Magnetismus - Teorie

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
buky
Zasloužilý člen
Příspěvky: 835
Registrován: ned 17 kvě 2009 22:21
Dal: 10 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od buky »

Zdarec Adame, stále si myslím, že jsem už všechno odskoušel, ale jak koukám ani zdaleka ne. Díky za poučnou prezentaci a jak mi ostane čas tak budu skoušet a informovat.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od poota »

Zajímavý odkaz o magnetech - Howard Johnson
http://www.cheniere.org/books/HoJo/index.html

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

HoJo

Příspěvek od adam.benda »

Ta angličtina mi vázne v krku (časem s tím taky něco udělám...), ale jinak je to docela zajímavé. Hlavně ta představa, že se na pole místo jako na indukční čáry začne koukat jako na "proudnice" víření... Není to zdaleka poprvé, kdy jsem na takové teorie narazil. Ale to je zatím za hranicí mé představivosti (a "posouditelnosti"), jsem příliš ponořen ho konvenčního pojetí, což je třeba v tomto určitě škoda.


django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od django1 »

někdo tu má v podpisu " chceš - li vědět co je nového, podívej se do starých knih "

nebo na druhý příspěvek ve vlákně : magnetismus-teorie https://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... of+magnets
z února 2008. https://upramene.cz/forum/download/file.php?id=3599


Nahrává to pootově představě o neexistenci siločar bez přítomnosti pilin. Totiž uprostřed tyčového magnetu je skutečně nemagnetické místo, dá se to ověřit přikládáním ocelové tyčky. Ta se přesně mezi póly nepřitáhne. Mám nachystaný prach z hrnkového jádra, kterým jsem to chtěl demonstrovat, ale dnešní opakování mě přimělo napsat to bez demonstrace. Zkusit si to může každý sám.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od adam.benda »

django1 píše:... Totiž uprostřed tyčového magnetu je skutečně nemagnetické místo, dá se to ověřit přikládáním ocelové tyčky. ...
Ono je celkově těžké posuzovat charakter magnetického pole uvnitř magnetu. Moc se mi to s tím "nemagnetickým místem" (nulové pole?) uprostřed magnetu moc nezdá, ale zkusím udělat nějaké analýzy...

Ocelová tyčka se přesně mezi póly nepřitáhne z úplně jiných důvodů, které jdou těžko vysvětlit jednou větou... Vychází to z toho, jak ocelová tyčka celkově obměňuje pole kolem sestavy a taky z toho, že magnet je nejvíc nahatej na okrajích, tedy na hraně pólů a tam bývá jeho pole nejsilnější, takže třeba i proto se tyčka přitáhne k jednomu z pólů a střed boku magnetu nechce.


django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od django1 »

Při psaní mého předchozího příspěvku jsem Adame bral v úvahu i to, co jsi psal v ned 15 úno 2015 19:14 . Kdyby uprostřed tyčového magnetu byly siločáry, vytvořily by polarizaci a vlastní vektory i v železné tyčce a součet vektorů by musel vyvolat nějakou reakci. Pokusím se během týdne zmagnetovat tyč a demonstrovat prakticky co jsem tu psal.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:Zajímavý odkaz o magnetech - Howard Johnson ...
Nazdar Petře.
JJ. Už vím. Brodil jsem se těmahle věcima několik let a že jich je a přibývá. No a každej to vidí nějak jinak. Proto setrvávám u pilin, i když jsem si naprosto vědom, jak povrchní obrázek skutečnosti nám poskytují, stejně jako fotka člověka. Největší problém je, že obsah takového odkazu nelze ani nijak rozumně posoudit. Pokud člověk nezná metodologii a zevrubný popis, jak se Howard ke svým závěrům dopracoval, je to bezcenné. Ono z jednoho pokusnictví různí lidé vyvodí různé závěry a pokud se někdo aspoň přiblíží skutečnosti, výsledek je stejně většinou kus slona.

Začít lze jedině tím, čím a jak Howard pole magnetů vlastně mapoval, jakých magnetů, jak cpal své zjištěné údaje do kompu, na jakých kritériích a předpokladech byl založen vyhodnocující kompový program a jak byl sestaven. To jsou hromady neznámých, které mají úžasný vliv na výsledky. Jedna věc špatně, nebo špatně interpretována, nebo špatný předpoklad a je z hrdličky ptakopysk.

