Zmagnetovaný laser

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
kam121

Příspěvek od kam121 »

Myslim, ze ten kouzelnik co je na videu by mohl z fleku postavit rusky kolo, ktery by melo nulovy provozni naklady:-)
Foton pro me je a vzdycky bude pouze el.mag. vlneni a ne castice ackoli pripoustim, ze pri velmi kratkych vlnovych delkach ma nektere vlastnosti hmotnych castic (kdyz vezmu, ze energie a hmota je to same, tak se neni co divit). Proto si myslim, ze na vlneni el. nebo mag. pole nebude pusobit, ale gravitace asi ano. Mechanicke ucinky svetla by se daly celkem dobre merit treba na kousku alobalu ve zkumavce na niti osvicenym laserem a vychylka by se mola odecist pravitkem na 10m(100km) vzdaleny zdi. Pozor, pohybujici(menici) mag. pole bude mit na alobal motoricky ucinky(-zkreslene mereni).
Kdyz si upnete magnet do vrtacky, tak budete mit zdroj elmag vlneni, ktere bude mit po a proti smeru osy toceni levo a pravotocivou polarizaci a ze strany polarizaci normalni. Je pro me tezko predstavitelny, ze kdyz bych udelal na vrtacce jen pul otacky, tak by vzniklo pul fotonu.

Jenom takovej napad: Co by se stalo, kdyz bych mel na svetelnem mlynku parabolicke lopatky(zrcatka), ktere by odrazely paprsek na pevnou soustavu dalsich zrcadel nasmerovanych na nasledujici lopatku?


Uživatelský avatar
Aquarius1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1195
Registrován: ned 16 pro 2007 0:43
Bydliště: Planeta Země
Dal: 5 poděkování
Dostal: 20 poděkování

Příspěvek od Aquarius1 »

Jak jsem četl tak ty diody jsou dost drahý ale na těchhle stránkách je způsob jak je získat za hubičku a ještě jejich zapojení ;)

http://www.danyk.wz.cz/


Věřím že v jednoduchosti bude ta pravá příčina neúspěchu dosavadního bádání,jelikož se bastlíme (a to i já) ve vymýšlení složitých mechanismů.
Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od hapalainen »

Ten magnet asi nějaký vliv mít bude. Záleží na tom, jak je polarizovaný. Druhů polarizace je u kruhových magnetů více možností. Dnes jsem sehnal tenhle odkaz: http://www.skouknito.cz/video-fire-laser?m=6102faefc0
Jestli máte někdo vhodný magnet, tak to vyzkoušejte.


Hlavní je vyhrát zápas
Koumes
Stálý člen
Příspěvky: 26
Registrován: sob 31 bře 2007 21:18

Příspěvek od Koumes »

hapalainen píše:Ten magnet asi nějaký vliv mít bude. Záleží na tom, jak je polarizovaný. Druhů polarizace je u kruhových magnetů více možností. Dnes jsem sehnal tenhle odkaz: http://www.skouknito.cz/video-fire-laser?m=6102faefc0
Jestli máte někdo vhodný magnet, tak to vyzkoušejte.
Tyto zahradní stoly mají uprostřed takovou díru pro zasunutí slunečníku.
Zajímavé je, že ten laser nechává působit zrovna v místech oné díry a poté jakoby náhodou šoupne tím papírem :-).
Nechci nikomu brát iluze, že magnet zesiluje účinek laseru, ale obávám se, že jde o podobný novoroční fórek jako u candle power :-)


Uživatelský avatar
galapetr
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: pon 19 bře 2007 9:28
Bydliště: Vimperk

Příspěvek od galapetr »

Tady se laserem zapalují sirky:
http://www.danyk.wz.cz/laser2.html
A bez magnetu. Všechno to bude nějakej švindl.


habana

Příspěvek od habana »

galapetr píše:Tady se laserem zapalují sirky:
http://www.danyk.wz.cz/laser2.html
A bez magnetu. Všechno to bude nějakej švindl.
nenene, tak to funguje.
habana


