Bylinkové povídání.

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

tinktury

Příspěvek od laik »

Zdravím
prosím o radu
na jak malou koncentraci alkoholu mohu tinkturu zředit aby se mě ještě potom nezačla třeba kazit ?
jde mě třeba o to, že mám třapatku nachovou v cca 50% lihu a abych to mohl dávat dětem, tak bych to rád zředil na co nejmíň....
je mě jasný že poté asi budu muse používat větší dávky, ale to by zas tak nevadilo.....
přeci jen standarně prodávané různé kapky toho alkoholu v sobě taky už moc nemají a na konzervaci potom používají různé chem.konzervanty......
ono při ceně 600kč za litr lihu by to potom nemohli asi prodávat tak levně, pokud z toho neudělají třeba 1% alkohol......


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
krovak
Stálý člen
Příspěvky: 81
Registrován: pon 23 čer 2008 13:18
Dal: 1 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: tinktury

Příspěvek od krovak »

laik píše:Zdravím
prosím o radu
na jak malou koncentraci alkoholu mohu tinkturu zředit aby se mě ještě potom nezačla třeba kazit ?
jde mě třeba o to, že mám třapatku nachovou v cca 50% lihu a abych to mohl dávat dětem, tak bych to rád zředil na co nejmíň....
je mě jasný že poté asi budu muse používat větší dávky, ale to by zas tak nevadilo.....
přeci jen standarně prodávané různé kapky toho alkoholu v sobě taky už moc nemají a na konzervaci potom používají různé chem.konzervanty......
ono při ceně 600kč za litr lihu by to potom nemohli asi prodávat tak levně, pokud z toho neudělají třeba 1% alkohol......
ono takto - lieh sa pouziva nielen ako konzervant, ale aj ako rozpustadlo (v niektorych pripadoch pozadovanu latku vodou efektivne nerozpustis.
Co sa tyka tinktury, tam by som sa koncentracie nebal - mozes to rozriedit vo vlaznej vode, alebo caji pred podavanim. Je to zhruba to iste co sa tyka obsahu alkoholu a nemusis sa piplat s riedenim a trvanlivostou. Ja napriklad bezne davam manzelke asi deci vody a tinktury do toho, predsalen je to znesitelnejsie na vypitie (je tam totiz aj tinktura z medvedieho cesnaku, ktora je celkom "silna")


lena

Re: tinktury

Příspěvek od lena »

laik píše:Zdravím
prosím o radu
na jak malou koncentraci alkoholu mohu tinkturu zředit aby se mě ještě potom nezačla třeba kazit ?
jde mě třeba o to, že mám třapatku nachovou v cca 50% lihu a abych to mohl dávat dětem, tak bych to rád zředil na co nejmíň....
je mě jasný že poté asi budu muse používat větší dávky, ale to by zas tak nevadilo.....
přeci jen standarně prodávané různé kapky toho alkoholu v sobě taky už moc nemají a na konzervaci potom používají různé chem.konzervanty......
ono při ceně 600kč za litr lihu by to potom nemohli asi prodávat tak levně, pokud z toho neudělají třeba 1% alkohol......

Tinktury jsou jiz z lihu ci alkoholu vyrobene a proto zde neni potreba je dale konzervovat. Ja pouzivam na vyrobeni tinktury nekdy 40% alkohol, staci vodka nebo alkohol delany se zrni. Ted jsem ale zacala pouzivat jak predepsano 80% alkohol. Da se koupit v obchode, tento 80% doporucuje i Dr.Clark. V lekarne je mozne take zakoupit 80-90% lih, ktery je odbornicky na to doporuceny.

Jinak pokud pouzivam tinktury na caj ci do vody, tak dam na hrnicek dle potreby mezi 10 - 20 kapkama, 20 kapek se rovnaji male lzicce.

Pokud chces aby alkohol z toho vyprchal pak je nutne to dat do horke ci vrouci vody a pary se z toho vytrati. Nejlepe je varit nadobu s tinkturou ve vodni lazni a pomalu se alkohol vytrati. Takhle se odbornicky take po vyrobeni tinktury odparovanim zpatky obdrzi alkohol a znovu se tento pouziva na dalsi tintury.


KarolinaSt
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: stř 16 lis 2011 9:34
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Bylinkové povídání.

Příspěvek od KarolinaSt »

Jen bych se chtěla přidat se svým novým poznatkem, pro některé to možná novinka nebude, ale pro mě je a velmi účinná. Ženšen blahodárně učinkuje na opary. Sušený ženšen (nejsem si jistá, že se dá koupit v česku, pokud ne, koupíme normální čerstvý ženšen, který nakrájíme na tenké plátky a usušíme) necháme zvlhnout na jazyku a po té přiložíme na opar, necháme ho působit dokud uplně neoschne. TO se opakuje několikrát denně a opar se hojí několikrát rychleji, popřípadě pokud ho zachytneme v počátečním stádiu, někdy se ani nevyraší.


NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Bylinkové povídání.

Příspěvek od NAVAR »

KarolinaSt píše:Jen bych se chtěla přidat se svým novým poznatkem, pro některé to možná novinka nebude, ale pro mě je a velmi účinná. Ženšen blahodárně učinkuje na opary. Sušený ženšen (nejsem si jistá, že se dá koupit v česku, pokud ne, koupíme normální čerstvý ženšen, který nakrájíme na tenké plátky a usušíme) necháme zvlhnout na jazyku a po té přiložíme na opar, necháme ho působit dokud uplně neoschne. TO se opakuje několikrát denně a opar se hojí několikrát rychleji, popřípadě pokud ho zachytneme v počátečním stádiu, někdy se ani nevyraší.
Řekl bych že plnohodnotná náhrada žen šenu je sibiřský žen šen, tedy eleutheroccocus senticosus maxim. Mám s ním pozitivní zkušenosti.
U grešíka se dá koupit sušený kořen v lékárně se dá koupit tinktura.
Na opary mám takový zajímavý recept od Janči. Vezmeme co nejstarší dřevěnou vařečku co máme v kuchyni, podržíme nad plotnou do té doby než se dřevo začne "potit" a tím co se ze fřeva vypotilo opar natřeme, do rány by měl být pryč. :)


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
krovak
Stálý člen
Příspěvky: 81
Registrován: pon 23 čer 2008 13:18
Dal: 1 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Bylinkové povídání.

Příspěvek od krovak »

KarolinaSt píše:Jen bych se chtěla přidat se svým novým poznatkem, pro některé to možná novinka nebude, ale pro mě je a velmi účinná. Ženšen blahodárně učinkuje na opary. Sušený ženšen (nejsem si jistá, že se dá koupit v česku, pokud ne, koupíme normální čerstvý ženšen, který nakrájíme na tenké plátky a usušíme) necháme zvlhnout na jazyku a po té přiložíme na opar, necháme ho působit dokud uplně neoschne. TO se opakuje několikrát denně a opar se hojí několikrát rychleji, popřípadě pokud ho zachytneme v počátečním stádiu, někdy se ani nevyraší.
cerstvy zensen? kde sa da normalne zohnat?


turtle22
Stálý člen
Příspěvky: 89
Registrován: úte 30 lis 2010 15:13
Bydliště: Praha
Dal: 59 poděkování
Dostal: 15 poděkování

Re: diky

Příspěvek od turtle22 »

lena píše:za odpoved a informaci,

jitrocele mam zde hodne, jeste je nutne ho nasbirat, doufam, ze to zvladnu.

preslicka ma tedy tak silne ucinky? to by ani nevadilo, nebot mame toho nedostatek.
Konečně zde můžu také něčím příspět:-)) S jitrocelem mám dobrou zkušenost z jednoho léta - syn dostal kašel, s kterým měl neustálé problémy a pokaždé trvalo aspoň měsíc, než se vyzdravil. Tehdy mě to prvně napadlo, protože jsem vzpomněla na kupovaný jitrocelový sirup a protože jsem neměla na chalupě nic po ruce - utrhla jsem na zahrádce hrstičku jitrocele (kopinatého), omyla, natrhala na kousky, zalila vroucí vodou, 10 minut vyluhovat - vypil 2 hrnky, a bylo po kašli.
Nechci přehánět, ale myslím, že od té doby ten každoroční měsíční kašel už neměl, i když nemůžu vyloučit, že z toho prostě vyrostl, jak se stává.
S přesličkou (rolní) - podobně udělaný čaj - výborný na nehty, které se mi stále třepily - po vypití jedné kůry z čerstvé přesličky na jaře utržené mám od toho už několik let pokoj (klepy klep).
Tak snad se to někomu hodí.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Bylinkové povídání.

Příspěvek od martin11 »

...náhodou jsem narazil na toto forum

http://www.prozeny.cz/magazin/bydleni-a ... si-zahrady


....hledal jsem , jak konzervovat česnek zdraví martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bylinkové povídání.

Příspěvek od laik »

martin proč chceš konzervovat česnek???... ten vydrží celej rok....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
lena

Re: Bylinkové povídání.

Příspěvek od lena »

Yzop lékařský - Hyssopus officinalis

http://www.biolib.cz/cz/taxonimage/id5740/


pomaha velmi dobre na traveni, hlavne na tucna jidla, cisti streva a take plice.

