Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Společenské dění u nás i ve světě.
Odpovědět
huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

rechleba

Příspěvek od huhu »

Včera jsem zadělal kvásek i těsto na chleba místo vodou pivem. Výsledek předčil očekávání jak chutí, tak nadýchaností. Akorát na kvásek bacha , je to hrnečku vař :)


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

..

Příspěvek od Ondřej »

Skladování uhlovodíků mám vyřešeno: 60L sudy od olejů:)


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Farma pro budoucnost.

Příspěvek od aNONym »

Stojí za to shlédnout celý dokument. ;) Non

I těm co nefarmaří. :good:

[youtube][/youtube]


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

..

Příspěvek od Ondřej »

No fuj, teď zkazils Jardovi a Navarovi celý víkend, poněvadž oni rádí ořou a hnojí :lol:


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

MNO..

Příspěvek od jarda ovčák »

My ořem a hnojíme, zvelebujeme. Tak to je dobře. Člověk byl stvořen k práci a zvelebování svého světa.
Když zemi nedáš, nic nedostaneš, nula od nuly pojde. Teoretiků, co hlásají zázraky a pak se cpou hovnama z supermarketu jsou zástupy.
Navíc jako sedlák neintelektuál té anglikánštině nerozumím a proč taky.... žiju v česku. Intelektuálům to neva, ovšem zase se nehrabou v zemi, takže perly sviním.
Až mi ukážeš farmu v česku, kde to funguje jinak, nasypu si celou popelnici na hlavu. Jináč to budou jakési hokusy pokusy a škudrlinky.
Bohužel, nic není zadarmo. Ani chleba, i když to tak vypadá.


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: mno....

Příspěvek od huhu »

jarda ovčák píše: buduju multifunkční mlýn, žrnu, loupačku kdečeho a šrotovník v jednom.

inspirace :

http://k15.kreteni.cz/srotovnik4.php


Někteří lidé mají pocit, že vědí lépe než já co a kam jsem chtěl napsat. Budiž blahoslaveni.
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

..

Příspěvek od Ondřej »

jarda: možná by bylo dobrý si ten film pustit a hlavně si zapnout titulky. Osobně nejsem fanda orání cca od roku 2005.

*****
http://offgridsurvival.com/survivalwebsites/


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: ..

Příspěvek od gromit »

hm - a pro kolik to je určený lidí? někde jsem zaslech, že by nás už mohlo být přes sedm miliard - a v tom filmu jich širokodaleko pobíhá jen pár. Jinak moc hezký obrázky...


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: MNO..

Příspěvek od poota »

jarda ovčák píše:My ořem a hnojíme, zvelebujeme. Tak to je dobře. Člověk byl stvořen k práci a zvelebování svého světa.
Když zemi nedáš, nic nedostaneš, nula od nuly pojde. ... Jináč to budou jakési hokusy pokusy a škudrlinky.
Bohužel, nic není zadarmo. Ani chleba, i když to tak vypadá.
Jo, sedláci jsou zvyklí dělat od svítání do soumraku, to jo. Ale dřív se dělalo "vlastní vahou", takže se to dalo vydržet. Dneska se musí udělat daleko víc, takže to už nejde jako dřív - musí se zapojit i strojová síla, protože ani ta koňská už na to tempo nestačí.
Ta permakultura není jenom o nahrazení umělých hnojiv a odstranění "drancování" půdy.
Je to hlavně o tom, že se nedělá lidskou nebo jinou prací to, co dokáže dělat přírody sama. Když potom člověk dělá jenom to, co příroda neumí, tak vlastně jenom sklízí a uskladňuje plody a někam seje a nebo sází. Nevydává zbytečně energii na to, aby přírodě překážel a mařil jí její snahy. Když už chce mermo mocí něco dělat, tak by jí v tom měl pomáhat a vést ji správným směrem. K tomu jsou potřebné spíš vědomosti, než hrubá síla. Proč pracně orat, když se v půdě neorané urodí víc? Proč hnojit, když to příroda k úrodě nepotřebuje? Proč sít na podzim a nebo až na jaře, když v přírodě přijde osivo do půdy hned po dozrání? Proč dělat celá monokulturní pole, když je nedělá sama příroda?
Takových a podobných otázek je celá spousta. Jde o to, změnit uvažování a snažit se přijít na to, co všechno dělá příroda sama od sebe lépe a radostněji, než jak jí to násilím vnucuje člověk.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

MNO...