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

kam121 píše:Jenom takovej napad: Co by se stalo, kdyz bych mel na svetelnem mlynku parabolicke lopatky(zrcatka), ktere by odrazely paprsek na pevnou soustavu dalsich zrcadel nasmerovanych na nasledujici lopatku?
Myslím si, že se moment na kolo znásobí počtem dopadení. Parabola není nutná, pokud je paprsek normální bod, na pokus a rozbehnutí stačí rovinná plocha. Stačí mezi 2 rovinná a porádne rovnobežná zrcadla na kole a odražeči zasvítit pod malým úhlem. Myslím, že parabola v tomhle stejne nevyhovuje, chce to udelat obrázek. Stejne to funguje u reakční vodné turbiny.Pokud ovšem ten cirkus má smysl, prece jenom tam bude kvadrát, a když má bežný povrch kola odrazivost 0.8, pak po prvním odrazu odražeče je 0.64, 2 odraz kola je 0.5 a z toho kvadrát v pomeru k prvnímu je 0.26, takže 2. odraz na kole je jenom kolem 26 procent z prvního. Pri odrazivosti 0.9 asi 50 procent. Tak tipuji, že když, pak tak se 2 nebo 3 dopady na kolo muže stoupnout moment na dvojnásobek.


Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od hapalainen »

Stačí mezi 2 rovinná a porádne rovnobežná zrcadla na kole a odražeči zasvítit pod malým úhlem
Nojo, jenže to nejde udělat, aby byly lopatky rovnoběžné, když směřuje každá do středu.


Hlavní je vyhrát zápas
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Vlastne ano. Šlo by zjistit jenom zvýšený moment, ale dál by se to netočilo. Možná jen, kdyby lopatky byly moc huste a chytalo by to jenom okraj pri počas malého úhlu otočení. Jinak by odražeč musel mít krivost v souladu s pohybem lopatky pri otáčení.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Tak už ale sakra :-)

Příspěvek od adam.benda »

hapalainen píše:.... Dnes jsem sehnal tenhle odkaz: http://www.skouknito.cz/video-fire-laser?m=6102faefc0
Jestli máte někdo vhodný magnet, tak to vyzkoušejte.
Právě jsem to vyzkoušel a asi dělám něco špatně, protože výsledky jsou negativní. Ani červený, ani zelený laser mi nepropálil noviny.. Mám teda o něco menší magnet, ale zato je to neodym... Vůbec netuším, v čem by mohlo být řešení.

Zároveň je zvláštní, že pokud všechna ta možná videa tady (mlýnek, propalování novin, atd.) nejsou lživá, tak viditelně skoro vůbec nezáleží na tom, zda paprsek prochází polem příčně nebo souběžně se siločárami... ..což je dost zvláštní skutečnost. U mlýnku to byly siločáry pole k paprsku příčně.. u propalováním novin jsou siločáry víceméně podélně s paprskem... jakoby to bylo fuk..

Tohle už mě začíná štvát :D .. v čem je himmel herr gott zakopanej pes?? :) Nastartuju svojí novou super-cívku, nechám jejím jádrem projít paprsek laseru a to se ještě uvidí, jestli nic nepropálim!! (takhle začíná pyromanství.. :D )


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Njn, asi jo no...

Příspěvek od adam.benda »

Koumes píše:Tyto zahradní stoly mají uprostřed takovou díru pro zasunutí slunečníku.
Zajímavé je, že ten laser nechává působit zrovna v místech oné díry a poté jakoby náhodou šoupne tím papírem :-).
Nechci nikomu brát iluze, že magnet zesiluje účinek laseru, ale obávám se, že jde o podobný novoroční fórek jako u candle power :-)
Právě jsem se toho také všiml.. Skutečně to na to vypadá... Že to ty lidi baví tohleto... :roll:


