Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
hho
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 13 pro 2012 19:59
Bydliště: Morava
Dostal: 4 poděkování

Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od hho »

Jedná se o výkonný obvod měniče navržený panem Alexandrem Meissnerem již v r. 1913. :!:
(příloha)
Dnes je obvod tranzistorový napájený 12 volty stejnosměrného napětí.
Jakmile je napájení připojeno na vstupní svorky, tranzistor začne napájet transformátor, který krmí opakujícími se pulsy do B tranzistoru, a udržuje oscilace. Rychlost oscilace se řídí kondenzátorem označeném " C "ve schématu,a také indukčností cívky přes kterou je připojen.

Původní obvod byl postupně upravován (snížení pův. kapacity /50uF/->zvýšení kmitočtu) a vylepšován, následně rozšířen o VN část/řídící pulsy pro VN zdroj z kolektoru tranzistoru/ v r. 2012.
Je zajímavé, že v případě, že je kondenzátor C nahrazený buňkou vyvíječe HHO (který je v podstatě kondenzátorem-tvořeným vodou /dielektrikum/ a deskami kondenzátoru/desky vyvíječe/), pak se frekvence obvodu automaticky nastaví na rezonanční kmitočet. Tento systém je schopen provádět elektrolýzu vody vyžadujíce pouze malý příkon a automaticky si mění rezonanční frekvenci elektrolyzéru.
Je zde jistá (principiální) podobnost s Bediniho motor-generátorem (měničem) v solid state(cívky bez rotoru-transformátor) provedení.
Při rozkladu je naladěná frekvence 500Hz až 1,5 kHz (obvod se samostatně dolaďuje) záleží na použité vodě.
Ideální rozklad probíhal při frekvenci kolem 1kHz až 1,1 kHz.
Vyvíječ je deskový, z nerezové oceli 316L. Naplněn čistou pitnou vodou ze studny v přírodě(možno nahradit destilovanou), žádné chemikálie nebo elektrolyt nesmí být přidány.

:idea: První příspěvek kohokoli musí být "ručně" schválen některým moderátorem a teprve potom se stane viditelným - je to součást protispamového filtru. Schválení není okamžité, takže je třeba vyčkat a ne hned opakovat odeslání. Ten druhý tentýž jsem smazal. A nezakládej nové vlákno na rozklad vody - poo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Právě bastlím:
Meissner verze-2012. Stále ladíme...
hho
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 13 pro 2012 19:59
Bydliště: Morava
Dostal: 4 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od hho »

OK to schválení chápu, ale nevím proč můj příspěvek nezůstal jako samostatné téma.
Zařadit obvod pana Meissnera do "impulzů a nesmyslů" mi nepřijde právě vhodné, jelikož v tom vlákně se rozebírá generování pulzů pomocí PC, což se v tomto zapojení neděje...
Prosím o příhodnější vlákno. Chtěl jsem se podělit o zapojení Meissnerova obvodu, zreplikovaném Stephanem W. Lebenem.
Třeba by to někomu pomohlo, nebo navrhl nějaké vylepšení apod..
ale v tomto vlákně mi připadne můj příspěvek "pohřbený".

Díky HHO alias Mister
PS:Rival minulý rok nereagoval na moji emailovou žádost o reset hesla(možná mu to spadlo do SPAMu??), tak jsem se musel znovu zaregistrovat)

:idea: Není problém založit nové vlákno. Jenom by bylo vhodné už do jeho prvního příspěvku napsat, že se má skutečně jednat o samostatné vlákno, které bude mít dostatečně "nosné" téma a nezůstane jenom na dvou či třech příspěvcích. Také lze už v něm vyjádřit, jak dalece v něm bude možné či vhodné odbočovat od tématu. Takovéto informace nám usnadní moderování.
Omlouvám se za nedorozumění, které vzniklo hlavně proto, že se jednalo o "první" příspěvek nového uživatele - u nich je nechtěné založení nového vlákna bohužel dost častým jevem. Tyto záležitosti je ovšem lepší řešit prostřednictvím SZ,aby zbytečně nerušily ve vlákně - poo.


