Laik se ptá fyziků

Drontí akce, události, novinky...

Moderátor: Gabča

Odpovědět
Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od Gabča »

Lidičky, já vím, že vám je to vlastně fuk, ale ten včerejší debakl s Gromíkem, kdy mi ukázal průběh pádu jenžto vypadal skutečně jako m/s2, mě trochu poučil...
1) Tedy, chtělo by to sympozium začít už odpoledne, a vzít pro jistotu i tu webovou kamerku, jako měl onen student který pokus prováděl. Ta snímala 15krát za vteřinu, a vypadalo to dobře. Tou kamerkou by se to vzalo nablízko .. a to:
a) normálně na vzduchu, ale jen cca ze tří metrů
b) jestli by se Kájovi chtělo, mohl bys přeci jen vzít na odpolední sympozium tu vakuovou troubku s vývěvou a magnetem?

2) pak normálně z věže foťákem 6*za vteřinu v noci i ve dne. Z noční fotografie, na které by byly vidět body pod sebou by se udělal hlavní (ne)důkaz, ostatní denní obrázky by se slepovaly.

Tak ztratila jsem svoji jistotu, a slezla jsem ze 100% :D tak na 80% :cry: , ale ještě se nevzdávám, protože ten student odmazal první fázi, v čase 0 sec už má najeto 0,1 m, protože mu to tam nevycházelo, a nedostal by za 1. Myslím, že mu tam překážela ta počáteční exponenciální snížená akcelerace. Kdoví....


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od Gabča »

No, možná tu noc by šlo vynechat, ta poslepovaná fotka průběhu vypadá opravdu dobře.. asi by to fakt stačilo. :o


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Gabča píše:
Tak ztratila jsem svoji jistotu, a slezla jsem ze 100% :D tak na 80% :cry: , ale ještě se nevzdávám, protože ten student odmazal první fázi, v čase 0 sec už má najeto 0,1 m, protože mu to tam nevycházelo, a nedostal by za 1. Myslím, že mu tam překážela ta počáteční exponenciální snížená akcelerace. Kdoví....
První fázi odmazal z jednoduchého důvodu. Neumí synchronizovat ruku s kamerou (čas 0 není stejný pro kameru a pro ruku)
Ta poslepovaná fotka mi dost silně připomíná balistickou křivku. I tak by se to dalo měřit. Vodorovná rychlost bude v rámci možností konsttantní, takže se na ní dá odečítat čas. Na svislé ose pak odečteš zrychlení. Pro vzduchoprázdno vychází parabola, tady to bude trošku jinak.
Balistická křivka se dá nádherně vyfotit pomocí stříkající vody. Není někdo ze zúčastněných požárník?


"Dum spiro spero"
Ciceron
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

kadlín

Příspěvek od martin11 »

Gabča píše:Lidičky, já vím, že vám je to vlastně fuk, ale ten včerejší debakl s Gromíkem, kdy mi ukázal průběh pádu jenžto vypadal skutečně jako m/s2, mě trochu poučil...
1) Tedy, chtělo by to sympozium začít už odpoledne, a vzít pro jistotu i tu webovou kamerku, jako měl onen student který pokus prováděl. Ta snímala 15krát za vteřinu, a vypadalo to dobře. Tou kamerkou by se to vzalo nablízko .. a to:
a) normálně na vzduchu, ale jen cca ze tří metrů
b) jestli by se Kájovi chtělo, mohl bys přeci jen vzít na odpolední sympozium tu vakuovou troubku s vývěvou a magnetem?

2) pak normálně z věže foťákem 6*za vteřinu v noci i ve dne. Z noční fotografie, na které by byly vidět body pod sebou by se udělal hlavní (ne)důkaz, ostatní denní obrázky by se slepovaly.

