Zmagnetovaný laser

Své příspěvky můžete psát do "Diskuze".
Odpovědět
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Laser z DVD muže zapálit, pokud je vhodne zaostrený, není však videt, takže pozor. Na zapálení papíru je i zaostrených 10mW myslím jenom zkrátka málo.
S magnetickým polem laser nic nemá zvlášte s takovým slabým, jaké muže poskytnout bežná cívka, nebo magnet.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

cívka

Příspěvek od adam.benda »

hapalainen píše:To je cívka jako hrom. Kolik je tam navinuto závitů?
přibližně 500 závitů, jinak další podrobnosti o cívce mám tu: http://adambenda.net/index.php?id=10018 :D


Uživatelský avatar
Waldes
Zasloužilý člen
Příspěvky: 460
Registrován: pon 22 kvě 2006 20:52
Bydliště: planeta Zem, Slovensko
Dal: 262 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Experimenty

Příspěvek od Waldes »

adam.benda píše:Tak mi to nedalo a pustil jsem se do týhle věci trošku víc prakticky.. 8)
Přikládám fotografie z mého dnešního "hraní"... Podstatnější je spíš foto _02. a _03.

.. Vidíte napodobeninu Crooksova mlýnku... Kolo s extrémně nízkým třením při otáčení... je to zkrátka jehla, na které je položen alobal.. tření je tam tak extrémně nízké, že se tomu ani snad nedá říkat tření.. :D
.......tky mlýnku.
Závěr experimentu: Crooksův mlýnek se nepovedlo roztočit.

S nadějí, že mlýnek roztočím nějakou větší dodanou energií, jsem na lopatky namísto laseru vpustil 22 W paprsku "bílého světla" (ve vzdálenosti asi 4 cm). Výsledek: negativní.
(přesněji řečeno: zdroj světla žral 22W a na lopatky jsem vpustil jen paprsek pomocí díry ve stínítku)

Tak si dost dobře nejsem jist, jak dál... Kéž by se našlo to video... moje dnešní počínání mi říká, že těžko něco jako Crooksův mlýnek roztočit takto slabým laserem... ..resp., kde tedy dělám chybu...

Vím, že Crooksův mlýnek je uzavřen ve vakuu, kvůli odporu vzduchu, ale tak nějak mám pocit, že naše postrádané video dokumentuje nějaký takový mlýnek, který ve vakuu uzvařen není... a slabý laser ho přesto roztočí...

... poraďte.. jak dál? :D

Chyba prečo sa ti to netočilo podľa mňa je jednoduchá, píšeš, Kolo s extrémne nízkym trením ale skutočnosť je iná, hliník je mäkký a také veľké kolo ma nejakú váhu, takže rozhodne netancovalo na špičke ihly ale pekne sa ta špička zaborila do fólie. Pomoc je jednoduchá, stačí vziať nejakú rozbitú korálku alebo niečo malé a duto guľaté ale hlavne tvrdé napríklad aj vršok z injekčnej ampulky až na to prilepiť to kolo a roztočíš to aj myšlienkami. Rozhodne by malo stačiť aj ukazovátko. Waldes.

P.S.: Ale inak to bude asi podvrh, preto som chcel vidieť nákres ale takto to rozhodne nemôže pôsobiť o tom som presvedčený.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

...

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:... S magnetickým polem laser nic nemá zvlášte s takovým slabým, jaké muže poskytnout bežná cívka, nebo magnet.
A v případě, že by magnetické pole bylo hodně intenzivní, by byl paprsek laseru ovlivněn jak?

Podle jednoho odborníka na fyziku, se kterým jsem o tom mluvil, by magnetické pole mohlo pouze EM záření polarizovat, konkrétně tedy měnit úhel mezi elektrickou a magnetickou složkou...

Zaráží mě jen, kolik lidí si vymýšlí(?) tu a samou věc a dokonce jí všichni provádějí podobným způsobem... umísťují magnetické pole do místa, kam má paprsek laseru dopadnout... Bylo to tak jak u mlýnku, tak i jinde...

Ale ok, po všech vlastních experimentech a po tvrzeních odborníků to pravděpodobně bude fakt všechno švindl, ale ty zmíněné aspekty mi fakt hlava nebere...


kam121

Příspěvek od kam121 »

Mezi magnetickým a elektrickým videm je vždy 90 stupňů.
A jsou kolmé ke směru šíření.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: ...

