písek během ohřevu zpevňuje tvar lahve (slouží tak coby "kopyto") ... + závoveň odvádí teplo ... :idea: ...
S - Budget Vegetable Oil - PET ....jpg
doporučený pracovní postup: ...
1.) vezmeme prvé dvě PETky a řezem je upravíme dle obrázku vlevo ... jednu řezem "A" + druhou řezem "B" ...
2.) základnovou PEtku č. 1 (tu s odřízlým vrškem) shora naplníme suchým pískem ...
3.) na ní dle prostředního obrázku nasadíme PETku č. 2 (tu bez dna) ...
4.) horkým vzduchem rovnoměrně zafoukáme lem horní lahve tak, aby "smrštěním okopíroval" tvar žlábku spodní PETky ... viz obrázek vpravo ...
5.) lámacím nožem uřízneme hrdlo horní PETky (řez "A") ... a sestavu dosypeme dalším pískem ... (písek již můžeme uklidit, jelikož ho již nebude třeba doplňovat)
------
6.) řezem "B" upravíme další láhev a nasadíme ji na předchozí PETku ... horní část tentokráte neodřezáváme !!! = tzn. že řez "A" zatím ještě neprovádíme !!! ...
7.) hrdlo nasazené horní lahve uzavřeme původní šroubovací zátkou ...
8.) celou sestavu otočíme "hlavou dolů" (tzn. že ji postavíme na zátku) ... = písek se nám přesype do poslední a předposlední přidané PETky a kde v místě spojování vytvoří zpevňovací výplň ...
9.) lehkým sklepáním písek utemujeme ...
10.) horkým vzduchem rovnoměrně zafoukáme lem poslední přidané PETky (dle instrukcí uvedených v bodu č. 4)
11.) pokud je PETka opatřená etiketou, po lehkém "ofouknutí teplým vzduchem" ji lze velmi lehce sundat ... teď je ten správný okamžik ...
12.) celou sestavu otočíme "zpět na nohy" (tj. zátkou nahoru) ... = písek se opět sesype zpátky "dolů" ...
13.) lámacím nožem uřízneme hrdlo horní PETky (řez "A") ...
... dále postupujeme pořád dokola již pouze dle bodů 6 až 13 ... a to tak dlouho, dokud nedosáhneme požadované délky ... :pivko: ...

... tak co, kdo vyrobí nejdelší petrubí ??? ... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ...
S - Budget - PET - foto ....jpg
pozn: ... pokud by se mělo vyrábět větší množství "PETrubek", zřejmě by hodně pomohl přípravek ve formě "delšího žlábku", vyrobeného ze tří prken ... základem je jedno širší "odvalovací" (minimálně o takové šířce, jako je obvod použité PETky) + k němu jsou přidělány dvě přiměřeně vysoké bočnice ....... před "zafoukáním" by se sestava z PETek přiložila do žlábku k jedné bočnici (= láhve se tím srovnají do roviny) ... + následně během "zafoukávání" by se sestava "odvalovala" směrem k druhé bočnici ... určitě by to urychlilo, zjednodušilo a zároveň zkvalitnilo proces spojování ... ;) ...... popř. vyrobit rotační stolici ze dvou souběžných dlouhých trubek, jejichž konce budou uloženy v ložiskách (nejlépe ještě s motorovým pohonem)... tato soustava by byla náklopná, aby se písek dal najednou nasypat do všech nasunutých PETek ... potom už jenom spustit motor a horkovzduškou postupně "zatavit" všechny spoje odvalujících se lahví ...

... překvapilo mě, jak moc je to ve výsledku pevné a poměrně i tuhé .... :good: ....... :arrow: při výrobě z klasických limonádových lahví (kteréžto mají silnější stěny) by se PETrubka určitě dala použít i jako "stavební" prvek (např. na různé sloupky, příčníky, atd.) ... a při vyplnění vhodným sypkým materiálem (pískem, šotolinou, hlínou, popř. betonem) bych se rozhodně nebál většího zatížení (ve svislém směru) ...

PeS: ... rozhodně však doporučuji provádět výrobu někde jinde než doma v kuchyni (teda krom Akorda, protože jemu nic jinýho nezbejvá ... :D ), ... neb už jsem za ten rozsypanej písek na lince dostal od přítuly řádně vynadáno ... prej jsem chvílema stejně "pořádnej" jako naše dospívající dcera ... :angel: ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Kropítko ...

Příspěvek od A(&F) »

Obrázek


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Vynález z PET (levně)

Příspěvek od Aquarius1 »

Jelikož pet lahve vyrábím můžu říci jenom to že dělat z nich trubky může snad jen tru... Omlouvám se ale jsou i jiné možnosti.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Trubky z PET dělá jen ......

Příspěvek od A(&F) »

... jaké (jsou ty možnosti) ?? ... :D :D ...

... a pokud bys PETky nevyráběl, tak potom bys k tomu pověděl co ??? ... :lol: :lol: :lol: ... (narážím na to, že své tvrzení opíráš o to že, jsi výrobcem PETek ... ;) ) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Trubky z PET dělá jen ......