Tak ztratila jsem svoji jistotu, a slezla jsem ze 100% :D tak na 80% :cry: , ale ještě se nevzdávám, protože ten student odmazal první fázi, v čase 0 sec už má najeto 0,1 m, protože mu to tam nevycházelo, a nedostal by za 1. Myslím, že mu tam překážela ta počáteční exponenciální snížená akcelerace. Kdoví....
....asi bude jedno, jestli fotíme v noci nebo ve dne.....padat to bude stejně...i když tady někdo psal.....že žárovka je pohlcovač tmy......tak jestli je to světlo hustší ...než tma....kde není nic.....
....fotky se budou tak jako tak v pčítači slepovat.....
....psal jsem....strobo nebude třeba....!!!.....nahradíme to fázovým snímáním....popřípadě nějakou digi kamerou...a pak to rozpitvat v počítači...ale to nevím jak....
karel si klidně tu trubici může vzít....
....já navíc vezmu bublifuk....a budu dokazovat , že bublina va vzduchu letí...a nepraskne......takovej fígl....vydrží třeba 20 minut...... :idea: martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: kadlín

Příspěvek od Ilem »

martin11 píše:jestli je to světlo hustší ...než tma...
Svým způsobem je světlo hustší, než tma. Viz Crookesův mlýnek. Ale rozdíl asi nenaměříš. :P


"Dum spiro spero"
Ciceron
Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od Gabča »

Aha,
tak mě už to konečně došlo, proč mi sem někdo významě dával dotaz na výpočet paraboly .. já to tušila, ale byla jsem líná.


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: kadlín

Příspěvek od gromit »

martin11 píše:
Gabča píše:Lidičky, já vím, že vám je to vlastně fuk, ale ten včerejší debakl s Gromíkem, kdy mi ukázal průběh pádu jenžto vypadal skutečně jako m/s2, mě trochu poučil...
1) Tedy, chtělo by to sympozium začít už odpoledne, a vzít pro jistotu i tu webovou kamerku, jako měl onen student který pokus prováděl. Ta snímala 15krát za vteřinu, a vypadalo to dobře. Tou kamerkou by se to vzalo nablízko .. a to:
a) normálně na vzduchu, ale jen cca ze tří metrů
b) jestli by se Kájovi chtělo, mohl bys přeci jen vzít na odpolední sympozium tu vakuovou troubku s vývěvou a magnetem?

2) pak normálně z věže foťákem 6*za vteřinu v noci i ve dne. Z noční fotografie, na které by byly vidět body pod sebou by se udělal hlavní (ne)důkaz, ostatní denní obrázky by se slepovaly.

Tak ztratila jsem svoji jistotu, a slezla jsem ze 100% :D tak na 80% :cry: , ale ještě se nevzdávám, protože ten student odmazal první fázi, v čase 0 sec už má najeto 0,1 m, protože mu to tam nevycházelo, a nedostal by za 1. Myslím, že mu tam překážela ta počáteční exponenciální snížená akcelerace. Kdoví....
....asi bude jedno, jestli fotíme v noci nebo ve dne.....padat to bude stejně...i když tady někdo psal.....že žárovka je pohlcovač tmy......tak jestli je to světlo hustší ...než tma....kde není nic.....
....fotky se budou tak jako tak v pčítači slepovat.....
....psal jsem....strobo nebude třeba....!!!.....nahradíme to fázovým snímáním....popřípadě nějakou digi kamerou...a pak to rozpitvat v počítači...ale to nevím jak....
karel si klidně tu trubici může vzít....
....já navíc vezmu bublifuk....a budu dokazovat , že bublina va vzduchu letí...a nepraskne......takovej fígl....vydrží třeba 20 minut...... :idea: martin11 :lol:
co sypat těch kuliček víc? - už vidím, jak by se to pěkně ukazovalo na jednotlivých snímkách z kamery. Spoušť u foťáku by stačilo zmáčknout až by první kulička řachla na zem... a nemuselo by se nic slepovat.

omlouvám se, nedalo mi to :oops:


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: kadlín

Příspěvek od martin11 »

gromit píše:
martin11 píše:
Gabča píše:Lidičky, já vím, že vám je to vlastně fuk, ale ten včerejší debakl s Gromíkem, kdy mi ukázal průběh pádu jenžto vypadal skutečně jako m/s2, mě trochu poučil...
1) Tedy, chtělo by to sympozium začít už odpoledne, a vzít pro jistotu i tu webovou kamerku, jako měl onen student který pokus prováděl. Ta snímala 15krát za vteřinu, a vypadalo to dobře. Tou kamerkou by se to vzalo nablízko .. a to:
a) normálně na vzduchu, ale jen cca ze tří metrů
b) jestli by se Kájovi chtělo, mohl bys přeci jen vzít na odpolední sympozium tu vakuovou troubku s vývěvou a magnetem?

