Generátor drevoplynu

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
1

Generátor drevoplynu

Příspěvek od 1 »

Uvažoval niekto o generátoru derevoplynu?
Je síce robota s drevom, ale robota je so všetkým, aj na plyn treba zarobiť prácou, aj na elektrickú energiu. Nič neni zadara.
Išlo iba o to že mna robota s drevom baví.
Okrem tepla máte zadara elektrickú energiu že jeden nevie čo s ňou potom. A hlavne spaľovanie j ečistučké. V zime sa nedá vonku zdržovať na dedine, lebo každý páli odpady a neúčinne.
Môžem pripnúť knihu Domáci kutil a drevoplyn a rôzne patenty na konštrukciu drevoplynového generátora.
Predstavu mám takú že naplním zásobník štiepkou a polenami. Prikladať raz za deň, reguláciou nastaviť rýchlosť splyňovania podľa termostatu alebo ručne nazačiatok. Vyrobený plyn pôjde do motorgenerátora, spaliny do teplovzdušného alebo teplovodného výmenníka. Elektrika do bateriek, alebo na priamu spotrebu. Alebo si spravím na dvore veľký vianočný stromček a budem svietiť den noc nech sa všetci čudujú.
Teplo sa dá využívať aj na varenie. No a drevoštiepku a drevo riešim tak že čistím stráne s pílou a štiepkovačom na konáre za čo by mi ludi aj radi zaplatily, ale zatial to robím iba surovinu a pekný pohľad na vyčistené stráne.
Každopádn edrevom ľudi akúria tak či onak, takto by mali zadara elektriku a čistejší vzduch. Ak elektriku navyše využijú na vykurovanie zase dosiahnu úsporu paliva.
V jednom patente som sa dočítal že do plameňa striekajú vodnú mlhu ktorá sa rozkladá na vodík. Čo by zase mohlo zvýšiť výkon až niekoľkonásobne podla potreby.


y

drevoplyn

Příspěvek od y »

K tej knihe potrebuješ ešte 1,5 m kopu iných kníh a vrecia peňazí na pokusy . Ináč zamoríš široké okolie dechtom a zničíš motor . A skús to zlegalizovať. Radšej kúpiš hotovú. Špičkové generátory potrebujú 1kg dreva na 1 kWh elektro. Keď nemáš vlastný les tak neviem. Potom potrebuješ ďalšie stroje na sušenie a štiepanie. Zabudni na to, návratnosť 10 - 15 rokov.
.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Soused co topil dřevplynem měl spotřebu 20 m3 dřeva za rok. Za 6 let mu odešel kotel. Teď koupil normální kotel na dřevo a chrochtá blahem. (je to dřeborubec)


"Dum spiro spero"
Ciceron
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Domácí kutil a dřevoplyn

Příspěvek od 1220 »

Tu knížku jsem čet i ostatní, i jsem mluvil s autorem.
Před časem se mi to moc líbilo,ale ve světle nových poznatků je to
sakra pracný, což takhle použít třeba kotel Werner, a část plynu z něj vyvést a dát do motoru, Tolik se nenadřeš se stavbou. Nějaký zásobník s kompresorem na plyn a zpětnou klapkou,nebo vodní zásobník, motor s upraveným směšovačem LPG.
a budeš moct přikládat, když máš plný zásobník plynu.
Já to ale stavět nebudu , ber to jako cestu k rychlému řešení.
K.


1

srevoplyn

Příspěvek od 1 »

dík za reakcie
Je fakt že nemám čas ani na vymenenie starého 30 ročného ele boilera. Bude to asi tým že sú veci ktoré ma bavia viac ako úspora energií napriek tomu že by to mala byť tiež priorita.

Ale domnievam sa že so všetkým je problém a pri všetkom treba naštudovať 1,5m kníh. Či už pri vodíku alebo inej technológii. Fakt je že ma každú chvílu zaujme niečo iné z týchto prevratných technológií.

Nedomnievam sa že by mal byť na dedine problém s drevom. Tam to príde ako bežná vec zaobstarať lacné drevo. Ostatné je vec zniženia prevadzk nakladov ako zatepliť chalupu, vymeniť okná. Alebo na proces vyrobu drevoplynu nabaliť ešte niečo iné čo by zvýšilo produkciu tepla. Ideálne je jasné že pri vodíku sa nemusím zaoberať spotrebou tepla a elektriky.

Keď hold rečí všade veľa ale skutek jaksi utek. Aj ked by som bol rád niekým milo prekvapený.