Příspěvek od Akord »

adam.benda píše: Podle jednoho odborníka na fyziku, se kterým jsem o tom mluvil, by magnetické pole mohlo pouze EM záření polarizovat, konkrétně tedy měnit úhel mezi elektrickou a magnetickou složkou...
Možná myslel jen menit vzájemnou amplitudu E a M složky, tedy impedanci prostredí se zachovaným úhlem, ale nevím, ani zda nemel na mysli nejakou plasmu, nebo kdovíco ješte.
Nečekal bych, že jednotky Tesla s tím neco udelají, to by se asi už rozkriklo. To by musela prestat platit superpozice (součet) intenzit, a vakuum by se muselo stát nelineární, pak by to nebylo nic, a teorie relativity by zažila kolaps. S moderními magnety težko jít nad 2 T.
Znám asi takovouhle alternativu ke Crokesovému mlýnku. Spóry pýchavky(prášnica, huba) padají ve vakuových presýpacích hodinách. Svetlo výbojky (výkon jako z pouličního svetla)
zaostrené pres čočku vychýlí zretelne padající proud spóru. To pro predstavu, jak nepatrná je ta energie a jak musí být rešeno trení. Na Crokesuv mlýnek bych možná umístil magnetické ložisko, nebo koupil současný ventilátor Sunon, už delají bezhlučné verze s magnetickým ložiskem, pokud se ovšem dají takhle upravit.
Celkove - očekávaný efekt je tak malý, že stejne by se mohlo točit i dobre vyvážené kolečko pomocí svetla, co ho ohrívá na jedné strane, a tepelné roztažnosti a tím posunu težište kolečka. Nebo pokud by byla lopatka dvojitá a vevnitr pár kapek nízkovroucí látky, která by rychle vyvrela a zkondenzovala ve vrchní části kolečka, to by se ale melo svítit na spodek kola.


Uživatelský avatar
hapalainen
Starší člen
Příspěvky: 196
Registrován: stř 07 úno 2007 23:51
Bydliště: Norsko
Dostal: 1 poděkování

Příspěvek od hapalainen »

na lopatky jsem vpustil jen paprsek pomocí díry ve stínítku
V tom bude asi problém. Laser má nějakou optiku, kde se všechna energie usměrní do svazku. Tou dírou vychází jenom zlomek ze zmíněných 22W a zbytek odstíní stínítko.


Hlavní je vyhrát zápas
Pavel Malena

Lhali nam...

Příspěvek od Pavel Malena »

Pratele, zase nam ve skole lhali.

Crookesuv mlynek nepohani svetlo ale teplo. Aby bezel efektivne, potrebuje byt ve zredenem plynu - ani normalni tlak ani vakuum neni nej. Cerna strana lopatky se zarenim zahriva mnohem vice nez leskla a nastavaji dva ruzne jevy proc se plyn cpe ze studene strany na teplou a tak vlastne postrkuje lopatku reaktivne na druhou stranu.

Nejsou to moje moudra ale zmapovana historie z prelomu 19 a 20 stoleti,
viz
http://en.wikipedia.org/wiki/Crookes_radiometer
nebo take
http://math.ucr.edu/home/baez/physics/G ... -mill.html
jak tu kdosi uvedl.

Tak uz neblbnete a jdete tvorit nejake hodnoty :)


Návštěvník

Re: Lhali nam...

Příspěvek od Návštěvník »

Peter píše: A když se točí naopak?
Tak jsou Einstein a Maxwell uplni pitomci. Cetl jsi ty odkazy?
Promin, nerozumim tve otazce ani proc se ptas.

A tak ti odpovim proc se vlastne angazuju. Kdysi jsem ten mlejnek okukoval na prumyslovce ale nikdy nam neukazali jak se to mota. Az minuly tyden jsme byli v libereckem Babylonu a tam byl, nasvetleny malou lampickou (asi tak ctyricitka zarovka). Netocil se ac byla lampa pristrcena skoro na sklo. Zkousel jsem ji lepe zamerovat, zduchat do toho rukou - a nic. Lampu jsem zhasnul a za chvili zase rozsvitil - a uz zacal. Doma jsem si pak nedokazal vzpomenout na kterou stranu se tocil abych si vysvetlil kde to zareni vyviji vetsi tlak a proc a tak jsem zacal hledat na webu kam se toci a jak je to s tim tlakem zareni. A nasel jsem tohle vlakno a pak i fundovana vysvetleni.


mato92
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: sob 10 led 2009 20:54
Bydliště: Banska Bystrica, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mato92 »

Pozrite sa co som nasiel, vobec netreba rozoberat staru DVDRW mechaniku...

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.11315

Cerveny 200mw laser za 43 dolarov... Problem by mohol byt asi ten ze tam nejdu obycajne baterie ale CR2, tie sa tam tiez daju kupit - nabijacie, aj nabijacku tam maju, vsetko pekne lacno. Dalsi problem by mohol byt ze je to v Japonsku a na objednanie potrebujete PayPal. Shipping je zadarmo.

Vyslo by to tak do 50 dolarov, aj s par dalsimi vecami (trojnozka, drziak)...


