Léčivky

Moderátor: aNONym

Odpovědět
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Goji - kustovnica

Příspěvek od django1 »

krovak píše:.... sa v podstate jedna o burinu, takze nie je problem ju vysadit a pestovat (gouqi a jej pribuzne sa s uspechom daju pouzit na zazelenanie rumovisk kde nechce nic ine rast), skor moze byt problem sa jej zbavit :-).....
Mám pocit, že jsem na ni narazil onehdá v Michli. Jestli je tu nějaký Pražák, který by si ji chtěl sklidt, může si to ověřit. Zatím kvete. Najděte si adresu Ohradní 51 a na parkovišti je v rohu keř.
Přílohy
20140704_184427.jpg


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
nika22
Stálý člen
Příspěvky: 37
Registrován: stř 25 čer 2014 21:03
Dostal: 2 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od nika22 »

Zkusím to ještě v tomto vlákně: nemá tu náhodou někdo kalísii vonnou? Potřebovala bych kousek k namnožení a léčbě. Kdyby tu byl někdo z Brna nebo tak, bylo by to ideální.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od Slavek Krepelka »

nika22 píše: ... nemá tu náhodou někdo kalísii vonnou? Potřebovala bych kousek k namnožení a léčbě. Kdyby tu byl někdo z Brna nebo tak, bylo by to ideální.
Kdyby tu Anri o kalísii nepopsal několik stránek a dokonce ji i mnohokrát nenabízel, mohl bych si myslet, že se nedá schrastit. https://upramene.cz/forum/search.php?key ... mit=Hledat

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Vliv úplňku ...

Příspěvek od A(&F) »

... přesměrováno z jiného vlákna ...
lena ve https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=129475#p129475 píše:Co se tyce bylinek, tak se maji sbirat pred uplnkem, nebot prave vsechny hojive vlastnosti se zesili a po ubytku mesice se zase snizi, odchazi sila do korene. Ale mozna je to jeste jinak.
... mno, dovolím si trochu poupravit toto tvrzení, týkající se "magičnosti úplňku" (často publikované i seriózními časopisy či portály) ...... ona celá věc se má totiž tak, že 100% prokazatelně může působit jedině gravitace Měsíce, stejně jako má tato vliv na příliv a odliv moří a oceánů, popř. zapříčiňuje vzdouvání litosférických desek - zemské kůry (zkrátka slapové jevy), popř. jeho "magnetický vliv" ...... přičemž tyto působící síly Měsíce jsou stále stejné !!!, ať už se přitom Měsíc nachází v libovolné "lunární fázi", tedy klidně i v úplňku , což jsou však pouze vizuální efekt, vycházející ze vzájemné polohy tří prvků:
1.) všesměrového zdroje světla (Slunce)
2.) vždy z jedné poloviny osvíceného tělesa (Měsíce) ... ve směru od Slunce ...
3.) pozorovatele na planetě Země
... což znamená, že Měsíc tam pořád je, pouze v jednotlivých částech cyklu je (z pohledu pozorovatele) jinak nasvícen ...

... a byť již po celém světě proběhlo mnoho výzkumných prací zabývající se "vlivem polarizovaného světla Měsíce na rostliny" (např. narušením "spánkové fáze", popř. byl zkoumán jeho vliv na klíčení semen), tak jednoznačný pozitivní výsledek zatím prokázán nebyl (stejně tak, jako nebyl prokázán vliv úplňku na náměsíčnost či nespavost) ...

... takže pokud už něco pocházejícího z Měsíce má vliv na byliny, je to pouze jeho vzdálenost od Země (tj. cca 364 397 km v perigeu / cca 406 731 km v apogeu) spolu v interakci s postavením ostatních "blízkých nebeských těles" ...

... otázkou tak zbývá, když se šlo na bylinky v noci, proč se vlastně chodilo zrovna když byl úplněk ?? ... no protože bylo nejvíce světla a bylo tudíž vidět !! ... :D

... :bye: ... Anri ...

