Laik se ptá fyziků

Drontí akce, události, novinky...

Moderátor: Gabča

Odpovědět
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Název společnosti

Příspěvek od 1220 »

Var. č 1 Blbouni nejapní
:lol:


Elektro
Zasloužilý člen
Příspěvky: 434
Registrován: čtv 19 črc 2007 11:52
Bydliště: Banskobystrický kraj
Dal: 3 poděkování
Dostal: 3 poděkování

Pre Akorda

Příspěvek od Elektro »

Zdravím Akord.
Ďakujem za presnú a názornú odpoveď. Po tých 30. rokoch zo školy sa mi trochu rozsvietilo v oblasti fyziky.
Ešte raz dík.
+1 :good:


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: strobo přístroj

Příspěvek od martin11 »

JOVA píše:Tak jsem provedl první pokus s 10W LED stroboskopem a musím přiznat s nevalným úspěchem. Obvod se skládal z generátoru impulsů pro nastavení frekvence záblesků za jednotku času, obvodu pro nastavení délky trvání jednoho záblesku a výkonového spínače LED diody.
Největším problémem se ukázala délka trvání jednoho záblesku. Ta dioda nemá dostatečně velký výkon na to, aby ve zlomku sekundy dostatečně osvítila pohybující se objekt. Pokud se nastaví delší doba záblesku, tak jsou zase objekty rozmazané. Z mého pohledu je jediným východiskem pro navrhovanou stroboskopickou metodu použít skutečně zábleskovou xenonovou výbojku, nebo soustavu několika blesků postupně odpalovaných v daném intervalu.
...hm...to je škoda, že to strobo "asi" nepujde z ledek........
...začnu tedy laborovat s obyčejným bleskem...co mam na foťáku....
...jak udělat strobo.....možná to bude dobré...napadlo mě udělat serii fotek a ty potom v počítači složit...asi to bude nejschůdnější.....
...jen musím otestovat reflexi té kuličky.....mám obavu, že kulička bude malá...chtělo by to alespoň velikost tenisáku......vzal bych tenisáky....vyplnil kuličkama.....Fe...takový malý medicimbálky....co vy na to.......hezký den martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: strobo přístroj

Příspěvek od aNONym »

martin11 píše:
JOVA píše:Tak jsem provedl první pokus s 10W LED stroboskopem a musím přiznat s nevalným úspěchem. Obvod se skládal z generátoru impulsů pro nastavení frekvence záblesků za jednotku času, obvodu pro nastavení délky trvání jednoho záblesku a výkonového spínače LED diody.
Největším problémem se ukázala délka trvání jednoho záblesku. Ta dioda nemá dostatečně velký výkon na to, aby ve zlomku sekundy dostatečně osvítila pohybující se objekt. Pokud se nastaví delší doba záblesku, tak jsou zase objekty rozmazané. Z mého pohledu je jediným východiskem pro navrhovanou stroboskopickou metodu použít skutečně zábleskovou xenonovou výbojku, nebo soustavu několika blesků postupně odpalovaných v daném intervalu.
...hm...to je škoda, že to strobo "asi" nepujde z ledek........
Záleží na tom, jak velkým proudem se ta LEDka krmí. V pulzním režimu je totiž schopna "bleskosvítit" mnohonásobně větší intenzitou než při klasickém provozu. Stačí jen ohlídat, aby se nepřekročil katalogový Imax. (tzn. byla by napájena krátkými ale velkými proudovými pulzy)

Navíc, LEDky by mohly být uspořádané do 19ti metrového pásu (např. po 10-20cm), kterýžto by byl zavěšen na tyči cca 2-3 metry od rozhledny, lehce stranou, tak aby nezakrýval GRAVITON. ;) Non

Martine, prosím, zkus zjistit na jakou barvu je Tvůj foťák nejcitlivější :idea: .


JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

strobo přístroj

Příspěvek od JOVA »

aNONyme o možnosti většího proudu v impulsu vím, ale ledka stála 320Kč takže prát do ní více než katalogových 0,7A jsem si netroufnul a dávat je po 20cm by nás asi finančně zrujnovalo.