Domnievam sa že ludia ktorý by prišli resp prišli na účinnú výrobu nielen okolo 100% ale aspoň 200% sa z toho zbáznili. Ten pocit vládnuť a ovládať vstúpi do hlavy a ak človek nie je dosť vyzretý, rozvážny tak to neunesie. Alebo to unesie a nikomu to nedá lebo si je vedomý dôsledkov ktorých by sa dopustil keby to rozhlásil. Predstava o slobode je pekná. Ale keby sme nemuseli chodiť každý den do práce tak by sme upadali. Domnievam sa teda. Len by sme čumely do telky, napchávali sa... Riešenie rôznych existenčných problémov robý človeka vnútorne silnejšieho. Vela penazí a moc vládnuť ešte nikoho na svete nespravila automaticky šťastného a spokojného a málokedy sa dané prostriedky použijú na prospešný účel pre blaho verejnosti a planéty.

Treba si ale všimnúť že rúzne prostriedky ako znížiť prevádzkové náklady, spotrebu benzínu sa v spoločnosti ujali. Človek šetrí a zvažuje ako ušetrenú korunku použije. Postupne sa učí ovládať rôzne túžby, kúpim si nový počítač, auto, alebo ešte sa uskromním so starým a korunky použijem napr. na niečo osožnejšie.

kAždopádne sme všetci kutilovia a máme nejakú záľubu vymýšlať a vylepšovať objavené alebo neobjavené. Cvičíme si tým schopnosti predstavivosť, plánovanie, zručnosť, učíme sa nové veci, spoznávame nových ľudí a to je zaiste správne.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: srevoplyn

Příspěvek od 1220 »

1 píše: kAždopádne sme všetci kutilovia a máme nejakú záľubu vymýšlať a vylepšovať objavené alebo neobjavené. Cvičíme si tým schopnosti predstavivosť, plánovanie, zručnosť, učíme sa nové veci, spoznávame nových ľudí a to je zaiste správne.
Tak nějak to taky beru, a čím více problematiku studuju, tím víc vidím , že NEVÍM, ale někdo ví o malý a třeba i o dost velký kus než já, a když mám štěstí, dozvím se, nebo třeba v něčem co jsem dělal mohu poradit, je to nealko doping, na druhou stranu závidím těm co už řeší daňové zákony, je to známka toho, že OU mají, i když ... časem se to stejně pozná. Nikdo nemá tolik času, aby řešil cokoliv. Mně teď zaujal Kanarev,
mám za to že to úzce souvisí s buňkami různých tvarů a autorů, Každý do problematiky může vnést, něco nového , co ostatním uniklo. Takže tak.
Problémy technického typu mohou mít několik řešení , která vedou k cíli.
K.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

cez drevoplyn nie

Příspěvek od Akord »

Zdravím, myslím, že cesta v malom cez drevoplyn nevedie. Kvôli nutnému čisteniu plynu,
a negarantovateľným podmienkam horenia. Istejšia je cez výmenník a parný stroj, prípadne iné tepelné motory či stroje s nepriamym ohrevom.


y

Re: srevoplyn

Příspěvek od y »

Mám generátor, mám plyn, mám aj decht, "na mraky". Zo vzduchosuchého dreva asi 5-6 rokov starého. Na kvalitný plyn potrebuješ extrémne suché drevo. Menej ako 10%. načo ti vlastné teplo nestačí. Prúd plynu pri skokových zmenách rýchlosti prúdenia kondenzuje veľmi kvalitne (medzi generátorom a výfukom je takých miest neúrekom). Možno ten decht dakde "uleješ". Rok, dva a potom ti to spočítajú aj za Fera, Jana, ...
Pre 20 kW koge a kontinuálnu prevádzku potrebuješ 174 ton suchého!!!!! dreva za rok. Ak to budeš prevádzkovať iba cez vykurovaciu sezónu je spotreba úmerná. Dechtový plyn sa dá ošetriť. Ale sú to ďalšie prevádzkové náklady a nebezpečný odpad. Náklady sú na štiepanie dreva. Potrebuješ riešiť extrémnu filtráciu a vlhkosť. Kým sa neobjaví Tesla v drevoplyne marná snaha. A ešte si pozri komínový zákon od nového roku a posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Inšpektori budú chcieť preukázať likvidáciu nebezpečného odpadu, ... bez povolenia neviem ako dopadneš s tým domom, čo chceš vykurovať. V malom to nefunguje. Potrebuješ teplotu,takmer konštantnú, kontinuitu plnenia, atď. Preto sa vyrábajú iba veľké generátory, lebo servis okolo čistenia plynu je potom lacnejší. Vidíš ako o funguje pri lacných prevádzkach v treťom svete. Všade okolo samý decht.

