Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Moderátor: aNONym

Odpovědět
sisa
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1178
Registrován: ned 16 kvě 2010 9:34
Bydliště: Praha
Dal: 1783 poděkování
Dostal: 634 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od sisa »

Ahoj, teď jsem měla adénia chycená padlím. Napadené lístečky jsem dala do hrnce, krátce povařila, roztokem jsem postříkala rostlinky, zatím jen dvakrát, ale vypadá to dobře, drží se.
Roztok určitě vystříkám celý. A padlí je zlikvidováno. :-)


Kov
Zasloužilý člen
Příspěvky: 436
Registrován: pát 24 led 2014 17:45
Bydliště: Zlín
Dal: 90 poděkování
Dostal: 194 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Kov »

Máte zkušenost se zimolezem? Ač se to zdá zajímavá rostlina, tak o ní v mém okolí nikdo nic neví, což mi přijde podezřelé. :-)
Máte taky nějaký osvědčený tip kde, a jakou odrůdu koupit?


milnem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 291
Registrován: sob 29 led 2011 19:43
Bydliště: Zlínský kraj
Dal: 849 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od milnem »

Dva zimolezy jsem zasadila předloni na podzim.Vloni jsem měla několik prvních plodů,velmi chutných,letos se těším na další.Pozor,je třeba mít dva keře.
Koupila jsem je v http://www.stareodrudy.org/jak-k-nam.html
kde mi poradili i odrůdy.Zapomněla jsem si je ,bohužel zapsat.

M.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kerblík ...

Příspěvek od A(&F) »

... o kerblíku jsem psal před cca třičtvrtěrokem ve https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=129625#p129625 + ve https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=129625#p129625 ...
A(&F) píše:... tož, osvědčil se ... jak proti slimákům, tak i jako zeleninka ... chutná jemně petrželko-feniklově, kdežto plžounům přitom nechutná ... kerblík uchránil i rostlinky, v jejichž těsné blízkosti byl vysazen ...
... a je u něj ještě jedna zvláštnost ...... rostl po celou zimu, dokonce i pod sněhem ... a od půlky dubna už zase znovu kvete .... :ethink: :ethink: ... přitom všude je psáno, že kerblík je jednoletka ... :D ...

... :bye: ... Anri ...
Přílohy
(ten světlejší trsík nahoře vlevo od špičky listu tulipánu je jeden ze dvou štěrbáků, které rovněž nějakým zázrakem přežily zimu venku na záhonu + navíc nebyly zkonzumovány ... ale o tom už jsem psal v https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=134566#p134566 ... ;)
(ten světlejší trsík nahoře vlevo od špičky listu tulipánu je jeden ze dvou štěrbáků, které rovněž nějakým zázrakem přežily zimu venku na záhonu + navíc nebyly zkonzumovány ... ale o tom už jsem psal v https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=134566#p134566 ... ;)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od martin11 »

tomu se ani nechce věřit...obyčejná pampeliška....

http://zena.centrum.cz/bydleni/clanek.p ... position-4

...sjem zvědavej na to kafe.. :good: ...martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Vlčice
Zasloužilý člen
Příspěvky: 308
Registrován: pon 14 črc 2014 21:19
Bydliště: ČR
Dal: 436 poděkování
Dostal: 281 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Vlčice »

Kov píše:Máte zkušenost se zimolezem? Ač se to zdá zajímavá rostlina, tak o ní v mém okolí nikdo nic neví, což mi přijde podezřelé. :-)
Máte taky nějaký osvědčený tip kde, a jakou odrůdu koupit?
Zimolezů (lonicera) je více druhů, ale předpokládám, že máš na mysli kamčatskou borůvku.
Zhruba před 5 lety jsem zasadila proutek, který distribuoval Starkl pod názvem Modrý triumf. Dnes je z něj hustý keř, o který se vůbec nestarám, je vysoký přes metr a obsypaný podlouhlými plody. Do konce května zmodrají a zesládnou.
Chuť mají jako skutečné borůvky a uzrávají dříve než třešně a dříve než jahody. Výnos z toho jednoho keře tipuji letos na 1 kg.
Před dvěma lety jsem mu na výstavě v Rounici nad Labem pořídila no name kamaráda za 35,- Kč. Jako opylovač funguje, ale plody jsou hořké tak, že už je ani nezkoušíme jíst.
Na druhu určitě záleží.