Pokud by stačily 4 záblesky na těch cca 20 m volného pádu, tak tu mám 4x blesk Mechanika Praha. Na 100ASA vychází clona 4 na 4m, na 800ASA clona 2,8 na 16m a při 1600ASA clona 2 na 32m (teda pokud jsem se nesekl v propočtu). Moje představa je taková, že by se nejprve změřila doba volného pádu koule. Pak by se nastavil generátor impulsů tak aby po tuto změřenou dobu došlo k vyslání 5ti impulsů. Prvním by se uvolnil mechanizmus držící kouli, dalšími 4 by se postupně osvítila padající koule. Možná by stačilo i nasvítit těmi čtyřmi záblesky ten pokus několikrát. Prostě zvýšit frekvenci a nejdříve osvítit kouli při vypuštění, pak v prostřední části, naposled ve spod. Nejjednodušší řešením by byl obvod 4017 který má 10 výstupů které se přepínají postupně po taktech na vstup. Na vývod 1 zapojit vypouštěcí mechanismus a blesky na vývody 1,2,3,4. provést první pokus, blesky přestavit na vývody 4,5,6,7 a na závěr na vývody 7,8,9,10. Pak by těch 20m bylo osvíceno 10ti záblesky.

Další návrh měření je: vezmu kouli, pustím jí z 1m, změřím čas. Vezmu kouli, pustím jí ze 2m, změřím čas … Vynesu časy do grafu a … Potřebuji na to pásmo, v případě rozhledny lano s vypouštěcím mechanizmem nebo kouli na provázku a nějaké stopky. Pokud to chcete dotáhnout k dokonalosti vypouštěcí zřízení a měření provést elektronikou.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: strobo přístroj

Příspěvek od aNONym »

JOVA píše:soustavu několika blesků postupně odpalovaných v daném intervalu.
Škoda, že ta koule nemá nohy. To bychom jí tam mohli natáhnout nítě, které by ovládaly jednotlivé foťáky. :lol: :lol: :lol:

Takto byly počátkem min. století vyfotografovány jednotlivé fáze klusu závodního koně. Jednalo se tehdy o sázku, jestli se při běhu kůň dotýká vždy alespoň jednou nohou země. A přitom vlastně vznikl historicky první filmový záznam. ;) Non


JOVA
Zasloužilý člen
Příspěvky: 257
Registrován: úte 21 lis 2006 11:01
Bydliště: Jižní čechy
Dostal: 7 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: strobo přístroj

Příspěvek od JOVA »

aNONym píše:
JOVA píše:soustavu několika blesků postupně odpalovaných v daném intervalu.
Škoda, že ta koule nemá nohy. To bychom jí tam mohli natáhnout nítě, které by ovládaly jednotlivé foťáky. :lol: :lol: :lol:

Takto byly počátkem min. století vyfotografovány jednotlivé fáze klusu závodního koně. Jednalo se tehdy o sázku, jestli se při běhu kůň dotýká vždy alespoň jednou nohou země. A přitom vlastně vznikl historicky první filmový záznam. ;) Non
Jako nápad dobrý, bohužel nic neřekne o době pádu. Pouze by jsme zdokumentovaly jak se ta koule vyděšeně tváří v různých fázích letu. :shock: :D :o :) :| :( :angel:
Zůstal bych u těch blesků.


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: Pre Akorda

Příspěvek od Gabča »

Elektro píše:Zdravím Akord.
Ďakujem za presnú a názornú odpoveď. Po tých 30. rokoch zo školy sa mi trochu rozsvietilo v oblasti fyziky.
Ešte raz dík.
+1 :good:
Ale jako hypotéza je to zajímavé ne? Proč si takový hezký letní den nezazaměřit?
Mě ale furt nejde do hlavy, proč by byly zázračně nadnášeny předměty.
Gromitova odpověď - to je jen prostá citace a popis vzorce na dosavadního zrychlení.
Akord - zkus jednou cíleně vynechávat cizí terminologii a zjistíš, jaká je to makačka, aby člověk mluvil smysluplně. Cizí termíny jsou zjednodušující pomůcka, zakrývá prázdnotu myšlenky. A mimochodem taky jen cituješ a popisuješ dosavadní vzorec, nic o jeho původu.

Lidi,
já popíšu dráhovou sílu... nejdřív tření.... představte si dráhu, na níž jsou kolmo připevněné destičky třeba po centimetru, a přefrčí přes to předmět ... tak ten předmět se zpomalí přesně o to, kolik pokácí připevněných destiček, nikoli o to, jak dlouho po těch destičkách pojede. Jestli je tam vztah že počet pokácených destiček závisí na času, po kterém po nich přejížděl, tak to je možný ale je to AŹ NA DRUHÉM MÍSTĚ, to se dopočítá a doplní až potom. Každé ulomení destičky stojí určitou porci spotřebované pohybové energie předmětu, a z ní se postupně odečítá, odečítá, odečíta za každou destičku, až se dojde k nule. Čas je tam jen jako doplněk. Dosavadní rozměr třecí síly byl kg*m/s2, ale já jako laik tam cítím kg/s.

