Magnetické Motory

Magnetické motory, apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Magnetické motory

Příspěvek od adam.benda »

Rád bych zahájil nové téma, které bude konkrétně pojednávat o magnetických motorech. Jelikož věřím v dobré nápady i méně zkušených badatelů v této problematice, udělám tu malý úvod, který je pro mnohé zde zkušenější víceméně zbytečný.

Mou snahou je zkonstruovat zařízení, které vytváří určitý kroutící moment (točení) vzájemným vlivem magnetických polí magnetů. Před časem jsem chtěl postavit motor, jehož zjednodušené schéma je na obrázku. Vnější kružnici považujte za stator, vnitřní za rotor. (Či obráceně - ono je to fuk. :D ) Magnety zbarvené stejnou barvou by mezi sebou silově interagovaly (odpudivými silami) a tím by vytvářely točení rotoru. Motor by se tak "točil sám" bez potřeby mu dodávat nějakou externí energii. Černě zbarvené magnety tam jsou pouze "navíc" .. pouze jako doplněk pro hladší a výkonnější průběh. Experimentálním ověřením jsem však potvrdil jeden zádrhel.

Třeba pro případ, že rotor se točí pravotočivě.. Modře zbarvený magnet se blíží k černému. A právě v tuto chvíli nastává nežádoucí brzdná silová interakce mezi tímto modrým a černým magnetem.

Když to hodně zjednodušším, všimněte si, že brzdá silová interakce (dále jen b.s.i.) nastává v takové konstrukci na čtyřech místech motoru. Přitom na dalších několika-násobně více místech nastává příznivá interakce, díky níž, by se tato b.s.i. mohla překonat. Motor jsem kompletně nepostavil, protože se s tímto faktem přítomnosti b.s.i. nechci smířit. :D

Pokud jsem správně pochopil magnetický motor Perendev (snad je ten název správně..), b.s.i. je tam právě překonávána dalšími "stupněmi" obvodově posázených magnetů. Čistě jen za účelem překonat nežádoucí b.s.i.

Exaktně jsem to neověřoval, ale předpokládám, že b.s.i. se v konstrukci Perendev a v té mé konstrukci nachází v takové míře, která by znemožnila magnetickým motorem pohánět například nějaký generátor elektrické energie. Což mne nutí, vyvíjet úpravy, které b.s.i. co nejvíce eliminují.

Momentálně plánuju pokusy stínit nebo usměrňovat magnetické pole pomocí "stínítek", aby k b.s.i. docházelo co nejméně. Nedávno mne inspiroval jeden můj známý. Bavili jsme se spolu o stínění magnetického pole. Podle všeho by magnetické pole měla stínit nebo usměrňovat destička vrstevně tvořená jak materiálem paramagnetickým, tak feromagnetickým. Konkrétnější být nemohu, víc zatím nevím. Bude potřeba si s tím trochu pohrát.. :)

Ví tu někdo momentálně víc jak já? Máte nápady a přípomínky? Pojďte, dejme se do toho!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

perendev

Příspěvek od jeff »

Jak jsem se díval na Perendev, tak má 3 disky tvořící rotor se šikmo umístěnými magnety po obvodu, disky mají mezi sebou posun o průměr magnetu (radiálně). Segmenty vně po obvodu rotorových disků obsahují pravděpodobně stejné magnety, umístěny jsou ale v jiných roztečích a hlavně v jiných úhlech proti rotoru. Existuje mám dojem jen jedno video nevalné kvality a nepřesvědčivě natočené. Minulý rok byly na http://www.freeenergynews.com/Directory ... index.html dokonce nabídky ke koupi již hotového perendeva o výkonu 100kW, ani nevím jak to dopadlo. Tím tento motor nechci nijak zatracovat, ale je kolem toho nějak moc tajností. Naproti tomu jiný čistě magnetický motor od pana Howarda Johnsona je popsán celkem hodněkrát, ale také nepřesně, chybí spousta rozměrů roztečí mezi magnety a vlastní velikost rotorových magnetických segmentů. Zajímavější je impulsní motor Adamsův. Tam je velké pole působnosti a skutečně to funguje celkem spolehlivě, i když jsem prozatím prováděl jen pár pokusů. Také se mi líbí motorgenerátor z http://www.magnetricity.com/NeoG/NeoGen_Dynamo.php Nedaří se mi tam teď dostat, ale když to bylo normálně přístupné, tak jsem to celé stáhnul.
Magnetické motory se mi líbí, jen je na tomto fóru o ně prozatím malý zájem a je to škoda, skýtají také dost velké možnosti.

