Magnetické Stínění-Clonky

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

ještě clonka...

Příspěvek od gromit »

napadlo mě, jak postavit MM s clonkou, ale než se pustím do bastlení, dovolím si dvě otázky na zkušenější:
a) je práce, kterou získáme vtažením clonky do mezery mezi magnety stejná (se zanedbáním ztrát třením, vířivými proudy) jako práce, kterou potřebujeme k vytažení clonky z této mezery?
b) je velikost této práce závislá na šířce mezery?
Uspořádání viz neumělý obr mag1:

tak mi to nedalo a trochu jsem ten nápad s clonkou potrápil - jasně že z toho zatím nic nekouká, ale aspoň už by se to nemělo brzdit, protože mezera se bude při vysouvání clonky zase zvětšovat. Další postup - po realizaci chci zkusit snímací cívky okolo pohyblivých magnetů a laborovat s jejich spínáním do zátěže...

takže dotřetice - jak to bude vypadat s cívkama: mag1.2
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) gromit dne pon 13 říj 2008 23:32, celkem upraveno 2 x.


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

a) ano, jen znaménko se mení
b) ano, protože indukce stoupne (zkrátí se siločára ve vzduchu pri stejném magnetickém napetí magnetu)


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gromit »

hm - u b) jsem si myslel, že se jenom změní velikost působící síly, ale práce bude stejná - ach jo, jdu se kouknout do učebnic a jestli to nepomůže, stejně to zkusím ...
Díky!


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Zmení se pracovní bod magnetu. Indukce v prostoru je vždy vyšší, pokud magnet prekonává méne vzduchu (nebo jiného materiálu s permeabilitou se vzduchem srovnatelnou). Zmení se jeho energetický součin B*H. Práce je závislá od B za predpokladu stejné dráhy a stejného tvaru pole. Magnet a intenzita H na jeho dané tloušťce je jako zdroj napetí, délka siločáry ve vzduchu je neco jako odpor prostredí a indukce B je jako proud elementární plochou. Neodym má B pri nulovém vzduchu kolem 1.2T.


Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od gromit »

jasný, už jsem si to i "osahal" na feritech, ještě mi zbývá změna odpudivé/přitažlivé síly mezi těmi magnety...


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
Barbucha
Zasloužilý člen
Příspěvky: 611
Registrován: sob 19 črc 2008 2:10
Bydliště: Praha
Dal: 5 poděkování
Dostal: 61 poděkování

Příspěvek od Barbucha »

gromit píše:jasný, už jsem si to i "osahal" na feritech, ještě mi zbývá změna odpudivé/přitažlivé síly mezi těmi magnety...
Zkoušel jsem jako clonu použít nerez 304 a 316, a docela to vyhovovalo, dva pluchy se vzduchovou / nebo papír a pod, aby to drželo při sobě / mezerou. Asi jsem řešil podobný problém a to aby magnety na sebe "neviděly" a přitom nebyli magneticky vázány k stínící cloně. Clony, které jsem předtím zkoušel sice odclonili mag. pole mezi magnety, ale jednotlivý magnet byl ke cloně přitahován a pokud se měla clona dostat z jeho pole, byl problém, protože to potřebovalo nějakou sílu a ta to zastavila. :bye:


Já to říkám pořád / neřád /, nejhorší jsou trpaslíci, všude vlezou a strašně se množí, jo ještě taky ten divnej němec co nám všechno skovává.
Uživatelský avatar
gromit
Zasloužilý člen
Příspěvky: 586
Registrován: pát 18 črc 2008 21:37
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

magnetogravitační motor?

