Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Společenské dění u nás i ve světě.
Odpovědět
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Mouka - dotaz.

Příspěvek od aNONym »

Je lepší semlít suché zrno na mouku hned po sklizni nebo až před pečením? :dknow: Non


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
hunter
Starší člen
Příspěvky: 177
Registrován: pon 01 srp 2011 19:53

Re: Mouka - dotaz.

Příspěvek od hunter »

Na to je v celku jednoduchá odpoveď - múka lahšie nasáva vodu zo vzduchu (vlhkosť) a od "vlhkosti k pliesni" už nie je velmi ďaleko... . Hunter


Výsada magorov je všímať si formu pred obsahom...
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Mouka - dotaz.

Příspěvek od aNONym »

hunter píše:Na to je v celku jednoduchá odpoveď - múka lahšie nasáva vodu zo vzduchu (vlhkosť) a od "vlhkosti k pliesni" už nie je velmi ďaleko... . Hunter
A pokud mouku vysuším a uložím do hermeticky uzavřených igelitových pytlů nebo sudů? ;) Non


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
hunter
Starší člen
Příspěvky: 177
Registrován: pon 01 srp 2011 19:53

Re: Mouka - dotaz.

Příspěvek od hunter »

Môže byť, no nie len z pohladu porovitosti materialu obalu je to krádkodobé (rok, dva - záleží od "skladu") riešenie. Zrno je od prírody "voskované", vzdušnú vlhkosť s velkov rezervou kopíruje - neakumuluje ju v sabe ako múka... . Hunter


Výsada magorov je všímať si formu pred obsahom...
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno..

Příspěvek od jarda ovčák »

Tak mouku musíme skladovat v původních obalech na suchém místě, nebo taktéž, ovšem zavařenou v igelitových obalech.... Je to vakuové balení, stojí to litr a zavaří to hermetické spoje. Pak lze v chladu a temnu skladovat 7 let bez ztráty kvality a 10 let s mírnou ztrátou.
Mouka a zrní..... nač je třeba, to jest otázka...Doma si nameleme pouze celozrnnou mouku, takže bude třeba mít oboje. v Hermetických sudech na dobře větrané půdě.
kdysi jsem jedl perník ze 400 let starého těsta. Našli to ve sklepě a v trokách bylo pod tlustou vrstvou těsto.Na půdě jsem našel perníkové srdce s nápisem švabachem. tedy 65 let staré.Zabalené ve voskovaném papíře. Sežrali jsme to s kámošem při pijatice a notovali... nemecko německo nadevšecko. in der welt...


Uživatelský avatar
Pego
Zasloužilý člen
Příspěvky: 612
Registrován: sob 05 dub 2008 19:46
Dal: 29 poděkování
Dostal: 19 poděkování

tuhle knihu bych chtel mit sebou pri kolapsu...

Příspěvek od Pego »

John Seymour: The Complete Book of Self-Sufficiency
http://uploading.com/files/WNIVG7SK/The ... y.rar.html

jedina skoda ze je anglicky, ale i obrazky reknou mnoho. vi nekdo o prekladu?


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: tuhle knihu bych chtel mit sebou pri kolapsu...

Příspěvek od NAVAR »

Díky, kouknu na to.
Jo, dobrý, pro inspiraci. Pár věcí mne zaujalo.
Teď si lidičky představte že tohle skoro vše co je v té knize dříve znal každý vesničan.
Naposledy upravil(a) NAVAR dne stř 26 říj 2011 8:45, celkem upraveno 1 x.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: tuhle knihu bych chtel mit sebou pri kolapsu...

Příspěvek od A(&F) »

Pego píše:John Seymour: The Complete Book of Self-Sufficiency
http://uploading.com/files/WNIVG7SK/The ... y.rar.html
... na straně 250 mne zaujala docela vtipná konstrukce kamen ... při jejich vymetání se nepráší do místnosti a vzduch si rovnou přisávají z venku ... na léto určitě ideální ...
Naposledy upravil(a) A(&F) dne úte 25 říj 2011 22:47, celkem upraveno 1 x.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Jak si lacino nasyslit na horší časy ... experiment ...

Příspěvek od A(&F) »

... koncem prázdnin jsem byl znovu po letech na rybách a stejně jako před čtvrt stoletím ujídal kaprům těsto vyhnětené pouze z vody a starého chleba, což mi připomnělo, že jsme si z něj jako kluci někdy pekli placky na kamenech ohniště ...... najednou mi bliklo ... :idea: ... v dalším týdnu jsem proto hned zajel do nedalekých pekáren a na zkoušku nakoupil pytel neprodaného tvrdého chleba + bednu rohlíků dle Mohse na stupnici někde kolem dvojky (byly totiž trochu víc slaný ... :lol:) ... plná velká přepravka = 30 korun ..... rozlámané pečivo jsem dosušil v troubě, potom rozemlel na jemno ... část nasucho zavařil do sklenic a zbytek zakonzervoval pomocí CO2 do igelitových pytlů ...... dnes jsme měli k večeři sušené i pečené chlebové placky s marmeládou a povidly ... děckám i přítule chutnalo, takže není co řešit ... až nastane kolaps, tak už vím, co budeme zpočátku jíst ... :D ...... je to laciné, skladné a zatím se s tím pořád ještě dost plýtvá ... stojí to méně než mouka, ze které to bylo vyrobeno ...


