Magnetismus - Teorie

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Magneto píše:Zdar Slávku, trochu mě zaráží tvůj defétistický přístup. ... Když teda víš, jak na to, tak proč na tom nemakáš? ...
Jak "defétistický"? Makal tvrdě už před lety a někam domakal. Začněme s první pitomostí a to kvantovým přeskoke elektronu z orbitu na orbit, k čemuž můžeme přibrat i empirickou valenční strukturu "focenou" scaning-tunelovou mikroskopií. Je evidentní, že valence, které se říká elektron, je spíše jakási niť, než orbit částice. Otázka tedy zní, zda známe, z byť i ne zcela běžné praxe, nějaký princip, který by dokázal měnit frekvenci nějaké nitě nikoliv plynule, ale ve skocích, a to pro to, že ke skokovému jevu dochází, jak je potvrzeno monochromatickým vyzařováním světla, kterému se povětšinou velice nepřesně říká laserové.

Já měl tu kliku, že jsem takový příklad viděl Science Centre v Torontě, kde to měli svého času vystavené. Pokud nějaká "niť" je pouze natahovaná a vibruje pouze placatě, jako třeba kytarová struna, jakákoliv manipulace pnutí mění frekvenci plynule, ale nemění tvar vlny o jednom hrbu. Dá se to sice obejít do nějaké míry tím, jak je vlna na struně vyprodukována a dá se na ní vytvořit i několika hrbová vlna. Pak struna produkuje podstatně vyšší tón (o oktávu) při stejném pnutí, ale další pnutí tvar vlny na struně opět nemění a tón se dalším pnutím zvyšuje opět plynule.

Když si však člověk vezme relativně nepružné bavlněné, nebo konopné, či jakékoliv jiné lano, upne ho mezi dva souhlasně rotující disky s tím, že není natažené, ale volné jak švihadlo, a lano roztáčí, začnou se dít zajímavé věci. V prvním limitu otáček lano vytvoří jeden hrb. Zvyšováním otáček dosáhneme bodu, kdy se z jednoho hrbu náhle stanou dva, pak 4, pak 8 atd. Zároveň to lano netvoří plošnou vlnu, ale do jisté míry prostorovou. Můžeme tedy pozorovat kvantový skok na obyčejném laně (niti, struně), ale jen za specifických podmínek, kdy se energie rotace akumuluje v rotujícím laně v podobě odstředivé síly do momentu, kdy lano náhle vyrovná část odstředivého pnutí tím, že skokem změní vlnovou frekvenci a tím i délku a to po celé délce lana najednou. Popis demonstrovaného experimentu pak tvrdil, že absolutně nezáleží na délce lana v tom smyslu, že vlnová délka a frekvence se takovými skoky mění po celé délce lana najednou a to pěkně "poskočně" geometrickou řadou.

Zde se mi tedy ukázalo, jak nesmyslné je uvažovat o tom, že dvojrozměrné vlnění "struny" lze aplikovat na její chování, pokud je prostorové. Jde o základní výchozí bod podstaty kvantového skoku na rotující podélné entitě, ze kterého se náhle začne nořit mnoho řešení spousty současných teoretických paradoxů. Jako zajímavost, podobně se chová spirálová struktura tornáda, i když zde by člověk musel dokoumat podstatu jeho vzniku a procesu, za kterého je stabilní a trvá. To ovšem také lze najít ve fyzice a to už od dob Faradaye, pokud se člověk nenechá zmást pitomýma výkladama o konvekci, kterýma nás zahrnují meteorologové, a podívá se na homopolární indukci stejnosměrného proudu v souvislosti s rotací materiálních částic (což jsem si původně z jiných důvodů vyexperimentoval sám).

Tady už se dostáváme i k Adamově námitce ohledně eterových teorií. Pokud se Adame podíváš už i do současných představ o valenčních elektronech a elektrickém proudu, zjistíš, že už se dost dlouho vědisticky pokecává o elektronových "mracích", ve kterých naprosto mizí Bohrova představa valenčního elektronu a objevuje se nějaká částicová záležitost (mrak čehosi), která "teče" po nějakých drahách. Z mého hlediska je úplně putna, zda bude člověk mluvit o tekoucích mračnech elektronů za účelem zachování si vědistiké prestiže, nebo o tekoucích mračnech eterových částic. To je pouze slovíčkaření.

