Jak Na To - Dotazovna

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

alesik
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: pon 12 lis 2012 10:25

Jak Na To - Dotazovna

Příspěvek od alesik »

Vlákno na všeobecné dotazování všeho druhu mimo danná témata. SDK

Zdravim diskutujucich,
ja mam otazku trosku z ineho sudka, pise sa o kolese pohanane vodou, mna vsak zaujima aku energiu by som dokazal v hrubom dostat z kolesa pohanane povedzme skalou, hmotou, kamenom, objektom, ktoreho vaha by bola povedzme 50kg, priemer kolesa by bol povedzme 10m,
kamen by sa umiestnil (polozil) do vysky 9m na lopatku, kamen by opustil(vypadol) z kolesa meter nad zemou.
Plati aj tu vztah E=mgh kde m = 50kg g=grav.zrychlenie, h 8m ? Cize 4kW (po dobu co by bol kamen na lopatke) ak spravne ratam?
Aby to bolo trochu presnejsie .. polozenim prveho kamena by sa koleso len postupne roztacalo, takze povedzme ze ako prvy kamen opusta koleso nastupuje druhy kamen, potom to znamena ze koleso je pohanane touto silou .. plati vyssie uvedeny vypocet a teda ak by som nan napojil generator mozem ocakavat takuto energiu? (Som si vedomy ze ucinnost sa nejako znizuje ale pri tomto sposobe "pohanania" neviem urcit kde by boli straty a aka by bola celkova ucinnost, skor ma zaujima ten prvotny vypocet potencialnej energie)

druha otazka je .. palti vztah cim hustejsie nafukana dusa tym vacsiu hnmotnost dokaze udrzat na dvodou?
Urcite poznate duse z traktorov na ktorych sa kedysi (a mozno stale) kupalo v jazere, ak je dusa nafukana an nejaky tlak povedzme 2 bary, udrzi nad vodou nejaku hmotnost, ak by sme zvysovali hmotnost zataze, koleso by sa zacalo ponarat, ale pokial by sa dofukalo na povedzme 5 barov (za predpokaldu ze vydrzi) dokaze potom umerne udrzat and vodou teleso vacsej hmotnosti?

Dakujem za odpovede


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Malá vodní elektrárna

Příspěvek od A(&F) »

alesik píše:palti vztah cim hustejsie nafukana dusa tym vacsiu hnmotnost dokaze udrzat na dvodou? ....... pokial by sa dofukalo na povedzme 5 barov (za predpokaldu ze vydrzi) dokaze potom umerne udrzat and vodou teleso vacsej hmotnosti?
... viz Archimedův zákon ... :D ... nad vodou by plavající vzdušnice udržela větší hmotnost pouze tehdy, pokud by se při dalším nafukování ještě dále zvětšoval aj její objem ... což vzhledem ke stlačitelnosti vzduchu určitě nebude úměrné ..... a pokud by to ta duše vydržela donekonečna (hypoteticky), při dalším nafukování by ses dokonce mohl dostat do přesně opačné situace = při vyšším tlaku by duše měla nižší vztlak ......... viz např. potápěčské flašky při natlakování na 200 Atm na hladině neplavou (kdežto prázdný hliníkáče plavou i ve sladký vodě) ... ;) ...... takže vidíš, že to, co jsi napsal, je "dost velká konina" (nebo-li, byl to tzv. hippotetický dotaz ... :angel: )


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
alesik
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: pon 12 lis 2012 10:25

Re: Malá vodní elektrárna

Příspěvek od alesik »

rozumiem :D a dakujem, fyziku a zakony v nej platiace som nevidel uz pekne davno a musim povedat ze aj po precitani definice mam problem s predstavenim si bez prikladu..
inac ta prva otazka je vypocitana spravne? :)


