Osmotická elektrárna

VE v reálu

Moderátor: spaceball

Odpovědět
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

Osmotická elektrárna

Příspěvek od spaceball »

Skutečný princip elektrárny v praxi.

Obrázek

Turbínu je možné instalovat i s dolní propustí - dala by se vyprázdnit celá nádrž v užitku výroby
energie. I zředěná slaná voda (při méně jak polovičním využití kapacity druhé nádrže) dokáže nasát
sladkou vodu a vystoupat do značné výšky, takže není nutné vypouštět nádrž do dna - jen částečně doplnit.
Výsledný potenciál závisí i na odolnosti membrány...

Obrázek

U soutoku by se stejně sladká voda smíchala se slanou, takže tímto může být využit nejen přirozený spádový
potenciál řeky, ale i rozdíl hustot k dosažení ještě většího potenciálu, čili nic co by bylo proti přírodě - jedná
se o obnovitelný zdroj - voda z moře se vypaří a naprší nám opět sladká na horách...

Školním pokusem si lze vyzkoušet - místo speciální membrány jsem použil celofán a místo slané vody
jsem aplikoval roztok cukru (kvůli velikosti pórů v celofánu).


Školní pokus:
Obrázek


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Osmotická elektrárna

Příspěvek od A(&F) »

... viz včerejší večerní TN na TV Nova ... neviděl jsem, pouze slyšel: ... "tato pokusná elektrárna ma výkon, jenž prozatím postačí k ohřátí hrnku vody, ale v budoucnosti........ atd" ... 8) ;)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

Re: Osmotická elektrárna

Příspěvek od spaceball »

A(&F) píše:... viz včerejší večerní TN na TV Nova ... neviděl jsem, pouze slyšel: ... "tato pokusná elektrárna ma výkon, jenž prozatím postačí k ohřátí hrnku vody, ale v budoucnosti........ atd" ... 8) ;)
Plánují výkony (nejspíš v součtu všech osmotických elektráren) na TW. De-facto, je to vlastně přečerpávací elektrárna když
se to vezme kolem a kolem až na to, že k vytvoření vodního sloupce nepotřebuje energii. Těch nádrží musí být několik
desítek, možná i stovka aby nebyly prodlevy z ještě neproběhlé osmózy či vyčerpaných. Celý komplex je velký jak
průmyslová zóna. V pokusném nebo testovacím režimu to asi moc nedává .... Ta TV Nova mne někdy fakt .... :P :P


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Zajimavé

Příspěvek od Dvell »

Taky jsem to zasleh jen sem si nemohl vzpomenout jak se to jemnuje, dík navíc je tu i pekne vysvětlený princip.. a nešlo by to taky se vzlínáním kapalin? však tak čerpají vodu stromy ne? tak proč ne my?

S pozdravem

Dvell


"Dneska už nikdo nechodí s písničkou do boje a nezpívá když umírá, ptám se Vás čím to je? Možná že sme se konečně sami sebe zeptali, při tom šílenství, v té bolesti, proč vůbec sme kdy zpívali..."
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

Re: Zajimavé

Příspěvek od spaceball »

Dvell píše:Taky jsem to zasleh jen sem si nemohl vzpomenout jak se to jemnuje, dík navíc je tu i pekne vysvětlený princip.. a nešlo by to taky se vzlínáním kapalin? však tak čerpají vodu stromy ne? tak proč ne my?

S pozdravem

Dvell
Se vzlínáním kapalin se to má asi tak, že i když se ručník nasákne (z kýblu do umývadla), pak v nejvyšším
bodě nebo i dříve, se voda odpařuje a nechce skapávat. ;) Holt, kapilarita není osmóza ;)


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavé

Příspěvek od Ilem »

Dvell píše:Taky jsem to zasleh jen sem si nemohl vzpomenout jak se to jemnuje, dík navíc je tu i pekne vysvětlený princip.. a nešlo by to taky se vzlínáním kapalin? však tak čerpají vodu stromy ne? tak proč ne my?