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

červený laser

Příspěvek od martin11 »

...není to náhodou ...laserové ukazovátko...???
baterie CR2 je u mě běžně skladem, .pro ACCU.je třeba special nabíječka..!!!....
..ukazovátko mám také skladem..a zaostřovací...ale je na bat.typ LR44.
dosvit cca150m..měl jsem ho u Jeffa ..na koloid....jinak u mě lze získat téměř jakoukoli baterii...když se vyrábí....do staré praktiky ale nejsou..tam je 4,5V, ale jde zbastlit náhrada....zrovna tak do Minolta Hi-matic....info u mě http://www.bestweb.cz pithartfoto...je tu na mě kontakt...když budete volat, tak že jste z fora U Pramene...jo.....
...tak to je vše....martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
mato92
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: sob 10 led 2009 20:54
Bydliště: Banska Bystrica, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mato92 »

Ale ano, je to laserove ukazovatko, je to tam niekde napisane. Je to laserove ukazovatko s vyssie uvedenym vykonom. Inak prave som zistil ze ani DVD napalovacky niesu take drahe ako naposledy ked som pozeral.

http://www.alza.sk/lg-gh22ns30-sata-cer ... 100973.htm

Takze ak sa to niekomu chce lacnejsie vyberat ma dalsiu moznost. Ja som to uz skusal, bohuzial som nevedel ze tam treba dat aj odpor, a tak mila diodka rychlo posla. Ale to svetlo bolo naozaj jasne, aj ked som to nestihol zaostrit. No co, bola to poskodena mechanika za 70 sk. :lol:

A este jeden detail pre martina11, len tak pre info, na obycajnych ukazovatkach ktore sa daju kupit aj v cinskom obchode zvykne byt napisane nieco taketo: Vykon >1mw, alebo Output >1mw.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

laser ukazovátko

Příspěvek od martin11 »

...zdravím...ale pepe napsal že to ukazovátko není....ale asi jo...silnější...to co prodávám u mě v obchodě , mam ho doma..nevím výkon, ale dosvítí nejméně 150m....to je dost...a díky jakémusi zaostření, které jsem nepochopil..??...to zaostřuje i na těch 150m....jestli tamto má 200w či čeho tak bez zaostrení to na dálku...a i na blízko je na nic....nerozumím laserum....je to jen info od martin-a 11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
mato92
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: sob 10 led 2009 20:54
Bydliště: Banska Bystrica, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mato92 »

no pokusim sa to vysvetlit...
mW je skratka pre milliwatty, je to jednotka vykonu.
cim vacsi vykon, tym lepsie pali laser :)
Keby sme mali porovnat 200mw cerveny laser a napr. 200mw zeleny laser, zeleny by sa nam zdal vykonnejsi, to preto ze zelenu farbu ludske oko lepsie vnima, z toho dovodu aj "dalej dosvieti". Jeho farba je dana vlnovou dlzkou a teda to s vykonom skoro nema nic, az na to ze zeleny luc sa nejak pretvara z IR ziarenia, takze je mozne ze dokaze hriat lepsie, ale tu sa mozem aj mylit. O tomto laseri sa pise ze cez den vidno jeho cerveny luc, ale podla mna to pravda nieje, asi ho vidno len v noci. No a ten jeho dosah sa rata v KILOMETROCH, mozno je jeho dosah aj 10 Km (viditelna bodka). Viem ze u 450 mW modelu som cital okolo 30 Km. Zaostrenie robi z laseru laser, pretoze sa da svetlo zaostrit do mensieho bodu, aby sa na co najmensiu plochu dalo sustredit co najviac energie.

No, snad som to s tym IR ziarenim nejak nepoplietol, ak ano tak am opravte :lol: .


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re:

Příspěvek od Slavek Krepelka »

galapetr píše:Asi to papír zapálí když to řeže železo. Záležet bude na výkonu toho laseru.
Toto je zcela nevyčerpávající odpověď. Laserové světlo je monochromatické, což znamená, že jeho barva je velice čistá. Pokusy s pouťovými balónky prokazují, že síla paprsku může být důležitá, ale definitivně prokazuje, že pokud je barva paprsku shodná s barvou pouťového balónku, nebo je balónek čirý (i bělavý) červený rubínový paprsek tyto dva na rozdíl ode všech balónků jiných barev při danné intensitě) nepropálí.
- červený balónek - laser se ho netkne
- bělavý balónek - laser ho nepropálí
- zelený balónek - laser ho propálí
- modrý balónek - laser ho propálí
- žlutý balónek - laser ho propálí
- fialový balónek - laser ho propálí

Paprsek sám o sobě, jak poznamenává Adam Benda, nemá vlastnost teploty. Teplota vzniká interferencí (rušením) spektrálních vlnových délek při dopadu na materiál. Vzhledem k tomu, že bílá prý obsahuje všechny barvy světla (stejně jako černá je prý všechny prý postrádá, o čemž poněkud pochybuji), je nasnadě, že laserový paprsek jakékoliv barvy bude mít potíž zapálit bílý papír, pokud nemá podstatně vyšší intensitu, než jaká stačí na zapálení papíru jiné barvy, než má laserový paprsek.
S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Odpovědět

Zpět na „Seriál o magnetech + Diskuze“