Plošné spoje a součástky

Praktická část fóra.

Moderátor: rival

lozin
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: stř 25 kvě 2011 15:27
Bydliště: Most
Dal: 5 poděkování
Dostal: 15 poděkování

RE: GSM antena ...

Příspěvek od lozin »

Tak je to tam.
Původně to signalizovalo signál 1-2 z 15 stupnice,což vůbec
nefungovalo a hlásilo přístroj není dostupný.
Anténu jsem umístil těsně nad špičku střechy aby zase nepřitahovala blesky,
kabel prodloužen na 6m s originál prodlužkou a koncovkama SMA .
Napojeno na původní drát antény a stínění k nule na přívodu napájení.
Nyní signál 7-8 a vše je OK.
Jen se nebát o záruku a klidně to otevřít a dobastlit na České podmínky.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

RE: GSM antena ...

Příspěvek od A(&F) »

... :good: ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Ruda71
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: ned 14 čer 2009 19:01
Dal: 1 poděkování

PIR čidlo

Příspěvek od Ruda71 »

Zdravím všechny kutily. Mám problém a věřím že jse najde někdo co poradí. Koupil jsem PIR čidlo na chatu kde mám pouze 12V přes toto cidlo v klidovém režimu (bez poplachu) jde napeti na relé které je seplé, při poplach padne napetí na 0V a relé sepne a houká siréna. Po toto je vše v pořádku. Čidlo má krátke intervaly poplachu (detekuje pohyb sepne asi na 3-5 vteřin a pokud není pohyb tak přejde do klidového režimu). Já bych potřeboval prodloužit čas alarmu na cca 30 vteřin. Diky za rady a nápady


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: PIR čidlo

Příspěvek od A(&F) »

... napiš typ čidla ....


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Ruda71
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: ned 14 čer 2009 19:01
Dal: 1 poděkování

Re: PIR čidlo

Příspěvek od Ruda71 »

A(&F) píše:... napiš typ čidla ....
PIR senzor (pohybové čidlo) HX-103


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: PIR čidlo

Příspěvek od A(&F) »

... žádný readmí jsem k tomu nenašel ... tak jinak, co s tím budeš spínat ?? ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Ruda71
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: ned 14 čer 2009 19:01
Dal: 1 poděkování

Re: Re: PIR čidlo

Příspěvek od Ruda71 »

Mám takovou sirenku původne byla v přenosném bezpečnostním kufřiku na penize je to na 4,5V a odběr cca 0,1A


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Re: PIR čidlo

Příspěvek od lajos »

Dá se rozebrat? Vyfoť, jestli tam nenajdeš rovnou nějaký trimřík.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: PIR čidlo

Příspěvek od A(&F) »

to Lájoš: ... většina jednoduchých PIR čidel má pouze jedinej trimr k nastavení citlivosti ...

to Ruda: ... pokud jsi schopný ubastlit několik součástek, tak Ti pošlu schémátko na jednoduchý RC člen ovládaný rozpínacím kontaktem čidla ....... ale pokud je pro Tebe snazší koupit hotovej modul, tak potom pořiď něco takovýho http://www.bmshop.eu/zpozdovac-interier ... 12v-alpin/ ( popř. http://www.hobbycar.cz/elektricka-zariz ... 11162.html ) ... připojíš to paralelně k spínacím kontaktům přidaného relé ...... pokud ten modul bude stmívací, tak ke konci sice bude sirénka nejspíše trochu kňourat, ale to myslím nevadí ... (možná asi bude nutno k sirénce zapotřebí připojit nějakou žárovku, jelikož tento modul zřejmě potřebuje vyšší proud než je 100 mA) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Ruda71
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: ned 14 čer 2009 19:01
Dal: 1 poděkování

Re: Re: PIR čidlo

Příspěvek od Ruda71 »

jestli to nebude neco složitého tak to bych mohl zvládnout jen připomínam že potřebuji prodlouzit čas bez napětí mezi PIR čidlem a relátkem


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: PIR čidlo

Příspěvek od A(&F) »

... viz schéma http://paja-trb.cz/konstrukce/zpozdene_ ... tleni.html ... tento obvod vytvářející prodloužení impulzu (tj. tranzistor + dioda + kondenzátor) připojíš paralelně ke kontaktům přidaného relátka ... tzn. místo žárovky bude sirénka ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Ruda71
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: ned 14 čer 2009 19:01
Dal: 1 poděkování

Re: Plošné spoje a součástky

Příspěvek od Ruda71 »

Ještě ti posílam načrtek schéma stavajiciho zapojeni
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: PIR

Příspěvek od A(&F) »

... jj ... to je mi jasný, že to máš takto zapojené, kdy Ti tam relátko vytváří "negaci" stavu, jelikož PIR při poplachu "rozpojuje smyčku" ... takže jak jsem již psal výše, ten "zpožďovací obvod" připojíš "až za reláko", tedy do místa spojení "rozpínacího kontaktu relátka" a "sirény" => paralelně k "rozpínacímu kontaktu relátka" ... jenom musíš "otočit polaritu na "obvodu sirény" ...