Ma se pouzivat hlavne pri vareni kureciho masa, je mozne take pridat trochu cerveneho vina, kdy dochazi ke zvysenemu ucinku. Pokud se ale pouziva jenom tak, pak nam podle jejich zprav vice skodi jak prospeje. Ja pokud ho puzivam tak je nejlepe, aby bylo jezeno neco tucnejsiho. Toto napsala abatyse Hildegarda z Bingenu, ktera zila v 9.stoleti a zabyvala se lecenim.

Je to znat vzdy pri uleve dychani. Pokud se bude jist pravidelne tak se prave potize s dychanim vyhoji, nebot to ma vliv na cisteni jater, tlusteho streva, coz se ukaze celkove na zdravotnim stavu tela.



Dejiny:

jiz bible uvadi Psalm 51, 7 "umyj me, ocisti me s ysopem od hrichu"

take byl pouzivan k cisteni chramu, byl nazyvan svatou rostlinou
Přílohy
ysop.jpg


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bylinkové povídání.

Příspěvek od laik »

Zdravím
Podle feng shuej je vykuřování yzopem doporučováno i na očistění domu, třeba před nastěhováním do domu kde už někdo bydlel a zanechal tam svůj energetický otisk a pod..


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Nové kvality bylin - zajímavý článek

Příspěvek od milda »

Bylinková poradna



Otevření substancí bylin

Webová volná poradna - rady na některé problémy



Otevření substancí bylin

Byliny otevřely svoje substance v roce 2009 a 14. září 2010 otevřely svoje balzámy. Duchovní prostor Země je jimi doslova provoněn. 14. září 2010 se k Zemi začala snášet „nebeská rajská zahrada Panny Marie“. Tento děj souvisí s mystériem stvoření člověka a jeho propojení s přírodou v tzv. praráji. Pannou Marií je míněn Božský ženský princip ve spojení s čistou lidskou duší. Tvorba nových věcí je porodem, který není bez výrazné role ženského principu ani v duchovním světě možný, stejně jako na dosavadní staré Zemi. Vyvrcholení tohoto vonného jiskřivého, nesmírně mocného a přitom přeněžného a přejemného vyzařování nastane v měsíci říjnu 2010, kdy se zahrada Panny Marie dotkne Země a v prostoru Země již zůstane.

Budou přibývat duchovní lidé, kteří budou schopni s těmito energiemi a silami pracovat.

Již v roce 2009 se mi otevřela schopnost vidět bylinu nebo rostlinu okamžitě, když člověk sděluje svůj problém. Vzhledem k tomu, že jsem se do té doby bylinami a botanikou vůbec nezabývala, pokud neznám jméno byliny, musím vyhledat v herbáři. V případě bylin, které nelze získat v lékárně a ani není čas jejich sběru, hledám alternativy.

Svět přírody se mi otevřel a začal komunikovat „sám od sebe“.

Do této komunikace jsem vstoupila skrze tento úvodní duchovní zážitek:

Uviděla jsem petrklíč v jeho barevné kombinaci tajemné matně zlaté a zelené barvy a hned v zápětí se přede mnou rozvinul celý „koberec“ bylin, rostlin a květin. Sálala z nich životodárná síla a energie, která se svými výšlehy dotýkala mojí existenční hrubohmotné i jemnohmotné složky, i mojí duše. „Jsme ti otevřeny“, komunikovaly se mnou. „Propojuj se s námi, poznávej nás, uzdravuj se a uzdravuj“, znělo poselství , které dále trvá, stejně jako mystické propojení s přírodou.

Nastala doba nového léčitelství. Byliny procházejí novou fází, lépe řečeno novým fázováním (vzhledem k celkové nastartované proměně Slunečního kosmu), a vibracemi stejně jako systém člověka. Proto na naše zdravotní problémy reagují léčivé byliny, rostliny, květiny či plody, u nichž bychom léčivé vlastnosti na daný problém neočekávali.



Webová volná poradna

Zdravotní problémy již začínající nové etapy léčitelství procházejí jemnohmotnou databází a mohou vyžadovat individuální přístup. Nicméně, vždy, když poznám univerzálnější bylinu na nějaký problém, tuto zkušenost zde volně zpřístupním.




Rady na některé problémy



Ochrana před astrálními bakteriemi

Čaj z plodů červených jeřabin a jalovce

Jeřabiny mohou být nahrazeny brusinkami, ale jeřabiny jsou lepší. Nicméně, pro zlepšení chuti, lze brusinky přidat i k jeřabinám. Nedejte se odradit barvou odvaru na začátku. Zamíchejte před scezením.

Příprava

Do čajového šálku standardní velikosti dáme 5 kuliček jalovce a asi 2 vrchovaté čajové lžičky brusinek nebo jeřabin. K jeřabinám lze přidat i pár plodů brusinek nebo lze brusinky a jeřabiny z důvodu příchuti kombinovat. Zachování stanovené porce jeřabin je však lepší a brusinky lze přidat pro chuť navíc. V případě projevů ptačí nebo prasečí chřipky, nebo průjmů, nebo v případě výskytu těchto problémů na území republiky, lze počet plodů jalovce zvýšit až na 8 kuliček na šálek a adekvátně přidat jeřabiny/brusinky.

