Kamínka - termoelektrický generátor

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Chlazení

Příspěvek od poota »

Jim68 píše:.. Po spotřebování tepla na výrobu elektriky stejně žáden hrnec neohřejem - to je jen chybný výklad funkce.
Jestli se pořád bavíme o kamnech, tak si Ti dovolím oponovat, a to hned ze dvou důvodů.
Tím prvním je to, že pochybuji silně, že se Ti podaří uchladit 5 kW, které dávají i docela malá kamna. Tedy myslím uchladit menší energií, než kterou tím získáš - aby z toho byl aspoň nějaký užitek.
A tím druhým - kamna ke své funkci dost súrně potřebují právě teplo, které vyrábějí. Docilují tím tah v komíně, nasávání vzduchu pro spalování, nezanášení komína dehtem, sazemi a kyselinou.
Prostě kamnům lze odebrat vždycky jenom část jejich výkonu, takže určitě zbyde dost nejenom na ohřívání hrnců, ale i na vytápění.
Z hlediska využití paliva je odebírání části tepla příznivé hlavně proto, že kamna málokdy běží na plný výkon, kdy mají spalování nejdokonalejší. Většinu provozu jsou seškrceny na nižší výkon, kdy je v nich hoření méně dokonalé. Čím větší škrcení, tím nedokonalejší spalování.
Z hlediska ekonomiky provozu by bylo ideální, kdyby kamna pracovala stále na plný výkon - a teplota vytápěného prostoru by se regulovala množstvím tepla odebraného pro výrobu elektřiny.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Kamínka - termoelektrický generátor

Příspěvek od martin11 »

zdarec...čtu a prosím všeobecný dotaz....jak je to s vodivostí tepla v těchto materialech...Fe, Al, Pb,Cu.
mám nějaký nápad a nejlépe by se mě udělal výrobek z Pb / olova/ vede olovo teplo hůře nežli Cu ? a o kolik???...../ jde o přívod tepla pro Peltier články / a zrovna tak na druhé straně chlazení :idea: dík m11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamínka - termoelektrický generátor

Příspěvek od Jim68 »

Pootovi:
jasně, kamna máš na topení. Ale peltiery jsou na výrobu elektriky stavěné jen potud, pokud je chladíš. Pak jsou schopné dávat vyšší účinnost . A pokud ta tam je, tak se v elektřinu mění právě teplo. Nejsem teoretik, ale praktik. Někde vzádu jsem tu bilanci nastínil (a taky ty problémy s kolísáním teplot v závislosti na odběru). Pokud peltier prohřeješ, účinnost není co by měla být, výkon vešker žáden a ještě ho partně zničíš. Ale jsou to staré pokusy a možná je nějaký nový, kterému těch 90°C ze studené strany stačí k nějakým výkonům...?


Jim68
Be happy!
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Kamínka - termoelektrický generátor

Příspěvek od NAVAR »

martin11 píše:zdarec...čtu a prosím všeobecný dotaz....jak je to s vodivostí tepla v těchto materialech...Fe, Al, Pb,Cu.
mám nějaký nápad a nejlépe by se mě udělal výrobek z Pb / olova/ vede olovo teplo hůře nežli Cu ? a o kolik???...../ jde o přívod tepla pro Peltier články / a zrovna tak na druhé straně chlazení :idea: dík m11 :lol:
Většinou jde tepelná vodivost v ruce s vodivostí elektrickou.

Tady máš tabulku
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tepeln%C3%A1_vodivost
Je řazena od tepelně nejvodivějších materiálů po nejméně tepelně vodivé. Takže olovo je cca 10x hůře tepelně vodivé než měď.
Lepší by byl cín ten je horší než měď jenom cca 5x ale kilo stojí tak 1000kč a nebo slitina SnAg alespoň s tak 15ti procenty Ag to by jsi se ale už nedoplatil vůbec


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Chlazení

Příspěvek od Ondřej »

Jim68 píše:Ondřeji, začínáš se mi líbit. Je to skutečně v chlazení. Voda je ale pořád slabá. Když chci výkon a účinnost, musím skutečně navodit protipol provozních teplot: nebát se jít krutě pod nulu. Po spotřebování tepla na výrobu elektriky stejně žáden hrnec neohřejem - to je jen chybný výklad funkce.
A jak to chceš udělat kontinuálně? Nejsme na Sibiři. Pokud přece nebudu potřebovat maximální výkon, teplo může zůstat v domečku.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kamínka - termoelektrický generátor

Příspěvek od Jim68 »

No to je jednoduché - část elektriky jsem věnoval na chlazení pomocí CO2 a koloběh se snažil uregulovat...Ale jak píše p.t.Poota: žádné velké zisky... Je to na str. 2 tohodle vlákna.
Jinak výkony peltišů uspokojivé.


Jim68
Be happy!
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Kamínka - termoelektrický generátor

Příspěvek od Ondřej »

No kontinuální chlazení s CO2 asi neklapne. Já plánuju praktický používání...


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Inspirace?

Příspěvek od poota »

http://www.youtube.com/watch?NR=1&featu ... CcAA4HVRoA
Žeby tudy vedla cesta?

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Míca
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: úte 15 lis 2016 12:28
Dostal: 1 poděkování

Re: Kamínka - termoelektrický generátor

Příspěvek od Míca »

Ahoj. Nevím, kam bych mohla napsat, ale chtěla bych vědět, jestli ta malá bio kamínka vytopí místnost? Nebo je to spíše dekorace? Děkuji!


Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“