S pozdravem

Dvell
Kapilární vzlínavost funguje i na straně směrem dolů. Nikdy to neodkápne, když je konec kapiláry výš, než je hladina nasávané vody. Proto
Naposledy upravil(a) Ilem dne sob 28 lis 2009 0:56, celkem upraveno 1 x.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zajimavé

Příspěvek od poota »

Ilem píše:Kapilární vzlínavost funguje i směrem dolů. Nikdy to neodkápne výš, než je hladina nasávané vody. Proto
Ale šňůrka pytlíkatého čaje dokáže na stole udělat docela schopnou louži, a to ten hrnek ani nemusí být plný!
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavé

Příspěvek od Ilem »

poota píše:
Ilem píše:Kapilární vzlínavost funguje i směrem dolů. Nikdy to neodkápne výš, než je hladina nasávané vody. Proto
Ale šňůrka pytlíkatého čaje dokáže na stole udělat docela schopnou louži, a to ten hrnek ani nemusí být plný!
Zdravím - poota
Zkus tam nalít jen tolik čaje, aby šňůrka končila nad hladinou.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

Re: Zajimavé

Příspěvek od spaceball »

poota píše:
Ilem píše:Kapilární vzlínavost funguje i směrem dolů. Nikdy to neodkápne výš, než je hladina nasávané vody. Proto
Ale šňůrka pytlíkatého čaje dokáže na stole udělat docela schopnou louži, a to ten hrnek ani nemusí být plný!
Zdravím - poota
Ilem psal o směru dolů - nahoru, přes hranu hrnku se to vyšplhá díky kapilaritě, dolů už jen gravitací a po
překročení jisté vlhkosti v nerovnosti s odpařováním to klidně může odkapat - samozřejmě teoreticky,
prakticky ne, protože z kapilarity díky povrchovému napětí nedochází k samovolnému odkapávání - viz knot petrolejky - nasaje,
ale nekape... odpaří se, i když jej ohneme dolů...

S tím čajem - prakticky k tomu dochází tak, že se pára horkého čaje zkondezuje na nejvyšším místě té niti
pytlíkového čaje nebo okraje hrnku. Kondenzát jednoduše díky niti po ni, nebo vnějším povrchu hrnku "steče" na
stůl.

p.s.
Z oblasti legend - jedna paní namáčela prádlo a nechala přes okraj vany viset mokré prostěradlo. Tvrdila, že ji to
vysálo z vany všechnu vodu na podlahu.... Je to velmi nepravděpodobné. Kapilární elevací maximálně do výše
okraje vany, taktéž z v nější strany vany ten mokrý "zbytek" - rovněž kapilaritou do výše okraje vany, na zem
gravitací odkapaný přebytek vody z nasáklého prostěradla. V místě dotyku prostěradla a okraje vany rovněž
dochází ke vzlínání k povrchu vany - nepatrně. Většinou se jedná o kondenzaci par zapříčiněný chladným
povrchem okraje... paní by si měla překontrolovat těsnost špuntu :P


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Díky za upřesnění

Příspěvek od Ilem »

Někdy píšu moc stručně a je to na škodu pochopení věci. K tomu prostěradlu - je to nepravděpodobné, nicméně je to možné, pokud konec namočeného prostěradla vysícího přes okraj vany bude níž, než dno vany, a druhý konec bude dosahovat na dno vany.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
spaceball
Zasloužilý člen
Příspěvky: 614
Registrován: úte 05 kvě 2009 20:25
Bydliště: 48°15'N 16°22'E

re

Příspěvek od spaceball »

jj. Dobře a rychle jde ověřit na molitanu. Kapilární elevací voda vystoupá k okraji (proti gravitaci). Za ohybem
následuje průsak dolů gravitací a odkapávání za předpokladu, že v nejvyšším bodě nedojde k odpařování - průvan,
teplo... Delší kus molitanu za ohybem rychleji odvede vodu z horní části - kapilarita před ohybem není přerušována.