Počet jalovcových plodů na šálek nezvyšujeme pro děti a mládež do 13 let.
Přivedeme vodu do varu a nalijeme na připravenou směs v šálku. Necháme luhovat 30 – 40 minut. Odvar scedíme.

Pro dospělé i děti platí, že lze odvar požít s jablkem nebo v jablečném džusu.

Jako prevenci stačí čaj pít obden nebo 1x denně po dobu 2 týdnů a po týdenní pauze opět 2 týdny pokračovat.

Po tomto období, pokud není na území epidemie, stačí pít čaj jednou až dvakrát týdně.

Dávkování pro děti zde.



Ochrana před astrálními jedy

Máta - Vzhledem k tomu, že se uvolňováním astrálních bahen s nimi šíří i „astrální viry“, které jsou nebezpečné pro naši nervovou soustavu a „mozková ústrojí“, doporučují pít čaj z máty: nemíchat s jinými čaji. Máta ve formě čaje uvolňuje esence, které společně s éterem vody vytvářejí emulzi, která pokrývá nervovou soustavu a mozková ústrojí jako ochranný plášť. Tento plášť rovněž funguje jako zdroj určité výživy i jako kanál pro další vkládání ochranných a transformačních vyšších substancí.

Koupele jako nutná detoxikace – uvolňují se totiž astrální jedy z patogenních zón Země i s patogenních zón lidského systému.

Dále jsou velmi užitečné a pro duchovní lidi již nutné koupele s přísadou soli (stačí i levná kuchyňská) a s přísadou oleje (stačí několik kapek). Při této koupeli je důležité ponořit do vody alespoň část hlavy.

Kdo má doma pouze sprchový kout, doporučuji sprchové gely s obsahem soli a esencí oleje, dále šampony s přísadou solí a olejových esencí. Při sprchování lze také natřít tělo tělovým nebo koupelovým olejem, nechat chvíli působit a potom spláchnout vodou.

Nezapomínat na obličej. I pouhé omytí obličeje v solné vodě a potření obličeje olejem přináší úlevu.

Výše uvedené rady platí i do budoucnosti, neboť uvolňování astrálních jedů se týká i uvolňování nánosů v našem systému – nánosů, které se vytvářely během celého našeho života.

Hit sezóny: čaj – odvar z jehliček smrku

Je univerzální „čistička“ na veškeré nečistoty v těle, které způsobují nachlazení. Ničí dokonce některé parazity. Doslova provane náš systém čistým ozónem. Má mimořádný detoxikační účinek. Provane i dutiny. Jakákoliv přítomnost hlenů v našem hrubohmotném systému má negativní vliv na náš jemnohmotný systém. Čaj ze smrkových jedliček má také energizující účinky. Přelít téměř vařící vodou a 20 – 40 minut luhovat. V případě akutního nachlazení se musí musí pít intenzívně.

myomy – šípkový čaj nebo odvar ze šípků

pásový opar – přelít jitrocel téměř vařící, 20 - 40 minut luhovat, pít intenzívně i v noci. Musí se začít hned na počátku problému

imunita ( v období nachlazení) – přelít vařící vodou jehličky ze smrku, minimálně 20 – 40 minut luhovat

zastavení rýmy – stále je účinná echinacea (ve větší dávkách a často, pokud se začne brát hned při prvních příznacích) Je však dobré přitom také pít čaj z jehliček smrku. Čaj z jehliček smrku přebírá místo po echinacee - má v této době již totiž pro zastavení rýmy dokonce silnější účinky. Na rozdíl od echinacey pomůže v každé fázi rýmy – nachlazení

chaotické stavy mysli při onemocnění schizofrenií – přelít květ divizny horkou nikoliv vařící vodou a nechat 40 minut luhovat16. 5. 2011

rakovina – Každé ráno zalijte horkou vodou (asi 70 stupňů Celsia) bylinnou směs květu Rdesna hadího kořene a žlutého květu hořce (1:1) a nechte luhovat asi 40 minut. Tento odvar rozdělte na čtyři stejné porce a do každé porce přidejte půl čajové lžičky konopného oleje. Tyto čtyři porce vypijte v přiměřených časových intervalech během dne. Snažte se půl hodiny po vypití léku nejíst. Pokud musíte nutně po pozření lektvaru jíst, doporučuji kousek jablka.

Základním denním čajem v tomto období transformace je čaj z hlohu a mateřídoušky.