PPS: V příloze je cívka mého měniče.- Jen tak na kouknutí...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Právě bastlím:
Meissner verze-2012. Stále ladíme...
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od martin11 »

zdravím. prosím lze napsat hodnoty všech součástek výše popisovaného obvodu / i udaje trafa, počty závitů...čtu 2x 107 závitů???/ asi to bude zajímat více přátel zde. :good:
Nebo si to máme sami ?"vybastlit" děkuji martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
tichys
Stálý člen
Příspěvky: 87
Registrován: pon 13 úno 2012 17:33
Dal: 65 poděkování
Dostal: 27 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od tichys »

Určitě nás bude víc, co nás budou zajímat podrobnosti. Podle prvotního popisu to vypadá dost zajímavě na vyhrabání, oprášení a znovunaplnění odloženého vyvíječe.


hho
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 13 pro 2012 19:59
Bydliště: Morava
Dostal: 4 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od hho »

Pokud to někoho zaujalo může začít bastlit.
Já osobně jsem vycházel z originálu Meissner.
Cívka by měla mít cca 200 z, drátu AWG23 - 30 (co to je?).
Já to pochopil jako dvě vinutí po 100z. Není to potřeba přesně, doladí se kondenzátory...
Já to mám na špulce od pájecího cínu drátem 0,5. (107 závitů-vyšel mi tak drát) teď sháním kovový jádro.
V originále plněna pryskyřicí smíšenou s kovem(piliny kovové vločky...). Úvaha:Je lepší cívka bez jádra /vzduchové/", plné jádro", ferit, nebo železo v pryskyřici??.
T(NPN) je doporučen 2n3055 (příloha).(Pozor na špičky z indukčnosti! Neodladěný kmitající LC obvod může prorazit T)
Potenciometr v B Tranzistoru nastavuje pracovní bod, stačí 5k.
Místo odporu(mezi +U a potenciometrem 10k doporučuju snížit na 8k2. Kondenzátor 50u určitě snížit! Tak 20x nižší kapacita... Přesně to záleží na indukčnosti cívky...
Potřebujete se dostat někde kolem 1kHz (500Hz min, 1250Hz Max)
Místo "C" bude vyvíječ (nebo "rezonanční" kondenzátor - v případě že budeme brát signál z kolektoru T pro VN obvod).

Kdo bude bádat se mnou?
Hromada věcí čeká ještě na vyzkoušení.. S obvodem si hraju 2 měsíce.
Chcete-li ptejte se a bastlete se mnou.
Mě třeba původně zaujalo to "samo-rezonanční" :mrgreen: v názvu obvodu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Právě bastlím:
Meissner verze-2012. Stále ladíme...
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od martin11 »

AWG23 - 30 něco je tady

http://sitove-kabely.heureka.cz/premium ... -med-305m/


...napadlo mě, zda-li by nešlo navíjet obě cívky současně, když mají stejný počet závitů :oops:

a ještě WIKI
http://en.wikipedia.org/wiki/Meissner_oscillator


... věřím, že se " TO " povede ......
hho
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 13 pro 2012 19:59
Bydliště: Morava
Dostal: 4 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od hho »

AWG 23 je tloušťka drátu (má být mezi AWG 23 až 30) což je podle wikipedie průřez 0,05 až 0,25mm2) já použil průřez 0,5mm2 což je asi tak jako AWG20, ale silnější drát nevadí, cívka snese větší proud.)
Ano :) já jsem obě cívky vinul současně... /správná poznámka/
Naposledy upravil(a) hho dne pát 04 led 2013 16:33, celkem upraveno 1 x.


Právě bastlím:
Meissner verze-2012. Stále ladíme...
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od martin11 »

mám pocit :oops: , že AWG je myšlena hlavně!!! kvalita Cu vodiče :idea: nevím, ž čeho je obyč drát v běžném trafu ale dráty AWG se mě zdají dost drahé. aby tady nebyl "třeba" problém ve funkci systemu. m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
hho
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 13 pro 2012 19:59
Bydliště: Morava
Dostal: 4 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od hho »

Ještě k tranzistoru. Zatím mám na pokusy BD 139 (NPN, 80V, 1,5A) 8)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Právě bastlím:
Meissner verze-2012. Stále ladíme...
hho
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 13 pro 2012 19:59
Bydliště: Morava
Dostal: 4 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od hho »

martin11 píše:mám pocit :oops: , že AWG je myšlena hlavně!!! kvalita Cu vodiče :idea: nevím, ž čeho je obyč drát v běžném trafu ale dráty AWG se mě zdají dost drahé. aby tady nebyl "třeba" problém ve funkci systemu. m11 :D
Toho bych se nebál :lol: protože AWG je americké značení průřezů vodičů (čím vyšší číslo tím je vodič slabší) v Evropě se místo toho používá značení průřezu v mm2.
AWG jsou tak drahý právě proto že jsou z Ameriky ;) , kvalita je v pohodě i s našimi vodiči...