PeS: ... o víkendu chci zkusit uklohnit něco dalšího podobného, ale tentokráte pro změnu z "rohlíkového těsta" ... ;) ... nějaké nápady či vyzkoušené receptuty ??? ....


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

Re: Jak si lacino nasyslit na horší časy ... experiment ...

Příspěvek od cimirek »

A(&F) píše:...
PeS: ... o víkendu chci zkusit uklohnit něco dalšího podobného, ale tentokráte pro změnu z "rohlíkového těsta" ... ;) ... nějaké nápady či vyzkoušené receptuty ??? ....
Z rozmáčeného rohlíkového těsta jsem kdes četl a posléze i vyzkoušel - placku na picu.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Jak si lacino nasyslit na horší časy ... experiment ...

Příspěvek od NAVAR »

A(&F) píše: PeS: ... o víkendu chci zkusit uklohnit něco dalšího podobného, ale tentokráte pro změnu z "rohlíkového těsta" ... ;) ... nějaké nápady či vyzkoušené receptuty ??? ....
Například chleba který zbyde v obchodě se vrací do pekáren kde je po semletí v jistém poměru přidáván do nového chleba. Takový nekonečný cyklus.
Jinak jsem někde viděl recept na bramboráky, kde na místo brambor byl použit tvrdý rozmočený- pak vyždímaný chleba, jinak byl postup stejný.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

CHlebánky

Příspěvek od la »

Našel sem zajímavý recept:
0.5 kg chleba
3 dcl vývaru (konec konců může být mléko a pak si hrát s kořením, ale vývar je vývar - i masoxový)
10 dkg slaniny
1 drobně nakrájená cibule
6-8 stroužků česneku
majoránka,pepř, sůl (+ další dle chutí - chilli, kari)
1 šálek polohrubé mouky
2 vejce celé
tuk na smažení (nejlepší je extra panenské pravé sádlo)

Postup:

Chleba se namočí do vývaru (je lepší ho nakrájet, nebo nadrtit ,trvá to pak kratší dobu), nechá se nasáknout, zbytek se vyleje.

Naházíme tam zbytek ingrediencí a propracujeme těsto

Smaží se to jako bramborák a jí se to jako bramborák (samotný, jako příloha atd.)

PS. Tady je to nevylepšený to je asi ono http://www.toprecepty.cz/recept/4429-br ... ho-chleba/


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Jak si lacino nasyslit na horší časy ... experiment ...

Příspěvek od A(&F) »

NAVAR píše:Například chleba který zbyde v obchodě se vrací do pekáren kde je po semletí v jistém poměru přidáván do nového chleba. Takový nekonečný cyklus.
... info od spolumajitelky velké pekárny: ... pečivo, které jednou opustí výrobní prostory pekárny se podle stávající hygienických předpisů již do nich nesmí vrátit zpátky, ať už je v jakékoliv podobě ...... oni mají přímo v budově pekárny svou vlastní prodejnu a dokonce ani odtamtud nesmí vracet přebytky zpět do výroby, proto staré a stažené pečivo prodávají touto formou ke zkrmování domácími zvířaty ... dle skladby nakupujících by prý člověk ale neřekl, kolik nepřizpůsobivých ve městech (vy)chová(vá) zvířata ...


PeS: ... jinak díky všem za recepty ... :good: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Jak si lacino nasyslit na horší časy ... experiment ...

Příspěvek od NAVAR »

No já jsem se ptal v marketu známé co tam dělala vedoucí. Protože mne zajímalo kam mizí staré pečivo a prý to pekárna bere zpátky, mele a v nějakém pomětu opět přidává zpátky.
Opravdu, kam vlastně mizí staré pečivo z obchodů??? Dříve se to prodávalo jako krmné dnes už ne.
Jo krmnej chleba znám, občas to voní tak že by se člověk s chutí zakousnul.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Jak si lacino nasyslit na horší časy ... experiment ...

Příspěvek od A(&F) »

... no vzhledem k český nátuře (a německejm supermarketům) bych se tomu ani nedivil ... jsou různé druhy chleba, přestože se jmenují stejně ... záleží, kde ten chleba koupíš ... např. z Alberta vydrží chléb bez plísně klidně týden a po té době je pořád k jídlu ... což se ale o jiném chlebu (třeba z Lidlu) moc říci nedá ... :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“