Výroba elektřiny pro domácnost

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
kisar
Stálý člen
Příspěvky: 36
Registrován: sob 26 srp 2006 11:56

Výroba elektřiny pro domácnost

Příspěvek od kisar »

vlákno čisté - poo.

Práve som pozeral správy a dávli reporáž o zdražovaní el. energie v čechách. To zdražovanie čaká určite aj nás na slovensku.
Chcel by som požiadať všetkých čo majú nieaké nápady na domácu elektráreň ( kompletnú zostavu ), ktorá premieňa ľubovolnú energiu na elektrickú, nech to tu zverejnia.

Už to tie elektrárne preháňajú!!!!!! :evil:


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Domáce elektrárne.

Příspěvek od Merlin »

kisar píše:Práve som pozeral správy a dávli reporáž o zdražovaní el. energie v čechách. To zdražovanie čaká určite aj nás na slovensku.
Chcel by som požiadať všetkých čo majú nieaké nápady na domácu elektráreň ( kompletnú zostavu ), ktorá premieňa ľubovolnú energiu na elektrickú, nech to tu zverejnia.

Už to tie elektrárne preháňajú!!!!!! :evil:
Gratuluji! Lepší vtip než tenhle se letos ještě nikomu nepovedlo zveřejnit! :D


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

Pro Kisara....

Příspěvek od Mim »

Návrhů a námětů máš tady na fóru kopec...Jen se do toho opravdu dát.... :lol: :lol: :lol:


Však ono to půjde!!!
kisar
Stálý člen
Příspěvky: 36
Registrován: sob 26 srp 2006 11:56

pre gewo

Příspěvek od kisar »

Z tvojho príspevku mi nie je úplne jasné o aké zariadenie ide.
Neviem či by niekomu rozsvietilo barák.

Mne sa aspoň podarilo rozsvietiť tvoju tvár usmevom, keď si sa tak pobavil.


Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Výroba elektřiny pro domácnost

Příspěvek od rival »

Zajímal by mne Váš názor na optimální výrobu elektřiny v domácích podmínkách. Ať už se jedná o následné využití získaného vodíku nebo o jakýkoliv jiný postup. Řada lidí vidí řešení v kogenerační jednotce založené na pístovém spalovacím motoru. Někdo zase v malé domácí turbíně nebo v palivovém článku... Pojďme probrat všechna pro a proti.


rival - živý člověk
Samuel

Re: Výroba elektřiny pro domácnost

Příspěvek od Samuel »

Taky řeším problém jak se stát nezávislý na Čez a jiných parchantech.
Bydlím na vesnici a tak se moje úvahy ubírají poněkud přízeměji.Výroba vodíku mi připadá příliš neuskutečnitelná, zato jsem přesvědčen, že se mi podaří celkem s minimálními náklady vyrábět bioplyn. Jediná trochu problematičtější záležitost je skladování, protože originální nádrže by přišly moc draho. Celkovou spotřebu energie na dům tj. 110GJ pokryji produkci ze 2 až 3 ha půdy s nákladem do 10 000Kč. El energii hodlám vyrábět benzínovým 2KW agregátem krmeným bioplynem. Pokud seženu nějakou přijatelnou variatu nádrží,tak bych to rád uskutečnil v příštím roce.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

drahocená energie

Příspěvek od jeff »

Výroba elektřiny pro domácnost si myslím, že není přesný termín. Přesnější by bylo "výroba energie pro domácnost". Musíme počítat hlavně s výrobou tepla pro vytápění a ohřevem TUV. Na výrobu elektřiny je třeba komplikovanější zařízení, většinou sestávající z motoru a generátoru, kde záleží na frekvenci a tím dodržování přesných otáček a tím vyrovnávání proudových nárazů zátěžovým regulátorem. Použijeme-li spalovací motor, musíme udělat rozvahu, kolikže vlastně té elektřiny a tepla potřebujeme. Spalovací motor má omezenou životnost a navíc vyžaduje, aby na blízku byla obsluha, která by byla schopna odstranit případné vzniklé závady během provozu. V tomto případě je nejvhodnější nafázování na rozvodnou síť, která vyrovná proudové nárazy a v případě automatické odstávky zajistí dodávku proudu, než se znova spustí agregát. Proto bych elektrocentrálu, neboli agregát viděl ve spojení s kotlem, který by vytápěl plynem vyrobeným třeba rozkladem vody a elektřinu vyrábět jen v odběrových špičkách, když jsou členové domácnosti přítomni a odběr je nejvyšší. Ušetřit by se tak mělo kolem 75% nákladů na proud, je to vše závislé jen od trvanlivosti motoru, ale i v neposlední řadě na omezení pohodlí a práce někoho z domácnosti, kdo se musí o system denně a celoročně starat. Podstatně výhodnější by byla varianta, aby se domluvilo více sousedních domácností, kde by se použilo většího agregátu a bylo by více členů obsluhy a práce by se tak rozdělila, ale to už zase směřuje k centralizaci.
Vhodnější způsob, schopný pracovat ve zcela ostrovním režimu by byl kombinací výše popsaného (kotel, elektrocentrála) a přídavného systemu, využívajícího k provozu akumulátory pro vykrytí nízké spotřeby, které by se daly nabíjet buď během provozu agregátu, nebo jiným systemem využívajícím VE s menším výkonem. Bohužel i akumulátory mají omezenou životnost, ale energie se dá ukládat i jiným způsobem, záleží to na každém, jaké má kdo možnosti a schpnosti.
Energie už u nás dávno není levná a za krátký čas bude již neúnosně drahá, proto je nutné vymyslet co nejjednodušší systemy, které nám zajistí co možná nejlevněji její dostatek