Jeff


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Příspěvek od adam.benda »

Je tomu tak, informací je málo a když jsou, bývají relativně nepřesné nebo neúplné. Na ty stránky s motorgenerátorem jsem se dostal, ale nějak se tam nemůžu vyznat.. Možná tam ani není co hledám (je tam upozornění "The NeoGen Project page is under construction"). Tak doufám, že under construction neznamená "musíme vyndat pár informací, které by tu radši neměly být". :D

Perspektiva magnatických motorů je monumentální.. mám takové tušení, že už velice brzy se mi zrodí na mém stole takový malý model magntického motoru, který se skutečně bude točit a jeho Mk bude natolik velký, aby mohl něco pohánět. :) Bohužel, jako všichni, mám i já potíže s výrobními možnostmi.. nechat si vyrobit potřebné díly, to přecejenom něco stojí... Nemáš nějakou možnost výroby..? Známého někde v dílně, atd..?


Uživatelský avatar
nanopile
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: pon 05 úno 2007 23:03
Bydliště: Martin

Příspěvek od nanopile »

motor podľa nákresu nefunguje. Mal som ho postavený z rôznym počtom magnetov v rôznych polohách. Odpudivá a prľťažlivá sila je vždy v rovnováhe. Fungoval len keď som odstránil polovicu magnetov na jednej strane. Otočil sa o 180 stupňov. Dajte sem nákres Adamsovho motora. Skúsim to.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od tbest »

Zdravím, jsem rád že někdo nakousl toto téma. K magnetickým motorům jsem se dostal při stavbě modělářských stříďáků. Párkrát jsem po pokusech hledal magnety po celém bytě. Fascinuje mě obrovská síla neodymů. Na pokusy to chce soustruh mít doma, jinak se to stašně prodraží(při postupu: pokus > omyl). Zatím mi nic neběží, ale chystám se na Johnsnův (mini)motor. Budu moc rád, když se téma MM rozjede. Zítra bohužel odjíždím na 10dní na montáž a nevím jak to tam přežiju když se nakously magn. motory:o(


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Prodražený pokus>omyl

Příspěvek od adam.benda »

Pro tbesta: Je to skutečně tak, pokud jde o metody pokus>omyl, může se to dost prodražit a mít soustruh doma.. to by třeba mě hodilo do úplně jiných možností,pravda. Ale z mé zkušenosti vím, že pokud člověk doma alespoň magnety má, hraje si s nima a zkouší s nima všechny možný věci, už to potom ani tolik není bádání na úrovni metoda>omyl, ale už se to blíží tomu: kvalitní teorém>úspěch. :)

Přeju šťastnou cestu, však oni ti ty naše příspěvky nikam neutečou. ;) Budeme se těšit na Tvůj návrat.


janis
Nový člen
Příspěvky: 23
Registrován: ned 26 lis 2006 21:16

magneticky motor se stinenim

Příspěvek od janis »

Nepamatuji si zdroj, prikladam vse co mam stazeno.

Dle meho nazoru tenhle motor ma velikou nadeji na zhotoveni funkcni repliky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) janis dne čtv 15 bře 2007 22:16, celkem upraveno 1 x.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Prodražený pokus>omyl

Příspěvek od tbest »

Magnety mám, ale bez soustruhu a děličky to jde ztuha. Je zapotřebí určitá přesnost při rozmisťování magnetů. Už tolikrát jsem si myslel že to mám, ale... Stejně věřím, že to jde.
Dle meho nazoru tenhle motor ma velikou nadeji na zhotoveni funkcni repliky.
...Upravit setrvák podle Minata, mohlo by to jít.

