Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování ...

Společenské dění u nás i ve světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: rada

Příspěvek od la »

peroxid píše:Kdyby všechno šlo tak snadno :) Děkuji za rady. :good: Horkovzdušná pistole z kuličky na podruhé magnetismus někam vyhnala. Mimochodem laická otázka. Je možno magnetismus nějakým způsobem pozorovat např. na struktuře daného materiálu nebo se jenom tak projevuje? Když se něco zmagnetuje, tak se to přece musí nějak přenastavit. A jak je to s magnetickými póly u takové kuličky?


Používám na hraní tohle http://www.neomag.cz/cz/katalog/prislus ... tor-75x75/


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

hilféééé

Příspěvek od jarda ovčák »

Potřebuju nutně vědět, jak se vyrábí cihly doma.
Nevíte někdo, jak se dříve mělnila a připravovala cihlová hmota???? Při jaké teplotě vznikaly zvonivky???
Při vrtání na patvině jsem našel cihlovou hlínu............


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

cihle

Příspěvek od laik »

Zdravím...
a co jen vyrábět kotovice z hlíny a slámy?....to je nejlacinější výroba........
každopádně pálit klasický cihle ale poctivě je dnes asi hoodně neekonomický......
to radši kup na cihle nějakej starej barák.....já doma starý cihle z 30let opatruju jak oko v hlavě....každej víme, že dnešní cihla po nějaké zimě uplně zmizí..... ze starých cihel mám třeba terasu a jiné a dešt ni mráz to nezničí....
jinak výroba poctivý cihle chce určitě hlavně čas...aby hlína pěkně pozvolna vyschla a taky možná pokud máš moc jalovou hlínu bych přidal písek.....
.... ale todle se mě moc líbí... http://www.svet-bydleni.cz/stavba-a-rek ... -lego.aspx


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno...

Příspěvek od jarda ovčák »

Ahoj, to ne, já fakt nechci stavět nebo zdít, chci si vyrobit vlastní cihly půdovky jako dlažbu s výpalem na ostro, takže b y byly i pro venkovní použití. Jasně že ekonomika s tím nemá mnoho společného, ale co nemohu nalézt si holt musím udělat sám. Navíc mi to připadá magické chodit po vlastnoručně vyrobené podlaze. Jedná se o banální množství, asi 250 metrů čtverečných... Když to půjde od ruky, tak i víc....výpal mám zajištěný za matrjál,takže jen to dobře prohňácat, zformovat a prosušit.
Já udělal vzorek, lisoval jsem to na hydraul štípačce s ubohejma 80 atm a do výlisku jeden den sušeného jsem nehet nedostal. Ani škrábaneček a to nemám nehty, ale paznehty.
Líbil by se mi nenasákavý matrjál, vysoce pálený, i obklady bych ukutil.....taková přírodička.....
To už se mi z té hlíny vyrábí nádobí, talíře a misky. Jíst z vlastní hlíny.......


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

cihly

Příspěvek od Ilem »

V době studií jsem chodil na brigády do cihelny. Co říkali cihláři, hlína by měla po odkrytí uzrát na vzduchu. Jak dlouho, to nevím, jen si pamatuju, že řikali, že při strojní těžbě to nestihne, Proto jsou prý cihly tak nekvalitní. Když někdy náhodou najeli bagrem někam, kde dlouho nebyli, měli cihly rozebrané ještě dřív, než se hlína dopravila do cihelny. Takové cihly se vůbec nedostaly do prodeje. Ale to se týkalo asi tisícovky cihel, tak jednou za měsíc, takže té zralé hlíny asi neblo moc.
Aby trochu nahradili zrání hlíny, přidávali tam vápno. Víc už nevím a zeptat se nemůžu, cihelna je zrušená.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: cihly

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:.... říkali cihláři, hlína by měla po odkrytí uzrát na vzduchu. Jak dlouho, to nevím,......
... pro co největší kvalitu je důležité, aby provlhčená prohňácaná hlína uzrála venku přes zimu při mínusových teplotách ... ;) ... do tenkejch půdovek jsme přidávali až 25% dřevených pilin, takových 5mm podlouhlých stěpků, voválených v popelu ... měli konzistenci, jako když se drolí starý vláknitý dřevo ... co to ale bylo za druh už nevím, bylo však děsně lehký a na omak měkký ... po dvaceti hodinovém vypálení při 930°C dřevo zplynovalo nebo shořelo ... byly pak lehčí a lépe izolovaly, než kdyby byly plný ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno...

Příspěvek od jarda ovčák »

Musím hlínu prohnácat a nalisovat dlažbu a obklady. ty nechám naostro vypálit, takže sline hlína s pískem a vytvoří nenasákavou strukturu.Mrazuvzdornou.....
Vypálení mám zajištěný za 2000 kubík, nyní jdu překopávat hydraulickou štípačku na lis na cihly a dlažbu, a patrně stavět nějaký valivý mlýn na hlínu.... Dva válce na společné hřídeli budou rotovat ve válci a po umletí se otevře ve dně a stěně okno......
Podojil jsem starého cihláře o informace a je to věda. Když to budu chtít mít jako křemen neb žulu, tak přidat písek. První vzorky budou zítra.Zatím jsem se sám se sebou neshodl na formátu..