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Malá vodní elektrárna

Příspěvek od Slavek Krepelka »

alesik píše: inac ta prva otazka je vypocitana spravne? :)
Ta první ozázka je jaksi špatně. Zbytečně si komplikuješ život s gravitačním zrychlením. Pokud na to chceš dát generátor (tedy kromě bagru, který bude odstraňovat kamení) nemluvíš o akceleračním zrychlení ale o stálém pohybu a pak je síla rovná, tedy podle Newtona a správně, váze kamenů na kole s tím, že musíš vzít do úvahy rotační dráhu kola, tedy funkce v trojůhelníku pro ten který šutr v té které posici. Máš-li tedy na kole 5 kamenů po 100 kilech, celková síla záběru na půl obvodě kola nebude 500 kp. Co bude na hřídeli je samozřejmě otázka páky.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
alesik
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: pon 12 lis 2012 10:25

Re: Malá vodní elektrárna

Příspěvek od alesik »

nooooo, tot uz na mna nejake zlozite :)
este ma napada jedna otazka ktora ma zaujima, da sa vypocitat (ak nie tak si budem musiet urobit pokus na co nemam momenltane moznosti:) )
kolko objemu vzduchu je potrebne na "obalenie","podlozenie" 1 kila zeleza aby sa neponorilo?
predpokladam ze sa pouzje kombinacia vzorca tlak=hustota*objem, ale ako na to, to mi teda nezapne

na jednej strane bude voda a jej protitlak a ten sa ma vyrovnat tlaku kombinacie 2 materialov 1kilo zeleza + nafukovacka(objem)


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Malá vodní elektrárna

Příspěvek od huhu »

Vydrž, v osmičce se to budete učit.
Pokud spěcháš : http://www.zsondrejov.cz/Vyuka/F-8/Kapal_05.pdf


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Malá vodní elektrárna

Příspěvek od poota »

alesik píše:nooooo, tot uz na mna nejake zlozite :)
...
kolko objemu vzduchu je potrebne na "obalenie","podlozenie" 1 kila zeleza aby sa neponorilo?)
Podívej, ono to vypadá tak, že pro Tebe bude složité všechno, na co jsi ve škole "chyběl".
Takže si napřed doplň znalosti ze základky - a potom už se možná nebudeš mít na co ptát. Začni třeba tím, že se zeptáš strýčka Googla na Archimedův zákon.
Většina lidí sem nechodí proto, aby někoho doučovala základům fyziky - to budeš muset na jiné fórum.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
alesik
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: pon 12 lis 2012 10:25

Re: Malá vodní elektrárna

Příspěvek od alesik »

aha sorry ono to tak vypada .. hmm namiesto odpovede na otazku, blaboly okolo
link s prikladmi .. take ake boli na skole .. sorry nepamatam sa ze by sme ratali priklad aky som zadal
a este dalsia vec .. ak sa clovek nieco v skole nenauci vacsinou hlada doucovanie .. keby mal kazdy reagovat tak ako vy
tak skoncim len s vedomostami zo skoly

pytal som sa jednoducho .. aky objem vzduchu je potrebny na obalenie zeleza (obalenie napriklad nafuknutou dusou) aby plaval na vode
asi je to pre vas zlozite .. v principe ma vobec nemusi zaujimat ani vypocet ani postup len vysledok pokial sa najde clovek, ktory mi ho vie dat ,
takze sorry fakt sa nemusim ani vracat do skoly ani ucit .. staci mi najst jedneho ochotneho cloveka, ktory sa tymto zaobera a ked bude treba vie mi povedat aj vysledok odmocniny 144 z hlavy bez poznamok okolo

mozem sa spytat googlu alebo si o tom s niekym podiskutovat .. s googlom si nepodiskutujem .. a tu zjavne tiez nie
hladam vhodnejsie forum


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Malá vodní elektrárna

Příspěvek od poota »

alesik píše:.. keby mal kazdy reagovat tak ako vy
tak skoncim len s vedomostami zo skoly
Když Tě nebude zajímat nic složitějšího, tak ano.
alesik píše:pytal som sa jednoducho .. aky objem vzduchu je potrebny na obalenie zeleza (obalenie napriklad nafuknutou dusou) aby plaval na vode
asi je to pre vas zlozite .. .. staci mi najst jedneho ochotneho cloveka, ktory sa tymto zaobera a ked bude treba vie mi povedat aj vysledok odmocniny 144 z hlavy bez poznamok okolo
1 litr a 12 :D :bye:

