Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Společenské dění u nás i ve světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Každá houba chce své ...

Příspěvek od poota »

A(&F) píše:... ale jak na tom jsou podzemní houby (nevytvářející klasické nadzemní plodnice), to Ti nepovím ... víme o tom zatím velmi málo ...
Docela zajímavý je názor, že ono podhoubí propojuje navzájem kořeny všeho, co v dané lokalitě roste, do jednoho společenství tím, že mezi všemi rostlinami zprostředkovává jakousi "komunikaci". Jak to funguje konkrétně, nikdo samozřejmě neví a nějaký výzkum na toto téma se nekonal. Takže se ani neví, jak se "informace" tím podhoubím přenášejí, jestli ve formě nějakých "vzruchů" nebo přímým transportem nějakých chemických látek. Zatím je vypozorováno jenom to, že ze dvou srovnatelných stromů prospívá lépe ten, který roste ve společenství, propojeném podhoubím. Pokud podhoubí schází, rostou stromy sice společně, ale prospívají stejně, jako kdyby rostly samostatně.
Kdysi dávno jsem o tom četl kdesi dost obsáhlý článek, který v závěru navrhoval pěstovat záměrně "sadbu" podhoubí a do půdy ji naočkovávat.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od A(&F) »

jarda ovčák píše:Za domem mám pastvinu. Vlastně to byla orná půda a já to koupil a zasel trávu. .............
... děkuji za odpověď ... závěr z toho zatím nedělám žádný ... teprve až za několik let se budu moci podělit o své výsledky ...... zatím však pozoruji jediné, ... tam kde nejsou žížaly, tam pořádně není ani ostatní život ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od pista »

A(&F) píše:
jarda ovčák píše:Za domem mám pastvinu. Vlastně to byla orná půda a já to koupil a zasel trávu. .............
fukuoka-bonfils pouziva dalelinu,vyskusali sme,uz prvy rok su vysledky...zatial ozimina.....pista


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno....

Příspěvek od jarda ovčák »

Vlastně doufám, že neunikla pointa.... Zemědělskou velkovýrobou vymrskaný pozemek zůstane neplodným, i když mu dáte čas, na regeneraci. Klidně 10 let, jako já. Nezbývá, než to zorat nebo zrejt a dodat humus i živiny. Jináč nepomůže ani zaříkávání, ani koprová omáčka.Teda pokud vám není dvacet a nemáte třicet let na experimenty. Jatelina a vojtěška, chcete li lucerka patří vedle řepky a ostatní motýlokvěté mezi nejúčinější zelená hnojení s vzácnou schopností zlepšovat půdu svými kořeny.Pokud se však jedná o sprašový beton, jaký jsem měl já, tak ani to nepomohlo převratně ovlivnit půdní strukturu. Halt není nic zadarmo a když chceme hlínu jako mletý kafé, musíme hnout prdelí. Teda v mým případě joystikem u čelního nakladače.Teda zatím, dokud je nafta k dostání....


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od pista »

navar pise:
Osobně si myslím že na permakuturu musí být vhodně zvoleno prostředí a co na té dané půdě pěstovat.
Zkusil jsem vytvořit permakulturní monokulturu (děsnej název) a třeba u nenáročnějších rostlin jako pažitka a petržel se to daří. Jenomže ovšem zkuste na 2metry čtvereční vysypat asi dvacet balení semene pažitky :D .
to co skusame nie je asi permakultura,skor mi to pripada ako vhodne vybrane spolocenstvo rastlin.
ma to asi svoje pravidla
pouzita datelina je nizka,plaziva.je vysiata v riadkoch z rozstupoom cca 30cm.
spalda je vysiata v rozpone 30x30 cm
datelinu sme zasiali na jar,spaldu priebezne v mesiacoch jun-august
ak je zaujem dam fotku.....pista


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od poota »

pista píše:.. to co skusame nie je asi permakultura,skor mi to pripada ako vhodne vybrane spolocenstvo rastlin. ..
Díval jsem se na vaši stránku a moc se mi líbí, že se nesnažíte na nějaký jiný způsob pěstování přejít "ze dne na den", ale že se k tomu sunete postupně a tak nějak po svém - že něco zkusíte a počkáte, co na to příroda právě v těch vašich podmínkách. A to střídání řádků "divočiny" a "kultury" má taky něco do sebe. Kdyby nic jiného, tak aspoň ty plodiny snadněji najdete :D .
Rozhodně vám držím palce - a fotku sem dej, je to krása.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od pista »

poota píše:.... a fotku sem dej, je to krása...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Dům z obilí ...