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

hlína

Příspěvek od la »

Důležité je u hlíny obsah opuky.Opuka má velmi proměnlivé vlastnosti ,hlavně roztažnost při navlhnutí a taky moc nedrží pohromadě při změně teplot ,rozpadne se,působí ve vypáleném materiálu jako klín.Proto se hlína v cihelnách nechávala ležet aspoň přez jednu zimu (lépe je déle)venku na dešti vymrznout a hlína se brala s povrchu.Třeba střešní tašky z čerstvé hlíny vyrobené vypadají po zimě jako po válce.
Opuky je mnoho druhů.Nejkvalitnější příprava hlíny před hnětením je plavením,co na to starý Hokrův slovník naučný.
plavení
Úprava hlín nebo minerálních barviv za tím účelem ,aby se zbavily hrubších příměsí:hmota se promíchá s vodou a vpustí do usazovacích nádrží,na spodu se usadí nejhrubší součásti,navrchu nejjemnější,po úplném usazení se pak hmota roztřídí,nebo se kapalina po usazení hrubších částic čerpá do kalolisů.
PS.keramika zhruba
http://www.obkladowiki.cz/index.php/Tec ... la%C5%BEby


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: RE: Lítání s kamerou ...

Příspěvek od A(&F) »

jarda ovčák píše:... už jen létající kameru, možná v podvěsu kulomet na značkovací kuličky.....
... anebo značkovací granátomet ... :D ... http://tn.nova.cz/magazin/historie/tech ... ejhak.html ... 2,5 hodiny letu ... to už jde ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno...

Příspěvek od jarda ovčák »

Potíže vyřešeny, ostnatý drát z armádního výprodeje funguje bezva..
Nyní potřebuju nutně vědět, kolik watů mže generovat člověk šlapáním na kole. že by se dal nějakej šekovnej altík místo zadního kola a šlapáním by se generovala elektřtina.
Kolik tak půrměrný homo sapiens ušlápne, řekněme v desetiminutovém úseku.....????? Stačí fakt odhad.....


huhu
Zasloužilý člen
Příspěvky: 980
Registrován: ned 02 led 2011 17:48
Dal: 107 poděkování
Dostal: 23 poděkování
Kontaktovat uživatele:

. wikipedie říká :

Příspěvek od huhu »

Odhaduje se, že průměrný cyklista „ve formě“ může podávat výkon zhruba 3 watty na každý kilogram své váhy po dobu jedné hodiny, tedy okolo 200 wattů v případě sedmdesátikilového cyklisty. Špičkoví amatérští cyklisté jsou schopni až 5 wattů a profesionální atleti dokáži podávat hodinu výkon až 6 wattů, tedy v případě sedmdesátikilového cyklisty 400 wattů


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od NAVAR »

jarda ovčák píše:Potíže vyřešeny, ostnatý drát z armádního výprodeje funguje bezva..
Nyní potřebuju nutně vědět, kolik watů mže generovat člověk šlapáním na kole. že by se dal nějakej šekovnej altík místo zadního kola a šlapáním by se generovala elektřtina.
Kolik tak půrměrný homo sapiens ušlápne, řekněme v desetiminutovém úseku.....????? Stačí fakt odhad.....
No řekl bych brácha že ty ušlápneš asi tak 2-2,5x více než běžný člověk, když by jsi tedy šel ze sedla. :D
Výkon se dá spočítat z práce za čas.
Takže velmi zhruba když zatlačíš na pedál a ten se pohne z horní úvratě na dolní dejme tomu o 0,5m (délka kliky 25cm) a zatlačíš silou 100kg (1000N)(což samozřejmě ve Tvém případě neplatí nutno násobit :D ) Tak práce je 1000x0,5=500J na celý cyklus krát dvě takže 1kJ. Když to zvládneš za jednu vteřinu pak je to P=1000/1 a to je 1000Wattů.
Jenomže takhle dupat by nezvládl ani vítěz Tour de France. Takže bych byl skromnější a typnul bych to tak na 200-300Wattů. Taky záleží na tření, účinnosti atd. Na místo altíku bych dal spíše dynamo či krokový motor převodovaný do rychla abys nemusel věnovat část energie na buzení. Asi tak jak to doporučuje Petr Šedý u parních strojů.
Ono pro člověk je lepší zátěž nižší za další dobu, zvířata umí zabrat více na kratší dobu.
Volové jako já ty tahaj pořád :D
Stačí takhle?


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: mno...

Příspěvek od Palo »

jarda ovčák píše:Nyní potřebuju nutně vědět, kolik watů mže generovat člověk šlapáním na kole.
No heléc, tak si pořiť několik rotopédů s alternátorama a můžeš pořádat soutěže, kdo našlápne víc Wattů a ty pak samože nějak využít ;) :lol:

Mě už dávno napadla posilovna zdarma s mašinama obitýma alternátorama :)

Lidi jsou strašně blbí, radší spálí energii vnivéč a ještě za to jsou ochotni zaplatit...


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od poota »

Palo píše:.. Lidi jsou strašně blbí, radší spálí energii vnivéč a ještě za to jsou ochotni zaplatit...
Největší sranda je to, že do posilovny jezdí autem, aby se moc neunavili :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Palo
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4207
Registrován: úte 08 srp 2006 18:01
Bydliště: Brno
Dal: 41 poděkování
Dostal: 451 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: mno...

Příspěvek od Palo »

poota píše:Největší sranda je to, že do posilovny jezdí autem, aby se moc neunavili :D
Dyť říkám, že jsou blbí :lol:

Kdyby takhle lapli kosu jak já dneska, pokosili půl zahrady, tak by udělali radost máti, nemuseli by za námahu platit a ještě by se naučili brousit kosu... (já su taky béčko, mě ju klepal NAVARův kámoš, ale aspoň je vidět, že se snažím :) ) :lol:


Nemáme žádnou vládu, jen nepostižitelnou mafii.
Co si můžeš ověřit, si ověř. Ulhaných byznysmanů jsou hromady.
Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“