Uživatelský avatar
jani
Zasloužilý člen
Příspěvky: 324
Registrován: čtv 22 dub 2010 7:00
Bydliště: okr. HO
Dal: 325 poděkování
Dostal: 251 poděkování

Re: Bylinkové povídání. - Slzovka obecná

Příspěvek od jani »

Slzovka byla základem stravy ve starém Egyptě, Palestině či Řecku. Klasy se zralými zrnky se sbírají na podzim, po usu­šení na slunci se z nich vytřesou zrnka, zbaví se vnější slupky a usuší na slunci. Tato semena divoké trávy, která jsou podobná ječmenu, mají silné čisticí účinky a používají se k detoxikaci organismu.
Váže se k ní legenda:
V r. 41 n. l. vyslal chanský císař generála jménem Má Yuan potlačit rebelii povstalců v jihozápadním pohraničí. V této oblasti panovalo horké a dusné podnebí, proto se zde šířila často nakažlivá onemocnění. Domácí obyvatelstvo se jim bránilo požíváním bílých kulatých zrnek jedné rostliny. Poté, co je císařští vojáci začali konzumovat, zjistili, že jim rovněž velice pomáhají. Když se generál po potlačení povstání po třech letech vracel zpátky, vezl s sebou vůz těchto zrn, aby je mohl zasadit a sklízet i lidé v jeho domovině. Jeho příchod vzbudil velký rozruch, protože lidé si mysleli, že to, co na voze veze, jsou perly, a že se z něho na výpravě stal boháč. Krátce po návratu generál zemřel. Závistivci nelenili a oznámili císaři, že generál si přivezl domů vůz perel. Hněv panovníka byl tak velký, že se příbuzní neodvážili zesnulého generála uložit do rodinné hrobky, ani mu uspořádat pohřební obřady. Tak se mu namísto ocenění za dobrou vůli dostalo nakonec jenom pohany. Proto lidé tato zrnka pojmenovali YiYi, „konec jedné dobré vůle". Jméno léčiva YIYÍRÉN vlastně znamená „zrnko pro dobrotu – na žebrotu".
Je pěstována jako pícnina a v některých oblastech se její semena používají k výrobě mouky, v Číně se užívá k přípravě polévek podobně jako u nás kroupy. Pražená s cukrem se jí jako cukrovinka, nebo loupaná jako burské oříšky. Z pražených loupaných semen se připravuje kávová náhražka. Semena obsahují přes 10 % vody, 52 % škrobu, přibližně 18 % bílkovin a 7 % tuku. Obsahují také menší množství vitamínů skupiny B; neobsahují však žádný vitamin A ani C.
V oblastech původního výskytu se užívá jako prostředek proti vředům, apendicitidě, artritidě, průjmům, zánětům močového měchýře, otokům, proti horečce, zápalu průdušek a plic a proti střevním cizopasníkům.
Zajímavé je použití proti různým druhům zhoubných nádorů; v poslední době se zjistilo, že v semenech obsažený coixenolid má skutečně kancerostatické účinky. Je používán též proti avitaminóze.
Způsob použití:
je vhodná jako přídavek do kaší, polévek nebo zdravotních čajů.
Balení: 400g
Vlastnosti Slzovky:
- chuti sladké, mdlé
- povahy chladné
- vstup do meridiánu sleziny, plic a ledvin (játra, žaludek, tlusté střevo)
- jde o tonikum plic a ledvin, posiluje slezinu
- prospívá žlučníku
Má detoxifikační a diuretický účinky. Je vhodná na otoky, průjmy, poruchy trávení, žloutenka, dysurie, tumory a také při bolestech svalů a kloubů způsobených vlhkostí a větrem. Konzumace s vařenou mrkví u dětí posiluje obranyschopnost. Dále odstraňuje znaménka a bradavice /50g denně +/- s rýží, zpomaluje růst rakovinových buněk, odstraňuje hlen, léčí záněty močového měchýře, akné, střevní parazity a je proti průjmu nebo kašovité stolici.
Shrnutí:
- zpevňuje slezinu
- odstraňuje vnitřní i vnější vlhkost a odstraňuje blokády
- pročišťuje horkost a vytlačuje hnis

Slzovka obecná (také Jojobovy slzy) je jednou z nejdéle pěstovaných obilovin na světě. Byla základem stravy ve starém Egyptě, Palestině či Řecku. Tato semena divoké trávy, která jsou podobná ječmenu, mají silné čisticí účinky a používají se k detoxikaci organismu. Podporuje funkci sleziny, pomáhá trávení masa a tuků. Má příznivý vliv na pleť.
Slzovka je chuti sladké a mdlé. Její povaha je chladná. Její energie má tropismus k drahám sleziny, plic, ledvin, má vliv i na játra, žaludek a tlusté střevo. Tonizuje plíce, ledviny a posiluje slezinu.

