Zbraně jako takové

Moderátor: aNONym

Odpovědět
nomad151
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: sob 21 pro 2013 12:30

perkusna brokovnica kal.20

Příspěvek od nomad151 »

Zdravím...vedel by mi tu niekto poradiť kol gramov čierneho prachu sa použiva do perkusnej brokovnice kalibru 20,alebo aspoň kde by som to zistil.Zbraň je original,pôvodna historicka

:idea: Příspěvek jsem Ti přesunul - poo.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: perkusna brokovnica kal.20

Příspěvek od poota »

Výpočet je poměrně jednoduchý a vychází se z váhy koule příslušné ráže.
Broková ráže 20 gague znamená, že z jedné libry olova je odlito dvacet koulí, takže váha koule je 1/20 libry, to znamená 22,7 gramu. Základní navážka černého prachu se volí 1/6 váhy koule, takže zhruba 3,8 gramu.
Při střelbě broky se dává broků na váhu opět zhruba tolik, kolik váží příslušná koule.
Při střelbě jednotnou střelou se optimální navážka hledá v okolí základní navážky a je zvolena ta, která dává nejmenší rozptyl a tedy nejpřesnější střelbu.
Při nižší a nebo vyšší váze broků je optimální navážka prachu taková, aby všechen prach shořel dřív, než broky opustí hlaveň. V některém předchozím příspěvku se zmiňuji o tom, jak to lze zjistit poměrně přesně.
Při větší váze broků a větší navážce prachu stoupá zatížení hlavně, čehož se využívá při její tormentaci - existují tabulky, podle kterých se hlavně zkoušejí na konkrétní tlak.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Zbraň pro sebeobranu

Příspěvek od martin11 »

prosím Poota dotaz... :baby:
před 41 roky tj 1962 jsem dostal jako dvanáctiletý dorostenec od svého dědy /1899/ vzduchovku :hip: Slavia 620. no co mám říkat...byl jsem King :jump: ... vzduchovku mám stále dodnes...jediná vzpomínka na dědu...jak tuto, a je-li to možné, přestavět na "nějakou" ráži jednoranou na prachový dostupný náboj...ráže je 4,5 mm. haloooo poota je nějaká odborná rada? :idea: dík martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zbraň pro sebeobranu

Příspěvek od poota »

Jakoukoli přestavbu, najmě pak vlastnoruční, naprosto nedoporučuji, protože je to věc krajně nebezpečná, komplikovaná a navíc i protizákonná :!: :!:
V minulosti se používaly zbraně pro takzvanou salónní střelbu, kdy hnací složí byla perkusní nebo jiná roznětka a projektilem brok, někdy i podsypávaný nepatrným množstvím černého střelného prachu.
V případě vzduchovky by to znamenalo na zadním konci hlavně vyvrtat a případně i vystružit komoru pro brokovou roznětku a nebo poplašnou patronku, což většinou není možné, protože do potřebného materiálu hlavně v těch místech zasahuje většinou vybrání, související s uzamykáním hlavně.
Řešení s našroubováním pistonu a použití běžné perkusní roznětky naráží na problém s uzamykáním hlavně, i když by mohlo zjednodušit úderník.
Nicméně i kdyby se to podařilo, tak ještě zbývá vyřešit úderník pro středový nebo okrajový zápal a také zajištění spouště proti nechtěnému výstřelu. Což jak sám uznáš, není nic jednoduchého a daleko snazší, navíc legální, je pořídit si nějakou flobertku nebo větrovku. Vzhledem k tomu, že by se stejně nejednalo o zbraň k sebeobraně, tak je to tu mimo téma.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Zbraň pro sebeobranu

Příspěvek od martin11 »

:bye: ...je to jasné...vzduchovky nepředělávat :enaughty: ...no jen jsem se zeptal :baby:
takže následuje dotaz. repase staré vzduchovky. jak napružit staré pero a čím oživit vzduchový píst - asi tam bude nějaká manžeta. má někdo zkušenost poradit nežli se do toho "amatersky" pustím :bye: m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Zbraně jako takové

Příspěvek od poota »

Repase u vzduchovky je obdobná, jako u čehokoli jiného - nakoupí se nové díly, kterými se nahradí ty opotřebované, jako například péro a všechna těsnění.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Zbraně jako takové

Příspěvek od martin11 »

Pro poota +1 :good: , prosím přemístit můj dotaz o vzduchovce sem, toto vlákno jistě bude sloužit jako diskusní na dané tema

:idea: pokud kdokoliv máte jakékoliv povědomí o prodeji náhradních dílů na cokoliv z oboru "zbraně" tak prosím sem.
myslím, že sem také patří praky, bumerangy, nože, možná i sekerky, luky a šípy, zrovna tak kuše a šipky do nich, a vše s tímto artiklem související. :idea: :pivko: m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Odpovědět

Zpět na „Tertium NON datur“