Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Moderátor: aNONym

Odpovědět
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od jarda ovčák »

zkoušel jsem paulownie osobně, dají se sehnat semínka a nepřežily druhou zimu venku. jeví se mi tedy mnohem jistější jasan, bříza, topol, vrba.Pár lidí se na tom napakovalo, ale na chráněných místech v parcích a městech přežijou tyhle stromy do dopělosti. existuje nějaká m,razuvzdorná odrůda, ale víc o tom nevím.


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
mahatma

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od mahatma »

ďakujem Jardo, tiež sa mi to upripadalo na podvodný obchod s predraženými sadenicami, lebo predajcovia udávajú výnosy ako v trópoch, ale tie výnosy u nás sú oproti trópom mizerné. v našich podmienkach to skôr vyzerá na šľachtený agát, dajú sa zakúpiť za dobrú cenu sadenice a agátu sa tu darí veľmi dobre.


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od jarda ovčák »

jo, kámo, pro mne je agát jedna z nejlepších rostlin, jenže mi ti kreténi úřednický řekli, že sázení agátů je šířením invazních rostlin.hlava mi to nebere, tak budu u potoka sázet olše a normálně břízy...


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
mahatma

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od mahatma »

na ornej pôde sa u nás ako energetická drevina pestovať môže, na pôde čo je vedená ako lesná pôda, tam sa nesmie... a to, že si ho tam vysadil by najprv tí buzeranti museli dokázať...


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Slavek Krepelka »

jarda ovčák píše: ... jenže mi ti kreténi úřednický řekli, ...
Kdo se moc ptá, ten se moc dozví.

Ahoj, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od poota »

jarda ovčák píše:.. sázení agátů je šířením invazních rostlin.
Akáty není vůbec potřeba "sázet", stačí na pozemku nechat jejich lusky se semínky a pak už jenom počkat. Potom už budeš spíš "jednotit" než "pěstovat" :lol:
Jediným nepřítelem mladých akátů jsou kozy.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od jarda ovčák »

Já vím.... jenže, já chtěl sázet krajinné prvky i na státní půdě. já sám pro sebe mám lesy a ty mi stačí, jako zdroj energie do mé vlastní smrti.Ptát se člověk nemusí, páč rostlinolékařská zpráva užívá jako nástroj dálkový průzkum země ve skvělém rozlišení a poznají i jednotlivou kytku konopí, a po agátech jdou jak po uzeným. Zkusím ty lusky, a uvidím..... nějakou partyzánštinu.
Jináč si myslím, že skvělou rostlinou je bříza..... neuvěřitelná rostlina. Na její oslavu jsem udělal v jedné místnosti březovou podlahu.


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od poota »

jarda ovčák píše:.. skvělou rostlinou je bříza....
Je, a přitom roste rychle jako plevel. Její dřevo hoří i mokré a považuje se za nepříliš kvalitní.
Kdysi jsem se setkal se zmínkou, že Rusové březové dříví napouštějí ve vakuu čpavkem, čímž se její vlastnosti radikálně změní - údajně se pak chová podobně jako umělá hmota nebo měkký kov a stejně tak se opracovává a dá se i leštit.
Nakolik je to pravda nevím.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
django1
Zasloužilý člen
Příspěvky: 317
Registrován: úte 29 kvě 2012 6:38
Dal: 4 poděkování
Dostal: 60 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od django1 »

á propos bříza....
Přílohy
br2.pdf
(711.39 KiB) Staženo 230 x
br1.pdf
(1.1 MiB) Staženo 210 x


Zkus se podělit o své zkušenosti namísto hlásání své pravdy. Jsem huhu
mahatma

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od mahatma »

breza je zaujímavá, pokiaľ chce človek kúriť v krbe a nechce porušovať legislatívu pestovaním agátu, tak je asi najvhodnejšia varianta. že má až také široké spektrum využitia som ani netušil... bratia rusi určite z brezy pália aj samohonku...


Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Igi »

Tak pomalu přemýšlím, čím pohnojit zahradu. Koupil jsem trochu dusíkatého vápna a nedávno jsem půdu poprášil dřevěným popelem. Nevím jestli se mi z podzimu už vytvořil kompost. Pohnojím i trochou epsomské soli. Přemýšlím jestli koupit NPK s guánem. Není to zbytečné nebo moc chemické?


mahatma

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od mahatma »

hnojím humátom draselným a som maximálne spokojný


milnem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 291
Registrován: sob 29 led 2011 19:43
Bydliště: Zlínský kraj
Dal: 849 poděkování
Dostal: 211 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od milnem »

Našla jsem:
Meloun se solí

Když už jsem boj skoro vzdala, tak mi sousedka poradila naprosto úúúúžasný fígl - kam se hrabe pivo. To jim chutná a občas vyplavou a utečou. Vydlabanou půlku melounu položím na slimáčí oblíbené stanoviště, na dno dám trochu soli a čekám... Od té doby jsem nepotkala slimáka - pouze toho, co se hrnul do nastražené pasti.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od poota »

mahatma píše:.. pokiaľ chce človek kúriť v krbe a nechce porušovať legislatívu pestovaním agátu ...
Ono to s tou legislativou zatím není tak horké
http://www.lidovky.cz/pochazi-akat-z-ev ... n_domov_hm
Je pravda, že akát postupně vyhubí všechno kolem sebe a vytvoří monokulturu, ve které se dokáže prosadit jenom černý bez, hloh, habr a trochu i dub.
Pokud by se akát skutečně stal "zakázanou" dřevinou, tak by se nesměl sázet - nevím, jestli pohazování akátových lusků po pozemku lze označit za sázení :lol:
Jako další by potom přišlo postupné kácení vzrostlých akátů.
K tomu bych chtěl upozornit, že pokud se nechá akátový pařez vysoký půl až třičtvrtě metru, tak z něj velice rychle vyrážejí výmladky.
http://www.nppodyji.cz/pareziny
Výmladkový les se dříve označoval jako "les chudých" a umožňoval sklizeň palivového dříví zhruba každých pět let, u rychle rostoucího akátu je reálná i doba kratší. Nepominutelnou výhodou je i snazší zpracování výmladků, které se pouze nakrátí a není nutné je štípat na polínka.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Igi
Zasloužilý člen
Příspěvky: 208
Registrován: sob 30 črc 2011 13:25
Dal: 31 poděkování
Dostal: 12 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zahradnické tipy triky ... a zajímavé rostliny

Příspěvek od Igi »

Tak jsem pomalu začal pracovat na mé zahrádce, jak jsem tu na podzim psal. Nechal jsem se nakonec přemluvit a záhony jsem poryl. Sehnal jsem si trochu odleželého kravského hnoje, tak jsem to tam před pár dny zaryl. Příští rok už bych nechtěl rýt, ale jak dostat do půdy hnůj případně kompost? A na záhonu pro brambory jsem hnůj taky nezaryl, protože jsem ho ještě neměl k dispozici, tak jak to tam dostat? Nebo až budu brambory sázet, to nejspíš udělám rýhu a tam naskládám brambory, tak mezi brambory dávat hrst hnoje?
Dál přemýšlím, jak co nejrychleji udělat jednoletý živý plot. Pnoucí fazole, topinambury nebo ačokča? Co z toho nejrychleji vyroste?


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“