Laik se ptá fyziků

Drontí akce, události, novinky...

Moderátor: Gabča

Odpovědět
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Laik se ptá fyziků

Příspěvek od rival »

Dostal jsem zajímavý e-mail, ze kterého pochází níže citovaná úvodní pasáž. Celé znění je v přiloženém wordovském souboru. Autorem je žena "Gabriela".

Zdůrazňuji to hlavně ze dvou důvodů. Není na našem fóru běžnou záležitostí, aby se k podobnému tématu vyjadřovala žena. O to víc si tohoto příspěvku cením. A tím druhým důvodem je, aby případná kritika byla vedena na "úrovni..."

Rival

I.
Proč nejde udělat práci 1 Joule za 1 sekundu?

Síla F=m.a, jednotka Newton
definice: „1 N je síla, která uděluje tělesu 1 kg zrychlení 1 m/s2“
[N ] = [kg * m/s2] (m*kg* s-2 )

Působit silou na předmět znamená přidávat mu na rychlosti, každou sekundou je rychlejší o 1 m/s. Působení síly (tlačení do předmětu) po určité dráze vytváří práci, neboli energii:

Práce W=F.l, čili Energie E, jednotka Joule
definice: „1 J je práce, kterou vykoná stálá síla 1 Newtonu ve směru síly po dráze 1 m“
[J ] = [m N ] = [m *kg*m/s2] (m2*kg*s-2)

Proč se vlastně stanovilo, že musí síla působit právě „po dráze 1 metru“, a nikoli, například, že by tato síla mohla působit po dobu 1 sekundy? Určitě nejde o to dopravit náklad o pár metrů dále, na to stačí pouze náklad roztlačit, při zanedbání tření dojede kamkoli pouhou setrvačností. Ale budiž, třeba na tom nezáleží...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


rival - živý člověk
Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Laik se ptá fyziků

Příspěvek od Gabča »

AHojky, naopak, jen do mě, budu jako ryba ve vodě, když bude kritika zdrcující :) Krásný den přeje Vaše Gabča

Všechny argumenty proti tam mám, tak snad jen aby se vám posílila dobrá vůle pochopit: je právě tady U pramene jeden tři roky starý překlad rozhovoru s Markem McCutcheonem .. Trhliny v poznání. Mrkněte na to. Není třeba věřit fyzikálním autoritám, něco se jim povedlo, něco míň.
Tahle diskuze asi narazí na to, že přeorientovat se do nové roviny trvá Vám asi týden (mě tři), nestačí to přečíst v letu. A to zas naráží na to, že tady sem chodíme jen na chvilku, jen tak.. A určitě se nezastavte jen u Joulu za sekundu, Joulu, který ale vlastně trvá 1,414 sec. Je tu taky gravitace na str. 3 s kluzákem, který zázračně zrychluje. Jestli vytrváte, zažijete docela dobré dobrodružství.
Naposledy upravil(a) Gabča dne čtv 21 kvě 2009 18:04, celkem upraveno 1 x.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Laik se ptá fyziků

Příspěvek od martin11 »

Rival píše:Dostal jsem zajímavý e-mail, ze kterého pochází níže citovaná úvodní pasáž. Celé znění je v přiloženém wordovském souboru. Autorem je žena "Gabriela".

Zdůrazňuji to hlavně ze dvou důvodů. Není na našem fóru běžnou záležitostí, aby se k podobnému tématu vyjadřovala žena. O to víc si tohoto příspěvku cením. A tím druhým důvodem je, aby případná kritika byla vedena na "úrovni..."

Rival

I.
Proč nejde udělat práci 1 Joule za 1 sekundu?

Síla F=m.a, jednotka Newton
definice: „1 N je síla, která uděluje tělesu 1 kg zrychlení 1 m/s2“
[N ] = [kg * m/s2] (m*kg* s-2 )

Působit silou na předmět znamená přidávat mu na rychlosti, každou sekundou je rychlejší o 1 m/s. Působení síly (tlačení do předmětu) po určité dráze vytváří práci, neboli energii:

Práce W=F.l, čili Energie E, jednotka Joule
definice: „1 J je práce, kterou vykoná stálá síla 1 Newtonu ve směru síly po dráze 1 m“
[J ] = [m N ] = [m *kg*m/s2] (m2*kg*s-2)

