zvýšenie vlhkosti

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
P3t3r

zvýšenie vlhkosti

Příspěvek od P3t3r »

zdravím presťahoval som sa do zrekonštruovaného domu a bál som sa pravého opaku a to vysokej vlhkosti. Kúrim v kachliach drevom a nad nimi mám namontované dva dymové radiatory mám dosť vysoký trámový drevenný strop trámy 2,7 a dosky 3,0m. Dom je zateplený 12 cm polystyrén, plastové oknná, múry škvárobetónová tvarovka v kombinácií s pálenou tehlou. Tento rok som robil všetky mokré procesy (omietky stierky maľovka).

Nameraná vlhkosť v dome sa pohybuje v rozmedzi 27-32%.
Poraďťe nejaký lacný spôsob zvlhčenia potrebujem sa dostať aspoň o 10-15% vyššie.

Mokré prádlo, hrniec s vodou na kachliach a vetranie som skúšal zvýšenie tak o 2-3% pri vetraní naopak zníženie momentálne mínusové teploty a nízka vlhkosť.


pepe
Zasloužilý člen
Příspěvky: 693
Registrován: ned 21 říj 2007 23:50

Příspěvek od pepe »

Vpusti si do domova ,,život" (akvárium , vodomilné rastlini) a o ostatné sa už postará on sám . Pepe


Dobrý karbaník vie , že aj oko je možné prebiť .
P3t3r

Příspěvek od P3t3r »

to je sice pekné no mám doma takého malého 1,5 ročného terminátora a som rád že máme vôbec nejaké kvety nemá problém výsť na stôl a iné vyššie veci. Rozmýšľame so ženou o zvlhčovači no bojíme sa pliesni... , najlepšia by bola asi fontána.
nebudú ešte nejaké nápady?


pepe
Zasloužilý člen
Příspěvky: 693
Registrován: ned 21 říj 2007 23:50

Příspěvek od pepe »

P3t3r píše:...mám doma takého malého 1,5 ročného terminátora...
Tak tohto by som sa vôbec nebál , pretože ,,mláďa" má vždy bliššie k prírode ako ktoríkolvek dospelý jedinec . Všetko je to len vecou podania . Skús ,,arabskú klimu". Je to v podstete do ,,prievanu" postavená nádoba s vodou , ktorá sa odparuje , čím sa celkom prirodzeným spôsobom zvišuje vlhkosť prúdiaceho vzduchu . Viac sa o néj dozvieš v téjto knihe. Pepe
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dobrý karbaník vie , že aj oko je možné prebiť .
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

vlhkost vzduchu

Příspěvek od martin11 »

...vlhkost vzduchu také závisí na teplotě v místnosti a v jaké výšce nad podlahou se měří...zkus dát měřák přímo na podlahu a pak na skříň....některé čínské měřáky...rádoby....měří bláboly....tak porovnat alespoň 2 přístroje vedle sebe ...
....mě se osvědčil ten mlhovač ...taková fontánka na podstavci....OBI za 450,-...českých....plíseň na zdi je příznak špatné isolace....kondenzuje zde voda vlivem podchlazené zdi...martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

zvysenie vlhkosti

Příspěvek od pista »

ahoj P3t3r,
byvam v starom dome a mam opacny problem,bezne je cca 70 % ,meram klasickym vlasovym vlkomerom,mozno bude problem v merani...pista


Návštěvník

Příspěvek od Návštěvník »

to: pista merak odskúšaný tiež v starom dome u mamy vlhkosť podobná ako u teba tak merá dobre ale hlavným meradlom je moje a manželkyne hrdlo ( sliznica ) sú veľmi vyschnuté, tiež pocitová teplota pri 21°C ( meraná troma teplomermi) je uplne inšia väčší pocit chladu ako v mamynom dome, so suc. Ak chceš znížiť vlhkosť mal by si hlavne veľa vetrať (hlavne v týchto poveternostných podmienkach) dobrým indikátorom sú okná ktoré keď otvoríš sa zarosia z vonkajšej strany, vetraj pokiaľ nie je okno suché. Aspoň na plastových je to tak, na toto som bol pripravený.

to: martin dík za skúsenosť s mlhovačom hlavne takéto potrebujem. Ešte otázka o koľko sa ti zvýšila vlhkosť pri použití tohto prístroja.

to: pepe tú misku v prievane určite osdkúšam

dík za rady


P3t3r

Příspěvek od P3t3r »

to: pepe nemáš odkaz na tú knihu v elektronickej podobe? pozeral som cez google no nenašiel som. Dík


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

mlhovač

Příspěvek od martin11 »

mlhovač používám jen v práci....fotolaboratoř....suchý vzduch ....mnoho prachu...elektrostatika...negativy elektrizují a magnetují prach....grrrrrr...tak v suchém letním počasí ....neměřím ...prostě to běží...ale pozor dávat sem destilku.....nevím proč ale dost se to zanáší solemi z vody....jelikož jsem starej alergik...tak jsem také citlivý na vlhkost vzduchu...bydlím 100let starý....opuka cihla dům....část zdí sadrokarton, ale s větrací mezerou....lidi tam nacpou isolaci...a vzduch pak nemůže cirkulovat....strop sadrokarton....ALE....isolace strop konopí...resp.konopné matrace....je to dovoz Německo...a....má to tu vlastnost, že to dovede pojmout až 20% vlhkosti...a zase to ...když je sucho vydýchne vlhkost zpět....jsem max.spokojenej.....je to trochu dražší než ORSIL nebo čedič vata....
....plast okna....bezvatěsnící věc...ale cyrkulace vzduchu.žádná....šetří to teplo....hodně....takže větrat....nebo větrat s rekuperací...výhodné....ale drahé zařízení....
...tak víc neporadím...isolační konopí někde na internetu....německy to je HANF die nebo das.......tak hezkej den ...martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
pepe
Zasloužilý člen
Příspěvky: 693
Registrován: ned 21 říj 2007 23:50

