Kondenzace Vody v Přírodě

Filosofie přírodních jevů.
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kondenzace Vody v Přírodě

Příspěvek od 1220 »

Tématicky ostře moderované vlákno. 30.6.2012 SDK

Kondenzace vody v přírodě
Barometr
Je přístroj používaný na měření atmosférického tlaku. Podle velikosti atmosférického tlaku je mnohdy nálada, protože tento tlak ovliňuje
počasí - respektive je počasím vyvoláván , změna tlaku - změna počasí - změna nálady tedy pokud není člověk stoik , nebo super pokročilá bytost.
Mám pocit zde na foru určitého zmaru, nejsem si ale jist, zda je to jen proto, že naši mají momentálně chřipku, která může vlézt i na mně , nebo je to vyšší moc která nás pudí k tomu nic neříkat a hrát a posléze umřít na vlastním písku.
Těším se na jakoukoliv zprávičku od lidí zde. Technika opravdu není vše.
Jsem ve styku s Pootou, Lubem a La, mnohé jiné jsem jenom viděl, a některé ani neviděl.
I to, že Vaší slepici vypadlo pírko, může být důležité.Třeba ;)
Ahoj

K.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: BAROMETR

Příspěvek od poota »

Tak například na moji zlatou maminku, dej jí Pámbu věčnou slávu, počasí vůbec nemělo žádný vliv - tedy pokud zrovna nebylo pěkně a nebo ošklivo a taky pokud se počasí zrovna nezlepšovalo a nebo nezhoršovalo :lol:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: BAROMETR

Příspěvek od Slavek Krepelka »

1220 píše:Barometr
Dnes jsem přihodil myslím na MMS zkušenosti něco o lidském ochlupení a orgonu. Podíváme-li se na Paskala, jsou lokální změny atmosferického tlaku vědeckým nesmyslem, pokud se tedy neděje něco lokálně s gravitací a změny v počasí nejsou důsledkem těchto změn.

Lovu zdar. Ahoj, Slávek. :D


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: BAROMETR

Příspěvek od 1220 »

poota píše:Tak například na moji zlatou maminku, dej jí Pámbu věčnou slávu, počasí vůbec nemělo žádný vliv - tedy pokud zrovna nebylo pěkně a nebo ošklivo, a taky pokud se počasí zrovna nezlepšovalo a nebo nezhoršovalo :lol:

Zdravím - poota


Jasné mi to moc není .
Snad jsem pochopil jenom to, že pokud počasí nebylo vliv nebyl ?
To by mohlo vysvětlit všechno. :shock:
;)

K.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: BAROMETR

Příspěvek od poota »

Naopak, jasné Ti to je - jenom se zdráháš tomu uvěřit :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Náhody neexistují

Příspěvek od 1220 »

Pod vládou Hilariona dnes se uchyluji sem , a tvrdím, že Nikola Tesla měl trvalou schopnost - zlepšené smysly patrně všechny z důvodu provozování
velkého cívkového 40 m vysokého stroje jehož kopii, trochu jinak sice, v současné době staví 5 člověků sem chodících. Průkopník Tesla na sobě dokázal, že horní jemná energie se nechá stáhnout na základě přitažlivosti - zářivá energie sestupovala dolů jěště po nějakou dobu po vypnutí. Tato energie posléze může být naší "potravou" a důsledky na sebe nenechají dlouho čekat.
Docvaklo mi to v této souvislosti díky Lubovi a díky PŘÍSPĚVKU Adama Bendy ve vláknu střípky poznání o r. 2012.
K.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: BAROMETR

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše: Podíváme-li se na Paskala, jsou lokální změny atmosferického tlaku vědeckým nesmyslem, pokud se tedy neděje něco lokálně s gravitací a změny v počasí nejsou důsledkem těchto změn.
Tohle je docela zajímavé, a myslím, že by si to zasloužilo nějaké bližší rozvedení, a to pokud možno do větší šíře.
Vzhledem k tomu, že tlak se nejspíš skutečně mění, což tvrdí i některé přístroje, připadá mi to i poněkud překvapující.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: BAROMETR

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Nazdar Petře,

Nevím, kam bych to rozváděl. Paskal je snad jasný a skutečně pracuje jak je podán, tedy:

Tlak přenášený kapalinou nebo plynem je ve všech místech kapaliny nebo plynu stejný a nezáleží na směru.
Směrem je myšleno působení řekněme pístu a vektoru tlaku na stěny.

