Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování ...

Společenské dění u nás i ve světě.
Odpovědět
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od jarda ovčák »

vážení přátelé, potřebuju vědět, ešli existuje 3d scanner... moc na tom netu v nečeštině neumím, takže, vy hlavy pomazané jistě víte fšecko... Předem děkuji za kladně vyřízenou žádost.,...


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od lajos »

To víš že existuje, je jen otázka co chceš skenovat.


scheri
Stálý člen
Příspěvky: 34
Registrován: ned 17 bře 2013 22:17
Dal: 103 poděkování
Dostal: 33 poděkování

Re: plísně/MMS

Příspěvek od scheri »

cimirek píše:Mám dotaz, jestli někdo má zkušenost.
Jde mi o černou plíseň, která se tvoří vlivem kondenzace vzdušné vlhkosti na studených místech zdiva (plastová okna).
Mám odzkoušen termoizolační nátěr Maxitherm, v dolním rohu a u oken začínala plíseň, teď je vše OK (cca 4 roky). Chci natřít i strop ve sklepě pod obytnou plochou.
Jinak souhlas s Martinem11 a Mildou. Ještě bych doplnil jako možnost rekuperátor (výměna vzduchu bez ztráty tepla), ale to je dost drahé, musí se udělat otvor do fasády a připojit na 220V.

Edit: oprava citace, taky sis to mohl opravit sám, kdo se s tím má dohledávat :( - poo.


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od jarda ovčák »

potřebuju vědět, zdali někdo nevíte o kutilovi zámečníkovi s elementárníma znalostma o elektřině a malou garáží. Hlavně na volné noze, takže pouze nezaměstnaný, nebo důchodce. Tomu bych poskytl dobře placenou práci. Klidně se smlouvou, nástroje a náčiní na můj účet.
Jedná se o výrobu maličkých, jednoduchých stroječků.
Vážní zájemci na sw500@seznam.cz


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
Luk.Jun
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: stř 23 črc 2014 17:14

Sedací vak i na zahradu?

Příspěvek od Luk.Jun »

Zdravím plánuju pořízení sedacího vaku a slyšel jsem, že se prodávájí i vaky které mužete používat i veknu na zahradě o takový bych měl zájem, protože mam být se zahradkou a rád tam trávím hezké dny. Nevíte kdo takové vaky prodává? Muže takový vak i zmoknout? A je pro jeho udržbu nutná nějaka speciální péče?


karkulka červená
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: pát 11 črc 2014 9:44
Dal: 3 poděkování
Dostal: 2 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od karkulka červená »

zdravím čtoucí ...kdo rozumí elektrotechnice poraďte....

Na trabantu 6V předělávám na 12V...vše jsem vyměnil, žárovky cívky starer alternátor...
problém stěrač...motorek stěrače na 12 v nelze sehnat. jak srazím 12V na 6v...napadlo mě dát do serie s tímto mortorkem 6V žárovku 21W...mortorek má asi 50W....nezničím nic...hlavně ten motorek bych už nesehnal je to z trabanta 600 a tam to je jinak nežli u 601...dííík za rychlou reakci a radu :good: ...martin11 :D

p.s. jsem tu pod nickem KČ :oops: martin11 :D se nemůže přihlásit :baby:


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od lajos »

Martínku, pokud se spokojíš s nižšíma otáčkama motorku, tak použij 21W ale pro běžný chod dej tam reflektorové 45W nebo jaké si měl u trabanta. Elektroniku ti radit nebudu, neb by to musel někdo vyrobyt i když je to jen PWM regulátor s časovačem 555 a jeden Fet tranzistor, jeho schema s shoduje v mém hnusném schémátku výrobníku koloidního stříbra pro regulátor otáčení magnetického mýchátka.


karkulka červená
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: pát 11 črc 2014 9:44
Dal: 3 poděkování
Dostal: 2 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od karkulka červená »

