Matematické nástroje v praxi

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od adam.benda »

Slavek Krepelka píše:
adam.benda píše:Připomenutí z dřívějška - proč na magnet uprostřed cívky nepůsobí žádná síla
Nazdar Adame,
Nesmysl. To je jako bys tvrdil, že na šutr ležící uprostřed Sahary nepůsobí žádná síla. Ten magnet se nachází ve vybalancovaném poli sil. To, že se to maticky pokrátí a zdánlivě neprojevuje je kapitola sama pro sebe. Jak se ho pousíš pohnout ven, hned je to jasné. Takhle se dospívá k takovým srandičkám, jako jsou Černé díry, Big bangy atp.

Ahoj, Slávek
Ahoj Slávku,
je snad jasné, a to právě z obrázku, že na magnet uprostřed cívky nepůsobí výsledně žádná síla, protože působící síly na tuhé těleso se navzájem vyruší. Proto "makroskopicky" síla žádná nepůsobí. Ale na toto téma jsme se myslím spolu už bavili.. Není mi moc jasné, co touto poznámku ve skutečnosti sleduješ (protože předpokládám, že jsi pochopil, jak jsem to myslel...)

Pěkný začátek nového týdne, Slávku.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od Slavek Krepelka »

adam.benda píše: Není mi moc jasné, co touto poznámku ve skutečnosti sleduješ (protože předpokládám, že jsi pochopil, jak jsem to myslel...)
Nazdar Adame,

to víš že vím a nic ve zlém. Pořád mi leze krkem rovnice 1-1=0. Je to teoretická lež a svět tak nefunguje i když je to ve správném kontextu použítelné.

Taky ať se Ti daří, Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od adam.benda »

Slavek Krepelka píše:Nazdar Adame,

to víš že vím a nic ve zlém. Pořád mi leze krkem rovnice 1-1=0. Je to teoretická lež a svět tak nefunguje i když je to ve správném kontextu použítelné.

Taky ať se Ti daří, Ahoj, Slávek.
Chápu Slávku a ve značné míře to sdílím s Tebou.

Tobě také, ať se daří a měj pěkný den. Adam


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od adam.benda »

1220 píše:ve vláknu tepelné motory provedl Jim 68 pro kutila výpočet tlaku a teploty plynného media po změně objemu.Mám pocit, že by to leckomu ulehčilo bádání, kdyby se zde ten výpočet objevil celý. Přiznávám se , že mně to nevyšlo, a příslušnou literaturu jsem poslal kutilovi.
hm a ten to zdá se hodlá vzdát ........

K.
Změna objemu plynu - výpočet výsledné teploty a tlaku

U tepelných strojů, kde dochází ke změně objemu a v závislosti na tom ke změně teploty a tlaku, se zřejmě nejlépe uplatňují termodynamické rovnice pro adiabatický děj.

Adiabatický děj = děj, při kterém nedochází u daného plynu k výměně tepla s okolím. Ono v praxi k výměně tepla dochází, ale tady se uvažuje tak, že změna je tak rychlá a prostup tepla tak "pomalý", že tyto výpočty můžeme použít a možná se i nakonec jeví jako nejpoužitelnější.

Výsledný tlak a teplota pak budou vycházet z těchto Poissonových [poáznových] rovnic:

Obrázek

Po úpravě získáme vztahy pro přímý výpočet konečného tlaku a teploty plynu:

Obrázek

Konstanta vyskytující se v exponentech - kappa (Poissonova konstanta) - je dána podle toho, jaké plynné médium používáme:

Plyn, jehož molekuly mají 1 atom, mají hodnotu kappa: 1,65
Plyn, jehož molekuly mají 2 atomy, mají hodnotu kappa: 1,4 (např. vzduch)
Plyn, jehož molekuly mají více jak 2 atomy, mají hodnotu kappa: 1,33 (složitější plyny)


Do rovnic se zadává:
- objem v m3
- tlak v Pascalech (jedná se o absolutní tlak, nikoliv o hodnoty relativní k tlaku atmosferickému)
- teplota v Kelvinech (°K = °C + 273,15)


Jen mě teď ještě zmátla nějaká stránka, na který jsem si Poissonovy vztahy kontroloval, že u toho výpočtu teploty se musí zadávat molární objem, nikoliv objem "klasický". Nechť se na toto ozve někdo s většími zkušenostmi v této oblasti.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od Jim68 »

To 1220: myslím, že jsem to řešil jako izotermickou nebo izobarickou rovnici, ale je to už rok... Ty výsledky jsem odvodil asi ze stavové křivky plynu. Hlavně, že kutil žije a nevylítl s tím propanem do povětří. Jesli máš něco nutně, tak to pošli sz, jinak jsem v děsným fofru.