... tedy takto:
PIR zpoždění ....jpg
... :D ...

... no, zkusím se nad tím možná ještě zamyslet, aby se to úplně obešlo bez teho extra relátka, jelikož je tam díky němu stálý (a zbytečný) odběr ...

... :bye: ... A. ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Ruda71
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: ned 14 čer 2009 19:01
Dal: 1 poděkování

Re: PIR čidlo

Příspěvek od Ruda71 »

Ted uz to chapu a jestli by slo vyradit to rele bylo by to super protoze to budu zivit z baterek a diky ;) (slo by nejak osetrit snizeni napeti na 4,5V na tu sirenu?)


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: PIR čidlo ... prodloužení sepnutí ...

Příspěvek od A(&F) »

.... tak jsem nad tím ještě lehce přemejšlel ... :ethink: ... a kdybych tam chtěl mít co nejnižší spotřebu, tak bych z PIR vypájel to původní relátko a nahradil ho nějakým, co má spínací kontakt (tzn. "vytáhl bych ven" z PIR vývody jeho napájení, protože jak znám číňany, relátko se shodnými rozmístěním vývodů se bude shánět asi dost těžko), ... no a tím spínacím kontaktem by se během těch pár sekund poplachu nabil kondenzátor napětím, který přes odpor otevře tranzistor spínající sirénu ... tedy "nějak" ;) takhle: ...
PIR zpožďovač ....JPG
... simulace je dostupná na tejhle adrese: http://www.falstad.com/circuit/#%24+15+ ... hu+....%0A .... (po nahrání stránky je nutno povolit JAVA applet) ...

pozn: ... spínač vlevo (představující "spínací kontakt relé") ťuknutím myši sepnout na dobu cca 5 sekund (v reálu stačí i méně jak 1 vteřina) ... potom ho rozepnout a už by ta simulace vybíjení měla běžet sama ... (pokud by se to však nerozeběhlo, tak to zkusit znovu, popř. zkontrolovat, jestli není zatržený "Stopped") ... do původního stavu se dá simulace uvést pomocí tl. RESET (vpravo nahoře), vybije se tím koďan a běží to zase od začátku ...

... sirénu zapojit namísto 20 ohmovýho vodporu ...... a pokud by vadilo, že ke konci (se snižujícím proudem) sirenka "kňourá", tak jí pak spínat přes další relé nebo tranzistor ... popř. k ní do série vrazit zenerku s Uz cca 2 až 3 V, která "to včas umlčí" ...

... jinak z 12V získáš cca 4,5V (viz 5V na schématu) snadno tak, že do tej pětivoltovej větve zařadíš 10 ks křemíkovejch diod v sérii v propustným směru, tedy proužkem směrem k "zemi" (např. http://www.gme.cz/univerzalni-a-rychle- ... -p220-002/ nebo něco podobnýho) ... přechod každý jedný diody sebere cca 0,7 voltu ...

... no, ale pokud by ses nechtěl šťourat uvnitř PIR čidla (např. z důvodu záruky), tak potom použít nějaký std. monostabilní obvod (MKO), např. s NE555 ( http://pandatron.cz/?490&555_a_556_-_zakladni_zapojeni nebo http://www.doctronics.co.uk/555.htm#monostable ) ... pokud se nepoužije její nízko příkonová cmosová verze, tak může "na přímo" spínat i tu sirénu (std. 555ka utáhne až 200 mA) ...... a pokud by se použila 556 (dvojitá 555), mohla by ta druhá půlka rovnou nahradit sirénu ... stačí pouze připojit nějakej 110 dB piezo měnič (např. http://www.gme.cz/piezomenice-zapouzdre ... -p640-056/ zapojený podle http://talkingelectronics.com/projects/ ... /Siren.gif ), ... kdysíváva jsem jednu takto stavěl a "řvala" velmi slušně ... :))

... :bye: ... Anri ...


PeS: ... co s tím vlastně plánuješ ?? ... jako varování před zloději / zlodějů ?? ... anebo na odhánění divé zvěře? ... :D ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Dílna“