Zatim se loučím, ráno nás čeká 650km. Až se vrátím, budu se těšit, že tu bude funkční MM.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Ruský magnetický motor

Příspěvek od adam.benda »

Mě se líbí, jak ti Rusové občas skutečně umí docela dobře použít ten nejhrubší a nejnižší selský rozum. :) To zařízení je tak geniálně prosté, až mi to bere dech. :) Je teda fakt, že mě trochu svádí myšlenka, jestli se tahle hračka neuvede do rovnovážného stavu, ale asi ne.. :D

Tak pánové, tbest nám dává 10 dnů na postavení funkčního magnetického motoru! :D Dáme to? :D


Uživatelský avatar
nanopile
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: pon 05 úno 2007 23:03
Bydliště: Martin

Příspěvek od nanopile »

Johnsonov som tiež skúšal postaviť. Podľa mňa tam musí byť nejaké stienenie ktoré nikde nik nespomína. Inak je to to isté ako Perendev. Ak sa mi nejaký model roztočí tak to roztočím! Zaujímavé sa mi vidí, že na veľa stránkach sa predávajú magnetické motory na výrobu elektriny až do 4MW. Ale aj menšie 20 kW a podobne. Stačí nagooglovať Perendev a je ich tam za vrece. Ceny týchto výrobkov sú dosť slušné ale pri záruke 5 rokov by sa investícia určite vrátila. Že by to boli všetko podvodníci, alebo nám niečo dôležité ušlo? Aký máte na to názor.


Uživatelský avatar
nanopile
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: pon 05 úno 2007 23:03
Bydliště: Martin

Re: Prodražený pokus>omyl

Příspěvek od nanopile »

Je zapotřebí určitá přesnost při rozmisťování magnetů. Už tolikrát jsem si myslel že to mám, ale... Stejně věřím, že to jde.


Presnosť nebude taká dôležitá pri stavbe modelu, ktorý nemusí mať výkon. Stačí ak sa bude točiť. Potom sa môžeme pustiť do stavby niečoho čo bude mať praktický význam a tam už netreba hľadieť na pár korún.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Paradox

Příspěvek od adam.benda »

nanopile píše:... Že by to boli všetko podvodníci, alebo nám niečo dôležité ušlo? Aký máte na to názor.
Taky se mi to nějak nezdá... Je dost možný, že nám něco uniklo. Kdybychom byli "obyčejní smrtelníci", :) vůbec bychom o žádných magnetických motorech neslyšeli. Nebo ano? Na to, jak monumentální je to záležitost, je to až moc neznámé.. V čem je ten zakopaný pes?


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Nutnost přesné výroby motorů

Příspěvek od adam.benda »

K té nutnosti přesnosti výroby...:
Dá se říct, že souhlasím s váma oběma.. i když každý tvrdíte něco jiného. :D Samozřejmě jde o to, jaký typ motoru stavíme. Některé konstrukce si myslím, že vyžadují přesnost, aby vůbec fungovaly, ale myslím, že toho lze dosáhnout doma "na koleni" :) s velkou pečlivostí. ..ale je to zbytečný polemizování, samozřejmě nejvíc záleží na koncepci motoru..


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Magnetický motor PM3

Příspěvek od adam.benda »

Přátelé, možná to sem příliš brzo tláskám, ale co říkáte na tohle? http://peswiki.com/index.php/Directory: ... Motors:PM3

Instinkt mi říká, že půjde spíš o "lehký" motor, který se točí s velice nízkým Mk (kroutícím momentem) a pravděpodobně by pak nebyl moc perspektivní na transformace kinetické energie např. do elektrické... Ale upozorňuji, že tohle je jenom předsudek vyplozený mým instinktem, takže je i dost možný, že se hodně pletu. :)

!! Jedná se o simulaci, pokud se Vám to tady netočí, je potřeba na obrázek kliknout...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
jeff
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1140
Registrován: pon 28 lis 2005 1:25
Bydliště: Praha
Dal: 33 poděkování
Dostal: 95 poděkování
Kontaktovat uživatele:

MM

Příspěvek od jeff »

Asi z nás tady máš dobrou srandu, viď A? Neboj se, budeš se dobře bavit, budeš-li toto vlákno sledovat, myslím že Tě nezklamem. Ale třeba nám i něco pěkného poradíš sám ze svých bohatých magnetových, či magnetických zkušeností.
Magnetické motory jsou dobrý zdroj prvotní energie, kterou pak lze využít třeba na napájení disociace vody pro získání většího výkonu, nebo něco jiného. Každopádně je to jeden z článků VE.

Jeff


Odpovědět

Zpět na „Magnetismus“