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od adam.benda »

Jim68 píše:To 1220: myslím, že jsem to řešil jako izotermickou nebo izobarickou rovnici...
Jen dodávám, že pro praktické řešení tepelných strojů jsou tyto rovnice zřejmě o dost méně vhodné, než rovnice adiabatického děje (jak jsem zmínil výše)... Ahoj.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od Jim68 »

No jo, ale myslím, že Kutil řešil nějakou kondenzaci a skupenství či co - pracujeme se změnou skupenství. Pro tlakovou práci je adiabatika jasná.


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od adam.benda »

V posledních týdnech se mi v rámci jednoho projektu míhaly pod rukama výpočty kolem "nabíjení" cívky, tak tu hodím pár věcí vplac.

Nabíjení cívky

Budeme hovořit o situaci, kdy k cívce připojíme stejnosměrné napětí a začneme jí tak "nabíjet" (zároveň to znamená: sytit její jádro magnetickým polem).
V okamžiku připojení cívky k napětí proud cívkou vzrůstá postupně (a s ním postupně roste intenzita mag. pole uvnitř a kolem cívky).

Podle indukčnosti cívky a podle odporu vinutí bude "náběh", tedy postupný růst proudu, různě rychlý.
Čím větší indukčnost a čím menší odpor bude cívka mít, tím bude proud narůstat pomaleji.

Vždy ale bude mít proudový náběh cívky takovýto tvar:

Obrázek

Postupně vzrůstající proud lze vypočítat pomocí vztahů, které jsou vpravo u grafu.
Postupně vzrůstající proud I vypočítáme podle maximálního možného proudu Im, který může cívkou protékat (dáno napětím a odporem vinutí ... U/R) a dále se nám ve vztahu vyskytuje Eulerovo číslo e (= 2,7...), v jehož exponentu je čas t, který již uplynul od připojení cívky k napětí a tau - tzv. časová konstanta. Časová konstanta se vypočítá pomocí dalšího vztahu u grafu (vychází z indukčnosti L a odporu vinutí cívky R).

Graf je ukázkou náběhu proudu u cívky s indukčností 10 mH a s odporem vinutí 0,2 Ohmy. Číselné údaje na vodorovné ose jsou uplynulé milisekundy.

Pozn.: Ve výpočtech odpor R zahrnuje celkový "sériový" odpor obvodu, tedy pokud budeme mít s cívkou do série ještě připojený rezistor, musíme jeho odpor do těchto výpočtů také zahrnout (přičíst ho k odporu cívky).

Zadíváme-li se na první vztah u grafu, můžeme si všimnout, že z maximálního proudu bere závorka vždy nějakou část, nějaký poměr. Můžeme si tedy závorku osamostatnit a prohlásit, že ta závorka je jakýsi poměrný koeficient, který bere nějak velkou část z maximálního možného proudu. Pokud se cívka už nabila tak, že její proud dosáhl 50% proudu maximálního, bude celá tato závorka 0,5. A my si jí pro další počítání celou označíme písmenem p (jako poměr nebo poměrný koef.):
Obrázek

V praxi nás může zajímat, jak dlouho musíme cívku nechat nabíjet, aby její proud byl např. 0,9 Im (= 90% max. proudu). K tomuto účelu jsem odvodil následující vztah:
Obrázek

Časovou konstantu tau si předem vypočítáme pomocí parametrů cívky L a R a přirozený logaritmus "LN" obsahuje poměrný koef. p, který si určíme dle libosti. Nemůžeme dosazovat p = 1,0 ve smyslu, že cívka bude nabita na 100% - tento matematický model by nám řekl, že takové úrovně nabití by cívka dosáhla jedině v nekonečnu, což je drobnou vadou na kráse těchto vztahů, ale jinak se na ně lze velice dobře spolehnout.

Můžeme si tu udělat malý ukázkový výpočet...
časová konstanta tau = 0,05
a otázka zní, za jak dlouho se daná cívka nabije na 90%.

t = -0,05 . ln(1 - 0,9)
t = -0,05 . ln(0,1)
t = -0,05 . (-2,303)
t = 0,11515 s = 115,15 ms


Tak a na závěr jsem si potřeboval odvodit vztah pro výpočet celkové elektrické práce A, kterou mi cívka během náběhu sežere:
Obrázek

Tímto vztahem lze spočítat, kolik elektrické energie cívka spotřebovala od připojení k napětí do doby t.
Odvození jsem udělal s pomocí integrálního počtu - postupný výpočet je zde.


Pokud občas pouštíte do cívky pulzy napětí, možná se vám alespoň některé tyto vztahy mohou hodit...