Jeff


Uživatelský avatar
Iv
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1080
Registrován: sob 07 říj 2006 17:51
Dostal: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nezávislost

Příspěvek od Iv »

Mně se zdá tento směr jako samostatnosti dobrý:http://parostroje.wz.cz/ a propojit to s výrobou vodík i pro pohon :idea:


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba elektřiny pro domácnost

Příspěvek od Merlin »

Samuel píše:Taky řeším problém jak se stát nezávislý na Čez a jiných parchantech.
Bydlím na vesnici a tak se moje úvahy ubírají poněkud přízeměji.Výroba vodíku mi připadá příliš neuskutečnitelná, zato jsem přesvědčen, že se mi podaří celkem s minimálními náklady vyrábět bioplyn. Jediná trochu problematičtější záležitost je skladování, protože originální nádrže by přišly moc draho. Celkovou spotřebu energie na dům tj. 110GJ pokryji produkci ze 2 až 3 ha půdy s nákladem do 10 000Kč. El energii hodlám vyrábět benzínovým 2KW agregátem krmeným bioplynem. Pokud seženu nějakou přijatelnou variatu nádrží,tak bych to rád uskutečnil v příštím roce.
Plynojem se dá postavit z několika trubek na lešení a vaku z pogumovaného plátna, to vše pěkně zakamuflovat odkory... Na vaku je zátěž - např. plochá podlážka s kameny, zavěšená na lanka, která jdou dolů přes kladky k závažím, jimiž můžeš regulovat tlak.


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Pro gewa

Příspěvek od kutil »

Ahojky,
je vidět že již přemýšlíš jak kutilové, přidávám ti bodík :lol:

Jinak vše nej do toho následujícího roku
a vydržať Honza


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro gewa

Příspěvek od Merlin »

Nikoli Honzo. Tahle konstrukce je běžná u generátorů dřevoplynu sloužících k provozu elektrocentrál.
Kdysi jsem se zúčastnil projektu, kdy jsme stavěli elektrocentrálu - motorovou a řídící část - pro jeden německý projekt pro Papua New Guinea. Šlo o to jak využít tisíce tun skořápek od kokosových ořechů na výrobu dřevoplynu. No a ti Němci tam tenkrát navezli nejen tři náklaďáky těch skořápek, ale postavili přesně takový plynojem. Protože motor měl výkon dost přes 250kW, šlo o "kostku" o hraně asi 8 metrů. Plyn do toho vháněli přes odlučovače dehtu dmychadlem. Pěkné monstrum...


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Pro gewa

Příspěvek od kutil »

gewo píše: Tahle konstrukce je běžná u generátorů dřevoplynu sloužících k provozu elektrocentrál..............
Díky za upřímnou odpověď, furt se musím učit- je škoda umřít blbé :lol:
Ty víš skoro všechno, nevíš kde sehnat informace o měniči 12V/3x220V? Ve vyhledavači jsou jen samé jednofázové :cry: Alespoň schéma kdyby bylo?výrobce atd...
Díky Honza


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro gewa

Příspěvek od Merlin »

Nestačí Ti obyčejný s třemi zásuvkami? :D
3x 220, nebo 3x 380?


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Pro gewa

Příspěvek od kutil »

Díky za rychlou reakci, jak víš tak jsem oprášil znovu kega a jedním z mnoha problémů je i posun fází ve vinutí. Autor to řeší měničem a proto potřebuji měnič třífázový. I když jej seženu, zase vznikne jiný problém, však to znáš ze života....... :cry:
Vydržať Honza


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro gewa

Příspěvek od Merlin »

Tak na tohle potřebuješ invertor... cena bratru od 15 000 nahoru... :(


The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“