PeS: ... mmch, leno, použité slovní spojení "prave vsechny hojive vlastnosti se zesili" je dosti nešťastné, jelikož "hojivé schopnosti bylin na toho kterého jedince" jsou dány pouze vhodností aplikace a použitým množstvím (stručně řečeno) ...

... někdy časem možná ještě napíši něco málo k tomu "stahování síly do kořene" .... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Kalisie voňavá

Příspěvek od milda »

A(&F) píše:... z Kalísie je nejúčinnější lihový výluh ... ale musí se s ním opatrně, takříkajíc po kapkách ...
Anri, mohl bys pls trochu popsat výrobu tinktury z kalisie?
Raději se zeptám jako trdlo, než bych ztratil rok tím, že budu užívat špatný přípravek..... ;)

Mám připravenou 1/2 litr. flašku vodky, sklenici od medu 3/4 litr. Ale teď mi není jasný, jak s těmi "kolínky".
Všude píšou určitý počet kolínek rozdrtit atd.
Jenže - hlavní dotaz: mám použít třeba metr dlouhý oddenek, na kterým je 15 kolínek, nebo z tohoto dlouhého oddenku 15 kolínek vyřezat a jenom ty samotný potom použít?

Už jsem chtěl celý oddenek nřezat keramickým nožem na půlcentimetrový kousky, ale raději se nejdřív zeptám.
Možná nás bude víc, kdo si osvědčený návod rádi přečtem. :D

Dík za radu, milda


nika22
Stálý člen
Příspěvky: 37
Registrován: stř 25 čer 2014 21:03
Dostal: 2 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od nika22 »

Mildo, mrkni na ulozto.cz, je tam ke stažení dokument Kalisie voňavá, taková brožura, tam bys měl najít všechno.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od A(&F) »

... myslím, že Milda zmíněnou brožuru zná, jelikož byla na zdejším fóru zmíněna již mnohokráte, ... a jeho konkrétní dotaz je vcelku pochopitelný, jelikož právě ve zmíněné brožuře je to popsáno tak pitomě, že jeden vážně fakt neví, jak to autor vlastně myslel ... :? ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kalisie voňavá - tinktura ...

Příspěvek od A(&F) »

milda píše:mám použít třeba metr dlouhý oddenek, na kterým je 15 kolínek
... ano ... :D ... jsou tím míněny kompletní dílky oddenku ...

- oddenek musí mít temně hnědo-fialovou barvu ...
- po odříznutí oddenku jej nařezat na cca 10 cm dlouhé kousky ...
- ty vložit ideálně do zipového sáčku, ze kterého se před uzavřením vytlačí vzduch ...
- tento na cca 10 až 14 dní uložit do spodní přihrádky chladničky (do oddělení pro ovoce a zeleninu, tj. do tmy při teplotě cca 4°C) ...
... pozn. ... během této doby (díky tmě) oddenky nejdříve z vnitřku sáčku vydýchají veškerý kyslík (nahradí ho vydechovaný CO2), čím potom nedochází ke vzniku plísní (tedy stejný princip jako při krechtování nebo "konzervaci bez ničeho") ... poté rostlina v chladu "napře všechny síly aby přežila", tudíž začne produkovat různé fytohormony, jenž následně vyluhovány v tinktuře působí jako "léčivý koktejl" (více ve vláknu ABA) ...
... potom už jenom zbývá oddenky nakrájet (nejlépe keramickým nožem) na co nejmenší kousky/nejtenčí kolečka (řežu cca na 3 mm) (někdy přidávám i stejně odleželé na jemno nakrájené listy, cca 1 až 2 dospělé listy na půl litrový výluh), oddenky drtit netřeba ...... pak už jenom naložit na dalších 14 dní do alkoholu ...... pozn: louhovat i uchovávat samozřejmě v chladu a temnu, aby nedocházelo k degradaci ...