Proč se vlastně stanovilo, že musí síla působit právě „po dráze 1 metru“, a nikoli, například, že by tato síla mohla působit po dobu 1 sekundy? Určitě nejde o to dopravit náklad o pár metrů dále, na to stačí pouze náklad roztlačit, při zanedbání tření dojede kamkoli pouhou setrvačností. Ale budiž, třeba na tom nezáleží...
...úplně bezvadný....to je přesně to co mě zde chybí....také se trochu poučit...já vím, že jsem to probíral...někdy před 45ti roky....ale oživení znalostí neuškodí....já tomu sam před sebou říkám " Universita třetího věku "...zdravím Gabrielu....Karkulka červená :oops: & martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
rival
Hlavní admin - živý člověk
Příspěvky: 1220
Registrován: stř 16 lis 2005 9:44
Bydliště: severní­ čechy
Dal: 14 poděkování
Dostal: 226 poděkování
Pohlaví:
Kontaktovat uživatele:

Malé doplnění

Příspěvek od rival »

Nedá mi to, abych neocitoval ještě pár slov z mejlíku, který mi Gabča poslala. Samozřejmě v případě, že jsem to přehnal a zveřejnil něco, co ke zveřejnění vhodné není (neb jsem se nezeptal...) tak ihned zjednám nápravu !

V případě zájmu o zveřejnění moc ráda pošlu, alespoň budu mít pocit, že si to přečte aspoň někdo. Nijak na tom nelpím, vzniklo to jen, když si můj manžel stavil letadýlko, a jen se tak mezi řečí zeptal, co si mám asi představit pod 5 Ampérama. Tak jako milující manželka jsem vzala Matematicko-fyzikální tabulky a chtěla jsem mu to do 2 minut říct, za dvě hodiny jsem už věděla, že je tam něco špatně, a do 3 týdnů byl hrubý nástřel hotov, vzniklý v čase ukradeným v práci, doma mezi vařením a věčnými otázkami mého syna Prooooč? :-)

Obzvláště mne zaujala pasáž, ketrou jsem si dovolil tučně zvýraznit. Tedy, Gabčo klobouk dolů.... Tohle doma muži moc často neslyší....


rival - živý člověk
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Malé doplnění

Příspěvek od aNONym »

Rival píše:Tak jako milující manželka jsem vzala Matematicko-fyzikální tabulky

Obzvláště mne zaujala pasáž, ketrou jsem si dovolil tučně zvýraznit. Tedy, Gabčo klobouk dolů.... Tohle doma muži moc často neslyší....
To máš pravdu, Rivale. Nejčastěji se setkáš spíše s tím, že drahé polovičky naslouchají našim technickým monologům pouze ve fázi, kdy je nemalou měrou ovlivňuje nádherná chemie (tzn. když jsou do nás ještě zpočátku zamilovaný až po uši 8) ). Časem už se najednou zničeho nic přestávají vyptávat na technické finesy, z čehož je jasné, že buďto nějakým zázrakem tomu bez problémů rozumějí anebo se přeply do režimu "průtokovýho naslouchače" :lol: :lol: :lol: . Mnohdy pak ani nejsou schopny říci na rovinu, že je to vlastně vůbec nezajímá.

Buďme tedy rádi všichni ti z nás, kteří mají doma alespoň takovou partnerku, jenž má pro naše bláznivé záliby nějaké to pochopení, přestože to rodinu okrádá o finance a hlavně pak o čas. A máme-li doma něco podobného jako je Gábina, tak máme zřejmě vyhráno (tedy, pokud časem nezačneme blbnout do již neúnosných rozměrů :) ).

Tož se trochen pochlubím. Má partnerka, přestože není technicky příliš nadaná (alespoň ne tak, jak bych si to já vždy představoval :D ), tak mne ale v mé činnosti jinak docela dost podporuje, přestože je většinou jejím jediným užitkem z toho všeho "normální spokojenej chlap".
Někdy ale dokáže i nečekaně "šokovat". Zrovna minulý týden jsem se jí ("paní inženýrky ekonomie" :lol: ) zeptal těsně před zhasnutím lampičky nad "airportem", "zda-li si náááááhodou nepamatuje, jestli se rychleji šíří zvuk v tom či onom plynu". Přiznávám, že se mi už nechtělo vstávat z postele a znovu zapínat comp, nicméně touha po vědění byla silnější než spánek. Sic jsem moc nepočítal, že by si to snad pamatovala ještě z dob gymplu, kterýžto navštěvovala zhruba před čtvrt stoletím, tak jsem to přesto zkusil. Ale ona mne velmi překvapila, vstala a za chvíli se vrátila se zmíněnými rozevřenými tabulkami. Do té doby jsem ani netušil, že krom firmy je máme rovněž i doma. A již ve dveřích ložnice mi za chůze fundovaně odpověděla a dodala ještě "tolik a tolik, při té a té teplotě". Takže v ten večer jsem usínal nejen s ukojeným hladem po informacích, ale hlavně s vědomím, že mám doma bezvadnou prima ženskou, která mi vždy bude oporou. A nejen v posteli, vedle které na nočním stolku ležela kniha v hrubé plátěné vazbě. ;) Non
.
Naposledy upravil(a) aNONym dne čtv 21 kvě 2009 14:06, celkem upraveno 1 x.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Bingo Gábi