Uživatelský avatar
abul
Zasloužilý člen
Příspěvky: 207
Registrován: pát 16 dub 2010 6:34
Dal: 106 poděkování
Dostal: 197 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od abul »

martin11 píše:tomu se ani nechce věřit...obyčejná pampeliška....
Z pampelišky dělám téměř každoročně likér. Pro jeho výrobu se používají stonky s květy, kořeny a případně i listy. Vše důkladně opláchnu a do 2/3 naplním 3l sklenici. Nemusíte to tam namačkat, stačí rukou lehce stlačit. Nahoru přidám dvě vrchovaté lžice (tou dobou už zkrystalizovaného) medu a zaleju slivovicí. Přisladit je možné pochopitelně i po vylouhování, podle chuti, alkohol lze použít taky různý, třeba vodka, což ale nemám vyzkoušeno. Poté přes hrdlo převážu plátýnko a nechám 5 týdnů na slunném místě (třeba parapet), poté přecedím a naplním do lahví. V zimě potom pravidelně užívám. Není to sice až taková mňamka, ale taky ne vyloženě hnus.


Když mluvíš, tvá slova by měla být lepší než ticho.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od martin11 »

bezva recept, jen to plátýnko mě zaráží, protože se alkohol vypařuje a slunném místě obvzláště..aby tam nezbyla jen voda....zkusím, ale se sklenicí se zábrusem :good: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od NAVAR »

abul píše:
martin11 píše:tomu se ani nechce věřit...obyčejná pampeliška....
Z pampelišky dělám téměř každoročně likér. Pro jeho výrobu se používají stonky s květy, kořeny a případně i listy. Vše důkladně opláchnu a do 2/3 naplním 3l sklenici. Nemusíte to tam namačkat, stačí rukou lehce stlačit. Nahoru přidám dvě vrchovaté lžice (tou dobou už zkrystalizovaného) medu a zaleju slivovicí. Přisladit je možné pochopitelně i po vylouhování, podle chuti, alkohol lze použít taky různý, třeba vodka, což ale nemám vyzkoušeno. Poté přes hrdlo převážu plátýnko a nechám 5 týdnů na slunném místě (třeba parapet), poté přecedím a naplním do lahví. V zimě potom pravidelně užívám. Není to sice až taková mňamka, ale taky ne vyloženě hnus.
Zkoušel jsem víno, asi tak 50l a vzhledem k tomu že už se skoro všechno "vypařilo" tak nebylo špatné.
Dobré ja dělat falešný med kdy se to prosype cukrem, bez černý, pampeliška, mateřídouška. Akorát na místo obyčejného cukru bych dal hroznový.
Na to aby to byla mňamka, přidat dužinu z pomerančů a jenom na chvíli čistou pomerančovou kůru, lze experimentovat i se skořicí a hřebíčkem, ale opět nenechávat to tam dlouho.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od NAVAR »

martin11 píše:bezva recept, jen to plátýnko mě zaráží, protože se alkohol vypařuje a slunném místě obvzláště..aby tam nezbyla jen voda....zkusím, ale se sklenicí se zábrusem :good: :pivko: martin11 :D
Dej tam plastové víčko, ať si to jenom mírně odfukuje. Z otevřené lahve slivovice je pak za 0,5roku 20% výčepní lihovina. :D


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
sisa
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1178
Registrován: ned 16 kvě 2010 9:34
Bydliště: Praha
Dal: 1783 poděkování
Dostal: 634 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od sisa »

