Diskuse k článku...

Zajímavosti, diskuze ke článkům, spolupráce s naším fórem a mnoho dalšího.

Moderátoři: rival, Merlin

pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Lifter - "levitující kondenzátor"

Příspěvek od pdp7 »

Slavek Krepelka píše:
pdp7 píše:Včera jsem se trochu nudil tak mě napadlo postavit si tuhle blbinu. ...
To, že Tobě ze svíčkové vyšel jakýsi pochybný guláš ještě neznamená, že svíčkovou nelze uvařit.

Ahoj, Slávek.
To ti rozumim, ale já už jsem zoufalej. Vyrobil jsem už 3 liftery, poslední nejmenší a nejlehčí 18cm a 2g. Napětí na zdroji mam dostatečný. Ani jeden se mi nevznesl, jen se to takhle třepe na zemi. Ten drátek nahoře vibruje jak prase a zas jako strunu to napínat nemůžu, pak se bortí celá balzokonstrukce. Už jsem to zkoušel na dvou místech na zemi i na stole, prvně jsem si myslel, že se mi to VN nějak cedí do země proto jsem to dal na stůl a ještě podložil kelímkama od Floriana. Marně. Natočil jsem to a poslal J. Naudinovi ať mi poradí protože já už fakt nevim. 2 dny jsem se s tím trápil.



Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Lifter - "levitující kondenzátor"

Příspěvek od Slavek Krepelka »

pdp7 píše: To ti rozumim, ale já už jsem zoufalej. Vyrobil jsem už 3 liftery, poslední nejmenší a nejlehčí 18cm a 2g. Napětí na zdroji mam dostatečný. ....
To, že se to třepe, znamená, že napětí není zdaleka stejnosměrné a stabilní, ale buďto nějak pulsní, nebo přímo střídavé. Máš nevhodný zdroj.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Lifter - "levitující kondenzátor"

Příspěvek od pdp7 »

Slavek Krepelka píše:
pdp7 píše: To ti rozumim, ale já už jsem zoufalej. Vyrobil jsem už 3 liftery, poslední nejmenší a nejlehčí 18cm a 2g. Napětí na zdroji mam dostatečný. ....
To, že se to třepe, znamená, že napětí není zdaleka stejnosměrné a stabilní, ale buďto nějak pulsní, nebo přímo střídavé. Máš nevhodný zdroj.

S laskavým pozdravem, Slávek.
Pak teda nerozumim těm návodům na internetu, "rozeberte CRT monitor a tam je VN k dispozici" pokud vím IHVT trafo má jednocestné usměrnění (jedna dioda) a těm lidem z youtube to funguje i tak a s nějakým filtřením si netrhají žíly. Střídavé napětí nemám nejsem přece uplně tupej. Variant zdroje pro lifter má Naudin několik a mezi nimi i VN trafo ze starý TV s násobičem, taky jsem zkoušel. Na internetu jsem viděl i jen samotný IHVT a no problem.
PS: Frekvence vibrací horního drátku je pořád stejná ať už měním šířku pulzů a střídu budícího signálu jakkoliv.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Lifter - "levitující kondenzátor"

Příspěvek od Slavek Krepelka »

pdp7 píše: .... Pak teda nerozumim těm návodům na internetu ...
Já taky ne a nerozumím moc elektrice vůbec. Proto se do ní moc nehrabu. Ale vsadím se s tebou, že i když Ti dám docela dobrý popis jak z nerezu vytvarovat a udělat hrnec, ty ho stěží uděláš v rozumné kvalitě ať Ti popíšu postup sebelíp, zatímco já ho udělám perfektní. Každý obor chce své a i v rámci oborů jsou speciality které chtějí své. No a nic není lehké. Kdyby bylo, dělá to každý. Nejspíše se budeš muset ještě pár věcí doučit.

No a co se netu týče, podle mého odhadu je na něm 99.99% informací zcestných a člověku nezbývá, než si vybírat a popřípadě zkoušet a taky se učit.

S laskavým poudravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Diskuse k článku...

Příspěvek od pdp7 »

Můj Lifter už je funkční, nebylo se vpodstatě potřeba nic doučovat, jen udělat horní okraj alobalu zaoblenej (zahnutej). A je to :lol:


pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Diskuse k článku...

Příspěvek od pdp7 »

Teď dělám jeden test s tím lifterem, kdy ho neprodyšně zabalím do igelitu a zkouším co to bude dělat na váze když zapnu proud, je to k vidění tady http://lifters.online.fr/lifters/videos/lftab.rm

ovšem zjišťuju, že mě to s váhou nic nedělá. Jak je to možný? Naudin lže?