S poklonou
adam.benda


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Oběh vesmírných těles - vztah rychlosti a vzdálenosti

Příspěvek od adam.benda »

Pro pořádek dávám kromě vlákna Gravitace i sem...

Oběh vesmírných těles - vztah oběžné rychlosti a vzdálenosti

Pokud zobrazení přílohy není ideální, použijte odkaz: http://adambenda.net/sekundar/obezna-rychlost-vs-vzdalenost.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od lajos »

adam.benda píše:Podle indukčnosti cívky a podle odporu vinutí bude "náběh", tedy postupný růst proudu, různě rychlý.
Čím větší indukčnost a čím menší odpor bude cívka mít, tím bude proud narůstat pomaleji.Vždy ale bude mít proudový náběh cívky takovýto tvar:

Pane učiteli ta rychlost nárůstu bude snad tím rychlejší jak vyplívá ze vzorce L/R ne? I když čím větší indukčnost, tím víc brání nárůstu proudu


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Nárůst proudu v cívce

Příspěvek od adam.benda »

lajos píše:Pane učiteli ta rychlost nárůstu bude snad tím rychlejší jak vyplívá ze vzorce L/R ne? I když čím větší indukčnost, tím víc brání nárůstu proudu
Čím větší je časová konstanta (L/R), tím bude proud narůstat pomaleji. Tedy čím větší je indukčnost, tím pomaleji narůstá proud.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od poota »

Lajoše tam zřejmě, stejně jako mě, překvapilo, že zmenšování odporu cívky (při stejné indukčnosti) taky zpomalí ten nárůst proudu. Tak nějak jsme si zvykli, že menší odpor znamená větší proud ;)
Nicméně pokud je vzoreček správně, jako že asi jo, tak to tak nejspíš opravdu bude :lol:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od adam.benda »

Kluci, víte v čom to je? V případě cívky... čím menší odpor, tím prudčeji se chce magnetické pole cívky tvořit. Ale ono se mu nechce, stojí to spoustu námahy. ;) - jeden z možných pohledů


JVK
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: sob 19 dub 2008 16:03
Bydliště: Plzeň
Dal: 1 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od JVK »

Ano ano.

Tak to je. Ta spousta námahy je způsobena spropadenou en. éteru, který nemá rád, přímo nesnáší- prudké změny-v určitých systémech.
Cívka se 100% jakostí (malým el. odporem...) se bude chovat jako indukčnost jejímž základním posláním je se vzrůstající freg. klást vyšší odpor.
Tyto věci je třeba chápat dynamicky a umět si je "představit" v čase, reálné situaci...

El. odpor se chová-(příměrem)- jako polární kapalina (např.) voda...To je, že část energie je "sežrána" na přenastavení silových struktur ve struktuře hmoty. . A pak začne téct el. proud.

Což se může projevit zahříváním, pokud trvale silově držím takto vyvolaný stav...
Tohoto jevu lze dynamicky využít...
Takže materiál s vyšším el. odporem se v první chvíli chová jako "pohlcovač" "proudu" a zároveň jako dynamická, tlačící složka, síla...
Nu a zde proč-zdánlivě paradoxně-cívka s větším R může být "rychlejší".
Zkrátka na vysokých f lze tohoto fenoménu využít. a proto můžou byt výhodné např. přívody z fe - neměděné vinutí, nebo jinak.
Čili- v optimálním případě celé zařízení-doporučuji si tuto formulaci zopakovat-pracuje jako rezonátor, kdy jsou sladěny i tyto dynamické děje...včetně hroucení...
(rotační jiskříště-Tesla)

Popsané děje, struktury jsem si bezprostředně "prohlédl" v jejich podstatě po přečtení příspěvku-ů vnitřním zrakem. takže je nemohu dokazovat.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Matematické nástroje v praxi

Příspěvek od Slavek Krepelka »

JVK píše:Ano ano. Tak to je. Ta spousta námahy je způsobena spropadenou en. éteru, který nemá rád, přímo nesnáší- prudké změny-v určitých systémech.
Naopak. To co píšeš následovně to vyvrací. Eter a změny v jeho strukturách jsou podstatně rychlejší fenomén než změny v magnetických a materiálních strukturách.
JVK píše: Cívka se 100% jakostí (malým el. odporem...) se bude chovat jako indukčnost jejímž základním posláním je se vzrůstající freg. klást vyšší odpor. ....
To sedí celkem fajnově. Konečně se někdo našel, kdo mi byl schopen v krátkosti vysvětlit co je to indukčnost a kde se bere. Jak prosté :roll:

Děkuji, Slávek.

P.S. :ethink: Já snad ještě na starý kolena pochopím jak uvažoval Tesla a co to vlastně prováděl a podle jakých zásad :jump: :hip: :bye:


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“