Navare, hroznový cukr bych nepoužívala, to je fruktóza, ta nejde do krve a nezásobuje nás energií, ta se odbourává rovnou v játrech a to je pro organismus škodlivé. Všude se varuje před fruktózou (kromě mainstreamu).
Kdo má chvilku, tady je to dobře zpracované : http://vyzivujicitradice.cz/2011/04/26/ ... #&panel1-1
V potravinářství se teď hromadně začíná nahrazovat bílý cukr(glukóza) fruktózou (je to levnější) a firmy si na tom zakládají, že je to zdravější než bílý cukr a že se tak příkladně starají o naše zdraví. A tím mohou odůvodnit i zvýšení ceny. Co je zdravější, to je i dražší. To dá rozum. Bohužel, opak je pravdou. Na prvním místě jsou peníze.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od A(&F) »

sisa píše:... hroznový cukr bych nepoužívala, to je fruktóza, ...... všude se varuje před fruktózou (kromě mainstreamu)
... :good: ...

Cukry, cukry ... a zase cukry ...... aneb je fruktóza jed ???
Fruktóza podruhé ...
Fruktóza potřetí ..
Fruktóza počtvrté ...

... :bye: ... Anri ...

---------------------
PeS: ... dovolím si též znovu připomenout, že fruktóze by se měli vyhýbat především lidé s onko nálezem, ale i ti, u kterých jsou dědičné predispozice k nádorovým onemocněním ...... fruktóza je totiž ideálním palivem pro "narušené buňky" ... viz též její vztah k telomerům a telomeráze ... (viz např. http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 47#p134147 + tam následující příspěvky) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
abul
Zasloužilý člen
Příspěvky: 207
Registrován: pát 16 dub 2010 6:34
Dal: 106 poděkování
Dostal: 197 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od abul »

martin11 píše:... jen to plátýnko mě zaráží, protože se alkohol vypařuje a slunném místě obvzláště..aby tam nezbyla jen voda....zkusím, ale se sklenicí se zábrusem
Máš pravdu, trochu se odpaří, ale není to žádná tragédie. Ono to je asi v podstatě jedno, protože třeba propolisovou tinkturu louhuju v uzavřené lahvi. Ořechovku a pampelišku naopak větrám, to ale nemusí být nutnost.


Když mluvíš, tvá slova by měla být lepší než ticho.
Uživatelský avatar
abul
Zasloužilý člen
Příspěvky: 207
Registrován: pát 16 dub 2010 6:34
Dal: 106 poděkování
Dostal: 197 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od abul »

sisa píše:V potravinářství se teď hromadně začíná nahrazovat bílý cukr(glukóza) fruktózou (je to levnější) a firmy si na tom zakládají, že je to zdravější než bílý cukr a že se tak příkladně starají o naše zdraví. A tím mohou odůvodnit i zvýšení ceny. Co je zdravější, to je i dražší. To dá rozum. Bohužel, opak je pravdou. Na prvním místě jsou peníze.
Jen bych Tě poopravil:
  • glukóza - hroznový cukr
  • fruktóza - ovocný cukr
  • sacharóza - řepný(bílý) cukr
Dávám přednost medu, protože obsahuje vícero druhů cukru, a to i složité, v (podle mého názoru) nejstravitelnější formě.


Když mluvíš, tvá slova by měla být lepší než ticho.
sisa
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1178
Registrován: ned 16 kvě 2010 9:34
Bydliště: Praha
Dal: 1783 poděkování
Dostal: 634 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od sisa »

Děkuji za opravu, nějak jsem měla zafixováno, že hrozny jsou ovoce, tudíž fruktóza.
A omlouvám se, že jsem evidentně napsala něco, co už tady bylo napsáno několikrát.
I bych smazala, ale pak by to nenavazovalo. :)


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“