Pak tu můžeme mít opak - zrychlovací úsek (zrychlovací pás, šroubovice v potrubí, průchod magnetismem anebo gravitací....) je úplně jedno jak dlouho co trvá, ale samotný průchod přitažlivou dráhou nebo polem přidá nějakou energii. Všechny centimetry, milimetry dávají pořád konstatní přírůstek. Zkuste si představit pocit, když jedete autem z kopce, v jaký okamžik začnete radši brzdit ... jestli se dopředu rozhodujete podle toho kolik vám zbývá času do konce klesání, nebo kolik výškových metrů. Vemte to pocitově, podvědomně..

Já bych už to nepitvala, prostě počkáme, jak to dopadne, vy mi stejně nevěříte, já tu nebudu machrovat s IQ protože jsem si kdysi přísahala, že to nikomu neřeknu, protože u holek je to tělesná vada na kráse a vůbec je to ubohý se tím ohánět.

Miláškové, Akrode, prosím, přestaň mi to tu sabotovat..... děkuji :D
my tu tvoříme dějiny (možná)
Kadlínská rozhledna bude mít na sobě měděnou cedulku s tím, že hned po šikmé věži v Pise je druhá, kde se stanovila gravitační konstanta. Pá


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: strobo přístroj

Příspěvek od aNONym »

JOVA píše:aNONyme o možnosti většího proudu v impulsu vím, ale ledka stála 320Kč takže prát do ní více než katalogových 0,7A jsem si netroufnul a dávat je po 20cm by nás asi finančně zrujnovalo.

Další návrh měření je: vezmu kouli, pustím jí z 1m, změřím čas. Vezmu kouli, pustím jí ze 2m, změřím čas … Vynesu časy do grafu a … Potřebuji na to pásmo, v případě rozhledny lano s vypouštěcím mechanizmem nebo kouli na provázku a nějaké stopky. Pokud to chcete dotáhnout k dokonalosti vypouštěcí zřízení a měření provést elektronikou.
Nezrujnovalo. Při vzdálenosti 3m by nám stačily laciné ledky za pár kaček.

Tenhle nápad se mi líbíííí.
Vypouštění guľe pomocí elektromagnetu (ke kterému by byla přicucnuta) na konci kalibrovaného kabelu (čímž by se pak taky nemusela nosit nahoru :lol: ) . A snímání dopadu pomocí optolišty. Hmmmmm. :ethink:

Moc dobrej nápad. +1 :good: Non


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: strobo přístroj

Příspěvek od martin11 »

JOVA píše:
aNONym píše:
JOVA píše:soustavu několika blesků postupně odpalovaných v daném intervalu.
Škoda, že ta koule nemá nohy. To bychom jí tam mohli natáhnout nítě, které by ovládaly jednotlivé foťáky. :lol: :lol: :lol:

Takto byly počátkem min. století vyfotografovány jednotlivé fáze klusu závodního koně. Jednalo se tehdy o sázku, jestli se při běhu kůň dotýká vždy alespoň jednou nohou země. A přitom vlastně vznikl historicky první filmový záznam. ;) Non
Jako nápad dobrý, bohužel nic neřekne o době pádu. Pouze by jsme zdokumentovaly jak se ta koule vyděšeně tváří v různých fázích letu. :shock: :D :o :) :| :( :angel:
Zůstal bych u těch blesků.
...U Jeffa jsme seděli u stolu....a...já se ptal.....jak dlouho poletí koule....jakýkoli předmět ve vzduchoprázdnu dráhu 20 metrů....
....to je výška rozhledny...ono to tedy jejen 19....snad jsme došli k číslu 2 vteřiny...
...takže....
...na foťáku se nastaví čas 4vteřiny, spustí se strobo, jak začne blikat obsluha spustí kouli.....až obsluha stroboskopu uslyší ránu...vypne strobo...
...nebo....na foto nastavím fázové snímání...tj 5 fotek za vteřinu...a budu blejskat jednotlivé fotky .....po dobu 2 vteřin....tedy tak dlouho, dokud neuslyším dopad koule....nevýhoda fázového snímání s bleskem je, že výkon blesku klesá na cca 1/5.....na foťák nenapojím žádné cizí zařízení....např blesk Mechanika....má někdo jiné řešení....martin11 :lol: p.s. začíná mě ta blbost bavit... :idea:


... věřím, že se " TO " povede ......
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: strobo přístroj

Příspěvek od aNONym »

JOVA píše:Jako nápad dobrý, bohužel nic neřekne o době pádu. Pouze by jsme zdokumentovaly jak se ta koule vyděšeně tváří v různých fázích letu.
Souhlas. Já jsem to jenom uvedl jako příklad, jak to dělali v době, kdy krom deskáčů neměli nic jiného k dispozici.

