Linux.

Vše o alternativních zdrojích energie.

Moderátor: rival

Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Slax 7.0.3

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: .... Po delší odmlce, kdy se Slax zastavil na verzi 6.0,
Maj ty linuxy ještě pořád to, že se dá nabootovat do aj do windows a windows zachovat, než se s tím člověk naučí zacházet? Nemám totiž už pět kompů, abych to zkoušel na nějakém vraku, neřkuliv o tom, že si chci zachovat starou DOS tabletu na Autocad a DOS plotter, který jsem pod WinXP ještě rozběhnul, i když mi to vzalo 6 neděl a hóoódně vztekání :bhead: Mám ale dost hard drives a můžu to zkoušet na nich. Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Slax 7.0.3

Příspěvek od A(&F) »

... ano dají ... :) ... buďto jako další instalace systému na stávající disk (zeptá se Tě to pak po restartu na čom chceš zrovna dělat) ... popř. přímo po Woknama ve "Virtual Machine" ... anebo spouštět z ext. USB, SATA nebo WIREfire disku (u USB i z "klíčenky"), jak už řekl Poo ...

... :bye: ... Anri ...
Slavek Krepelka píše:když mi to vzalo 6 neděl a hóoódně vztekání :bhead:
... jó, kdyby ses tenkráte zvoptal hned, ušetřil by sis hodně velkou hromadu "životní energie" ... :D :D :D ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od poota »

Vezmu to trochu zeširoka.
Linux, tedy kterákoli jeho distribuce, se může "přiinstalovat" k již nainstalovaným Windows do takzvaného dual-bootu.
Před tou instalací se doporučuje ve Windows použít Defrag, aby se data na disku "setřásla" na jeho začátek. Pak zálohovat a potom se již disk může při instalaci Linuxu rozdělit na více částí.
Lepší postup je přidat další disk a nainstalovat Linux na něj. Po nainstalování je možné z Linuxu přistupovat i na soubory a programy Windows, opačně to možné není.
Při spuštění počítače nabídne zavaděč volbu, který systém se má spustit, takže je snadno možné Linux a Windows libovolně střídat.
Z Linuxu je možné přes Wine spouštět i jakékoli programy nainstalované pod Windows na tomtéž počítači.

Druhý případ jsou tzv. "živé" neboli Live distribuce.
Ty se spouštějí z nějakého média, většinou z CD, DVD, USB klíčenky, paměti telefonu a nebo ze sítě. Je úplně lhostejné, co je na daném počítači nainstalované, protože Linux běží jenom v operační paměti. To je výhodné třeba pro provoz na hotelových počítačích, které bývají docela solidně skrz naskrz provirované.
Prováděné změny, třeba konfigurace, jsou řešené tak, že se zapisují do rozdílových souborů, které jsou "sjednocené" s původními zápisy pomocí zvláštního souborového systému "unionfs" tak, že ve výsledku dají změněné hodnoty bez změny původního souboru. Rozdílové soubory jsou jenom v paměti, ale pro trvalé změny je možné je i zapsat na médium, pokud to médium umožňuje. Také je možné si je uložit na disk počítače.
Některé distribuce používají Live nabootování systému, ze kterého je možné provést trvalou instalaci do počítače. To je výhodné, protože si člověk může napřed nezávazně a bez instalace vyzkoušet, jestli se mu daná distribuce líbí a teprve potom si ji nainstalovat. Existují také Live distribuce, určené pro konkrétní typ práce, příkladem je třeba http://www.caelinux.com/CMS/

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Slax 7.0.3

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše: ... jó, kdyby ses tenkráte zvoptal hned, ....
:oops: No jóóó. Však jsem se již poučil, i když asi ne moc. Dík a ahoj. Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od django1 »

Poota:
dík za tip. Včera jsem zkusil staré eeePC nabootovat z klíčenky Slaxem.
Co je zajímavé - instalace WXP trvá skoro celý den, protože musím najít CD s ovladači, připojit přes USB a doinstalovat periferie, nebo na jiném PC stáhnout a přenést na kartě.
Slax sice bootuje déle a z klíčenky běhá pomaleji, ale nemusel jsem na nic sáhnout. Všechno hned funguje, nezabírá dvaapůl gigabyte na disku. A co mě překvapilo nejvíc jsou perfektně fungující doplňky, jako přehravače a prohlížeče různých formátů.
Do "netbooku" - tedy strojku, na kterém si v domácnosti čteme web, knížky, různé recepty a návody a přehráváme filmy - ano, dokonce i TV obrazovku najde a obslouží bez problému, zaímco Wirovss musel často restartovat s připojenou TV aby ji rozpoznal - je to luxusní záležitost. Je lepší, než původní Ubuntu ( nebo EEEbuntu? )