No, a tady máme počasí jedno vedle druhého, v Praze mrholí, v Brně krásně, tlak různý, vítr žádný. Proudění vzduchu by to lokálně a momentálně ještě možná nějak udělalo, jenže ono se to neděje vždycky a tlakový rozdíl je. Něco to musí způsobovat a to něco je nevím co, ale vím co to není. Není to nezbytně proudění vzduchu, naopak, to proudění vzduchu bych zde podle Paskala vřele očekával a vzhledem k rozdílu tlaku v podstatě velmi malé, také pro to, protože ten rozdíl podle něj vůbec neměl vzniknout. Měl by se rovnat okamžitě, dokud ještě nikam moc nenarostl.

Pokud zde někdo vidí něco jiného, než nějaké rozdíly v gravitačním poli, a i to bude dost těžko si představovat, protože to zase je, při působení jenom dolů píst, nebo série pístů a zase by se to mělo tlakově vyrovnávat, jsem samý ucho.

Vyřešené to nemám i když mi to v hlavě taky šťourá od školních let. Něco se musí dít nejenom v docentrickém působení gravitace, ale jaksi taky alespoň zhruba horizontálně, takže nějaké kapsy v gravitaci. Dělaj je mraky, nebo je to naopak? No a teď, jak se to potkává se srážením vody? Proč máme srážky v níži a ne ve výši tlaku a cože se to vlastně děje? Normálně se s narůstajícím tlakem voda sráží při stejné teplotě a počáteční vlhkosti, takže tady je zase všechno naopak. Když do toho zamotám mrakonič a rozpouštění mraků psychicky, tak už bych se snad někam měl dostat, ale nedostávám. Pořád mi z toho neleze jak to dohromady pasuje, nemluvě o funkci, jenom tuším. Co ale vím je, že to je skutečně dost vážný a neřešený problém. Nikdo si toho nevšimne a už vůbec nikdo se tím nezabývá jako něčím k řešení. Je to příliš běžné.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: BAROMETR

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše:.. Pořád mi z toho neleze jak to dohromady pasuje, nemluvě o funkci, jenom tuším. Co ale vím je, že to je skutečně dost vážný a neřešený problém. Nikdo si toho nevšimne a už vůbec nikdo se tím nezabývá jako něčím k řešení. Je to příliš běžné. ..
Jó, tak to se Ti zase jednou povedla pěkná "kramle do hlavy"!
Docela logicky, když už je někde tlak vyšší, tak se co nejrychleji a nejpříměji s tím nižším vyrovná - takový už je jeho obyčej, a dělá to co nejkratší cestou bez nějakých cavyků.
Jediné, co mě k tomu napadá, je to, že tlaková níže se točí na druhou stranu než tlaková výše. Že by zrovna v tom směru byl "zakopanej pes"? A pochopitelně taky v tý samotný rotaci - mám pocit, že bez ní to nějak nefunguje.
Ještě je na tom zajímavé to, že na jižní polokouli to má ty směry přehozený, takže to nejspíš souvisí i s rotací Zeměkoule. A nějak se mi tam pletou i tornáda a aby toho nebylo už tak dost, tak i vortex, myslím ten jablkoid, né ten v trubce. Takže s tou gravitací to může docela dobře souviset, protože vortex s ní údajně pracuje.
Přiznám se, že v dobách školních jsem na to myslel, ale k ničemu lepšímu, než že by se daly použít óóóbrovské nádrže, které by se otevřely vždycky, když by byl tlak nízký a potom zase až by byl vysoký, tedy jako že by se mohl poměrně "levně" ten tlak "zprůměrovávat", jsem se nedostal.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: BAROMETR

Příspěvek od Ilem »

poota píše: Jediné, co mě k tomu napadá, je to, že tlaková níže se točí na druhou stranu než tlaková výše. Že by zrovna v tom směru byl "zakopanej pes"? A pochopitelně taky v tý samotný rotaci - mám pocit, že bez ní to nějak nefunguje.
Tak tohle už je snad dost dobře zmáknutý, a opravdu v tom není žádná věda. Za všechno může slunce, které to celé pohání. Proudění tam je a jaké. Vítr je vždy mezi tlakovou níží a tlakovou výší. Je to stejné, jako když propojíš hadicí u dna dvě nádoby s různými hladinami. Taky bude největší proud v místě styku, a prostředku se to téměř nebude týkat (a kdyby těch nádob bylo okolo víc, bude to ještě markantnější).
Takže jak to celé fubguje. Slunce ohřívá pevninu víc, tam kde nejsou mraky. Teplý vzduch stoupá nahoru a na jeho místo se z okolí tlačí studený. Vzniká tlaková výše. A protože vzduchu nepřibývá, logicky okolo vzniká tlaková níže. Samozžejmě jsou různé povrchy, různé mraky, různý smog,... Takže ve skutečnosti je to mnohem složitější. Péťo, nechce se mi věřit, že bys neznal Coriolisovu sílu, která je schovaná za rotací. Nejlépe je to vidět při vypouštění vany (tam se ještě přidává efekt piruety).
A netvrďte mi, že jste si nikdo nevšiml, že před bouřkou se vždy zvedne vítr. (To je ta chvíle, kdy přechází rozhraní mezi tlakovou výší a tlakovou níží.)