Používá se k podpůrné léčbě při:
* detoxikaci, celkovém zahlenění, plicním abscesu
* zánětech moč. měchýře, vykapávání moči s přítomností písku či kamenů v moč. měchýři, diuretický účinek
* vodnaté otoky, bolestech svalů a kloubů způs. vlhkostí a větrem, zhoršení hybnosti kloubů
* tlumení křečí při revmatismu
* akné, bradavicích, mateřských znaménkách, pro odstranění se používá cca 50g denně s rýží
* střevních parazitech, kašovité stolici, průjmu, střevním abscesu, poruchách trávení
* žloutence, pomáhá žlučníku
* snižování hladiny cukru v krvi či snižování horečky
* oddaluje šedivění vlasů

Dle západních vědeckých výzkumů má protinádorové - vliv na tumory, zpomaluje růst rakovinových buněk, analgetické, sedativní účinky.

Obsahuje: škrob, tuk, bílkoviny, aminokyseliny leucin, tyrosin, lysin. Triterpenoidy coixol, coixan, coixenolid a steroly stigmasterol a kampesterol.

Způsob použití: NEPOUŽÍVAT V TĚHOTENSTVÍ
Je vhodná jako přídavek do kaší, polévek nebo zdravotních čajů. Max. 30 gr denně. Varianty: odvar - čaj, prášek, pilulky, kaše. Jedná se o potravinu - možno použít dlouhodobě vyšší dávky.
Více zde: http://www.medicinman.info/news/slzovka-obecna1/

Způsob užití
Denní dávka je 10-30 g v odvaru, prášku či pilulkách. Často se vaří na kaši. Jelikož je potravinou a má vyrovnaný účinek, může se použít vyšších dávek a dlouhodobě.

Citace z klasiků: „Yiyirenu se dostalo suché Qi země a současně se rodí obdařen podzimní Qi nebes, proto je sladce mdlý, mírně chladný a nejedovatý; je Yin v Yangu a klesá dolů“

Formy
FORMA CHAO (PRAŽENÍ) - Chaoyiren
* zpevňuje Slezinu (Jian Pi) = Nechutenství, kašovitá stolice či průjem, otoky, zakalená moč – (Gao Lin). Zrnka se opraží v rozpálené nádobě do žluta, pří­padně až do spálené žluté barvy; tehdy se nazývají zpraženým Yirenem, Jiaoyiren
FORMA FUCHAO Yiyiren - s plevami pražený Yiyiren. Do rozpáleného kotlíku se nasypou plevy, a když se z nich začne kouřit, při­dá se yiyiren (100:15) a směs se rychle promíchává, dokud zrnka nezežloutnou. Pak se vyjmou a prošijí.
* posiluje slezinu a zastavuje průjem. Úprava se používá při průjmech z prázdnoty Sleziny

FORMA SHENG (NEUPRAVENÝ) - Shengyiren
* vypudit revmatizmus, bolestivou obstrukci (Chu Bi) = Bolesti svalů a kloubů z přítomnosti vlhkosti, větru (popřípadě horka)
* pročistit horko, vytahuje hnis (Qing Re + Pai Nong) = Pro vykašlávání nažloutlých sladkých hlenů (Fei Yong) či např. Crohnova nemoc (Chang Yong). Rovněž pro léčbu akné.

FORMA Zhengyiyiren - pařený Yiyiren. Semena se naloží na 24 hodin do vody, pak se 3-4 hodiny vaří v páře a nakonec usuší na slunci. Někdy se syrový a pražený Yiyiren smíchají v po­měru 1:1, pak se droga nazývá Sheng-shu yiren
* Podpořením sleziny a od­váděním vlhkosti pomáhá při průjmech z prázdno­ty sleziny s nárůstem vnitřní vlhkosti

