Magnetické Motory

Magnetické motory, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od Jim68 »

poota píše:Všichni se upnuli na ty neodymy a myslí si, že čím je magnet silnější, tím líp to bude fungovat - na rady z praxe, že pokud to má vůbec fungovat, tak určitě daleko spíš s magnety feritovými, holt nikdo nedá - dokud si na to nepřijde za svoje drahé peníze sám.

Zdravím - poota
ahoj, no, ja myslim, ze se nikomu nechce pocitat...


Jim68
Be happy!
honza-mirek
Nový člen
Příspěvky: 17
Registrován: ned 17 lis 2013 21:09
Dostal: 4 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od honza-mirek »

poota ferit ktorý by sa mi hodil stojí 13 kč kus chcem ich zobrat 16 kusov čo je 277 kč aj s dopravou
za ferit dam 20 kč za kus, za 16 kusov 389 kč
a pre mna ma tu výhodu že ich robia s dierou uprostred čo mi ušetrí čas pri ich upevnovaní a hlavne keď budem potrebovať meniť polohu magnetov bude to jednoduchšie realizovateľné
inak skúšal som doma prevŕtať ferit a praskol mi aj ked som použil vrták do skla preto som zvolil tie neodymove, nie su moc drahe a su s dierou uprostred :smoke:


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

tak ti držím palce, napiš jak to pracuje, jaké jsou tvoje postřehy, když se to nebude chtít točit :cry: ...cena za magnety je přijatelná...jinak se ty magnety dají velmi dobře využít jako držáky papíru se vzkazem na ledničce :idea:
jinak jsi mě velmi pobavil tím vrtákem do skla, alespoň nějaká zkušenost :!: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
honza-mirek
Nový člen
Příspěvky: 17
Registrován: ned 17 lis 2013 21:09
Dostal: 4 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od honza-mirek »

prečo ťa pobavil vrták do skla ? :D
no najprv sa ktomu "netočeniu" musím dopracovať nejakými pokusmy na určenie správnej vzdialenosti magnetov a aj tu clonku nejak domyslieť.
V pondelok by mali byť magnety, tak začnem reálne laborovať, nie len na papiery :smoke:

ešte ma napadlo že vyskúšam clonku ktorá je o niečo užšia ako šírka magnetu, namiesto tej dierovanej,
poobede to vyskúšam na tých mojích feritoch a potom napíšem či to funguje aspoň trošku podľa mojich predpokladov :D


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od A(&F) »

honza-mirek píše:inak skúšal som doma prevŕtať ferit a praskol mi aj ked som použil vrták do skla
... :laugh: ... tak si ještě někdy vyzkoušej provrtat i neodym, ať máš kompletní zkušenosti ... :laugh: :laugh: :laugh: ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

odbočím od magnetů...magnetizmu....vrtání, nebo jakékoliv opracování stávajícího magnetu feritu je více nežli problematické, nenech se vytočit.....neodym nezkoušej...je na tom ještě hůře. chválím úvahu o magnetu s otvorem....je to dobré pro přišroubování, i když nevím kam schováš tu hlavu šroubu...nebo máš magnet se zápustkou? tahlavašroubu ti tam bude určitě vadit, protože magnety "většinou" u těchto udělátek musí být dost těsně u sebe :idea: :idea: :pivko: ...m11 :D
p.s. pozor objednej magnety magnetizované na plocho!


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od A(&F) »

martin11 píše:neodym nezkoušej...je na tom ještě hůře
... čau Marťas ... a zkoušel jsi to někdy ?? ... :D ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

:bhead: jo, když jsem byl mladej a blbej....teď už jsem jen blbej...ale nápady mám jak zamlada...ale vrták na sklo by mě nenapadl :hip:
:idea: možná by to šlo vrtat laserem nebo natupo měděným nástrojem a v ole.j lázni pomalu s karborundum práškem....
ale je lepší si koupit magnet s otvorem, výběr je převeliký :lol: .. :pivko: .m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od A(&F) »

martin11 píše::bhead: jo, když jsem byl mladej ......
... teda nechci bejt šťouravej, ale odkdy ses přestal cejtil "být mladej" ?? ... :ethink: ...

mmch, co Ti ty neodymy při vrtání dělaly ??? ... ;) ...

... :bye: ... :pivko: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
honza-mirek
Nový člen
Příspěvky: 17
Registrován: ned 17 lis 2013 21:09
Dostal: 4 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od honza-mirek »

A&F neboj uz som sa poučil na tých feritoch, neodym si kúpim s dierou :hip: to vtedy som bol tiež mladý a blbý
Bol som ešte prvák na strednej a ak som chcel prejsť u triedneho musel si spraviť " elektromotor"
no a tam som potreboval upevniť statorové magnety a chcel som byť frajer tak že ich navŕtam
strýka mám sklenára tak som to skúšal u neho v dielni ale nešlo to a mal som málo magnetov :D
martin tie magnety čo som objednal maju dieru 4.5 mm na skrutku zo zapustenou hlavou tak nič nebude vyčnievať :smoke:


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Vrtání neodymů ...