... no, a ještě k tomu množství ... jelikož každý oddenek je jinak tlustý a vzdálenost mezi kolénky je také různá, rovněž pokaždé budou oddenky jiného stupně zralosti, tak i výsledný výluh bude mít zákonitě různý obsah látek ...... tedy naprosto stejný problém jako u všech bylin ...... i proto se tinktura z Kalísky užívá stylem "rampování", s množností dočasného snížení dosaženého množství, popř. v případě silné nevolnosti pak možností kdykoliv přestat se "zvyšováním" a z dosaženého množství začít "odrampovávat" = začít postupně snižovat až na koncovou dávku ...

doporučení:
- před užíváním by si měl každý udělat "test snášenlivosti" ... tj. nakapat si pár kapek z oddenku do loketní jamky + paži přitáhnout na dobu cca 20 minut ... pokud se objeví silné zarudnutí či vyrážka, tak nejste vhodným adeptem, tudíž byste měli užívání snížit na menší dávky (alespoň do té doby než si tělo zvykne), popř. Kalísii vůbec neužívat ...
- striktně dodržujte postup rampování = neurychlujte navyšování dávek !!! ...... Kalísie fakt opravdu dokáže s člověkem slušně zamávat !!! ...

... mmch, kdo chce experimentovat s rostlinnými jedy, měl by mít po ruce vždy aktivní uhlí (když už nic jiného) ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
milda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1294
Registrován: čtv 30 črc 2009 20:34
Dal: 710 poděkování
Dostal: 489 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od milda »

Anri moc díky.
Zmíněnou brožuru i některé jiné recepty jsem na netu pohledal, ale všude to počítaj "na počet kolínek"
Tak je lepší se zeptat než vyrobit paskvil na nic.
Navíc jsem tušil, že Anri přidá pár užitečných rad z praxe a nemýlil jsem se... ;) :D :good:

Takže ještě jednou dík, milda


nika22
Stálý člen
Příspěvky: 37
Registrován: stř 25 čer 2014 21:03
Dostal: 2 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od nika22 »

V té brožuře taky nemají zmíněny všechny nemoci, třeba borelka tam není, tak si říkám, že když vyrobím tinkturu jako na rakovinu, tak mě to snad nezabije.
I když... jak poznám, jestli se bylinou právě trávím (nevolnost) a nebo jestli je nevolnost průvodním jevem uzdravování?

Taky bude záležet, jak silný líh použiju - přitom to dávkování to tam vůbec nezohledňuje.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od A(&F) »

nika22 píše:jak poznám, jestli se bylinou právě trávím (nevolnost) a nebo jestli je nevolnost průvodním jevem uzdravování?
... ona Kalísie je vlastně jedovatá rostlina ...... ale člověk je schopen si "zvyknout" na téměř každý jed, pokud je podáván v "přiměřeně malém neškodném množství" ... (pozn.: ... tedy pokud nedojde k jeho kumulaci) ...

... opakuji: ... i proto se Kalísie užívá "rampováním", tzn. že se každý den postupně přidává po jedné kapce na dávku .... kdy v okamžiku, jakmile člověk pocítí nevolnost (jakoukoliv, která by mohla souviset) se dávka sníží o jednu až dvě kapky ...... na této snížené dávce se potom setrvá jeden až dva dni :arrow: a teprve potom (v případě zmizení obtíží) se pokračuje v navyšování !! ...... no a v případě nezmizení nevolnosti se může dávka opět pokusně snížit od další kapku, popř. se "otočí směr" (předčasně se začne se snižováním, i přestože nebyl dokončen cyklus) ....... potom se udělá pauza (1 až 2 týdny) a jede se další cyklus, který už může mít "strop" (neboli "vrchol") posazen o pár kapek výše, než bylo u předchozího cyklu .... tělo si totiž "mezitím zvykne" ... ;) ...