Když si vezmu zdánlivě jednoduchý princip :D transformátoru a první termín jeho pole "flux", zjistím, že pole je vlastně jakási směs něčeho, co lze označit za elektrickou složku a něčeho, co lze označit za magnetickolu složku, o kterých se pouze spekuluje z jejich poněkud odlišných, i když provázaných projevů. Vezmu-li vduchovou cívku a začnu do ní vkládat kus železa, začne se mi elektrická složka "fluxu" ( :oops: fakt ještě nevím, jak se to řekne česky) měnit na magnetickou. Avšak, vkládám-li do cívky kus mědi, k této přeměně nedochází ani zdaleka v takové míře, pokud vůbec. No a dají se na takové testování použít různé materiály, i diamagnetika. To ani nemluvě o velikosti sond atd.atd. No a pokaždé z toho vyleze něco jinak graficky interpretovatelného.

Že se alespoň ta dvě pole všelijak kroutí je jasné z literatury, jak amatérské, tak profesionální, ale která složka jak a za jakých okolností a jaké jsou jejich závislosti mi není známo. Ty literatury jsou povětšinou velmi skoupé právě na na ty popisy, z čeho a jak kdo vychází, tedy pokusnictví a není v člověčích silách si jí projít ani významný vzorek pro její množství.

Že Django odkázal na Leedskalnina, tenhle chlapík byl jednou z mála vyjímek. On totiž své pokusnictví a své vývody z každého pokusu popisuje relativně velice přesně, i když hodně mizernou angličtinou, a dle mne s ním nelze kór moc nesouhlasit, i když i zde se objevuje problém s jeho svéráznou terminologií, ovlivněnou oficiálními teoriemi. Avšak, zdaleka to není tak "zlé" jako Schauberger. Bohužel Eduard Leedskalnin prý zemřel náhle a neočekávaně relativně mlád ve špitálu na rakovinu. "Někdo" zmizel část vybavení jeho hradu a jakékoliv jeho poznámky, které asi měl, a mnohé se dnes lze pouze domnívat. Jeho dílo "Coral Castle" (Korálový Hrad) však jasně dokládá, že věděl o elektřině a magnetizmu a rozuměl jim tak, že by mu to mohl kde kdo z nás závidět. Je mimochodem také jedním z těch, kteří celkem velice jednoduchým pokusnictvím prokázal vířivost magnetického, či elektrického pole, možná obou. Ve skutečnosti byl přesvědčen, ze elektrický proud je magnetický proud, ale v tom s ním zcela nesouhlasím, i když to je dle mne neporovnatelně blíž skutečnosti než celá teorie postrkujících se elektronů a zhruba má podle mne recht. Zkoušel jsem najít jeho knížku "Magnetic Current" (Magnetický Proud) v češtině, ale nenašel. Má někdo tušení, jestli překlad existuje?

Sečteno a podtrženo, mě ten Howard Johnson mi absolutně nic použitelného neříká krom toho, že je jeden z mnoha, kteří se asi velice vynasnažili. Ve skutečnosti bylo a asi ještě je někde na netu, o hodně víc z jeho díla, nejspíše na Keely net, nebo Rex a nejspíš to mám i zahrabané ve svém komp-archlívu, ale přijde to na stejno. Akorát dýl trvá se tím prokousat. Tohle je jen reklama na knížku.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od django1 »

Slavek Krepelka píše:
poota píše:Zajímavý odkaz o magnetech - Howard Johnson ...

Že Django odkázal na Leedskalnina, .....
Ne, django odkázal na druhý příspěvek ve vlákně a dal i přímý odkaz na knihu Howarda Johnsona " Secret world of magnets"

A nebaví mě sem něco psát, když pak musím kontrolovat, kdo to zase nepochopil a překroutil.

Od roku 2008 je na tomto fóru díky Merlinovi bez povšimnutí většiny přítomných odkaz na celou knihu.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od adam.benda »

Mimo téma (offtopic)
Nečerti se, protože stejně tak bych mohl vykřikovat já na Tebe, že mě nebaví hlídat, jestli jsi Ty dobře přečetl a pochopil mé příspěvky. A budeme se točit v kruhu. Proč taková nevrlost? A už vůbec bych neuvažoval o tom, jestli jsi něco překrucoval...
Slávkovi evidentně Tvé myšlenky připomněly Leedskalnina, proto se o něm zmínil...

Proč celkově opravdu moc nevím, jak moc se dá mluvit o indukčních čarách uprostřed magnetu...:
Magnet je nahuštěnec elementů, které kolem sebe generují pole. Indukční čáry se mezi těmito elementy proplétají všude, i uprostřed magnetu.

Půjde asi spíš o to, jestli je uprostřed magnetu nějaká odlišná intenzita pole, budeme-li se snažit koukat do "volného" prostoru mezi těmi elementy.

Experiment určitě zkus, ale bohužel tyhle experimenty mívají problém, že takovéhle věci dostatečně neprohlédnou a výsledky mohou být dost zavádějící. Ale i tak jsem zvědavý.