Příspěvek od jarda ovčák »

Huhu.... myšlenka nádherná, enem já se nechci zříct pohanky, jejího loupání mezi dvěma kotouči, bílé mouky, páč bez ní se dobrej chleba prostě neupeče , ani z žitné zelozrnné. Navíc tříštivé šrotovníky mají víc než trojnásobnou energetickou náročnost oproti kamenům....
Ten týpek je bezva.
ondřej....já trošku tej anglikánštině trošku hovím.... je to strašně nepohodlný, páč jsem pomalej a... stojím si za svým. Permakultura je krásná, nedá tolik práce, krásní ptáčci, bobulky, stromy a nakrmenej hmyz k prasknutí. O uchovatelných potravinách ani hlesu. Navíc je permakultura opřená o mírné pásmo díky golfskýmu proudu a nebo astrálie, novej zeland. Jednou jim tu anglii zasype sníh a dobytek jim vyscípe, páč v zimě enem pasou.....Budou permakulturní hody pro predátory. Že se ti designéři chlubí ovcema a mají vyholený pastviny na hlínu, to je sedlácká ostuda. Samozřejmě že žádná permakultura nikoho krom drozdů a dětí NIKOHO nenasytí, ale pro bylinky ji užívám stále. Opustil jsem ji před 4 léty, páč mne nechtěla uživit, potvora jedna.Je halt jen na něco.
Navíc ve filmu strašně lhali, páč něčím se nedopasky přesekat musí, i v anglii. Páč plevel roste líp jak tráva a když neposečeš, zarosteš.Měli by to vědět po tom průseru s trifidama.
Takže, žádná budoucnost, tam inšpiraci nenajdeme, pouze ohlédnutí dozadu bude k něčemu.Študáci si tu permakultůru pěkně nalajnovali, hlavně ty učené designy a principy.....hezky naštafírovaný.....


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Eliška má ráda divočinu ...

Příspěvek od A(&F) »

Ondřej píše:jarda: možná by bylo dobrý si ten film pustit a hlavně si zapnout titulky. Osobně nejsem fanda orání cca od roku 2005.
... jelikož mám k dispozici dvě zahrádky "obdělávané rozličným způsobem", mám možnost porovnání ... první (vzdálená civilizaci, výhradně pouze v mé péči) hnojená je pouze dovezeným biologickým odpadem, dřevěným uhlím, popelem z kamen, natrhaným kartónem a žížalami (těma ve velkém) ... takřka neobdělávaná, nepletá, nezalévaná, zkrátka přírodní džungle, jak má být, již několikátým rokem vždy však překvapí, co vše na ní "samovýsevem" vyrostlo samo bez mého přičinění ... když něco sázím v podobě sazeniček, musím tomu pouze nepatrně vysekat prostor od vysoké trávy a plevele, potom ponechávám již vlastnímu osudu ... rajčata, okurky i ačokča se namísto po tyčkových podpěrách plazí po plotu, stromech, pevných stvolech kukuřice (někdy i plevelu) ... nesklízím všechno, část úrody ponechávám k vysemenění ... buďto z toho něco příští rok samo vzejde nebo to v přírodním cyklu poslouží coby hnojivo ... díky portuláku a dalšímu plevelu je zem neustále vlhká i tehdy, když pár týdnů za sebou neprší ... postačí ranní rosa, která se potom tak rychle neodpaří ... hojně tomu přispívá i stín několika keřů bezinek a vzrostlých stromů ... stejně jako v přírodě ... jediná nevýhoda jest, že při sklízení jsa věčně požahán od kopřiv ... :D ... zrovna dneska jsem hledal, kde všude mi tam ještě roste řepa a celer ... :lol: ...

... tu druhou ač také moji zahrádku (tu v kolonii) spravuje máti v důchodovém věku (já jí sice občas pomáhám, ale už jsem vzdal se s ní dohadovat, co a jak má nebo může být ... :roll: ... je to marný, je to marný, atd. ... :P) ... tráví na ní většinu volného času, často od rána dlouho do noci, téměř za každého počasí, déšť ani zima jí nevadí ... pleje, reje, hnojí, chemicky postřikuje, Rondapuje, jednotí, trávu seká každý týden (nebo aspoň ob týden), a bůhví co ještě dalšího ... ve velkém kupuje rašelinu, mletý dolomitický vápenec, sušené slepičince, mulčovací drť, atd. ... hlavně pořád dokola zalévá (za letošek necelých 400m2 plochy zmáčela skoro 150ti kubíky vody, ... :shock: ... naštěstí je tam užitková za lidových 7 Kč) ... zahrádka vystřižená jako do Receptáře ...... když ale porovnám poměr vloženého úsilí vůči výsledkům, ta moje divočina jednoznačně vede ... mnohdy sice nemám tak velké plody, ale za to jsou, nebál bych se říci, mnohem chutnější a voňavější ... hlavně bez práce ... ;) ...