Příspěvek od A(&F) »

... jelikož se mi za celý odpoledne nepodařilo najít mnou před lety natočené video "Jak se kalí neodymy" :laugh: , tož tady je nějaký jiný z netu ...

[youtube][/youtube]

... a teď si představte, že se vám tohle začne dít pod vrtákem ... :shock: :shock: ... :D ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
honza-mirek
Nový člen
Příspěvky: 17
Registrován: ned 17 lis 2013 21:09
Dostal: 4 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od honza-mirek »

tak to je hodne zaujímavé, ktovie ako by sa to správalo keby si to chladil trebárs len vodou.
Ja som ten ferit vŕtal pod vodou, lebo som sa bál aby teplom nestratil magnetizmus, ale asi prílišným tlakom som ho praskol.

Inak k tomu pokusu stou užšiou clonkou, je to asi nanič, keď som skúšal tenší plech, tak sa magnety viac odpudzovali ako pritahovali,
a keď som použil hrubšiu pásik zas sa moc pritahovali, nedalo sa to vybalancovať
najlepšie mi zatiaľ stále vychádza ten dierovaný plech, ale ešte uvidím ako sa to bude chovať stými neodymami :D


Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od Magneto »

Zdar chlapi,
taky mám jeden zážitek s mechanickým opracováním neodymů: Řezal jsem prstenec pilkou na železo napůl. Světe div se, ale svého jsem dosáhl - žádný ukázkově čistý řez, ale šlo to. Musel jsem hodně pomalu, protože z toho furt lítaly takový divný jiskry jak hořící kapky a smrdělo to jak v pekle, ale nakonec jsem to rozříznul.

A ještě honzo-mirku,
jak uvažuješ o té cloně, nezapomeň taky na průběh v pohybu. I kdyby byla clonka vyladěná naprosto ideálně, tak stejně ti ty magnety vyjedou ze zákrytu - sice na oko už v příznivém úhlu, tedy v postupném oddalování - ale v průběhu sil to bude znamenat nárůst odpudivosti (mezi tím, co se uvidí na počátku, a tím, co se uvidí celé). To všechno je ale jenom proto, že efekt odkrytí u tebe vzniká ve stejném směru, jakým se pohybují magnety.
Naopak, kdybys ve chvíli, kdy jsou magnety kompletně zakryté (už v příznivém úhlu) vytáhl clonku kolmo vzhůru (jako gilotinu), tak magnety postavíš před hotovou věc a ony budou muset makat. Otázkou je, kolik sil bude stát vytažení clonky vzhůru - podle toho bys ji měl myslím ladit, abys mohl magnety oblafnout. Pro zjednodušení manipulace s clonkou si ji dovedu představit jako přerušovaný kotouč (výseče kov/mezera/kov/mezera atd.) synchronizovaný s pohybem magnetů (třeba ozubením) - rotační řešení jsou vždycky nejmíň ztrátová a mohou jít do vysokých otáček.
To je můj námět na volnou neděli :o)
Zdraví
Magneto


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od martin11 »

magneto, prosím tě neblbni honzu-mirka ještě víc než je zdrávo....čím více toho budeš na MM věšet, tím ti to bude více "Smotovat"
došel jsem kdysi k tomu že každým přidáním čehokoliv musíš přidat 2x tolik něčeho jiného....už se tady o tom diskutovalo. Ideální by bylo, kdyby se točil 1 magnet sám od sebe :jump: :idea:..... No dobře tak dva..... :bye: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
honza-mirek
Nový člen
Příspěvky: 17
Registrován: ned 17 lis 2013 21:09
Dostal: 4 poděkování

Re: Magnetické Motory

Příspěvek od honza-mirek »

zajímavá poznámka, ale už som nad tým premýšlal, nie presne tak ako ty vravíš, ale tiež ma trápi to "postupné odhaľovanie" magnetov.
Nejaké vyťahovanie clonky nahor som zamietol po skúsenostiach s iným MM zhodou okolností piestovým na ktorom som pomáhal jednému známemu a tieý sme tam riešili presúvanie clonky kolmo na posuv magnetov (v danom prípade to bol jediný možný pohyb clonky)
boli stoho len samé problémy a ani jeden systém nefungoval tak ako sme chceli (problém bol v komlikovanem mechanike)
K tej "rotačnej clonke" neviem si celkom predstaviť ako by som to uplatnil na tento typ MM, tam je podstata clonenia vtom že clonka je na svojom mieste a tieni približujúce magnety,
dalo by sa to použit tak že by som mal clonky dve, jednú tak ako mám len kratšiu a ten prerušovaný kotúč by bol akési predĺženie clonky, si mi vnukol zaukímavu myšlienku, tak ked zbastlím ten moj motor a "nepojde" popremýšlam nad týmto riešením :hip:


Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“