Recepty:
Odvar ze slzovky se považoval za velmi léčivý pro těžce nemocné pacienty. Je to dodnes známá tzv. šlemovitá polévka, která spolehlivě působí při žaludeční a střevní slabosti, váže jedy z látkové výměny a podporuje funkci jater. Celostní medicína považuje slzovku za potravinu, která dokáže změkčovat a zvláčňovat, proto prý pomáhá uvolňovat živočišné tuky a zatuhlá ložiska škodlivin z organismu, snižuje „špatný“ cholesterol a zejména ženy ocení jeho příznivý vliv na pokožku, kterou udržuje hebkou a vláčnou. Dokonce chrání před záněty kůže a zpomaluje šedivění vlasů. U dětí oceníme její vliv při léčbě bradavic.
Čaj ze slzovky:
Jednu lžíci zrn slzovky opražíme na suché pánvi, poté povaříme asi 15 minut ve vodě a scedíme. Čaj je výborný na čištění organismu.
Pomazánka se zeleninou a řasou:
2/3 rýže, 1/3 slzovky se vaří společně s mořskou řasou (např.Kombu-urychlí vaření a obohatí pokrm o cenné minerály). Odvar se pije jako léčivý čaj. Uvařené obiloviny můžeme dále upravit např. jako "Kubu", či směs rozmixovat a použít jako základ pro pomazánku, prejt, nákyp, smažené placičky.
Zeleninová polévka:
Na pánev dáme na chvíli opražit slzovku a podlejeme teplou vodou, přidáme sůl, petrželku a celer nebo i nějaké bylinkové koření, kousek mořské řasy, na obilovinu položíme mrkev, kousek celeru, dvě malé cibulky, lžičku např. konopného oleje a dáme vařit. Pokud nepoužijeme tlakový hrnec, vaříme až 50 minut na mírném plameni. Na talíři dozdobíme kvašenou zeleninou, třeba červenou řepou s křenem.
Polévka se slzovkou:
1 čerstvé kuře, 2 1/2 l vody, 30 g slzovky namočené přes noc ve vodě, 5 nasekaných plátků čerstvého zázvoru, 300 g pokrájených čerstvých hub, 3 snítky nasekané cibulky, 1 PL soli, 2 PL rýžového vína, 1/2 ČL čerstvě mletého pepře. Očistíme kuře a nakrájíme ho na plátky. Plátky dáme do hrnce s vodou a předem namočenou slzovkou, zázvorem a přivedeme k varu. Poté ztlumíme plamen a dusíme 2 hodiny, dokud není kuře křehké.
Přidáme všechny ostatní ingredience, dusíme cca 2 minuty a polévku můžeme podávat.
Slzovka s mrkví:
500g mrkve nakrájíme a spaříme horkou vodou nebo lehce povaříme. V jiném hrnci uvaříme asi 1kg slzovky-vaříme cca 1,5 hodiny na hustou a lepivou kaši. Smícháme a ještě povaříme, případně můžeme přidat trochu třtinového cukru.
Doporučujeme užívat misku denně (250ml).
Účinek:
Zvyšuje imunitu, odstraňuje hleny a vlhkost z organismu. U začínajícího šedému zákalu můžeme používat denně po 60dní.
Ještě:
Když vařenou slzovku rozmixujete, můžete z hmoty udělat pomazánku nebo moc dobré smažené placičky. Když ho zapečete, získáte obdobu sekané či nákypu. Výborný je s houbami připravený jako „kuba“. Také se dá udělat slzovkové rizoto.


Gaia
Zasloužilý člen
Příspěvky: 220
Registrován: pát 28 říj 2011 7:21
Bydliště: Praha
Dal: 244 poděkování
Dostal: 57 poděkování

Re: Bylinkové povídání-kakaovník

Příspěvek od Gaia »

Kakaovník pravý pochází ze států Jižní Ameriky. V mayštině se strom, plody i nápoj z nich vyráběný jmenuje cacao, Aztékové nápoj z kakaových bobů pojmenovali xocoatl (cacauatl). Původně to byla směs kakaových bobů, kukuřičné mouky, kanely bílé, chilli papriček a vanilkových lusků. Chutnal ostře, nebo slaně a byl považován za nápoj bohů. Jihoameričtí Indiáni znali povzbuzující sílu kakaa a kakaového nápoje i jeho léčivé účinky.

Ve starých textech se mimo jiného uvádí: "Toto kakao člověka učiní opilým, pozřel-li ho příliš velké množství, zvláště ze zelených plodů, po nich je člověk omámený a potácí se, kakao ti zatemní mozek, učiní tě chorým, rozdrtí tě, Pokud se však pije jen obvyklé množství, člověk se jím rozveselí a osvěží, utěší a posílí. Říká se tedy - vezmu si kakao, zvlhčím své rty, osvěžím se." Sahagůnův text podle Dibbea a Andersona.