To bychom rovnou mohli z Kadlína namísto koule shazovat spuštěné stopky a použít "sportovní mód" focení (iks snímků za vteřinu). :idea: ;) Non


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od Gabča »

JOVO vítej :D ,
:D každý kdo přijde přátelsky tak přináší hodně energie (je jedno jestli kg*m/s :) nebo kg*m2/s2 :D ). Jestli by jsi chtěl, tak přijď na Kadlín 25-26.7. stejně tak jako všichni ostatní.
Non... A jestli byste chtěli dát s klukama dohromady tu techniku, tak dávám horní hranici nákladů ... zhruba kolem 3 tis., zbyde mi stroboskůpek na disco, až to půstím tady u nás v hospě tak budou všichni radostí bez sebe :D juchů.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

zjistil jsem , co zjistíme

Příspěvek od martin11 »

...po korespondenci s jením z budoucích zůčastněných v Kadlíně na rozhledně....jsem došel k tomuto překvapujícímu názoru....
....cituji svoji odpověď...
..."...aháááááá.....karkulka začíná bejt chytřejší.....mluvili jsme o tom teď u Jeffa s JOVA....a oni mi tam něco říkali , že to 9,81...je jinak na Everestu a jiné v Marianském příkopu.....a já nepochopil proč....
....je mi jasné , co naměříme....gravitační zrychlení na rozhledně v Kadlíně u Mšena....nic víc, nic míň....jelikož naše měření bude nepřesné.....tření vzduchu....atd.....tak každé jiné číslo , než 9,81....je jen a jen naše chyba......takže závěr bude.....náš výsledek....děleno 9,81 = procentuelní chyba našeho měření.......závěr.....měříme s jakou přesností jsme schopni měřit..... :idea: "...konec citátu mého...

..takže pro Gabča......čekáš také něco jiného, nežli tento výsledek...???....martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: zjistil jsem , co zjistíme

Příspěvek od 1220 »

martin11 píše:...po korespondenci s jením z budoucích zůčastněných v Kadlíně na rozhledně....jsem došel k tomuto překvapujícímu názoru....
....cituji svoji odpověď...
..."...aháááááá.....karkulka začíná bejt chytřejší.....mluvili jsme o tom teď u Jeffa s JOVA....a oni mi tam něco říkali , že to 9,81...je jinak na Everestu a jiné v Marianském příkopu.....a já nepochopil proč....
....je mi jasné , co naměříme....gravitační zrychlení na rozhledně v Kadlíně u Mšena....nic víc, nic míň....jelikož naše měření bude nepřesné.....tření vzduchu....atd.....tak každé jiné číslo , než 9,81....je jen a jen naše chyba......takže závěr bude.....náš výsledek....děleno 9,81 = procentuelní chyba našeho měření.......závěr.....měříme s jakou přesností jsme schopni měřit..... :idea: "...konec citátu mého...

..takže pro Gabča......čekáš také něco jiného, nežli tento výsledek...???....martin11 :lol:
To naměříme , pokud někdo nevytáhne trumfa , anebo pokud tam není anomálie, která by mně zajímala.
K.


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: zjistil jsem , co zjistíme

Příspěvek od Gabča »

martin11 píše:
..takže pro Gabča......čekáš také něco jiného, nežli tento výsledek...???....martin11 :lol:
no jasně :D 9,81... samozřejmě se to liší dle zeměpisné šířky (Země je připláclá přes póly, takže na rovníku je to jiné než na pólech), taky výška je naprosto jasná, čím dál od země tím slabší (viz radiální zrychlení), dál má na to vliv odstředivá síla Země, a to docela velký, bez toho by byla konstanta 9,83, takhle se snižuje na 9.81 m/s2, a taky vztlak (balónky létají). Určitě na to má cyklický vliv Měsíce (přílivy), a vůbec všechna tělesa v okolí, ale ta už zanedbatelně. Taky u úpatí hor můžou být nějaké gravitační anomálie směrem do strany, a pak jsou ještě anomálie nevysvětlitelné ......

ALE to všechno je o něčem jiném - "na funkci to nemá vliv", teda na to co zkoumáme - jestli se to rozjede rovnoměrně nebo exponenciálně. Dokonce je jedno KOLIK, nemusíme počítat vůbec nic. Jen srovnáme délky úseček pouhým okem.


Odpovědět

Zpět na „Dronti a Kadlín“