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Mimo téma (offtopic)
adam.benda píše: ... Slávkovi evidentně Tvé myšlenky připomněly Leedskalnina, proto se o něm zmínil...
Prdlajz, huhu má na mě už 3 roky pifku. Ten jeho odkaz mne hodil na začátek stránky s Gewovým odkazem na Leedskalnina a já minul, že psal druhý odkaz. To jen abys věděl, odkud vítr fouká.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Provázanost elektrického a magnetického pole

Příspěvek od adam.benda »

Stačí-li to, snažím se magnetické pole vnímat jako samostatné pole bez stop elektřiny. Ale kdybych nutně chtěl i to "elektrické hledisko", v některých případech bych to uměl. Jednu věc bych rád zmínil, hlavně když se řekne provázanost elektrického a magnetického pole...:

Elektrické napětí (ze kterého popř. může hned vzniknout i elektrický proud) je ve vzájemné harmonii s probíhající změnou magnetického pole v daném místě.

A co je zde asi potřeba ještě dodat, že by se asi nemělo hledat, jestli bylo dřív vejce nebo slepice. Je tam zřejmě totální obousměrná vzájemnost, jedno definuje druhé, ať už se na to koukáme odkudkoliv.

Praktické stránky toto známe - je to třeba v indukování napětí v generátorech elektřiny (tzv. elektromagnetická indukce), nebo v charakteru elektromagnetického vlnění, kde jdou spolu ruku v ruce elektrická a magnetické složka, ale třeba to vlnění jsem ještě do velké hloubky neprohlédl...

Ale abych neodbočil... Jestli se někomu zachtělo třeba říkat "magnetický proud", tak mě to osobně taky moc nevoní, ale ve skutečnosti asi půjde jen o úhel pohledu na to samé...


django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od django1 »

Slavek Krepelka píše:
Mimo téma (offtopic)
...Ten jeho odkaz mne hodil na začátek stránky s Gewovým odkazem na Leedskalnina a já minul, že psal druhý odkaz. To jen abys věděl, odkud vítr fouká.

S laskavým pozdravem, Slávek.
Přesně tak. Jde pouze o Slavkovo nepozornost a já bych nerad, aby kvůli tomu co tu píše někdo minul podle mne zajímavé myšlenky. Chtěl jsem je diskutovat už před lety, ale nenašel se spoluhrac.


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
E_man
Zasloužilý člen
Příspěvky: 342
Registrován: pon 17 zář 2012 11:23
Dal: 139 poděkování
Dostal: 305 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od E_man »

Django, neočekvej smysluplného protihráče už druhý den po tvém příspěvku. Ten se ukáže třeba až za 4,265 let. Pokud tvé myšlenky mají sílu, jsou nezničitelné podobně jako energie = práce = hmota.


____________
Jak se do lesa volá, tak se z lesa střílí...
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od adam.benda »

Tak jsem se chvíli vrtal v nitru magnetu a vypadá to tak, že se v oblasti středu magnetu nenachází žádná výrazněji odlišná intenzita pole oproti jiným místům v jeho objemu, a stejně tak to nevypadá na nějaké zvláštní pokroucenosti nebo prořídlivosti indukčních čar v oblasti středu.

Silná intenzita (a tedy relativní nahuštění indukčních čar) se s nízkou intenzitou (a tedy s relativně velmi řídkým zastoupením indukčních čar) vyloženě vzájemně střídá tak nějak v celém objemu magnetu. Hlavně jde o prostory mezi jednotlivými sousedními elementy, které generují magnetické pole. (Bez ohledu na to, co přesně tyto elementy tvoří.) On by si totiž magnet rád v některých směrech udržel integritu (hlavně ve směru, který zhruba odpovídá směru magnetizace - tedy u klasického tyčového magnetu v axiálním směru), ale naopak v jiných směrech by se rád roztrhal na kusy (a to hlavně ve směrech radiálních). V radiálních směrech působí v magnetu docela silné odpudivé síly a ruku v ruce s tím... mezi určitými "vrstvami" magnetu (mezi "vrstvami" elementů, které generují pole), existuje tak velmi slabé (a v některých bodech až nulové) pole, ale to je skutečně záležitost jemné struktury magnetu zhruba v celém jeho objemu, nikoliv "makroskopický" pohled na oblast středu vs. zbytek objemu magnetu.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Magnetismus - Teorie

Příspěvek od poota »

Trošku jsme zavadili o tzv. doménové stěny, ve kterých dochází k jakémusi "překlápění" orientace magnetíků - podle způsobu "překlápění" se rozlišuje Neélova stěna (osa překlápění kolmá na spojnici pólů) a Blochova stěna, kde je ta osa spojnicí pólů.
DomenoveSteny.jpg
Zdravím - poota
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“