Na prvý pohad lacné. V kutočnosti drahé, pracné.

A pred chvíľou ma úplne rozladil návrh zákona o spotrebnej dani z elektriny. Vrelo odporúčam do pozornosti všetkým na fóre a najmä zeleným . Pribíjajú sa k zlomenému stromu v Kôprovej doline, teraz po nich zľahla zem. Ekológia v tomto návrhu je úplne v zadku. Najhoršie je , že je to koncepcia EU, ktorá spaľovanie drevoplynu v motoroch absolútne nepodporuje. Ani v jednom predpise či smernici. A naše metodické orgány sú ako cvičené opice. Propagujú to isté. Uznávajú len spaľovanie biomasy. Priame, hlúpe, primitívne, neúčiné. A iba na výrobu tepla. Elektrinu z bioplynu v motoroch máš vo vzťahu k cenám horšiu kombináciu ako spaľovanie zemného plynu z výnimkou ORC.


1

drevoplyn

Příspěvek od 1 »

To by ma zaujímalo čo je to za bubák ten decht, alebo sa to tak iba zdá. Zoberme si obyčajné neekologické saľovanie dreva v šporáku, dymu z komína jak namraky. A nikde žiaden decht. Pyrolýzne spaľovanie dreva je omnoho účinnejšie ekologickejšie z komína žiaden obláčik a kde tu zrazu nejaký decht bude robiť šarapatu. Treba to preskúmať či sa to nedá nejako recyklovať v rámci drevoplyn generátora. Možno zaradiť nejaký katalyzátor aby sa to premenilo na využiteľnú položku v procese horenia. Ten decht to sa vyrieši keď to ide pri klasickom spaľovaní.

A nadmerná vlhkosť. podobný problém ako pri spaľovaní vodíku z ktorého vzniká para.

Nerovnomerná výroba drevoplynu by sa dala riešiť miernym predimenzovaním generátora drevoplynu keďže motor si ťahá plyn podľa potreby podtlakovo.

Pre nízkoenergetický rodinný dom stačí malý motorgenerátor napr. okolo 2kW. K tomu treba akumulátory, menič napätia aspon na 6kW keby mal niekto náradie.

Nerobím si ilúziu že by som mal ja osobne potrebu niečo technické vynaliezať. Stačí si pozrieť patentový úrad, ja chodím tu, lebo sa dá komplet pdf ukladať aj s obrazkami
http://ep.espacenet.com/advancedSearch?locale=en_ep
a hneď mám inšpirácie až až.

Isto iste sa dá dom postaviť ako pasívny, bez potreby tepla a elektriku riešiť fotovoltaikou. Peniaze naň normálne zarobím a je vec vyriešená. Toto ma ale zaujalo, ten drevoplyn. A vadí mi keď je po dedine taký smrad z komínov ako keby pálily kože a kopytá. To by som riešil pozemkom v prírode a plynovou maskou pri prechode zamoreným územím.


Y

Re: drevoplyn (1)

Příspěvek od Y »

Ten smrad ktorý ti na dedine vadí je spálený decht v komíne. Pri drevoplynových peciach zhorí tiež v peci, pri generátore je v plyne ktorý získavaš a kondenzuje v rozvodoch a motore. A to už je iná káva. Na 2 kW generátor zabudni. Generátor potrebuješ to najprv rozpáliť, musí mať zotrvačnosť atď. väčší generátor malý motor neutiahne, musí tam byť rýchlosť prúdenia, aby bola teplota vyššia ako 1100+C. Nedá sa pripojiť veľký generátor ku malému motoru. Všetko musí byť akurát. Ako všade. Kým nepríde Tesla drevoplynu je to vždy postarom.

Decht je super surovina. Žiadaná. Ale práce okolo nej a podmienky prevádzky sú ruinujúce. ZAse len vo veľkom. Pozri posudzovanie vplyvov na žp.

Fotovoltaiku? Preplatia ti iba DPH. Bol som v D u jedného farmára, ktorý mal z fotovoltaiky všetky strechy aj na stodole. Ale bol zaradený do nejakého špeciálneho programu, a mal nadštandardne nízke ceny a ešte všetko čo kúpil na fotovoltaiku mu štát refundoval 50%. Bol zvýhodňovaný 2X. Nám to nehrozí. Už pred 4mi rokmi mal príjem z fotovolt 600EU na deň! A chystali ďalšie inštalácie na vlastnom poli.