Příspěvek od Aquarius1 »

A(&F) píše:... a jaké ?? ... :D :D ...
No rozhodně bych nedělal trubky z petek,ona pet lahev se po zahřátí snaží dostat do původního stavu což je preforma,ovšem jelikož je již znova ohřátá a materiál se mění,jeho struktura je jiná a to nemluvím o tahu a tlaku na něj působícím.Tak že,pet se sice ,,scvrkne"skoro na původní tvar ale k původnímu tvaru má daleko jako já k tibetskému mnichu.Je to dáno napětím v materiálu,taková trubka z pet je zmetek už jenom kvůli nestejné síle stěn.Dále jde o materiál s tzv dlouhým vláknem,je to tvárný materiál.Hodí se tak na drť kterou jsou sypány v některých lokalitách ,,pešungy"tratí nebo se z něj dá vyrobit vlákno ze kterého upletou v číně svetr a Vám ho prodají co by hit letošní sezóny.Jsou i další možnosti jako třeba tepelná štěpení na původní frakci a tou je ropa ale na to nemáme v kůlně dost místa. ;)


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Vynález z PET (levně)

Příspěvek od django1 »

jenže je levná ;)
když vyčoruješ kontajner na plasty a koupíš za dvě stovky pixlu lepidla, je téměř zadarmo. A v tom je síla. já jsem si z PET vyrobil i odměrný válec a náklady považuju za blížící se nule :)
Jiná věc je, že vím, kde po rusácích, nebo uraňácích sebrat černé hadicotrubky. Každý tu možnost nemá.....


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Trubky z PET dělá jen ......

Příspěvek od A(&F) »

Aquarius1 píše:Hodí se tak na drť ....
... hm, ... já myslel, že poradíš jak vyrobit trubku jiným levným způsobem ... :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Trubky z PET dělá jen ......

Příspěvek od poota »

Aquarius1 píše:Jsou i další možnosti jako třeba tepelná štěpení na původní frakci a tou je ropa ..
Zrovna tahle možnost je velice zajímavá. Dokonce by se to dalo řešit jako současné vytápění celého baráku. Jako jedinou nevýhodu na tom vidím nutnost "dávkového" procesu, který si tím pádem vyžaduje občasnou účast pracovní síly.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Trubky z PET dělá jen ......

Příspěvek od Aquarius1 »

Tak v tom bych nějakou občasnou účast klidně provozoval.Je to ovšem trochu složitější a mám ten dojem že se to tu na foru již někde oběvilo.Němci to mají snad už dnes vychytané,jde o to že se plast recikluje za pomocí tepla bez účasti kyslíku a pod tlakem a následným chlazením,tím se nějak destiluje onen odpad na původní produkt a tím je ona ropa či její derivát.Asi nebude vše tak jednoduché ale stojí to za úvahu.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Vynález z PET (levně)

Příspěvek od poota »

Trochu složitější to sice je, ale zase ne tak moc.
Jde o to, aby se rozdrcený PET odpad s vodou zahřál zhruba na 400 stupňů v uzavřené nádobě, kde tím pádem vznikne i dostatečný tlak. Prudkým vypuštěním par do větší nádoby se tlak sníží za uvolnění "ropy", která se vypustí do další nádoby, ve které se zahřívá až na zhruba 600 stupňů pro frakční destilaci. Tou se oddělí "benzín" od "topného oleje".
Vypuštěný plyn se z velké nádoby odčerpává a stlačuje se do menší, která zásobuje plynový hořák, kterým se obě nádoby zahřívají. Zbytky PET se z první nádoby vyndají a do nádoby se uzavře další dávka PET a vody.
Někde se to dá najít i přesněji pod tepelnou depolymerizací.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
stevo69
Stálý člen
Příspěvky: 99
Registrován: ned 12 dub 2009 15:23
Bydliště: SLOVENSKO Nitriansky kraj
Dostal: 9 poděkování

Re: Vynález z PET (levně)

Příspěvek od stevo69 »

Zaujímavý nápad:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

PET redukce ...

Příspěvek od A(&F) »

... potřeboval jsem ke klasickému ponornému čerpadlu připojit požární hadici ...... malá petka seřízlá na obou koncích + trocha vzduchu prohnaného horkovzduškou + 5 minut práce = k nezaplacení ... :D ... neb její vytvoření z klasických vodo-instalačních "kampaněntů" by oproti tomuto řešení stálo "majlant" ... ;) ...
PET redukce ....jpg
doplněno: ... "redukce" bez úhony přežila vyčerpání cca 30 m3 skrz 1 coulovou hadicici 45 metrů dlouhou s 3,5 metrovým převýšením ... :) ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
stevo69
Stálý člen
Příspěvky: 99
Registrován: ned 12 dub 2009 15:23
Bydliště: SLOVENSKO Nitriansky kraj
Dostal: 9 poděkování

Re: Vynález z PET (levně)

Příspěvek od stevo69 »

Niečo pre nás Bikerov :hip:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“