Přeji úspěšné hledání - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Jak Na To - Dotazovna

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Alesiku, za doučování takových triviálních věcí se běžně platí. Možná se tu někdo najde, kdo Ti tu službu udělá zadarmo, ale nespoléhal bych ser na to. Každopádně jsi nám zapříčinil zaplevellení tématického vlákna, takže sem tímto otevřel Dotazovnu pro sekci Jak na to a tady si můžeš s kýmkoliv, kdo bude ochoten, takové různé nedostatky v základech fyziky probrat.

Abys nemohl říct, že jsem taky kůň, Ty jsi se vlastně ptal na práci, kterou ti takový kolo dá, ne na sílu. To je ještě jednodušší. To je síla po dráze, síla je danná váhou kamení na kole a dráha se dá vzít díky časové kompenzaci problému po dráze kruhové jako vertikální. Takže kolik kilo kamení o jaké váze budeš mít na kole, tolik kilopondů je síla, krát dráha, tedy průměr kola, krát počet kamenů, které kolem projdou za danný časový úsek. Taky je třeba si to dát do vzájemně kompatibilních fyzikálních jednotek, jinak z matiky lezou blbosti.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak Na To - Dotazovna

Příspěvek od huhu »

Alesiku, položil jsem tvou otázku mojemu patnáctiletému synovi. Zaskočila ho sice, ale během patnácti vteřin odpověděl správně. Chtěl jsem ti poskytnout stejný komfort jako jemu a místo laciné odpovědi ti dát vodítko k tomu, aby ses to naučil. Lituju čas, který jsem ztratil hledáním toho příkladu.


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Budemmakat
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: ned 15 zář 2013 17:11

Stroj na spracovanie konopného stebla

Příspěvek od Budemmakat »

Ahojte
Potreboval by som poradiť alebo dať tip na stroj, ktorý by dokázal oddeliť konopné vlákno od pazderia.
Skúšal som to spraviť na valcovom miagači zrna, ktorý vidíte v prílohe ale aby sa mi to podarilo musel som steplo pusťiť cez tento miagač približne 3 krát a potom vystriasť rukou. Je to velmi pracná a malo efektívna práca. Druhý obrázok zobrazuje stroj , ktorý služil na oddelenie vlákna od pazderia. Chcem sa spýtať či by ste nevedeli o niečom podobnom alebo nemali nápad ako spraviť podobný stroj. Môžno takýto patent sa využíva aj v úplne inej sfére ako v polnohospodarstve ale bol by využitelný aj na túto činnosť. ďakujem za postrehy.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Stroj na spracovanie konopného stebla

Příspěvek od poota »

U konopí se oddělují vlákna od pazdeří vochlováním.
Ruční vochle je obdélníková deska, ze které nahoru nahusto trčí asi deset cm dlouhé ostré kulaté jehly. Do nich se shora zasekává hrst lodyh a potahováním se zbavuje pazdeří. Ozubené válce nejsou tou správnou cestou.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vochlov%C3%A1n%C3%AD

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Budemmakat
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: ned 15 zář 2013 17:11

Re: Jak Na To - Dotazovna

Příspěvek od Budemmakat »

Poota dakujem za odpoved
Ja ale potrebujem robiť toho viac , možno tak 50 ton. To by som ručne robil 2 roky


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Jak Na To - Dotazovna

Příspěvek od poota »

Nějak jsem neměl v úmyslu Tě poňoukat, abys to dělal ručně :lol:
V tom odkazu máš zmíněno i to, jak vypadá vochlovací stroj, i když v souvislosti s vochlováním lnu - snažil jsem se Tě jenom nasměrovat, protože o žádné motorové vochlici, která by byla na prodej, zrovna teď nevím ;)

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“