Příspěvek od 1220 »

Jste na foru, mimo vlákno zdraví a mojí manželky Komeniuse, jediná žena pokud vím.
A tak dávam + .
Vyjádřit se fyzikálně a matematicky správně ,tam potom nezůstane žádná skulina pro alternativy. Anebo díra ve zdi. Třeba taková reakční turbina. Za dlouhých zimních večerů k tomu přispěju .
:eclap:
K.


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Fyzika

Příspěvek od Gabča »

Dííííky milí přátelé, vy jste tady ale také pěkný spolek :D MMS už mám objednaný, protože jsem přesně ten typ, kterýmu to pravděpodobně prospěje. Děkuji Vám z celého srdce


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Energie

Příspěvek od Gabča »

Můžete mít i námitky ... :-) co vy na to, že energie je odjakživa hybnost a nic víc..


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Laik se ptá fyziků

Příspěvek od poota »

To Gabča: :good: za výborný nápad, podívat se na základní kameny zcela střízlivýma očima - poota


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Energie

Příspěvek od gromit »

ok, tak k věci, ne? ;)
Gabča píše:Můžete mít i námitky ... :-) co vy na to, že energie je odjakživa hybnost a nic víc..
nejen hybnost... http://en.wikipedia.org/wiki/Energy
Gabča píše:Proč se vlastně stanovilo, že musí síla působit právě „po dráze 1 metru“, a nikoli, například, že by tato síla mohla působit po dobu 1 sekundy?


síla může působit i na jednotku plochy - pak se tomu říká tlak [Pa]

síla za časový interval je impuls síly I [Ns]

síla po dráze je práce W [J]

v čem je problém?


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

jasne, že v ničem není problém

Příspěvek od Akord »

Proč nejde udělat práci 1 Joule za 1 sekundu?
Coby nešlo. Udelá to výkon rovný práve jednomu Wattu.
Proč se vlastně stanovilo, že musí síla působit právě „po dráze 1 metru“
To se takto nikde ve fyzice nestanovilo. Síla muže pusobit po jakékoli dráze jakýkoli čas. Jenom to bude odpovídat rozdílné práci. Jde o značné nedorozumení a nepochopení definice, nebo výroku. Je to myšleno tak, že pokud jde o dráhu 1 metr a sílu 1N ve smeru té dráhy, tak tomu práve odpovídá práce 1Joule. Jde tedy pouze o číselnou konverzi, nebo konvenci. Stejne jako konstanta na stupnici váhy, nebo jiného prístroje. Jde o číselné propojení fyzikálních jednotek.


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Proč nejde?

Příspěvek od Gabča »

Všechny argumenty proti tam mám, tak snad jen aby se vám posílila dobrá vůle pochopit: je právě tady U pramene jeden tři roky starý překlad rozhovoru s Markem McCutcheonem .. Trhliny v poznání. Mrkněte na to. Není třeba věřit fyzikálním autoritám, něco se jim povedlo, něco míň.
Tahle diskuze asi narazí na to, že přeorientovat se do nové roviny trvá Vám asi týden (mě tři), nestačí to přečíst v letu. A to zas naráží na to, že tady sem chodíme jen na chvilku, jen tak.. A určitě se nezastavte jen u Joulu za sekundu, Joulu, který ale vlastně trvá 1,414 sec. Je tu taky gravitace na str. 3 s kluzákem, který zázračně zrychluje. Jestli vytrváte, zažijete docela dobré dobrodružství.