PeS: ... nedávno jsem máti pomáhal s rytím a žížal v půdě "u ní" mnoho nezaregistroval ...... u mne, ať už se rýpne pomalu kamkoliv, tak můžu jít hned na ryby ... :) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: MNO...

Příspěvek od A(&F) »

jarda ovčák píše:Navíc ve filmu strašně lhali, páč něčím se nedopasky přesekat musí, i v anglii. Páč plevel roste líp jak tráva a když neposečeš, zarosteš...
... je to sice o něčem jiném, jelikož Ty to máš pojmuto ve velkém, ale v dobách, když jsem na nádvoří pívováru choval Bebe, žádný plevel ani nedopasky jsem tam neměl ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: ..

Příspěvek od aNONym »

gromit píše:hm - a pro kolik to je určený lidí? někde jsem zaslech, že by nás už mohlo být přes sedm miliard - a v tom filmu jich širokodaleko pobíhá jen pár. Jinak moc hezký obrázky...
Nebavme se o tom co je teď ale o tom co možná bude. ;) Non

Až to nastane tak si budeme moct dovolit permakultůru na mnoho hektarech. V tý době budeme potřebovat sklidit a ulovit pouze tolik jídla aby to stačilo na obživu. Stejně jako kdysi. Hlavně se přes léto se pořádně vykrmit a ztloustnout abysme přežili zimu. Podobně jako to dělaj medvědi. :D

Výměnej obchod po kolapsu stejně nebude fungovat ještě několik let. Nebo snad ano?

Má někdo vůbec představu kolik asi lidí přežije rozpad společnosti :?:


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

MNO....

Příspěvek od jarda ovčák »

Už jsem to psal..... dle studie přežije 20% obyvatel. Mluvím o roce po selhání energetických sítí... Permakultůra se vyznačuje oproti běžné zahrádce časovou náročností při zakládání. Dobrá permakultura funguje až po pátém roku po založení, ty náročnější 10 i 20 let. Spousta cizinofiních intelektuálů snaží se horlivě přenést permakulturní principy z anglie či zélandu k nám a běžně zapomínají, že je u nás 6 měsíců vegetační klid...že nemáme golfský proud ani zde neběhají klokani...Běžná jalová zahrádka již v roce založení produkuje užitek. Při kolapsu bude nedostatek nastýlacího mulče, tudíž bych o této technice neuvažoval ta optimisticky.
ono to je stejně buřt, protože když se něco stane, tak dle márfyho zákonů se to stane v nejhorší čas. Takže červenec až září. Je to totiž celý rok k další sklizni. Ani týden, ani měsíc, ale rok. Je to sakra dlouhá hladovka. K tomu chybí osivo, dobrej rejč a plecí motyku, okopávací motyku, hrudořezy....Je to běh na dlouhou trať, takže úvahy, co a jak bych koncipoval na přežití první rok. Pak možná nejaký semínka čehokoli někde vyžebráme. Arci, musím se pochlubit, že letošní sklizeň byla krom porku a zelí z mých vlastních semen.
Ergo, bude tedy aktuální stav naší spíže, sklepa, krechtu rozhodovat o tom, zdali to nějak dopadne či nikoli.Je pošetilé se domnívat, že po boží ráně najdeme náš supermarket v jiném než vyrabovaném stavu....
Pak budete muset na venkov a nechat se najmout u sedláka jako pomocník za stravu a lože.
V mém případě to je jinak. Já se na nic nerychtuju, já se jen snažím odstřihnout od systému.Je to moje idea, součástí mého životního stylu.K tomu patří i potravinová soběstačnost.
A protože umím do desíti po sedlácku, tak se budu modlit za všechny, aby se nic nestalo. Ne kvůli sobě, ale kvůli všem ostatním.PS neumím změnit písmo, je to nějaká šreklich....


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: MNO....

Příspěvek od aNONym »

jarda ovčák píše:Už jsem to psal..... dle studie přežije 20% obyvatel. Mluvím o roce po selhání energetických sítí...
20% se mi zdá hodně. :ethink: Non

Z čeho by ty lidi přežili? Tuhle jsem četl že vláda má ve strategickejch zásobách obilí na měsíc a jídla na 3 dni.

http://byznys.lidovky.cz/prisne-tajne-s ... _domov_jkz

Leda by se cpali tou bavlnou co je tam taky zmíněna. :D


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“