A rozdíl proti poslednímu mojemu pokusu s Linuxem před lety, kdy jsem musel perfektně znát HW abych vše správně nastavil je nepochopitelný.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od poota »

django1 píše:Slax sice bootuje déle a z klíčenky běhá pomaleji, ...
Pomalejší běh je pro Live distribuce typický, ale u těch "menších", jako je třeba Puppy a nebo Slax, je možné vybrat volbu, kdy se celý "zdroj" natáhne do paměti, odkud běží daleko svižněji, než z média.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux.

Příspěvek od libcosenior »

Trošku odbočím k ubuntu na smartfónoch.
Podľa uvedenej prezentácie bude systém pracovať v prostredí UNITY. Z tohoto dôvodu som si v sobotu na PC (dualboot) namiesto pôvodného Ubuntu 10.04 nainstaloval Ubuntu 12.04 - poslednú stabilnú a dlhodobo podporovanú verziu s prostredím unity. Bol som zvedavý, či sa mi v porovnaní s prostredím Gnome (používané predtým) bude Unity pozdávať.
Zatiaľ, po niekoľkých úpravách (doplnenie softu, úprava bočného panelu Unity a pod.) a po používaní v sobotu a v nedeľu, som veľmi spokojný. Operačný systém je svižný, nechýba mi žiadny mnou požadovaný softvare, všetky HW komponenty PC fungujú správne, proste som spokojný.
Budem sa opakovať z môjho predchádzajúcehio príspevku:
"Ak takto bude fungovať ubuntu na smatrfónoch, bude to veľmi silná konkurencia súčasným platformám."


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux.

Příspěvek od libcosenior »

Live distribúcie mám dve (nejaké staršie ubuntu), jednu na CD a druhú na USB. Používam ich vyslovene len na záchranu dát známym, ktorým padne windows. Tu mi na rýchlosti veľmi nezáleží. Známi sú radi, že im zachránim data o ktoré by preinštalovaním OS prišli.


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Průvodce Linuxem

Příspěvek od poota »

Ještě je dost lidí, kteří by se rádi o Linuxu dozvěděli právě ty úplně nejzákladnější věci a přitom se nechtějí na takové "pitomosti" ptát, aby to nevypadalo, že jsou příliš hloupí, tak sem dávám odkaz na "Průvodce Linuxem", kde je to všechno důkladně probrané:
http://pruvodce-linuxem.cz/

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Jak funguje Slax

Příspěvek od poota »

Pokud někoho zajímá, co všechno se děje po startu Slaxu, může si o tom počíst:
http://www.root.cz/clanky/do-utrob-distribuce-slax/

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

"Instalace" Slaxu na pevný disk

Příspěvek od poota »

Slax je sice "živá" distribuce primárně určená ke startu z vyměnitelného média, ale pokud se někomu zalíbí, není problém ji nainstalovat na pevný disk a startovat ho z něj
http://forum.root.cz/index.php?topic=56 ... icseen#new

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Distribuce PCLinuxOS

Příspěvek od poota »

Nedávno bylo uvolněná poslední verze Live DVD ve verzích 32 a 64 bit.
http://www.pclinuxos.cz/?p=2415#more-2415
DVD s pracovním prostředím KDE i Live CD s pracovními prostředími Gnome nebo LXDE lze stahovat:
http://www.pclinuxos.cz/?page_id=196
Je také možné si stáhnout originální verzi v angličtině, která se dá následně lokalizovat do kteréhokoli z nabízených jazyků, z nichž o většině ani nemáme tuchu, že vůbec existují.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux.

Příspěvek od libcosenior »

V každom prípade pre záujemcov o "okoštovanie" linuxu je optimálny "linux pro lidi". Tam sa môže v pohode realizovať každý windowsák. :D


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Linux.