Zatím to nechám k popřemýšlení, ať toho není moc najednou, ale minimálně jsou tímto principem vyřešeny tyto paradoxy:

a) Zakázané orbity
b) Nekonečná rychlost elektronu při přestupu z orbitu na orbit.
c) Zmizení elektronu mezi orbity
d) Empirická struktura valencí oproti teoretické
e) Akumulace energie ve valencích bez očividného vnějšího projevu
f) Což je i akumulace latentního tepla v jiné formě energie a stejně tak akumulace energie eventuelně vyzařované jako monochromatické světlo diod, což spolu samozřejmě souvisí mechanicky a řeší i mechanický původ Brownova pohybu.
g) Okamžitý přenos energie a informace na jakoukoliv vzdálenost.

Je toho víc, ale tohle jen tak v rychlosti a z makovice. Eventuelně se tím člověk dostane nejen k podstatě magnetického pole a jeho projevů, ale všech silových polí včetně Kozyrevova torzního pole, tedy ke krutnému projevu a to nejen gravitačního pole, ale i magnetického.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše:.. Zvyšováním otáček dosáhneme bodu, kdy se z jednoho hrbu náhle stanou dva, pak 4, pak 8 atd. ..
Obdobně se chová i "Chladniho deska" - plynulým zvyšováním frekvence se dosahované obrazce mění z jednoho do druhého "skokem", nikoli plynule.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše: ... Obdobně se chová i "Chladniho deska" ...
Sice souhlasím, ale nevidím v tom cestu jak se dostat k základním vlastnostem soudržnosti hmoty, její struktuře na atomové úrovni a mechanickým vlastnostem polí (přitažlivost a odpudivost). Na straně druhé zde vidím nesmírný potenciál k pochopení již vyšších funkcí změn ve strukturálních vzájemnostech hmoty pod působením vibrací, které lze využít například pro dosažení momentálních změn v pevnosti materiálů a popřípadě trvalých změn v jejich krystalinitě, takže uměl šutrologické metamorfoze. Nejspíše se ale objeví i další vyhlídky, například možnost manipulace polí materiálů a jejich chování v magnetickém a gravitačním poli země a pokud budu hodně fantazírovat, tak i možnosti atomární transmutace prvků.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše:.. nevidím v tom cestu jak se dostat k základním vlastnostem soudržnosti hmoty ..
Nemínil jsem tím odhalit základní vlastnost hmoty, jenom jsem chtěl poukázat na to, že ke "skokovým změnám" stavu dochází při plynulých změnách podmínek i jinde, než jenom u těch valenčních sfér.
Z mého pohledu to vypadá tak, že se "hmota" snaží o rezonanci, kdy třeba určitému kmitočtu odpovídá určitý obrazec (nebo úroveň), do kteréhožto "naskočí" už při přibližování k tomuto "přesnému" kmitočtu. Dosažený obrazec se pak snaží udržet, i když se kmitočet začíná vzdalovat, a to pokud možno až do doby, než může přejít do obrazce dalšího, který odpovídá zatím ještě ne úplně přesnému, ale dalšímu "obrazcovému" kmitočtu. Působí to na mě tak, že se hmota "bojí" a nebo vyhýbá stavu, kdy nemůže vnějším podmínkám čelit "uspořádaně" a musí se chovat "chaoticky".
Což mi přece jenom připadá jako určitá "cesta", byť třeba jenom v uvažování.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od django1 »

Kvantový skok je zdánlivé zmizení částice a jeho emanace v jiném místě ( o vlnovou délku jinde ) , ale tím podobnost s lanem končí.
Lano prostě tvoří hrby(vlny ) v závislosti na frekvenci (otáčení) a rychlosti šíření ( odvislé od tuhosti a průtahu ) lana.
To lano se chová normálně podle vztahu rychlost/frekvence=vlnová délka.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

django1 píše:Kvantový skok je zdánlivé zmizení částice ... ale tím podobnost s lanem končí.
Jak končí? Ani nezačíná. Vždyť ta Bohrovina je "magie" a ještě k tomu abstraktní.
django1 píše: Lano prostě tvoří hrby(vlny ) v závislosti na frekvenci (otáčení) a rychlosti šíření ( odvislé od tuhosti a průtahu ) lana.
:roll: Jaké rychlosti šíření? O čem to mluvíš? To jako máš pocit, že to lano někam pádí? Jakého průtahu? Ten je alespoň prvních pár vlnových přechodů zanedbatelný. Fascinuješ mne.

Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od django1 »

Slavek Krepelka píše:
django1 píše:Kvantový skok je zdánlivé zmizení částice ... ale tím podobnost s lanem končí.
Jak končí? Ani nezačíná. .
Slavek Krepelka píše:Můžeme tedy pozorovat kvantový skok na obyčejném laně (niti, struně.
Asi jsem prostě nepochopil velikost tvé myšlenky. Na rotujícím laně se kvantový skok ale nekoná.
Slavek Krepelka píše:Fascinuješ mne.Slávek.
My pleasure

:idea: Máš trochu svérázný způsob citování, nešlo by to trochu zpřehlednit? - poo.
"] doplněny
Naposledy upravil(a) django1 dne pon 28 dub 2014 19:42, celkem upraveno 2 x.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

django1 píše:
Slavek Krepelka píše: Já měl tu kliku, že jsem takový příklad viděl v Science Centre v Torontě, kde to měli svého času vystavené.
... Na rotujícím laně se kvantový skok ale nekoná.
Vzhledem k tomu, že jsem měl tu čest a viděl demonstraci uvedeného jevu ve velíce ortodoxním středisku pro vědu, nemohu než považovat tvůj výrok za projev neschopnosti číst, či čtené chápat, či za zbožné přání, nebo snahu zavádět. O se totiž koná.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od Magneto »

A nebude to Slávku spíš o nějaké té analogii v zájmu názornosti?
Já to zase znám v Deutsches Museum v Mnichově a tam mají taky mraky věcí udělaných tak, aby tomu rozuměli i školáci. Člověk nemůže brát všechno 1:1.

A Pootovi k tomu Djangovu citování: Věcný příspěvek si myslím zaslouží věcnou reakci. Nechat ale obsah bez povšimnutí a obout se jen do způsobu citování... To mi přijde trochu pod úroveň tohoto fóra. Z vlastní zkušenosti ovšem vím, že ozvat se proti tomu vede k zabanování - takže je to vlastně jen můj osobní názor, třeba to ostatní vidí jinak :laugh:

Zdraví

Magneto

Uděleno varování. SDK


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
Magneto píše:A Pootovi k tomu Djangovu citování: Věcný příspěvek si myslím zaslouží věcnou reakci. Nechat ale obsah bez povšimnutí a obout se jen do způsobu citování...
Abychom si rozuměli - obsah příspěvků zásadně nikomu neměním a pokud na něj nereaguji svým příspěvkem a nebo není proti pravidlům, tak ho skutečně "nechávám bez povšimnutí".
Pokud je mi z obsahu příspěvku jasné, co je citace, tak ji běžně opravím a většinou to nijak nekomentuji, pouze zmíním, že jsem do příspěvku zasáhnul, protože jsou i tací, kteří to nesou nelibě a berou to jako zásah do svých "autorských práv". Občas se mi stává, že ani při bedlivějším pohledu nepochopím, jak by měl příspěvek vypadat - a taky občas nemám náladu dělat korektora někomu, kdo se nemíní ani po delší době naučit správně a přehledně psát a spoléhá se na to, že to po něm vždycky někdo opraví. No, a pokud jsem vyloženě v nenáladě, tak jsem schopný pisateli případně i příspěvek vrátit k přepracování.
Takže asi tak.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Magneto píše:A nebude to Slávku spíš o nějaké té analogii v zájmu názornosti?
Záleží, čemu říkáš analogie. Já v tom vidím funkční a demonstrovatelný princip změny energetického stavu nejen "elektronu" u jakkoliv dlouhých struktur proudění éteru.