Kapilárama malého průměru lze dostat vodu do značné výšky - záleží na nerovnosti hydrostatického tlaku a
kapilárního tlaku v závislosti na vnitřním průměru kapiláry a přilnavosti. Bohužel, nelze nahoře ohnutou kapilárou
nechat skapávat vodu na nějaký věčně točící se mlýnek - při neexistenci rozhraní stěny a vody (konec kapiláry),
zanikne síla z kapilárního tlaku a povrchové napětí nedovolí vodě odtéci.


Spaceball Obrázek
_________________
To není průmyslové znečištění, co poškozuje naše životní prostředí. Jsou to nečistoty ve vzduchu a vodě, které za to mohou. G. W. Bush
BraTr
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 17 čer 2010 22:38
Bydliště: Třetí planeta
Dal: 1 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Osmotická elektrárna

Příspěvek od BraTr »

Vážení, liberecká firma Elmarco, která se specializuje na vývoj různých materiálů z nanovláken, prohlašuje, že jsou schopni vyrobit fólii, která pouhou destilací dokáže oddělit z mořské vody pitnou vodu a v membráně by měla zůstat jen sůl či slaný roztok.

Tak si představte, že by se zkombinovala osmotická elektrárna s touto nanodestilací slané vody. Celý systém by mohl fungovat doma ve sklepě či na zahradě v uzavřeném cyklu.

Do nádrže, rozdělené uprostřed membránou by se přiváděla z jedné strany slaná voda a z druhé sladká. Sladká by se přes membránu "vcucávala" do slané, ta by stoupala nahoru a nahoře by se přes turbínu řítila k zemi, kde by dopadala na nanomembránu, skrz kterou by protekla pouze sladká voda. Ta by se přivedla zpět do "sladké" poloviny nádrže a slaný zbytek z nanomembrány by se "zpláchnul" zpět do slané poloviny nádrže. A tak by to mohlo fungovat pořád dokola, téměř beze ztráty, pokud nepočítám vypařující se sladkou vodu.

Řekněte mi, jestli tohle není perpetum mobile. Na oddělení soli od vody běžným způsobem (odpařením vody) je totiž potřeba energie. Ale když sůl od vody oddělíme pouhou filtrací, pak vlastně tuto energii nepotřebujeme vynakládat.

Kdyby to fungovalo, tak by si to mohl každý doma zrealizovat podle libosti. Voda i sůl by mohli být čisté, v uzavřeném cyklu by se to navíc nezanášelo bahnem, vegetací a živočichy, jako říční osmotické elektrárny.

Co vy na to? Kdyby ten můj nápad byl nejasný, tak bych se to pokusil namalovat na obrázek. BraTr


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Osmotická elektrárna

Příspěvek od Ilem »

BraTr píše:a slaný zbytek z nanomembrány by se "zpláchnul" zpět do slané poloviny nádrže.
Tenhle moment mi není moc jasný. Hladina slané poloviny bude nad membránou, jak chceš "zpláchnout" slaný zbytek do slané poloviny?


"Dum spiro spero"
Ciceron
BraTr
Nový člen
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 17 čer 2010 22:38
Bydliště: Třetí planeta
Dal: 1 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Osmotická elektrárna

Příspěvek od BraTr »

Přiznávám, že takovým detailem, jako je různá výška hladin jsem se ještě vůbec nezabýval. Byl to jen okamžitý nápad při pohledu na princip osmotické elektrárny. Jde mi spíše o princip celé soustavy (osmotická elektrárna - nanomembrána. V jednom se sladká voda se slanou slučuje a ve druhém odděluje.

Ale i tak předpokládám, že slaný "zbytek" na membráně bude mít nepoměrně o mnoho menší objem a váhu, než množství sladké vody vyfiltrované do sladké poloviny nádrže. Kolik může zůstat toho slaného zbytku? 10 procent? Tudíž by neměl být problém ten "slaný zbytek" nějakým čerpadlem (beroucím si výkon z turbíny) dostat ho do slané části.

Jenže já se obávám, že tady asi bude zase nějaký zádrhem s množstvím přefiltrované vody a nadšení ze zdánlivě geniální myšlenky rychle povadne při pokusech o praktické sestrojení.

BraTr


Odpovědět

Zpět na „Spaceball“