Příspěvek od pepe »

Daj si do googla ,,isbn 80-05-00894-5" . Pepe


Dobrý karbaník vie , že aj oko je možné prebiť .
P3t3r

Příspěvek od P3t3r »

Je to iba na požičanie, ale zistil som že ju mám pod knihami ktoré mám stiahnuté, už len nájsť to cd kde je.

dík


jarda ovčák svitavy

Příspěvek od jarda ovčák svitavy »

Bydlel jsem v novostavbě a díky suchému vzduchu jsme jezdili za doktory jako o život. Malé děti jsou velice náchylné. Přestěhovali jsme se do 160 let starého statku a respirační choroby jsou pryč. Úplně. Velká vlhkost je důsledkem chybějících relevantních izolací. Lze větráním bez potíží eliminovat. Potřebujete silnější zdroj tepla, ale dřeva se všude válí.......Chci proto řešit rekuperaci. Plíseň jse na vlastní oči viděl minulý týden v paneláku u kamaráda. Zlatý starý statek.......kdo neuvidí, neuvěří. A co je normální vlhkost? Od 40 do 55 je normální. 55 až 65 je zvýšená.Ta se začíná považovat za optimální.65 až 75 je vysoká a pak se to nedá obývat stejně jako pod 40. Navíc to je zcela stejně nebezpečné. I když, bazíruje se nad velmi vysokou nebezpečností suchého vzduchu ve vstahu k prachu a vysoušení sliznic ,opakem budiž mykotoxiny.....Hliněné stavby a omítky jsou fenomén, je třeba navštívit vorkshop a pár přátel, co použili alespoň hliněné omítky či podlahy. Viděl jsem i koupelnu z hlíny a vanu z pálené hlíny........prach jsi a v prach se obrátíš. Faktem zůstává, že válet se v nadstandartní vaně vlastoručně uplácané a vypálené na frajplace musí být úlet...mám osobní zkušenost se stavem těžkého alergika a těžkého astmatika, jenž se dávil kašlem většinu života v suchém vzduchu. Když jej přeparkujete na vlhčí místo, do roka vše zmizí. Nikdo tomu nevěřil a dodnes nevěří.Vlastní mechanismus změn mi je utajený. pouze vím, jak to funguje. Pokud vzdušná vlhkost není alamující plísněmi, pak nic nevadí.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

ještě vlhkost

Příspěvek od martin11 »

...kromě regulace ...nebo samoregulace vlhkosti tou konopnou isolací....topím jen dřevo...krbová kamna...a vlhkost se pohybuje...spolehlivej měřák....mezi 38-45 % ve výšce 180cm...zde měřím i teplotu...cca 24...26°C...u podlahy...18-20°c u stropu výška místnosti 255cm 28-30°C...večer změřím vlhkost u země....
píšu to proto, že tato vlhkost 35-45 % je dostačující...jak píše Jarda O....číslo se zdá malé....ale je to tak.....martin11 :lol: p.s pro radost....mám v místnosti dost velkou solnou lampu..cca 2,5 kg do růžova...60W žárovka......nevím jestli to má nějaký význam.na vlhkost....asi jen uklidňující... :idea:
Naposledy upravil(a) martin11 dne stř 07 led 2009 14:08, celkem upraveno 1 x.


... věřím, že se " TO " povede ......
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Plíseň na zdi.

Příspěvek od aNONym »

Pokud z ní máš strach, tak si preventivně rozprašovačem postříkej stěny roztokem koloidního stříbra. Návod na jeho výrobu najdeš v této části zdejšího fora http://www.upramene.cz/forum/viewtopic.php?t=18. V tomto případě zřejmě ani nebudeš potřebovat tu nejvyšší možnou dosažitelnou kvalitu.

Už nějaký pátek to takto funguje u mé přítelkyně doma v pokojích situovaných na sever, tedy v místech, kde předtím iks let plíseň tvrdošíjně odolávala standardní i nestandardní chemii. Nástřik byl proveden více jak před rokem 2x (s týdenním odstupem). Poté plíseň definitivně zmizla a už se (prozatím) neobjevila. Potvora jedna. :)

Měl jsem tak trochu obavy, zdali potom bílá omítka nebude v těchto místech pod vlivem světla tmavnout, stejně tak, jako fotopapíry u martina11 v atelieru :lol: , ale žádné změny jsem nepozoroval. Mám dokonce i v pokoji na jih jedno kontrolní místečko na které každý den svítí slunko. A také nic. ;)


jarda ovčák svitavy

Příspěvek od jarda ovčák svitavy »

Solná lampa.... Příjde na to, čím v ní svítíš.... Pohled do ohně máme geneticky zašifrovaný jako uklidňující. Proto jsou hasiči splachovací :lol: Pokud si uděláš čas, tak i elektrická lampička zahřeje na duši. Důležité bude se zastavit a nechad klid uvnitř dělat svoji práci......A konopnou izolaci?? proč ne. Já dostal k vánocům polštářek s konopím. Tím echt....1 ku 1 smíchané s pohankou a se šňupákem zabořeným do voňavé meducíny...... Jak je možné, ať se mluví o čemkoli, sklouzne to jinam.........


Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“