Docela mi taky udělalo radost, když jsem se dopídil ne zcela záměrně o práci A. Keith Brewera (nukleární fyzik který byl velice nápomocný při Manhatan projektu), který se empirickými měřeními frekvencí vyzařování světla z valencí buněčných stěn dopídil k poznání, že lze průběžně ovlivnit frekvenci jejich monochromatických vyzařování silou vnějšího (molekulárního) elektrického pole, což je ve fyzice zatrachtilá teoretická "nemožnost". Zminka je ve vlákně Césium - léčení rakoviny. Jinak je ale třeba si projít jeho výzkum (angličtina), k obdržení za mírný peníz z jeho nadace, na kterém postavil svou vlastní teorii léčení raka, velice úspěšně "připotvrzenou" praktickými výsledky na poli zakázaného zdraví.

Poznámka pro Djanga: Tento "Manhatan" se nezabýval řízením, výstabou atp. čtvrti města New York, ale byl kódovým jménem válečného projektu vývoje atomové bomby v USA.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od Akord »

Mimo téma (offtopic)
Magneto píše: Můj soukromý názor je, že entropie stojí nejen za magnetizmem, ale i za gravitací. ..
Entropie je jen jinak nazvaný rozptyl usporádání částic. Tedy entropie "nenakopává", částice se mají sklon spíše rozptýlit, než usporádat, stoupnutí entropie odpovídá stoupnutí rozptylu, nebo usporádání. Energie je jen matematická abstrakce, zjednodušující manipulaci s velkým souborem částic, na úrovni mikrosveta prestává existovat, a na všechny deje lze nahlížet i bez použití pojmu energie. To co vnímáme jako zmenu v prírode nemusí mít s energií nic společné, šlo by ríct, že príroda žádnou energii nezná. Zná prevážne jen pružné srážky a výmeny hybností, pak setrvačnost. Pak máme nejakou entropickou bariéru, kde precházíme na úroveň jaderných interakcí, a tam opet vystačíme bez pojmu energie, stačí použít statistiku a hybnost.
To co jako energii vnímáme je jen možnost rozptylu usporádání častic, všechny energetické zmeny jsou jen projevem toho, že jsme dovolili/umožnili nejakému organizovanému souboru částic se více rozptýlit do okolí.
Kde se nemá co kam rozptýlit, tam nejde očekávat v našem ponetí energetickou zmenu.
Po nejakém čase opet pripomenu, že jednorázová magnetizační energie neodym magnetu je kolem 300kJ/m3, kterou lze zhruba získat zpátky, než se magnet odmagnetizuje. Tedy hustota energie blízká hustote oloveného akumulátoru, samozrejme pokud by proces nebyl nejak ztrátový, počet cyklu je vysoký.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od poota »

Mimo téma (offtopic)
Do entropie mluvit nebudu, ale neexistence energie mě přece jenom trochu zaráží.
Mám dojem, že nejsem úplně sám s přesvědčením, že energie a hmota jsou jenom dva různé projevy téhož a jestli se nemýlím, tak by se taky měly dát převádět jedna na druhou - dokonce se vyskytlo i jedno individuum, které vydumalo nějaký vzoreček podle kterého by to mělo jít snad i spočítat.
Takže buď se já i to nezodpovědné individuum nehorázně mýlíme - a nebo se ta hmota skutečně může změnit i v něco, čemu my dva, a možná že i někteří další, říkáme energie.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od poota »

Akord píše: Energie je jen matematická abstrakce, ...

Po nejakém čase opet pripomenu, že jednorázová magnetizační energie neodym magnetu je kolem 300kJ/m3, ...
Ty kJ, tedy slovy kiloJauly, jsou skutečné a nebo jenom "matematicky abstraktní"?

Přiznávám se, že bych docela rád za abstraktní elektrickou energii platil taky jenom abstraktními penězi. :lol:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od Magneto »

Mimo téma (offtopic)
Reaguji na Akorda:

Zdar příteli, já samozřejmě beru entropii za tendenci hnát všechno k nižším energetickým hladinám - uklidnit se, chládnout, rozkládat se na jednoduché struktury ... prostě vytvářet chaos, stav, ze kterého vrátit se zpět vyžaduje dodání energie - to dodání je to nakopávání, co myslím - zvenčí působící všudypřítomné formy energie, které vlastně nevědomky čelí entropii.

Zdraví

Magneto

PS: Fajn tě tu zase vidět :o)


Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“