Ale nezamýšľas sa o spotrebe. Na vykúrenie domu potrebuješ pre generátor viac dreva ako do kotla. Máš potom elektro aj teplo ale aj straosti a problémy. Zase to navádza iba na veľkú prevádzku.


Sledujem ten drevoplyn dlho, ale nenašiel som prevratné riešenie ani iný riešenie. Ale mohlo mi niečo ujsť. Ak máš niečo zaujémavé pošli.

Ešte k tomu smradu z komínov. Celá Eu je zbláznená do spaľovania biomasy. To znamená aj kotly na drevoplyn. Minule v rozhlase , až som zastavil a počúval, jedna docentka z TU BA hovorila o škodlivosti tohoto systému spaľovania, lebo vyprodukuje viac polola a splodín dechtu ako staré dieselové motory. Ale bola jediná ktorá to vykričala do éteru. A tak som pochopil, že asi tiež nemajú priestor na pravdu. Ale žiaľ, sú aj iní páni profesori, ktorí úprimne veria tomu čo prednášajú. A tých je výrazná väčšina.


Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

Ideálne riešenie by bolo keby štát prevzal SPP a tlačil do jestvujúceho potrubia vodík vyrábaný nejakou efektívnou metódou takže by sa platilo iba z audržiavanie dobrého technického stavu rozvodného potrubia a prípadne niečo do štátnej pokladnice. Je to síce iba sen, ale snom všetko začína.

Ak budem mať čas tak to zanalyzujem ten drevoplyn, zatial si len pamätám že jeden prezentoval nejakú konštrukciu drevoplyn gener do ktorého môže ísť aj mokré drevo, a účinnosť sa nezmenšila. ďalší do plameňa v kotli striekali vodnú paru ktorá sa teplom rozkladala a bol silnejší plameň. Ďalší používal katalizátor zo zinku a nejakých kovov kde sa rozkladali škodliviny alebo niečo také a bola väčšia produkcia metánu. Určite je toho veľa.

Domnievam sa že nič sa nedá generalizovať v zmysle drevoplyn v malom je zlý a vo veľkom dobrý. Všetkomá svoje výhody aj nevýhody a každému vyhovuje niečo iné. V podstate akákoľvek myšlienka vyslovená nejakým jedincom je platná iba pre daného jedinca v danej chvíli. On sám bude mať dokonca o chvíľu iný názor. To čo je napríklad dobré pre čínu nemusí byť dosť dobré pre nás. Napríklad tento drevoplynový generátor so šporákom:
http://www.wattpower.com/wpindex6.html
http://gasifiers.bioenergylists.org/sin ... #comment-2

Podstatné je zamyslieť sa nad problémom a vyriešiť ho. Napríklad v miestnosti s generátorom drevoplynu umiestniť senzor so sirénou na unikajúci plyn aby nás neudusilo. A určite sa dá vyzrieť aj na decht. Zatiaľ celý problém riešime len z úrovne našich poznatkov ale možností je milón päť.

Na začiatku sa všetko javí ľahké a jednoduché ale keď sa do toho človek zakusne tak ... Jak s vodíkom, vo WM magazínu bola jednoduchá schéma pulz generátoru a zázrak bol na svete. Ale jaksi sen sa rozplynul. Teda aspoň pre väčšinu.

Je zaujímavé že ma to nijak neláka zadarmo mať niečo, teda ako energiu. Ja si ju chcem zaslúžiť svojou prácou, čiže narezať drevo, zakúriť. Zrejme to súvisí s našou duchovnou vyspelosťou, možno neskôr keď sa odmaterializujeme tak už nebudeme potrebovať tvrdú prácu pre naplnenie našej životnej púte. V atlantíde mali nejaký zdroj energie cez kryštále som čítal. Možno keď si tú energiu začneme viac vážiť tak jej budeme mať dosť aj v čistej forme, keď si budeme vážiť aj životné prostredie okolo nás. Asi to vnútorné prebudenie príde postupným vývojom.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


peter veter

Příspěvek od peter veter »

"Ideálne riešenie by bolo keby štát prevzal SPP a tlačil do jestvujúceho potrubia vodík vyrábaný nejakou efektívnou metódou takže by sa platilo iba z audržiavanie dobrého technického stavu rozvodného potrubia a prípadne niečo do štátnej pokladnice. Je to síce iba sen, ale snom všetko začína. "

Na začiatku tejto krásnej éry vodíkovej :) bolo napísané: kto tu chce mať úspech, nesmie byť ani hrabivcom, ani samaritánom...


y

Anonymní PříspěvekZaslal: út 02 říjen 2007 12:51 Předmět:

Příspěvek od y »

Vôbec netvrdím, že v malom to neide. Iba že vo veľkom sú priaznivejšie ekonomické výsledky. A výrazne. Pri malom zistíž že si cenovo na úrovni zemného plynu, tak načo potom snaha? A furt neuvažujete s exekutívnou funkciou štátu.