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: BAROMETR

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Ilem píše: Takže jak to celé fubguje. Slunce ohřívá pevninu víc, tam kde nejsou mraky. Teplý vzduch stoupá nahoru a na jeho místo se z okolí tlačí studený. Vzniká tlaková výše. A protože vzduchu nepřibývá, logicky okolo vzniká tlaková níže. Samozžejmě jsou různé povrchy, různé mraky, různý smog,... Takže ve skutečnosti je to mnohem složitější. Péťo, nechce se mi věřit, že bys neznal Coriolisovu sílu, která je schovaná za rotací. Nejlépe je to vidět při vypouštění vany (tam se ještě přidává efekt piruety).
A netvrďte mi, že jste si nikdo nevšiml, že před bouřkou se vždy zvedne vítr. (To je ta chvíle, kdy přechází rozhraní mezi tlakovou výší a tlakovou níží.)
Nazdar Ileme,

Jo, to je šestá třída Vlastivěda. Já s tím problémy mám od té šesté třídy, Ty ne. "Šťastná to žena", jak pravila Boženka Němcovic o babičce.

Ileme, právě že ty spojené nádoby by měly rozdílu tlaků zabránit a okamžitě. Hustota vzduchu a jeho váha s tím nemaj nic moc společného. Těžší studený vzduch = nižší sloupec vzduchu a naopak. To je základní fakt spojených nádob.

S tím větrem před bouřkou je to jenom trochu jiná kapitola stejné knihy a taky převelice zajímavá. On totiž ten vítr před bouřkou jde od bouřky, ne k ní. Je mi tedy záhadou, proč od nižšího k vyššímu tlaku. Je samozřejmě možné, že k bouřce to jde horem. Jenže jak to pak přijde, že se bouřka nepropadne na zem? :D To by přece měla ne? To by odpovídalo tomu vyrovnávání. Musel by vzniknout toroid proudění k bouřce horem, z pod bouřky spodem, ne? A proč by to vlastně tak mělo jít? Podíváme-li se na zpomalené filmové záběry pohybu bouřkového mraku, je naprosto očividné, že mrak cirkuluje jako toroid, ale vnějšek jde nahoru a vnitřek se propadá a takhle se to vrtí, ale pořád ve stejné výšce nad zemí. Proč by to tedy mělo být kolem mraku obráceně?

Navíc jde u bouřek o velice poryvový vítr a děsně by mě zajímalo, jak ty poryvy chceš vysvětlit vyrovnáváním tlaků a konvekcí vůbec. Už se těším. No a nakonec, až se někdy pozastavíš nad tím, jak se po klidné hladině vody, třeba rybníka, prohání křížem krážem špice malinkých poryvů větříčku jinak sotva znatelného, pokud vůbec, jak akcelerují a decelerují a i se klikatí, pošpekuluj.

S tou vlastivědou se snad moc neoháněj, byla pro mne dost často utrpením a nerad na to vzpomínám. :roll:

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Chudák Pascal

Příspěvek od 1220 »

chudáci učitelé nebo kdo ho vlastně komolí ?
Pascalův zákon učí , že platí v ideálních kapalinách, že tlak se šíří rovnoměrně všemi směry.
Týká se kapaliny v klidu :shock:
Pokud bude kapalina řídká opět v klidu, mohl by platit také. A za konstantní teploty :idea: ve všech svých místech ;)
I obyčejná meteorologie pro sportovní letce, nevím sice jak pro koho, ale pro mně uspokojivě vysvětluje vznik
a vývoj tlakových útvarů a s ním spojené změny počasí.Vůbec jsem na tu diskuzi nepřistoupil. :shock:
Kdo nezvládne klasickou fyziku a meteorologie je aplikovaná klasická fyzika, může samosebou pochybovat i tam kde už je jasno.
Přestaňte s tím prosím /můžete - li/ :idea: :?: ;)
Proč se nevšímáte toho co je zajímavé :?:
A ta změna smyslového vnímání u Tesly a kosmonautů společného jmenovatele může mít .Splnil jsem bobříka upozornil jsem Vás na to. :oops:
Dobrou noc.


