Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Uživatelský avatar
Nemo
Starší člen
Příspěvky: 103
Registrován: čtv 09 zář 2010 17:30
Bydliště: Ostrava
Dal: 64 poděkování
Dostal: 27 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Nemo »

Topinambury bych nedoporučoval. Vítr ti je vyvrátí a musel bys je něčím podepírat.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od poota »

Igi píše: Příští rok už bych nechtěl rýt, ale jak dostat do půdy hnůj případně kompost?
Pro "hnojení" na povrchu by snad bylo nejlepším způsobem vytvoření "terra prety", což předpokládá posypávání povrchu co nejdrobnějším dřevěným uhlím s následující zálivkou. To by mělo vytvořit povrchovou vrstvu, která umožní celkem jakémukoli organickému materiálu postupné pronikání do nižších vrstev půdy, která se tak radikálně zkvalitňuje.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od martin11 »

V souvislosti s dřevěným uhlím...Může se přímo hnojit prachem tohoto uhlí, nebo musí být ??? nějaké malé, ale kousky?
a pak, když dřevouhelný prach, jak tento prach nejlépe umlít. jsou nějaké zkušenosti pěstitelů??? zdraví martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Igi »

Takže to je takový DMSO pro půdu. A normální dřevěný popel by to nenahradil? Tím jsem taky hnojil pár týdnů zpět? Moc si fyzikálně neumím představit, že to takto připravím, pak naházím hnůj a ono se to nějak propadne do půdy :-D


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Terra preta

Příspěvek od poota »

Dřevěné uhlí je něco jiného, než potaš vzniklá plavením popela.
Pro vznik terra prety je potřeba dostat do půdy uhlík, takže co nejjemnější dřevěné uhlí - aby se nemuselo mlít, tak se dá použít tzv. podsítné dřevěné uhlí, které je vlastně odpadem při výrobě prodejného dřevěného uhlí.
Bližší a hlavně přesnější informace vám dodá strýček Google.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Igi »

Otázka na Anrieho, případně někoho dalšího kdo s tím má zkušenosti:
Jak řešíš zalévání u rostlin, které "mulčuješ" kartónem? To pokaždé karton dáváš pryč? Ale co déšť, to pak všechno steče pryč ne?
PS: Jinak si už předpěstovávám ačokču, už má první lístky, mám v plánu ji zasadit vedle topáčů po kterých se snad bude plazit.


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od laik »

Zdravím já karton mezi řádky použil jednou, musí se to zatížit aby to ve větru nelítalo všude a není to moc hezké a taky se to někdy kroutí a plevel stejně kolem roste, nejvíce se mě osvědčila drť trávy ze sekačky v tlouštce alespoň5 cm ale i víc, ono to rychle slehne a navíc to dodává zemi hodně tepla při tlení a zároveň hnojí, já posekanou trávu už jinam než na záhony nedávám, ale pozor třeba na semena pampelišek a dalších "plevelů" které si takhle mužeš nanést do záhonu, proroto je dobré sekat ještě před odkvetením a taky pozor na silnou vrstvu té trávy, loni mě bratránek posekanou trávu hodil do záhonu mezi rajčata a tabák a dal to v tlouštce asi 20cm takže mě tak pak hodně věcí zhnilo či se uvařilo..... měl sem třeba vysypaný tři koše ze sekačky na hromadě že je potom rozhodím do záhonu, samozřejmě sem na to zapoměl a behem pár dní když člověk sáhl dovnitřku té hromady tak tam nešla ani vteřinu udržet ruka jak to bylo vařící....myslím že by vložením kastrůlku dovnitř hromady šlo i něco uvařit, což mě přivádí na myšlenku ž bych to mohl letos vyzkouše :-)
Ohledně těch topinambur, já před tím každého varuji, ja to kdysi nasadil doma u plotu, ono je to hezké na podzim to pěkně kvete ale už se toho nikdy nezabavíš, ty hlízy jsou maličky, geometrickou řadou se množej a když je budeš chtít někdy vyrýt že už je tam nechceš a zustane ti tam třeba jen pár kousků i přeseklejch tak je tam máš napřesrok zas a nemysli že se ti po tom bude něco pnout, ono se to snadno i vlastní vahou ohýbá k zemi jak to vyroste třeba do metru a pul či dvou. Jako živej plot je nejlepší konopí, poměrně rychle roste, je hustý a semínka legálních odrůd běžně koupíš za pár korun a věř že to je taky ale hroznej plevel, mě jak každej rok při sklini vypadávají semínka všude po záhonech tak první co na jaše ze země vyraší jsou tisíce rostlinek konopí, které samozřejmě zahubí vše drobné co ještě nevzešlo,
loni jsem na zahradu na jaře neměl moc čas a hodně pršelo, takže během pár tejdnů bylo vše poseto asi 20 cm vysokými rostlinkami, takže sem musel vzít sekačku a mezi řádky to projet abych alespoň našel nějakou rašící zeleninu, tedy spíše zbytky a pak ručně vytrhávat, to by oko huliče asi bez slz neustálo kdyby viděli jak ty tisíce rostlinek mizí v sekačce :-)
Letos neprší, takže rostlinky mají do 5cm takže sem to dnes jen lehce projel ploskořezem a je po konopí.....
K tomu rytí, já už taky dlouho neryl, mám koupenej menší elektrickej rotavátor za asi 3000.- takže na podzim nic neřeším, nechám přírodu přírodou aby se všichni co v zemi bydlí mohli pěkně na zimu ubytovat, celou zimu po záhonech sypu domácí bioodpad (což potom vypadá jako by tam člověk vysypal několik popelnic :-) ) mívám králičí hnuj takže ten tam rozhazuji taky, listí a trávu a popej taky a na jaře to jen pojezdím rotavátorem, tím se mě puda prokypří do asi 10-15 cm a zanese se dovnitř všechno co bylo nahoře naházené je to, po dvou třech týdnech to projedu zas, čímž zničím všechny rašící plevele a mám připraveno na setí......