EDIT: - polopatě...
Přeloženo z wiki:
American wire gauge ( AWG - americká kabelová míra ), je standardem průřezu neželezných vodičů a kabelů používaných v elektroprůmyslu av elektronice . Používá se hlavně v USA a Kanadě , ale používají ho i asijští výrobci vodičů a kabelů . V Evropě se používá metrický systém podle IEC 60228.
Vyšší číslo AWG znamená menší průměr vodiče . Takové označování souvisí s výrobou vodiče - postupným tvarováním. Vodič se vyrábí protahováním , nebo válcováním ze základní tyče . Každá tvarovací operace znamená tenčí vodič. Číslo AWG je tedy úměrné počtu tvarovacích operací.


Právě bastlím:
Meissner verze-2012. Stále ladíme...
hho
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 13 pro 2012 19:59
Bydliště: Morava
Dostal: 4 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od hho »

Takže množí se mi dotazy na nádobu vyvíječe a skladbu elektrod.
Ode mě asi tolik. Je potřeba laborovat co bude dávat nejlepší výsledky.
Viděl bych to na nádobu vyvíječe z vodního filtru, elektrody (na pokusy jen 2,) na seriozní vývin plynu alespoň 8. (viz. přílohy)
Materiál nemagnetická nerez ocel 316L (316L je běžně používaná legovaná nízkouhlíková ocel) rozměr 100x100mm, přívod pásky z téhož 20x150 - 250mm(podle nádoby vyvíječe). frekvence měniče 1,1 kHz, voda obyčejná vodovodní z kohoutku...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Právě bastlím:
Meissner verze-2012. Stále ladíme...
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od Slavek Krepelka »

hho píše:
martin11 píše:mám pocit :oops: , že AWG je myšlena hlavně!!! kvalita Cu vodiče :idea: ....
:) :enaughty: Jde pouze o průřez. Průřez může být kulatý, čtvercový nebo obdélníkový. Nejde tedy vyloženě o průměr kulatého drátu, ale o standartní odpor drátu při dané délce a při daném napětí SS proudu. Má to výhodu oproti metriku v tom, že se při návrhu vinutí dá z mechanických a praktických důvodů ekonomiky konstrukce použít tento standart a inženýr se nemusí jebat s přepočty pro nekulaté vodiče. Dnes je to s kompama celkem fuk, ale na papíře to bylo o dost víc práce a tím taky víc otevřené chybám. Američani si takhle kdysi zjednodušovali život u snad všech forem materiálů, i když z růzbých důvodů, a měli recht. Materiál měděných drátů je standartně 99% měď a 1% kyslík. To bude i v Evropě a jinde. Kompletně odkysličená měď má sice poněkud lepší vodivost, ale je podstatně dražší na výrobu. Deoxidovaná se používá jen tam, kde je potřeba dobrá svařitelnost, i když ti, co vědí jak na to, dovedou spolehlivě svářet i tu 99%.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od Aquarius1 »

Pánové,zavádíte problém tam kde není.Značení průměru či průřezu drátu nemá vliv na produkci vodíku.Přesně takhle vznikají v cizojazyčných překladech ony nejasnosti okolo popisovaného materiálu.Nejsme tady samotní a kdesi v zahraničí si někdo dělá strojový překlad a pak z toho vznikne úplný chaos zrovna jako je tady na foru.


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od poota »

Ty máš opravdu dojem, že chaos vzniká vysvětlováním nejasností??

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
hho
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: čtv 13 pro 2012 19:59
Bydliště: Morava
Dostal: 4 poděkování

Re: Samo-rezonující el. obvod pro rozklad vody

Příspěvek od hho »

Lidi, proč tu pořád řešíte AWG značení vodičů?
O tom to vůbec není...


Právě bastlím:
Meissner verze-2012. Stále ladíme...
Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“