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: Energie

Příspěvek od Gabča »

gromit píše:nejen hybnost... http://en.wikipedia.org/wiki/Energy

síla může působit i na jednotku plochy - pak se tomu říká tlak [Pa]

síla za časový interval je impuls síly I [Ns]

síla po dráze je práce W [J]

v čem je problém?
Omlouvám se, lítám z práce, stihla jsem i hospodu :-)
Problém je v tom, že pokud jedeš se zrychlením 1 m/s2 (to je definice) a po jednom metru se podíváš na hodinky, tak uplynulo právě 1,414 sec. Je tam zbytečný parametr navíc. Zrychlení m/s2 už čas bohužel obsahuje. Daleko lépe by se na dráhovou sílu hodilo zrychlení m/s na metr, tj. 1/sec, pak to vynásobíš dráhou, a máš rychlost předmětu, to je hybnost.
Dráhová síla je dávána samotnou dráhou - třeba nějaký zrychlovací pás, magnetická kolej.. čím delší úsek máš k dispozici, tím víc tě urychlí. A to je třeba případ elektrického proudu C/s (..Ampér, náboj bylo potřeba roztlačit v intenzivním mag.poli v elektrárně, které bylo nějak dlouhé).

Naopak když tu hybnost dělíš časem, vyjde ti klasické zrychlení m/s2, které dává zase motor .. během času pořád stejné dávky, čím déle, tím rychlejší. Motor si totiž kromě proudu využívá i jeho rychlost, a v tom je čas. To je výkon. Ale ne ve wattech, ale v Newtonech, Kg m/s2. Ale fakt je to potřeba prolézt celý, i s gravitací a elektrikou.


Návštěvník

Re: Energie

Příspěvek od Návštěvník »

Gabča píše:
Omlouvám se, lítám z práce, stihla jsem i hospodu :-)
Problém je v tom, že pokud jedeš se zrychlením 1 m/s2 (to je definice) a po jednom metru se podíváš na hodinky, tak uplynulo právě 1,414 sec. Je tam zbytečný parametr navíc. Zrychlení m/s2 už čas bohužel obsahuje. Daleko lépe by se na dráhovou sílu hodilo zrychlení m/s na metr, tj. 1/sec, pak to vynásobíš dráhou, a máš rychlost předmětu, to je hybnost.
Nejdřív si ujasni co je rychlost a co zrychlení.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Rychlost

P.


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Energie

Příspěvek od gromit »

Gabča píše:
gromit píše:nejen hybnost... http://en.wikipedia.org/wiki/Energy

síla může působit i na jednotku plochy - pak se tomu říká tlak [Pa]

síla za časový interval je impuls síly I [Ns]

síla po dráze je práce W [J]

v čem je problém?
Omlouvám se, lítám z práce, stihla jsem i hospodu :-)
Problém je v tom, že pokud jedeš se zrychlením 1 m/s2 (to je definice) a po jednom metru se podíváš na hodinky, tak uplynulo právě 1,414 sec. Je tam zbytečný parametr navíc. Zrychlení m/s2 už čas bohužel obsahuje. Daleko lépe by se na dráhovou sílu hodilo zrychlení m/s na metr, tj. 1/sec, pak to vynásobíš dráhou, a máš rychlost předmětu, to je hybnost.
Dráhová síla je dávána samotnou dráhou - třeba nějaký zrychlovací pás, magnetická kolej.. čím delší úsek máš k dispozici, tím víc tě urychlí. A to je třeba případ elektrického proudu C/s (..Ampér, náboj bylo potřeba roztlačit v intenzivním mag.poli v elektrárně, které bylo nějak dlouhé).

Naopak když tu hybnost dělíš časem, vyjde ti klasické zrychlení m/s2, které dává zase motor .. během času pořád stejné dávky, čím déle, tím rychlejší. Motor si totiž kromě proudu využívá i jeho rychlost, a v tom je čas. To je výkon. Ale ne ve wattech, ale v Newtonech, Kg m/s2. Ale fakt je to potřeba prolézt celý, i s gravitací a elektrikou.
když se budu pohybovat se zrychlením 1m/s^2 a čas začnu měřit v okamžiku, kdy už pojedu rychlostí dejme tomu 100m/s, tak ten další metr stihnu projet i za míň než 1/100s - záleží na počátečních podmínkách...

rychlost i zrychlení čas obsahují (v=ds/dt, a=dv/dt), tak jsou ty pojmy chápány, nemůžu si pomoct - u hybnosti se počítá ještě s hmotností p=mv

pozor na záměnu písmenek - metry a hmotnost nejsou totéž ;)
když podělím hybnost časem, dostanu sílu? teda dp/dt...

obávám se, že stále nechápu


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Odpovědět

Zpět na „Dronti a Kadlín“