Příspěvek od gromit »

tak dneska jsem chtěl vyzkoušet chování clonky v mezeře mezi různě orientovanými magnety, ale protože jsem neměl čas se s tím moc stavět, posbíral jsem v dílně dvě plastová víčka, dva magnety a kousek měkkého železa a nakonec jsem držel v ruce něco jako je na přiloženém obrázku. Měl jsem dost starostí s tím, aby se mi to nerozpadlo, tak nakonec laborování s clonkou nebylo, ale zato se mi podařilo něco jiného, s čím jsem si pak dobu hrál a co mě inspirovalo k dalším pokusům: v klidovém stavu - viz obrázek - převažuje přitažlivá síla dolního magnetu (+ gravitace?) a železná destička leží na dolní distanční podložce; při nepatrném oddálení spodního magnetu ve směru šipky destička "vyskočí" k hornímu magnetu - a co je nejlepší, při vrácení dolního magnetu do původní polohy se i destička vrátí zpátky na dolní podložku. Jak říkám, jen jsem to měl v ruce, tak to může být jen pocit, ale ten pohyb s tím dolním magnetem mi přišel o dost slabší než co se dělo s tou destičkou...
Kdo má nějaký nápad, už to zná nebo si chce taky vyzkoušet - jsem jedno velké ucho :)

...ještě drobná poznámka - ten dolní magnet by se měl s horním odpuzovat, ale "díky" železné destičce je naopak od určité nevelké vzdálenosti přitahován nahoru - proti gravitaci; momentálně vymýšlím jak co nejjednodušším způsobem ten magnet uchytit, aby kmital kolem rovnovážné polohy a dostával nějak budící impulsy od té destičky... něco jako je na obrázku mag3.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Když to nejde silou, musí to jít ještě větší silou!
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

....?

Příspěvek od la »



Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Podle trídy nevím, ale podle složení možné alternativy v procentech prímesí:
1procentní uhlíkatá ocel: 1C,0.5Mn
5procentní wolframová ocel: 5W,0.7C
1procentní chromová ocel: 0.9Cr,0.6C,0.45Mn
6procentní chromová ocel: 6Cr,1.1C,0.4Mn
Všechny uvedené jsou dobre magneticky tvrdé a vhodné na ocelové magnety. Indukce je témer 1T, ale nízká koercitivní síla, jako u všech ocelových magnetu kolem 4000A/m (jdou lehce odmagnetovat), o to jednodušeji je však lze namagnetovat.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

pro PeTr1

Příspěvek od la »

Příklad měření stínění ,jo není magnet jako magnet .Neodym zvládne neuvěřitelný věci .


blackjoe9
Stálý člen
Příspěvky: 85
Registrován: ned 02 bře 2008 1:16

Příspěvek od blackjoe9 »



Sme až príliš ďaleko na to, aby sme prestali...
jelo
Stálý člen
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 03 črc 2008 20:06
Bydliště: východ SR

ještě clonka

Příspěvek od jelo »

Ako by sa to správalo,keby tá clona mala tvar klinu?
Medzi magnety by bola vtiahnutá hrubým koncom,(magnety sa na ňu nesmú prilepiť,museli by byť oddelené nejakým vodítkom,abo kolieskom).Druhá strana clony musí byť taká tenká,že magnety od seba samé odskočia,a clona sa vytiahne celkom ľahko.Takže clona nebude kmitať ale bude robiť krúživý pohyb.Viem si to celkom živo predstaviť ako sa to točí,len sa to ťažko opisuje.Asi sa naučím kresliť. :oops:


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

klínová clona

Příspěvek od martin11 »

myšlenka dobrá....leč nerealisovatelná....u tlusté části se budou magnety přitahovat, ale v jistém okamžiku bude rovnováha...a u tenké odpuzovat....v tomto okamžiku se clonka přestane vytahovat, protože by se musel změnit směr otáčení kliky....tak si to alespoň představuju....martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
martinq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1235
Registrován: pon 27 bře 2006 16:33
Bydliště: Prágl
Dal: 31 poděkování
Dostal: 203 poděkování

Stínění

Příspěvek od martinq »

balíček pro domácího kutila s těmito stínícími, foliemi ...

http://www.magnetic-shield.com/products/lab-kit.html

v jedné sadě je i Gaussmeter Model EF-401

http://www.magnetic-shield.com/products/gausssell.html


graf
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Vím, že vím vše, aneb meditace o ničem.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Graf není seriozní, úplne chybí jednotka H, os intenzity pole muže být čímkoliv a je proto nesrovnatelná. Grafu B-H je tolik, kolik je magnetických materiálu.


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“