Uživatelský avatar
Karel IV
Starší člen
Příspěvky: 145
Registrován: ned 21 led 2007 11:38
Bydliště: Hupikov
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od Karel IV »

u propalováním novin jsou siločáry víceméně podélně s paprskem
A co když nejsou. Před lety jsem vyráběl magnetické držáky na mýdlo. Do mýdla se zamačkla plochá mistička a v držáku byl magnet. A hned byl malér, protože se to pořád posouvalo k obvodu a na střed se tomu vůbec nechtělo. Mslel jsem, že to vyřeším tím, že do středu mističky vyseknu otvor pr. 10 mm. Výsledek byl ten, že to táhlo ke straně ještě víc. Obrátil jsem se o radu na výrobce magnetů a ten mi sdělil, že mám špatný magnet a hned mi poslal vzorek toho správného. Fungovalo to bezvadně, přesné označení si už po letech nepamatuji, ale vím, že to byl nějak orientovaný osmipól. Jedna hrana toho kroužku byla sražena cca 1x45 stupňů a to proto, že z té druhé to nemagnetovalo skoro vůbec.
Magnety jsou věda. Ta videa mi připadají jako podvrh, ale kdo ví.


Ohne Bier geht´s nicht
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Mýdlo, "lži",...

Příspěvek od adam.benda »

Karel IV píše:
u propalováním novin jsou siločáry víceméně podélně s paprskem
...... Fungovalo to bezvadně, přesné označení si už po letech nepamatuji, ale vím, že to byl nějak orientovaný osmipól. Jedna hrana toho kroužku byla sražena cca 1x45 stupňů a to proto, že z té druhé to nemagnetovalo skoro vůbec.
Magnety jsou věda. Ta videa mi připadají jako podvrh, ale kdo ví.
Bohužel z videa nepoznáme přesnou "organizaci" pólů magnetu, ale pravděpodobně skutečně půjde o tu nejběžnější magnetizaci a pak by uprostřed prstence skutečně byly siločáry téměř podélné s šířením paprsku.. Tyhle prstencové magnety se téměř nijak jinak nemagnetují.. ..i když by asi bylo možné, vytvořit póly nějak jinak.....

U toho mlýnku mám podezření, že do toho autor foukal.. tady noviny zapálili dírou pro slunečník..... ..ale nemůžu pochopit, proč jsou tyto "lži" konkrétně o vlivu magnetizmu na paprsek, pokud jsou to lži, proč jsou všude tak rozšířené?? Proč si s tím lidé dělají práci... ..umísťovat nějaký hořák pod zahradní stolek a v danou dobu ho zapálit.. to není na 5 minut.. ..ani z toho tito lidé nic nemají.. nebo že by zábavu..? ..nejde mi to do hlavy a mám sklon, spíš pochybovat o tom, že děláme něco špatně nebo nám něco uniká...


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Další experiment

Příspěvek od adam.benda »

Tak jsem skutečně nakonec vytáhl tu svou cívku.. :D , která mi poskytuje sice poměrně slabou magnetickou indukci (odhaduju několik desetin Tesla), ale zato by mohla přinést výhody její rozměrnost... Inu:

Prohnal jsem jádrem cívky paprsek červeného laseru, výkon kolem 5-10 mW.. paprsek dopadal na kus papíru (viz. fotografie). Vzplanutí nenastalo. Tady jsem teda ani úspěch moc nečekal...

Jelikož na všech řešených videích tady umísťovali magnetické pole co nejblíže místu, kde paprsek dopadal na daný materiál, umístil jsem zmuchlanec novin do jádra cívky... aby paprsek dopadal na noviny tam, kde je pole nejsilnější. Výsledek negativní.
Místo červeného laseru jsem použil ještě zelený. Výkon sice stejný, ale díky kratší vlnové délce má foton zeleného laseru větší energii.. Opět negativní.
Takže paprsek tak nějak zhruba podélně se siločáry mag. pole.. vše negativní.

Zkoušel jsem pak ještě případ s příčnými siločáry mag. pole, taky všechno negativní.
Lidi, tohle nebyly jediný testy, který jsem dělal.. a komplet všechno negáč..
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od hapalainen »

To je cívka jako hrom. Kolik je tam navinuto závitů?


Hlavní je vyhrát zápas
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“