Teplovzdušný solární panel

Elektřina, teplo...
Odpovědět

Jakým způsobem využíváte solární energii?

1. Fotovoltaický panel
14
9%
2. Solární systém pro ohřev vody
25
16%
3. Teplovzdušný panel nebo Trombeho stěna
56
37%
Kombinace 1 + 2
5
3%
Kombinace 2 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 2 + 3 (jiná další energetická řešení pro úsporu financí specifikujte v příspěvku)
3
2%
Žádný, maximálně se nechávám sluníčkem opalovat.
43
28%
 
Celkem hlasů: 152

Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Karya »

Tak tento panel z plechoviek stavam aj ja.Mam uz aj k nemu spravenu elektroniku pomocou Atmelu.Jedna dps bude pre jednosmerny ventilator a druha pre 220v ventilator.Otazka na vas.Nieje lebsie vhadat studeny vzduch a tim vyhanat horky vonku ako vytahovat pomocou ventilatoru horky vzduch?Dakujem


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od poota »

Karya píše:Nieje lebsie vhadat studeny vzduch a tim vyhanat horky vonku ako vytahovat pomocou ventilatoru horky vzduch?
Z fyzikálního hlediska je to mnohem lepší, protože studený vzduch je "hustší".

Z tohoto důvodu se u vzduchem chlazených motorů používal v drtivé většině tlačný větrák. Obrácený "tažný" princip, tzv. exhaustor, se používal hlavně proto, že umožňoval nasávat pod kapotáž motoru studený vzduch libovolným počtem otvorů, které mohly být rozmístěné tak, aby chladily přednostně nejvíce tepelně namáhaná místa.

Proč se u kolektorů používá větrák na výstupu netuším, možná je výhodnější mít v kolektoru podtlak místo přetlaku.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Karya
Stálý člen
Příspěvky: 27
Registrován: úte 27 pro 2011 11:59
Dal: 1 poděkování
Dostal: 12 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Karya »

Manzelkyn bratranec ma stolarsku dielnu a odpozoroval ze z horkovzdusnich kamen mu je lebsie tlacit studeny vzduch ako vytah toho horkeho.Program v atmelu funguje nasledovne.Pri vstupajucej teplote sa zrichluju otacky ventilatoru a pri poklesu zase spomaluje.Prod urcitu hranicu sa zastavi.V scheme je pouzite cidlo DS18B20.Je tam aj rele.To planujem na niejake zopinanie.Znesie az 10A.Atmel je odeleni optoclenom.Dps ma rozmer 5x5cm a davam si ich spravit do fabriky za dobru cenu.Ak by mal niekdo zaujem tak mu naprogramujem atmel + dps.

Obrázek


Matvei
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: pon 03 pro 2012 11:28
Dostal: 1 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Matvei »

nebylo by lepši prez obyčejny trubecovy kolektor misto kapaliny prohanet vzduch, treba nejakym dmychadlem od čističky co maji 60-100 m za hodku. Nu a v lete ten samy kolektor použivat jak ma na ohrev vody?


Ruzicci
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: sob 08 zář 2012 9:35

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Ruzicci »

Dobrý den pánové.Nasbíral jsem hafo pivních plechovek a teď řeším,jakým tmelem a nebo lepidlem je spojit.Aby tmel vydržel teplotu v kolektoru.Máte někdo s tímto nějakou zkušenost.Děkuji.


bigben
Starší člen
Příspěvky: 105
Registrován: úte 29 pro 2009 17:00
Dostal: 12 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od bigben »

co takhle toto nebo jemu podobné http://tds.loctite.com/tds5/docs/3478-CS.PDF


Stefanxxx1
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: pát 18 led 2013 7:30

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Stefanxxx1 »

jiri1975 píše:Otázka asi nebyla na mě ale taky něco přidám
V současné době mám panely funkční dva ....
Dobrý den,
zajímalo by mě, jaký typ solárního panelu užíváte a jeho zapojení.

Díky Stefan


LubosV
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 03 čer 2010 20:43
Bydliště: Slavkov u Brna
Dostal: 2 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od LubosV »

Ahoj vespolek.
Na dlouho jsem se odmlčel, ale vidím, že někteří za tu dobu zrealizovali nádherné kousky. :good:

Stále mi vrtá hlavou jedna otázka: Je opravdu důvod dávat do VZDUCHOVÉHO kolektoru teplovodivý absorbér?
Podle mne ne. Situace je jiná než u vody, tam to musí být. Ale tady? Podle mne je potřeba jen materiál s nízkou odrazivostí a tmavý. U vzduchu přece neplatí, že potřebuji malý objem média, aby kolektor nebyl těžký.
Navíc, když vzduch proudí PŘED absorbérem a ne za, bude chladit zrovna tam, kde to teplo vzniká. Tak nepotřebuji to teplo vlastně nikam převádět.
Prosím diskutující, co to mají nastudované nebo vyzkoušené, aby mne opravili, pokud se pletu.
Letos budu pokračovat v budování, tak ať to je supr.
Díky za názory.
Lubos