2) pak normálně z věže foťákem 6*za vteřinu v noci i ve dne. Z noční fotografie, na které by byly vidět body pod sebou by se udělal hlavní (ne)důkaz, ostatní denní obrázky by se slepovaly.

Tak ztratila jsem svoji jistotu, a slezla jsem ze 100% :D tak na 80% :cry: , ale ještě se nevzdávám, protože ten student odmazal první fázi, v čase 0 sec už má najeto 0,1 m, protože mu to tam nevycházelo, a nedostal by za 1. Myslím, že mu tam překážela ta počáteční exponenciální snížená akcelerace. Kdoví....
....asi bude jedno, jestli fotíme v noci nebo ve dne.....padat to bude stejně...i když tady někdo psal.....že žárovka je pohlcovač tmy......tak jestli je to světlo hustší ...než tma....kde není nic.....
....fotky se budou tak jako tak v pčítači slepovat.....
....psal jsem....strobo nebude třeba....!!!.....nahradíme to fázovým snímáním....popřípadě nějakou digi kamerou...a pak to rozpitvat v počítači...ale to nevím jak....
karel si klidně tu trubici může vzít....
....já navíc vezmu bublifuk....a budu dokazovat , že bublina va vzduchu letí...a nepraskne......takovej fígl....vydrží třeba 20 minut...... :idea: martin11 :lol:
co sypat těch kuliček víc? - už vidím, jak by se to pěkně ukazovalo na jednotlivých snímkách z kamery. Spoušť u foťáku by stačilo zmáčknout až by první kulička řachla na zem... a nemuselo by se nic slepovat.

omlouvám se, nedalo mi to :oops:
...zdravím Gromit....jo to by šlo...ale......to raději seženu stroboskop, než přesný dávkovač kuliček....tedy v přesných intervalech. vypouštění kulišek........

.....stejně změříme ..."KULOVÝ"....ale bude legrace....

...a já ve své motyčkologii také změřím volný pád motyky.....s tím Newton určitě nelaboroval...tak zase budu v něčem první.....
....a budeme moci ...v případě úspěšného pádu motyky.....rozšířit murphy-ho zákony o další poznatek....a to, že na motyku působí stejné gravitační zrychlení jako na cokoli jiného.....což bez tohoto pokusu nemohu s jistotou tvrdit. :idea: .....s pozdravem a úctou všem....martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: kadlín

Příspěvek od gromit »

martin11 píše:
...zdravím Gromit....jo to by šlo...ale......to raději seženu stroboskop, než přesný dávkovač kuliček....tedy v přesných intervalech. vypouštění kulišek........
možná inspirace: http://blueballmachine2.ytmnd.com/

ale správně nakloněná rovina by možná stačila - teda na kuličky, s motyčkama by mohl nastat problém s třením... ;)


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

pro Gabču...

Příspěvek od martin11 »

...možná inspirace:

http://blueballmachine2.ytmnd.com/ ...takto si to nějak představuju....

....a bod pro Gromita..... :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od Gabča »

gromit píše: možná inspirace: http://blueballmachine2.ytmnd.com/
Teda, teď se mi to spustilo s tou hudbou na plný kule, a ten důležitý šéf vedle mě z Japonska se tvářil :evil: .... a já to doteď úspěšně tajila co dělám celý dny :oops:


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Horší je už jenom, pustit si na plný kule velkou HiFi věž :D

Příspěvek od aNONym »

