Kyvadlo

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: to je, jako když mluvím do dubu...

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
Ilem píše:A u tvého provedení jsi provázek na osičku namotal jak, bez energie?
samozřejmě s energií..ale tu vložím,po zpotřebování gravitační energie jen do toho setrvačníku jako do čistého spotřebiče / a navíc....cyklus začínám od nuly....nemám nic předmotáno naakumulováno./ i když se zdá že navinutím na osku setrvačníku ano/..a netahám navíc balastní závaží....
a po mechanické stánce budou ve zkrutu provázku nekontrolovatelné ztráty proti navinutí na osku setrváku....si myslím....
jinak v principu .../ bez toho závaží / by to bylo identické..../ ale přesvědčený o tom nejsem...../ m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: to je, jako když mluvím do dubu...

Příspěvek od Ilem »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:.a netahám navíc balastní závaží....
Ale taháš, ani to nevíš. Celá ta konstrukce je balastní závaží.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: to je, jako když mluvím do dubu...

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:/ a navíc....cyklus začínám od nuly....nemám nic předmotáno naakumulováno./ i když se zdá že navinutím na osku setrvačníku ano/
Máš namotaný provázek na ose a spustíš konstrukci vlastní vahou dolů, čímž se Ti roztáčí setrvačník.
Takže vůbec nezačínáš od nuly, jenom tam tu energii nevidíš.
Zkus začít od spodní polohy s rozvinutým provázkem - tam opravdu nemáš nic naakumulováno.
Je to právě ten rozdíl mezi počáteční a koncovou výškou.
A závaží je jak setrvačník, tak i celá konstrukce okolo něj.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

konec debaty o setrvačníku

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
tak, jsem slyšel názory....a připomínky....
je jasné, že ta konstrukce/její váha /, co drží system pohromadě je/ váha/ balastní. včera jsem začal tvořit na konstrukci podobnou, / zase z Lega/ jen pro ověření funkčnosti :idea: ....nebude to trojůhelník ale konstrukce bude čtvercová, setrvačník bude dělený a bude mít možnost protiběžnosti./ z důvodú akce a reakce setrvačníku při horizont.točení/..a hlavně bude moci stejné zažízení spouštět s rotací vertikální i horizontální..../ stejný setrvačník ve stejném šasi /...
účelem celého pokusu je zjistit, jestli je rozdíl v gravitační energii naakumulované v setrvačníku při jeho rotaci vetrikální a horizontální resp. resp jestli je rozdíl mezi rotujícím tělesem s rotací vertikal/horizont vůči zemské gravitaci....jsem přesvědčen, že zde rozdíl je a jen tento pokus to může objasnit.

...jo a jako perličku jsem si zkusil setrvačník se dvěma provázky a zkroutit.....tento pokus nelze provést, protože žádnýprovázek, lanko, nit,nelze seriozně zkroutit. s tenkou nití to nejde vůbec, s provázkem blbě, se silonem ještě blbějc a ocel lanko../ bovden kola . brzdy/ se zkroucením devastuje..../ je moc tvrdé /...navíc tento pokus nelze provést s tím samým setrvačníkem vertikálnš se otáčejícím, protože zkroucení závěsu je pokaždé jiné..../ při horizontálním je závěs více namotán...
....příklad....klasika JOJO navinu na osičku při daném průměru 50x - udělám 50 otáček tudíž mám po 0.5 m jojo připravené ve výšce 0.5 m
když stejný naterial závěsu....silon lanko 50 zatočím vertikálně tak /při daném stejném lanku.... / se těleso setrvačníku.../ stejného JOJO/ vedne jen o asi 3 cm...energii do motání jsem vložil stejnou...polohovou energii mám samozřejmě různou, a tudíž neporovnatelnou....rychlost setrvačnéku v okamžiku dolní uvratě cyklu neporovnatelně rozdílnou...vertikál má cca 600ot horizontal tak max100..../stejný setrvačník i material závěsu../
tak koho to zajímá :shock: může napsat....mám ještě další poznatky. :idea: ..ale to už začíná být "rodinné stříbro" zdraví martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: konec debaty o setrvačníku

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:... účelem celého pokusu je zjistit, jestli je rozdíl v gravitační energii naakumulované v setrvačníku při jeho rotaci vetrikální a horizontální resp. resp jestli je rozdíl mezi rotujícím tělesem s rotací vertikal/horizont vůči zemské gravitaci....jsem přesvědčen, že zde rozdíl je a jen tento pokus to může objasnit. ...
...jak v jakém smyslu ;)