Příspěvek od Slavek Krepelka »

libcosenior píše:V každom prípade ...
Jsem se dnes 6 hodin s 12.4 ubuntu mořil a snad z toho mám šedej zákal či co. Jak jsem řval kamení nad Windows 7, tak tohle to teda bije. Jako dávat na obrazovku schované nabídky a podobné kraviny si může vymyslet jen totální magor. To samozřejmě není to jediné. Dostat na plnou obrazovku ikonu mimo postraní menu je na deset úkonů nemluvě o lození po netu a honění informací jak na to a podobně. Já se divím, že jak bývaly i okna daleko jednuduší s více méně naprosto stejnýma funkcema, od 98 je to jen s kopce, hlavně aby to vypadalo jinak, a tenhle Linux tedy taky moc nezáří. Jsem rád, že mám extra HD na který jsem si to mohl odzkoušet. Kdybych to býval přihodil na pracovní HD, asi bych ji býval doprasil a měl z toho teď úžeh. Jako drivery a devices si to hledá krásně, všechna čest, ale ta interface je příliš žalostná. Škoda. To radši budu riskovat viry.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Ubuntu

Příspěvek od poota »

Nevím, jestli sis toho všimnul - ale Ubuntu nijak nepropaguji.
Je to jeden z Linuxů, které vynikají celkem minimální konfigurovatelností. Je určen pro lidi s minimální počítačovou gramotností, u kterých se nepředpokládá, že na základním nastavení budou chtít něco měnit. A ani se jim to neumožňuje, protože u nich je reálnější naděje na to, že systém rozjebají, než na to, že se jim ho podaří nějak vylepšit. To znamená, že se to nainstaluje a potom používá prakticky tak, jak to je, tedy s prostředím Gnome.
Na stejném základu běží i distribuce Kubuntu, která má snadno a široce konfigurovatelné prostředí KDE. Taky Lubuntu s lehkým prostředím LXDE. Nebo Xubuntu s prostředím XFCE.
Všechny distribuce mají prakticky stejné Linuxové jádro a běží na nich tentýž systém. Technicky se liší nejvíc tím, jaký balíčkovací systém používají pro instalaci programů - uživateli to může být celkem jedno, protože všechny fungují spolehlivě.
V jakékoli distribuci je možné si nainstalovat kterékoli pracovní prostředí. Těch nejpropracovanějších je zhruba deset, všech je hodně přes stovku a jsou nejroztodivnějších vzhledů a filozofií ovládání.
Tím je na jednu stranu možné si skutečně vybrat přesně podle svého gusta, ale zase na druhou stranu je skutečně obtížné se v tom množství orientovat a vybírat.
Částečně to řeší Live distribuce, které si člověk spustí z CDčka a beze změn na počítači si danou distribuci beztrestně vyzkouší. Když mu nevyhovuje, tak si stáhne a vyzkouší jinou. Až se mu některá zalíbí, tak si ji z toho jejího Live CD nainstaluje, tedy její základ. Potom si v repozitáři dané distribuce vybere všechny programy, o které si myslí že by mohl stát, a vyzkouší si je. Co mu nevyhovuje, může zase snadno odinstalovat.
Možná to "zpoza obloka vyzerá celkom inak", ale opravdu vím, co o Linuxu píšu a dokonce i proč.
Nainstalovat kteroukoli distribuci je velice snadné, když to člověk umí. A celkem snadno se to naučí, když má čas a schopnost číst anglicky psané manuály. Pro ty ostatní se instalační proces většinou co nejvíce "automatizuje". Dá se v tom docílit i naprosté blbuvzdornosti, ovšem za cenu, že si uživatel nemá možnost nic sám rozhodnout. Ve všem, co může uživatel nastavit, může taky udělat chybu, takže většinou se mu dá možnost vybrat si jenom rozložení klávesnice, časové pásmo a také do jaké řeči chce mít systém lokalizovaný. Další přizpůsobení vzhledu prostředí se dělá až po instalaci a většinou se jenom vybírá z přednastavených témat.
Samozřejmě když se ví jak, tak se dá změnit naprosto cokoli a velice jednoduše. Když se neví jak, tak se vybírá klikáním na předvolené možnosti.
Dalo by se o tom psát ještě dlouho a dlouho - čímž by to pak nikdo nečetl. Právě proto toho píšu co nejmíň a jenom to, co považuji za důležité. :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Jak na to...“