Gabča píše:
gromit píše:možná inspirace: http://blueballmachine2.ytmnd.com/
Teda, teď se mi to spustilo s tou hudbou na plný kule, a ten důležitý šéf vedle mě z Japonska se tvářil :evil: .... a já to doteď úspěšně tajila, co dělám celý dny :oops:
A proto mám na hlavě raději sluchátka (co umějí i udělat ze sterea dokonale nabasovaný 5+1). No to byla šleha!!! :shock: :shock: :shock: . Jsem teď totiž zrovna píchlej na pomalým mobilním připojení, takže než se mi to tam "nachroupalo", tak jsem si mezitím skočil číst zpátky na forum,........ no a právě v okamžiku, když jsem si četl "Teda, teď se mi to spustilo s tou hudbou na plný kule, a ten....." tak jsem úlekem málem převrátil křeslo. :lol: :lol: :lol:

Gromite, já Tě zabiju !!!!! ;) Non

(kurňa, přemejšlej trochu chlape, vždyť se to tady hemží samejma zasloužilejma drontama, co už nemaj daleko k infarktu :P , no uvidíme, kdo bude zejtra scházet :D :D )

:good:


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Horší je už jenom, pustit si na plný kule velkou HiFi vě

Příspěvek od gromit »

aNONym píše:
Gabča píše:
gromit píše:možná inspirace: http://blueballmachine2.ytmnd.com/
Teda, teď se mi to spustilo s tou hudbou na plný kule, a ten důležitý šéf vedle mě z Japonska se tvářil :evil: .... a já to doteď úspěšně tajila, co dělám celý dny :oops:
A proto mám na hlavě raději sluchátka (co umějí i udělat ze sterea dokonale nabasovaný 5+1). No to byla šleha!!! :shock: :shock: :shock: . Jsem teď totiž zrovna píchlej na pomalým mobilním připojení, takže než se mi to tam "nachroupalo", tak jsem si mezitím skočil číst zpátky na forum,........ no a právě v okamžiku, když jsem si četl "Teda, teď se mi to spustilo s tou hudbou na plný kule, a ten....." tak jsem úlekem málem převrátil křeslo. :lol: :lol: :lol:

Gromite, já Tě zabijuúúůůů !!!!! ;) Non

(přemejšlej chlape, vždyť se to tady jen hemží samejma zasloužilejma drontama, co nemaj daleko k infarktu :P )
tímto se oběma upřímně omlouvám, netušil jsem co činím, neb jsem byl softwarově chráněn Mozillou ("Pro zobrazení veškerého obsahu na stránce jsou vyžadovány dodatečné zásuvné moduly.")

Kdybych to mohl odčinit třeba osobním lapáním koulí na Kadlíně, aby se nepoztrácely v trávě, tak rád, bohužel budu tou dobou někde daleko...


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Horší je už jenom, pustit si na plný kule velkou HiFi vě

Příspěvek od aNONym »

gromit píše:.... Kdybych to mohl odčinit třeba osobním lapáním koulí na Kadlíně, aby se nepoztrácely v trávě, tak rád, bohužel budu tou dobou někde daleko...
To nemyslíš vážně. :? Jak toóó ?!?

A myslíš, že bychom Tě nějak kolektivně nepřesvědčili ??? Třeba i za použití níže uvedého hesla, jenž je docela podobné tomu Tvému :lol: (heslo, na které jsem si během pár posledních měsíců vzpomenul víckrát než je zdrávo ;) ) Non
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Horší je už jenom, pustit si na plný kule velkou HiFi vě

Příspěvek od gromit »

aNONym píše:
gromit píše:.... Kdybych to mohl odčinit třeba osobním lapáním koulí na Kadlíně, aby se nepoztrácely v trávě, tak rád, bohužel budu tou dobou někde daleko...
To nemyslíš vážně. :? Jak toóó ?!?

A myslíš, že bychom Tě nějak kolektivně nepřesvědčili ??? Třeba i za použití níže uvedého hesla, jenž je docela podobné tomu Tvému :lol: (heslo, na které jsem si během pár posledních měsíců vzpomenul víckrát než je zdrávo ;) ) Non
:evil:

čtyřlístek miluju už od dětství, ale možnost chytit originál prasečí chřipku si nenechám ujít... sorry


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Odpovědět

Zpět na „Dronti a Kadlín“