Pomocí čeho to budeš sledovat? Doba od roztočení do úplného zastavení? Jiné třecí síly, jiné výsledky... Ale jinak s gyroskopem může být i docela legrace. :-)


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: konec debaty o setrvačníku

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
....no to je právě to....v jakém smyslu....
tak...zaběhni do sklepa...vymontuj přední kolo z bicyklu...teď máš v ruce slušnej setrvačník.../ zadarmo /...

kolo roztoč vertikálně....a ...jen pocitově si s ním pohraj....měň směr osy...a to samé, když se točí horizontálně....nezdá se ti , že je něco jinak...??.. :idea: ...víc nepovím....nezlobte a hrajte si... :idea: m11 :lol:

...jak píšeš..."Pomocí čeho to budeš sledovat? Doba od roztočení do úplného zastavení? Jiné třecí síly, jiné výsledky"
právě proto to chci zbastlit....stejné giro, stejné závěsy stejné převody ...při pokusu se změní "jen" smysl otáčení...vertikalní versus horizontální..../ a jestli to nebude stejné.....po serii několika měření...z důvodů nepřesností....tedy jestli se potvrdí, že to nebude stejné, tedy že v tom je rozdíl, tak se stane co...??.... :shock: ...v podstatě si přeju, aby to stejné bylo.....jako doufám, že se MM neroztočí.... :lol: ...neumím si představit..."něco" objevit..../ :color:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Horizontálně vs. vertikálně

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
Rychlý obrázek, třecí plochy vyplývají především ze směru gravitační síly a jsou naznačeny červenou barvou.

Horizontálně, minimální třecí plocha, minimální brždění, točení trvá delší dobu.
Vertikálně, větší třecí plocha, větší brždění, točení trvá kratší dobu.

Obrázek je pouze hodně orientační, nevím, jak je to přesně provedené to uložení kola...

:pivko:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: konec debaty o setrvačníku

Příspěvek od Ilem »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:... účelem celého pokusu je zjistit, jestli je rozdíl v gravitační energii naakumulované v setrvačníku při jeho rotaci vetrikální a horizontální resp. resp jestli je rozdíl mezi rotujícím tělesem s rotací vertikal/horizont vůči zemské gravitaci....jsem přesvědčen, že zde rozdíl je a jen tento pokus to může objasnit. ...
Martine, rozdíl je naprosto jasný a jednoznačný a vychází ze zákona setrvačnosti (Těleso setrvává v rovnoměrném přímočerém pohybu, dokud není přinuceno nějakou silou tento stav změnit). Těleso v tomto případě není celý setrvačník, ale každý kousek setrvačníku. Soudržnost materiálu nutí jednotlivé kousky setrvačníku opisovat kružnici, takže nemůžou setrvávat v rovnoměrném přímočarém pohybu. Soudržnost materiálu je jedna síla, která působí. Zbývá ještě kolmý směr na tuto sílu (směr osy setrvačníku). I tady platí zákon setrvačnosti a roztočený setrvačník má snahu udržet ve směru osy stav, který měl. To znamená (opět svislá osa) když je v nějaké výšce, bude se snažit tuto výšku zachovat. Bude-li se pohybovat, bude chtít zachovat rychlost pohybu. A to vše tím markantněji, čím budou vyšší otáčky. Ve směrech kolmých na osu se nic takového neděje, protože díky kruhovéu pohybu jsou síly v rovnováze. Nevím, jestli se mi to podařilo vysvětlit, ale už teď ti můžu s jistotou sdělit, že jojo se svisle uloženou osou bude jojovat pomaleji, než jojo s osou vodorovnou.
Říká se tomu gyroskopický efekt a využívá se to jak na lodích ke zmenšení kývání, tak v letadlech, jako umělý horizont. Nic nového.