Vlastní zkušenost je nesdělitelná ...
bagri
Starší člen
Příspěvky: 137
Registrován: pon 07 led 2013 0:48
Bydliště: Na Ko 69
Dal: 87 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od bagri »

Absorbér mení tepelné žiarenie na tepelnú energiu, ktorú navyše kumuluje a jeho ochladzovanie vzduchom nie je nič iné, než kontinuálny ohrev vzduchu vďaka kapacite absorbéra ako výmenníka. V opačnej funkcii, napríklad k ochladzovaniu miestnosti funguje absorbér ako chladič PC procesora, čiže odoberá teplo zo vzduchu a vďaka čiernej farbe ho vyžiari von do priestoru tepelným žiarením. Pri tomto spôsobe chladenia miestnosti, narozdiel od vykurovanie miestnosti, nie je žiaduci skleníkový efekt, ktorý vzniká použitím obyčajného ochranného skla kolektora.


Tak tyhle hodiny se nám do kufru nevejdou - Maršál Koněv, Praha 1945, Staroměstské nám.
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od martin11 »

narazil jem na tuto reklamu
teplovduch panel větrání topení...
http://www.solarventi.cz/ m11 :D

jestli to tu už bylo tak :dknow: :bye:


... věřím, že se " TO " povede ......
Rakan7
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: pon 24 zář 2012 17:32
Dostal: 4 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Rakan7 »

Dnes vysvitlo sluníčko tak jsem zkusil nainstalovat samootvírací žaluzii vykuchanou z ventilátoru
Vents 12V.Mám ji na vnitřní zdi v pokoji.napojena je napřímo na solární panel 10W,spolu s ventilátory z počítače 2x1,5W.Pokus mi nějak nevyšel,panel neutáhne žaluzii i ventilátory,jak ji přiipojím ventilátory se přestanou točit a panel vyskočil na 50 st.C.Budu muset pro žaluzii použit trafo na otvírání,nebo počkat na více slunce.Posílám i foto mého kolektoru,složení jsem popsal již výše ve fóru.pokud má někdo zkušenosti se žaluzií napište zda vám teď funguje¨.Díky a zdar stavbám kolektorů 8)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od A(&F) »

Rakan7 píše:panel neutáhne žaluzii i ventilátory,jak ji připojím ventilátory se přestanou točit a panel vyskočil na 50 st.C
... tu žaluzii neznám, ... otevře pouze tehdy pokud je pod napětím ?? ... pokud ano, tak je zřejmě otvírána elektromagnetem a šlo by to udělat tak, že se (např. přes relé s kondíkem, čím se vyvolá zpožděný přítah) po vysvitnutí slunka do jejího přívodu vřadí několik do série zapojených diod (rozepnutím jejich překlenutí) = čím se sníží napětí a zároveň i proud (tudíž má žaluzie nižší spotřebu) = zbude tak dost energie i pro ventilátory ...

vysvětlení: ... každý elektromagnet (solenoid, relé, stykač, atd.) pro přitažení kotvy potřebuje větší napětí (uvedono na štítku) ... ale jakmile je již kotva přitažena, tak na její další udržení již stačí napětí nižší (většinou třetinové až poloviční oproti nominálnímu) ... máš-li k dispozici regulovatelný zdroj, můžeš si tyto hranice zjistit ... ;) ...

pozn: ... relé by navíc mohlo sepnout i ventilátory = tzn. nejdříve se otevře žaluzka a teprve potom se spustí ventilátory ... 8) ...

... pokud bys chtěl, můžu Ti k tomu čmárnout schéma ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od poota »

Za energeticky méně náročné bych považoval otevírání i zavírání řešit překlápěcím závažím, kterému by stačil jenom impulz pro překlopení. Překlopením by se relé zároveň odpojilo a dál už by se krmily jenom větráky.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od A(&F) »

... ano, souhlas, ale to už jsme někde jinde ...

... asi nejlépe to vyřešit načerno natřeným pístem s patřičnou náplní, který po ohřátí vytlačením pístnice otevře žaluzii ... neb ten nepotřebuje žádnou další energii ...... stejný princip se používá např. pro automatické odvětrávání skleníků ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od A(&F) »

doplnění k předchozímu: ... pístnice otevírající žaluzii by zároveň mohla ovládat i spínač ventilátorů ... což je tak nějak logické ... :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“