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od poota »

laik píše:.. celou zimu po záhonech sypu domácí bioodpad .....
K dokonalosti už tomu schází jenom to, abys to sypání na podzim zahájil jednou vrstvičkou jemného prachu z dřevěného uhlí - myslím, že rozdíl poznáš i prostým a nijak neozbrojeným zrakem :)

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od laik »

pooto, máme tady kousek za obcí spálenej stoh slámy, dají se ty spálené zbytky co toho je na poli ještě hromada použít do záhonů? a v jakém poměru asi?


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od poota »

Netroufnu si radit, na to jsou moje znalosti nedosti praktického rázu. :(

Pokud se jedná o zuhelnatělou slámu, tak by mohla dodat uhlík.
Jestli je to jenom popel, tak z něj bude na záhonu spíš potaš - ta se vyráběla vyloužením popela, čímž vzniknul tzv. flus. K něčemu podobnému bude zřejmě docházet i na záhonu při zálivce.
Uhlík je zcela jednoznačně prospěšný, jak je to s potaší nevím, ale snad taky.
Dávkování je naprosto jednoduché - musíš tam toho dávat akorát. To znamená tolik, aby to nebylo málo a taky aby toho nebylo moc - je to prostě asi tak přesně uprostřed :laugh:
Asi jsem Ti moc nepomohl :oops:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od laik »

Ano je to zuhelnatělá sláma,
takže dávkovat asi v poměru: lehce obarvit zeminu do černa a spíše trochu větší než hodně malé množství, tzn. teď asi kolečko na 5m2 s tím že na podzim toho můžu rozsypat po záhonu mnohem větší než malé množství a trochu zapravit do země....
dík moc za radu :-)


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Igi »

Takhle teď vypadá moje ačokča. Už by asi chtěla ven :-)
Přílohy
SAM_3602.JPG


Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od laik »

Igi jak se ti osvědčily ty rašelinové tablety, je to dobré?


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Igi »

No začal jsem zahradničit až letos, ale i tak si myslim můžu říct že se docela osvědčily, jak je vidět ačokčám se v nich docela daří i když mi přijdou, že už by potřebovali přesadit. Dal jsem do nich i semínka pálivých paprik, ty ale pořád nechtěly klíčit až jsem se dočetl, že potřebují vyšší teplotu, tak jsem to zabalil do sáčku a dal na topení a už kliíčit začaly, dvě tablety měly na povrchu plíseň, nalil jsem na ně slabý roztok hypermanganu a plíseň zmizla a papriky rostou, zatím mají jen první lístky.
Jinak trošku mimo téma: Myslím, že by nemuselo být špatné ničit hypermanganem i plísně v těle, možná bych to měl zmínit v nějakém vhodnějším vlákně a Slávek by něco vyzkoumal :-)


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od jarda ovčák »

Popel ber, je v tom draslík a spousta jinejch dobrot. Neboj se dát centimetrovou vrstvu a zahrábni to hrábkama, zrotavátoruj, zrej, ale sej do toho až po dvoudenním dešti, nebo zrytí či zrotavátorování.popel je dobrej, ze všeho, organickýho.Ideál pod rajčata, brambory, nebo proti mravencům do sadu i foliáku či skleníku.


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“