"Dum spiro spero"
Ciceron
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: konec debaty o setrvačníku

Příspěvek od martin11 »

Mimo téma (offtopic)
..aha... :oops: +1 :good: za vysvětlení, je mi jasné , že to tady všichni také věděli, ale jen ty jsi to vysvětlil....takže ...končím s pokusem se setrvačníkem..../ tedy s tímto pokusem.../...ale bylo zábavné zkrucovat provázky a pozorovat , co to dělá....docela pěkný večer....doporučuju, prima relax..... zdraví martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: konec debaty o setrvačníku

Příspěvek od Akord »

Mimo téma (offtopic)
martin11 píše:tak...zaběhni do sklepa...vymontuj přední kolo z bicyklu...teď máš v ruce slušnej setrvačník.../ zadarmo /...
kolo roztoč vertikálně....a ...jen pocitově si s ním pohraj....měň směr osy...a to samé, když se točí horizontálně....nezdá se ti , že je něco jinak...??..
Ale no tak, vážená slečno Karkulko ... Tvuj souvztažník by rekl, že to, že by bylo neco jinak je fakt jenom zdání. Já vymontoval i kola 2, pak je pevne spojil, a roztožil každé opačne. Tipni si , co se stalo. To s tou horizontální a vertikální osou, co píšeš je bludík, jako od reckých sirén, máš s tím subjektivní problém, jinak jde o stejnou vec.
Doporučuju mít ješte respekt pred pojmy, jako precese a nutace. Ono se to dokáže dost zamotat.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Gyroskop

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
Když gyroskop, tak gyroskop.
A hned takhle kouzelný..! :D

http://www.youtube.com/watch?v=cquvA_IpEsA&feature=fvw


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: ...

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
Peter píše:
Asi hezká ukázka Ampérovy (Lorentzovy) síly.. Tím hlavním drátem protéká proud. Podle směru proudu se visící magnety vychýlí na jednu nebo na druhou stranu..


GRS
Stálý člen
Příspěvky: 92
Registrován: stř 01 lis 2006 16:48
Bydliště: Brno
Dostal: 1 poděkování

Re: Balistika

Příspěvek od GRS »

adam.benda píše: Když pustíme z věže malý kamínek a současně velký šutr dolů v jednu chvíli, který z nich dopadne na zem dřív? Odpor vzduchu zanedbáme. Jen taková legrácka na uvolnění... :D
Dobré.
Dve telesá padajú rovnako rýchlo k zemi.
Majú rovnaké zrýchlenie, ale inú energiu.

Teleso v kugelexperimente energiu prijíma, a odovzdáva.
Výsledná dráha je aj tak dlhšia.

Máme nejakú páku. Prečo nefunguje večné gravitačné zariadenie?


(okrem toho jediného funkčného na youtube :) )


príklad využitia kyvadla:



Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Gravitační stroje

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
GRS píše:... Prečo nefunguje večné gravitačné zariadenie? ...
No, jak to říct... Nevzdávejte to s gravitačními zařízeními a-la da Vinci apod. On a mnoho dalších pořád dělali ty konstrukce tak, že vždy došlo na stroji k rovnováze.. Ovšem krok k docílení takového zařízení je opravdu velice záludný, ale je ho skutečně možné udělat... Nezlobte se na mě, že nenapíšu více, nechť je to samostatnou cestou každého, kdo se na ní vydá.. Mám tady nad stolem docela velkou nástěnku, pořád mi to tu visí... Výsledek velice dlouhé a paličaté práce.., taky jsem to tehdy skoro vzdal.. Ale naštěstí jsem příliš paličatý...

Zemská gravitace je jako jeden velký vodopád. Jen se do něj to mlýnské kolo musí správně umístit..


GRS
Stálý člen
Příspěvky: 92
Registrován: stř 01 lis 2006 16:48
Bydliště: Brno
Dostal: 1 poděkování

Re: Gravitační stroje

Příspěvek od GRS »

Mimo téma (offtopic)
adam.benda píše:
GRS píše:... Prečo nefunguje večné gravitačné zariadenie? ...
No, jak to říct... Nevzdávejte to s gravitačními zařízeními a-la da Vinci apod. On a mnoho dalších pořád dělali ty konstrukce tak, že vždy došlo na stroji k rovnováze.. Ovšem krok k docílení takového zařízení je opravdu velice záludný, ale je ho skutečně možné udělat... Nezlobte se na mě, že nenapíšu více, nechť je to samostatnou cestou každého, kdo se na ní vydá.. Mám tady nad stolem docela velkou nástěnku, pořád mi to tu visí... Výsledek velice dlouhé a paličaté práce.., taky jsem to tehdy skoro vzdal.. Ale naštěstí jsem příliš paličatý...

Zemská gravitace je jako jeden velký vodopád. Jen se do něj to mlýnské kolo musí správně umístit..
Ďakujem ži si ma vytrhol z ilúzií o uživateľoch fóra.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“