Příspěvek od A(&F) »



Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dům z obilí ...

Příspěvek od Palo »

Tomu říkám luxus ;)

Jen nevím, proč mě tam nesedí ta pračka - je to jak pěst na voko ;)


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Dům z obilí ...

Příspěvek od A(&F) »

Palo píše:Jen nevím, proč mě tam nesedí ta pračka - je to jak pěst na voko ;)
... to se dá to vcelku jednoduše pořešit polepem s designem vlnitého plechu a dřeva ...... moderní pračka bude hned potom více připomínat valchu než něco s motorem ... :D ...


PeS: ... ti , kterým nesedí vymoženosti dnešní, mohou čerpat inspiraci např. zde http://bydleni.idnes.cz/bydli-v-dome-z- ... stavba_rez ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

MNO....

Příspěvek od jarda ovčák »

Samozřejmě že se nejedná o dům ze slámy, ale dřevostavbu s tepelnou izolací ze slámy, možná výplňovou, hlínou omítnutou.Střecha rákos. Shodou okolností u mne dnes byl stavitel celoslaměných domů a předám sem nějaké foto.
Já nejsem příznivce této techniky, protože po požáru nenajdete zhola nic, většinou se musí řešit posun rosného bodu, a většinou parozábrany nějakým vixlajvantem umělohmotným, páč ta sláma je velmi porezní. Je to moc pěkné, pec je nádherná, hodně podobnou mi budou stavět, enem zatím řešíme konstrukci, páč to bude stát na vytápěné podlaze :ethink:
Tato konstrukce potřebuje doživotního kutila, protože hliněná omítka na slámě neustále vypraskává, drolí se a vůbec s taknějak amortizuje. Proti gustu žádnej dišputát, je to krásné a teplé bydlení.....Pro prostorově nenáročnou rodinku.


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Příspěvek od Ondřej »

Jardo, kde všude se dají koupit BIO obiloviny na krmení?
A četl jsem, že GMO zrní se tu v malým pěstuje, ale nedá se prodávat, poněvadž je určený pouze na zkrmení zvěřincem toho samýho JZD. Je to pravda?


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno....

Příspěvek od jarda ovčák »

Bio obilí.... Já nesnáším bio, páč bio je zprofanované a morálně dokurvené.
Používám organiku. Dá se sehnat běžně, je to zhruba1,5 násobně dražší než konvence.
Rozhodně se gmo obilí i veškeré gm polní kultury běžně pěstují i množí. Můj kamarád si koupil v kanadě pšenici, která je gm , aby netrpěla plísněmi, aby se nemusela tolik stříkat. Mnoho zemědělců si množí načerno dovezené obilniny, a nejen ty.Dle mého odhadu jsou gm suroviny v potravním řetězu 5 až 8 let.
Jsou však mnohem horší věci.. Používání pašovaných postřiků, o kterých nikdo nic neví, růstových hormonů, antibiotik, z kterých jde hlava kolem.....


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: mno....

Příspěvek od aNONym »

jarda ovčák píše:Jsou však mnohem horší věci.. Používání pašovaných postřiků, o kterých nikdo nic neví, růstových hormonů, antibiotik, z kterých jde hlava kolem.....
Zrovna včera v tomhle dokumentu otevřeně potvrdili že kvůli infekcím by klecový odchovy lososů bez antibiotik nemohly vůbec existovat. :? Non

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1028 ... 038254733/

Antibiotika se používaj všude ve velkým a maso v EU se na ně vůbec netestuje. Nejen to rybí.

Růstový hormony a antikoncepce běžně používaný ve velkochovech zvířat na maso se v posledních desetiletích silně podepsaly na prudkým nárustu mužský neplodnosti.


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Příspěvek od Ondřej »

Jarda: takže se ptát přímo bio-organo zemědělců? Jaké znáš registry třeba na inetu, ze kterých bych vzal kontakty?


Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“