Na tom variči, zober nato jed, kým uvaríš guláš, musíš ho trikrát vyčistiť.
Jednoduchá kontrola. Zájdi do okresnej alebo inej knižnice, nájdi staré články o drevoplyne, reklamy a podobne, nájdi ľudí na nich, veľa ich už není a pýtaj sa a počúvaj.

Pri vodíku aspoň nie je archív, môžeme všetkému veriť.


1

drevo

Příspěvek od 1 »

Dobre. Zoberme že niekto z vás príde na to ako na ten vodík. Na 90% to nikomu nepovie takže si to zoberie do hrobu alebo to povie svojim najbližším z rodiny. Ktorý to možno tiež povedia svojim najbližším ale iba technicky zdatným jedincom takže ich spočíátaš na prstoch jednej ruky.
Ked zoberieme dajme tomu tých zvyšných 10% nádeje že to zverejní, tak zase to len pár technicky zdatných jedincov, ktorým eštel zostala trocha nádeje ak to doteraz skúšali a zostroja to. A z tých sa to podarí presne replikovať zase iba zopár.

Čo sa týka dopravy všetci čo majú nové autá budú mať strach. Takže si to dajú do starých hrkotálok ktoré budu používať iba občas pokial budú mať novšie autá. Takže hlavná cielová skupina v doprave je zopár mladých ludí ktorý si ešte nezaložily rodiny a majú čas na vrtanie sa v aute.

Čo sa týka vykurovania v chalupách tam je buď zase na nejakom jedincovi ktorý to celé vypiple, vrátane vhodného horáku, regulácie, bezpečnosti... Väčšia nádej je to že sa niekto šikovný kto má peniaze nejaký nadšený podnikatel, dobre vzdelaný, čo má tak 3 vysoké školy toho chytí a vymyslí nejaký produkt. Bude to predávať ako zvárací prístroj vodíkový pričom v návode bude napísané že sa dá použiť aj na vykurovanie a podobne. Chvílu sa mu bude dariť kým niekto nevytrúbi že tým zadarmo vykúri celú chalupu a má po chlebe. Ak to bude rozširovať v malom tak zasveteným kamarátom tak opäť žiadna zmena.

Takže všetko sa úspešne vyvíja iba v blízkom okruhu jedinca. Z globálneho hladiska mi potom príde že je úplne jedno či si špáram v nose alebo motore auta. Efekt by mohlo mať to keby niekto napojil vyvíjač vodík na v&ykurovanie, a zarobené peniaze by použil na niečo hromadné, tak aby druhá strana nestihla zareagovať. Isté je že by musel byť stále na úteku. Taký filmový príbeh.

Takže pojmy hrabivec a samaritán sú pri vodíkovej technológie úplne abstraktné nech mám akékoľvek impulzy. A skutočné dôvody jedincov ktorý na tom pracujú nie sú dôležité lebo aj tak ti to pomôže iba v určitých hraniciach. Takže najpodstatnejší prínos sa mi zatial javí že sa zídu kamaráti partia ktorý sa dobre bavia a niečo kutia, špekulujú, robia čo im dáva radosť.

Z pohľadu rozšírenia sa mi javila technológia drevoplynu omnoho zaujímavejšia. Keď sa vyladí proces výoby drevoplynu môže sa celá technológia ako produt celkom fajn rozšíriť medzi ľuďmi. To že sa od toho upustilo nič neznamená. Tiež sa upustilo od paliva ako je alkohol a už sa naň jazdilo. Efektivita je tiež dôležitá ako píšeš, ale pri tom ako rastú ceny energií a palív v sporovnaní s platmi, tak vec sa vyvíja v prospech drevoplynu.. Netvrdím že je vodík k ničomu, to ani z ďaleka, tvrdím iba že aj drevoplyn môže byť zaujímavý.

Ps. Toto boli iba úvahy. Nechal som volne prudiť myšlienky.


1

sporak

Příspěvek od 1 »

niezeby by mi nebolo luto dreva spalovať, ved aj to je živé ale zatial nestoji to za tu usporu?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“