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Diskuse k článku...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

pdp7 píše: .... ovšem zjišťuju, že mě to s váhou nic nedělá. Jak je to možný? Naudin lže?
:) A proč jako očekáváš, že to s váhou hne? To bys musel ten igelit s jeho konstrukcí mít opřený nikoliv o misku váhy, ale o stůl. Není mi jasné, proč máš potřebu furt někoho osočovat ze lží jenom pro to, že nemáš potuchu, co se děje za jakých okolností.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Diskuse k článku...

Příspěvek od pdp7 »

Slavek Krepelka píše:
pdp7 píše: .... ovšem zjišťuju, že mě to s váhou nic nedělá. Jak je to možný? Naudin lže?
:) A proč jako očekáváš, že to s váhou hne? To bys musel ten igelit s jeho konstrukcí mít opřený nikoliv o misku váhy, ale o stůl. Není mi jasné, proč máš potřebu furt někoho osočovat ze lží jenom pro to, že nemáš potuchu, co se děje za jakých okolností.

Ahoj, Slávek.
Ne tak to není! Já prostě se snažím dokázat jednomu blbovi z internetu "Nenikola" asi ho znáte, že lifter umí to a to. Já prostě jen opakuju to co vidím na stránkách a videích Naudina. Naudinovo video ho nepřesvědčilo. Tak jsem zkusil přesně zopakovat Naudinův pokus s váhou a MĚ TO NEJDE! Tak se pak nemůžeš divit, že mě to štve, když nemám čím argumentovat. Neopírám ten pytel o stůl, mám ho položený na misce váhy stím, že sem si myslel že se mi to zvedne (zlehčí) po zapnutí proudu. Na druhé misce váhy jsou závažíčka.

zde je odkaz na to video Naudina http://membres.lycos.fr/jlnlabs/videos/lftab.rm
když provedu to z videa já, tak se z váhou nic neděje!

Nemám potřebu nikoho osočovat, ono mezi Nenikolou a mnou je rozdíl, já co se týče VE a éteru jsem přesvěčený o tom že existuje a proto dělám tyhle pokusy, Nenikola je magor co se vyžívá v tom, že všechno popře. Mým cílem ale není popírat.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Diskuse k článku...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

pdp7 píše: ... zde je odkaz na to video Naudina http://membres.lycos.fr/jlnlabs/videos/lftab.rm
Ten odkaz mi nefachá. :dknow: Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Diskuse k článku...

Příspěvek od pdp7 »

Skvělý ještě, že jsem to včas stáhnul, nějak to z netu mizí!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Diskuse k článku...

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Měl jsem za to, že to video bylo Tvoje. Ta anglina je pro mne prakticky k nepoznání.

Podívej. U lifteru se děje to, že jeho statický náboj je asymetrický. Drátek se slabším polem jednak váže a jednak pokřiví silnější a rozsáhlejší pole pásky směrem nahoru a ta se pak elektrostaticky přitahuje víc k čemukoliv, co je nad ní, než co je pod ní.

Když to není v igelitu, váže se přebytek a geometrie pole pásky nad lifter na vzduch, na strop místnosti, na cokoliv, co lze elektrostaticky naindukovat. Když dáš lifter do igelitu, přitahuje se především nahoru a k igelitu, který si naindukuje. Ale igelit pak zase indukuje vzájemné přitažlivé pole zase k dalšímu okolnímu prostředí ponejvíce tam, kde byl nejsilněji naindukován lifterem, než se vzájemná indukce (igelit - strop, vzduch) vybije, takže opět směrem nahoru.

Tímto i takto může zbýt nějakou dobu pozůstatkový rozdíl váhy. Samozřejmě jde hodně o to, v jakém materiálovém prostředí ten pokus provedeš, včetně vlhkosti vzduchu. Díky tomuhle taky lifter bez problému operuje v laboratorních podmínkách i ve vakuu. Zkus si udělat uzemněnou plechovou plácačku a při takovém pokuse si prostorově ošahat, co se děje, jak a kde to naindukované pole vybíjíš. Podle toho taky poznáš, jak strašně záleží na podmínkách kolem lifteru.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
pdp7
Starší člen
Příspěvky: 167
Registrován: stř 31 črc 2013 16:14
Bydliště: Nádražní 282, Zákupy
Dal: 3 poděkování
Dostal: 46 poděkování

Re: Diskuse k článku...

Příspěvek od pdp7 »

Děkuju ti za názor, je hodnotnej.


Odpovědět

Zpět na „Klub přátel WM Magazínu - http://www.mwm.cz“