... díky tomu všemu dochází k "nevolnostem" většinou pouze v prvním cyklu ... a to pouze u některých senzitivnějších jedinců ... (zároveň se tímto způsobem užívání eliminuje i rozdílná koncentrace tinktur a jejich vlivu na různé jedince) ...

... :bye: ... Anri ...

PeS: ... pro varování před neuváženými experimenty přihodím ještě jednu osobní (nechtěnou) zkušenost ..... jelikož Kalísii juž hužívám cca čtvrtým rokem (kdy jsem první rok poctivě "rampoval" za pomocí kapátka), tudíž mám vyzkoušeno, že si už "nemusím tinkturu odměřovat", takže si dávám "mini-lok" přímo z lahve ....... přesto jsem si zhruba před rokem dost těžce naběhl ....... stalo se to, když jsem seřezával jednu z "přerostlých rostlin" (o průměru kmínku cca 3,5 cm) .... po uříznutí se na "plošce stvolu" zbytku rostliny udělalo malé "jezírko", no a já jsem v tu chvíli neodolal a naprosto nepochopitelně jsem ho celé usrknutím slízl .... :roll: :bhead: .... během necelé hodiny se pak se mnou začal točit svět, v hlavě bylo najednou "pusto, temno, až závojnato", tak jsem se "na chvíli" posadil do křesla ........ a probudil se až druhý den, o 26 hodin později, s docela slušnou kocovinou .... :D .... jo i mistr tesař se občas utne .... :ewhistle: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
nika22
Stálý člen
Příspěvky: 37
Registrován: stř 25 čer 2014 21:03
Dostal: 2 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od nika22 »

Anri: díky za informace, to si někam uložím.

Jsi dlouhodobě nemocný, nebo to bereš preventivně? Nezničí se dlouhodobým užíváním třeba játra?


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Dlouhodobé užívání bylin ...

Příspěvek od A(&F) »

... základem je, že žádné byliny ani léčiva (ať již přírodního nebo umělého původu) by se neměly užívat dlouhodobě ... (až na velmi vzácné výjimky) ...... bez delší přestávky totiž může dojít (a většinou i dochází) k "rezistenci", kdy pro dosažení stejných účinků je pak nutno zvýšit dávky (což však nejde pořád až do nekonečna) ...... rovněž i proto, aby se "tělo zbavilo" případných reziduí ...... z toho důvodu je během přestávky určitě vhodné užívat byliny, které tomuto procesu napomohou ... byliny, které v mezičase "očistí" jádra, ledviny a další orgány ...

... někdy, v případě potřeby dlouhodobé intenzivní léčby, je možno různé medikamenty (se stejnými účinky) po čase (pro)střídat, aniž by mezi cykly byla vynucená přestávka ...

... :bye: ... Anri ...

-----------------
PeS: ... jo, něco by se našlo, ... bohužel ... :? ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
nika22
Stálý člen
Příspěvky: 37
Registrován: stř 25 čer 2014 21:03
Dostal: 2 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od nika22 »

Ještě bych se ráda zeptala, jak se počítají ta kolínka: z hlavní rostliny varazí oddenek a třeba u 5. kolínka se udělá nová růžice a oddenek pokračuje dál dalšími 4 kolínky - lze z těchto celkem 9 kolínek už něco připravit?

ad čištění jater: právě jsem uvažovala, že budu zároveň užívat ostropestřec - je teda lepší nechat to jen na dobu přestávky?

Je kalísie náročná na pěstování, nebo i něco vydrží? :)

Díky


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Léčivky

Příspěvek od A(&F) »

nika22 píše:Ještě bych se ráda zeptala, jak se počítají ta kolínka:
... viz https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=120772#p120772 ...

... jinak Kalísie je vcelku nezmar, kterou krom dlouhodobého chladu pod 10°C neumoří téměř nic ...
nika22 píše:právě jsem uvažovala, že budu zároveň užívat ostropestřec
... popř. zkus kotvičník ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“