STEJNÉ PŘITAHUJE STEJNÉ

k.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Chudák Pascal

Příspěvek od Slavek Krepelka »

1220 píše: Proč se nevšímáte toho co je zajímavé :?: k.
Až ta meteorologie dokáže podle těch svých vývodů předpovědět počasí alespoň na 80% spolehlivě, alespoň na jeden den dopředu, alespoň po dobu jednoho měsíce, přestanu. Slibuji.Do té doby určitě na meteorogické pranostiky (čti teorie) nehodlám v nejmenším spoléhat.

Ahoj, Slávek.

P.S. O proudění jsem se samozřejmě zmínil, stačí přečíst celé.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: BAROMETR

Příspěvek od 1220 »

Slavek Krepelka píše:


S tím větrem před bouřkou je to jenom trochu jiná kapitola stejné knihy a taky převelice zajímavá. On totiž ten vítr před bouřkou jde od bouřky, ne k ní. Je mi tedy záhadou, proč od nižšího k vyššímu tlaku. Je samozřejmě možné, že k bouřce to jde horem. Jenže jak to pak přijde, že se bouřka nepropadne na zem? :D To by přece měla ne? To by odpovídalo tomu vyrovnávání. Musel by vzniknout toroid proudění k bouřce horem, z pod bouřky spodem, ne? A proč by to vlastně tak mělo jít? Podíváme-li se na zpomalené filmové záběry pohybu bouřkového mraku, je naprosto očividné, že mrak cirkuluje jako toroid, ale vnějšek jde nahoru a vnitřek se propadá a takhle se to vrtí, ale pořád ve stejné výšce nad zemí. Proč by to tedy mělo být kolem mraku obráceně?

Navíc jde u bouřek o velice poryvový vítr a děsně by mě zajímalo, jak ty poryvy chceš vysvětlit vyrovnáváním tlaků a konvekcí vůbec. Už se těším. No a nakonec, až se někdy pozastavíš nad tím, jak se po klidné hladině vody, třeba rybníka, prohání křížem krážem špice malinkých poryvů větříčku jinak sotva znatelného, pokud vůbec, jak akcelerují a decelerují a i se klikatí, pošpekuluj.


S laskavým pozdravem, Slávek.
Vítr od bouřky /přízemní/ nikdy nejde přímočaře , že vzniká je způsobeno prouděním podél izobar tzv gradientový vítr. Přehřátá částice velká třeba i několik km 3 překonala totiž stabilní polohu a s každým nastoupaným metrem se zrychluje , to znamená že studený /relativně/ vzduch jí uhýbá a teče kolem bouřky dolů a roztéká se od bouřky- to je ten vítr vyrovnává tlakový spád proto se jmenuje gradietový.ten vzduch co stoupá se ale přitom částečně i rozpíná a míchá s tím studeným proto nestabilita a víření.
Pokud je to opravdu velký a nad mořem může to být zřetelnější : vznikne tornádo, tam už je jasněji vidět směry proudění o tom je dost filmů.
Pokud je to už bouřka s blesky je to malá nebo i velká tlaková fronta jejíž pohyb souvisí s corilisovým zrychlením a tam pak je točivost závislá na pozici od rovníku.
Blesky to je specifikum, tam to stojí za to se podívat. blesk si vybere pro svoji dráhu místa která již byla zionizována jiným způsobem - průletem částic z kosmu nebo byla vodivější třeba napnutím ocelového lanka
Střed tornáda se vyznačuje mnohdy sníženou gravitací - to se tuším prozatím nevyučuje, ale bylo to naměřeno.
Ty změny gravitace jsou ale důsledek pohybu nikoli příčinou pohybu. Souvisí to s vybíjením nábojů,víc ze mně už ale Slávku nedostaneš. Domnívám se, že vznik tornád má sobě vlastní inteligenci.

Pozn pro ty kdo to neviděli :
Cumulonimbus ( bouřkový mrak ) Je lavor vyklenutý vzhůru uprostřed mraku, okraje hladiny kondenzace jsou po okrajích níž než vprostřed - mluvím o průletu pod mrakem blízko začátku mlhy/kondenzační hladiny/
K.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Na tři dny dopředu

Příspěvek od 1220 »

v Česku předpovídají celkem obstojně. Možná je to horší na pobřeží ?
K.
nějak se nám časy odesílání blábulovin skoro sešly Slávo ....... ;)


Odpovědět

Zpět na „Universum“