Aztéčtí lékaři znali povzbuzující a také léčivý účinek kakaa. Bylo součástí mnoha léků např. při nemocech plic, trávicího ústrojí, katarech, znali močopudný účinek kakaa, kakaové boby lisovali a olej vtírali na poraněná místa, Kakao ale hlavně platilo za mocné afrodiziakum. Kronikář dobytí Mexika Bernal Diaz de Castillo o aztéckém vládci Montezumovi tvrdí, že denně "ze zlatých pohárů požil kakaového nápoje, jemuž se přičítal účinek elixíru lásky, než se odebral do svého harému ". Kakaovými boby se v aztéckém hlavním městě platilo za auianime, prostitutky působící na trzích. Platilo se jimi ale i za další služby a převzaly funkci peněz. Ostatně i v současné době jsou významnou komoditou. Kakao neuniklo pozornosti španělských dobyvatelů. Kolem roku 1550 v jednom španělském klášteře v Chiapasu smíchaly jeptišky pražené kakaové boby, rozdrcené vanilkové lusky a třtinový cukr a všechno svařily. Jeptišky byly tímto nápojem nadšeny, ale kvůli afrodiziakálnímu účinku nápoje narazily na rozhodný odpor biskupa. Jeptiškám se podařilo biskupa přesvědčit, že kakao jim pomáhá odstranit slabost žaludku, takže se mohou lépe modlit k Bohu a tím zavedly slazené kakao jako národní nápoj v Novém Španělsku. V roce 1753 byl v publikaci Curieus-und offfenhertzigen Wein-Arzt uveden uveden recept na čokoládu, který prý je identický s novošpanělským způsobem přípravy: "Vezměte jednu libru kakaa, opražte, aby se oloupala slupka, v malém hmoždíři je rozdrťte na drobno, k tomu přidejte půl libry jemného cukru, 2 kousky vanilky a 2 loty rozdrcené skořice, vše smíchejte a uhněťte do válečků nebo tabulek. Chceme-li čokoládu vařit, vezmeme obvykle na dvě osoby čtvrtlibry strouhané čokolády, tu dáme do vody. Vodu musíme dlouho vařit, půl hodiny nechat vřít, pak do ní rozšlehat 3 vejce, poté znovu nechat vařit, ne příliš dlouho nebo krátce, tak aby to nebylo příliš husté ani řídké. Možno vařit i s mlékem nebo vínem. Čokoláda tekutá i tuhá prospívá chladnému žaludku, slouží prsům, působí proti kašli, denní závrati, rozpouští zatuhlý hlen, posiluje balzám života a podněcuje k souloži.".

Kakao se rozšířilo do Evropy a stalo se oblíbeným nápojem. Už v 17. století se uvádělo, že kakao pomáhá trávení, zlepšuje funkce jater a významně se podílí i na rozvoji dobré nálady. Kakao bylo podáváno jako doplňková léčba u nemocí ledvin, chudokrevnosti nebo horečnatých onemocnění.
Jeden z receptů z 19. století uvádí: "Odvar z kakaových bobů, který se pije jako káva, má hypochondrům učinit nesmírně dobře a udržet tělo otevřené. Vezmeme 30 g nahrubo rozdrcených bobů nebo také několik již oloupaných pražených kakaových plodů, přelijeme je 3 šálky vody a necháme 12 hodin odstát. Poté je vaříme jako kávu, přecedíme a pijeme je s mlékem a s cukrem, nebo bez nich. Kakaové boby opražené jako káva, rozdrcené a povařené s mlékem a cukrem, mají učinit dobře těm, kdož trpí hemeroidy, přičemž působí menší pnutí, než káva. Také odvar z kakaových bobů se dá k tomu použíti, má povzbudit bezbolestné vyprazdňování stolice." (Ossiander VIII. 25-26, IX.24).
Kakaové boby využívají alchymisté pod názvem černé zrno.

Hlavními součástmi kakaa jsou kofein, theobromin, fenyletylamin s afrodisiakálním účinkem, a theofylin.
Kakao, mimo jiného, obsahuje až 50% mastných olejů, éterický olej, různé kyseliny, např. kyselinu olejovou, kyselinu stearová, estery, důležité minerály (včetně draslíku, vápníku, hořčíku a mědi) a také nerozpustnou vlákninu. Kakaový tuk-máslo, oleum cacao, se využívá ve farmaceutickém průmyslu. Kakao je ceněno i díky obsahu antioxidantů. Mezi antioxidanty patří i flavonoidy a kakao obsahuje flavonoidů více než víno.
Blahodárný efekt kakaa se může projevit na ochranném účinku cév, prevenci onemocnění srdce, nebo zlepšení stavu při cukrovce, činnosti centrální nervové soustavy, uvolňování hladkého svalstva (především plicního).

Pro lékařství můžeme ovšem využívat pouze nezpracované kakaové boby, nebo hotové čaje z kakaových slupek.
Z dostupného kakaového prášku je celá řada důležitých účinných látek odstraněna.
Kakao - chocolate se využívá v homeopatii v nízkých i vysokých potencích.

závěrem rada pátera Ferdy - doporučoval pít odvar z hřebíčku a nového koření na následky onemocnění z plísní kakaa a čokolády.

Literatura:
MUDr. Kurt Pollak, Medicina dávných civilizací,
Christian Rätsch, Indiánské léčivé byliny,


Gaia
Zasloužilý člen
Příspěvky: 220
Registrován: pát 28 říj 2011 7:21
Bydliště: Praha
Dal: 244 poděkování
Dostal: 57 poděkování

Re: Bylinkové povídání.

Příspěvek od Gaia »

také wikikipedie


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“