Lájo dííík...zkusím obě žárovky a uvidím jak se to bude točit....spokojím se s čímkoli, hlavně že to bude stírat...tedy točit se...elektroniku tam nechci...zdraj poruch....dííík :pivko: martin11 :D


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od Ilem »

Martine, se žárovkou to bude problematické. Na 21w to pravděpodobně neroztočíš vůbec, na 45W možná ano, když bude teplo, neztuhlé mazivo v převodovce a nepřimzlé stěrače. Jde o rozběhový proud, který tam přes žárovku nedostaneš.
Jedno z jednoduchých zapojení je například zde: http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/stabil2.htm. Použil bych to pod nadpisem Zkratuvzdorná verze předešlého zapojení 78xx bude 7805 a abys z 5V udělal skoro 6V dej mezi prostřední nožičku 7805 a zem obvodu diodu. (tak, aby ukazovala směrem dolů (katodou na zem))


"Dum spiro spero"
Ciceron
karkulka červená
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: pát 11 črc 2014 9:44
Dal: 3 poděkování
Dostal: 2 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od karkulka červená »

...též Ilemovi díík :good: ....juknu i na tento návod...později...včera jsem zapojil 21W 6V do serie se stěračem....Trabant 600 r.v.1964 motorek běží...líně ale běží, při stírání žárovka svítí :jump: :hip: ...jde mě hlavně o to abych prošel na technické....ve čtvrtek....
další info o Trabant 600 později na nivém vláknu, které zde založím..... :pivko: všem martin11 :D


karkulka červená
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: pát 11 črc 2014 9:44
Dal: 3 poděkování
Dostal: 2 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od karkulka červená »

zdravím čtoucí....s Trabantem 600 jsem na technické prošel, prošel jsem i rallye testací...vše Ok, takže snad budu moci na Barum Rallye ...28.-30. srpna ve Zlíně startovat...
ke stěračům...žárovka v serii je opravdu blbost :bhead: ...když jsou ramínka nahoře tak se to pohybuje....na skle ani náhodou :help: ..ilem to výše popsal dobře :good: ..dle výše napsaných návodů od Ilem a Lajoš by to asi šlo...ale tohle tedy neudělám....čučím na to schema jako cvok...a nic....
rada znova a lépe...prodává se někde měnič z 12v na 6V????prosím pošlete odkaz kde to seženu...nebo je někdo schopen mě to do 14ti dnů udělat....potřebuji to do 23.srpna pak odjíždíme trenovat na rally do zlína a na autě už nic neudělám....
...nebo, jak ten motorek..6V zapojit na 12v abych ho neodpravil / to by byla nenahraditelná ztráta...jiný nelze sehnat/
...tak...klucí elektronický...kdo mě tady pomůže....je to za peníze, nechci to zadarmo nebo za děkuji...protože to bytostně potřebuji....jediné řešení v mém případě je koupit accu 6 V a stěrač zapojit na tuto baterii....nic jiného nejsem schopen udělat....zatím díííík martin11 :D


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od A(&F) »

karkulka červená píše:.včera jsem zapojil 21W 6V do serie se stěračem....Trabant 600 r.v.1964 motorek běží...líně ale běží, při stírání žárovka svítí .... /////// .... ke stěračům...žárovka v serii je opravdu blbost :bhead: ...když jsou ramínka nahoře tak se to pohybuje....na skle ani náhodou :help:
... čau Marťas, ... blbost to rozhodně není !! ... tak k tej 21W "járovce" připoj paralelně ještě jednu stejnou ... :arrow: ... proud se tím zvýší na dvojnásobek a bude odpovídat předepsanému proudu motoru ...... popř. si můžeš pohrát ještě s dalšími kombinacemi, tzn. např. 21W + 21W + 6W .... nebo 45W + 21W ... atd., záleží co máš v šuplíku ..... během zkoušení je ideální mít k motorku paralelně připojen stejnosměrný voltmetr, uvidíš tak, jaké je na něm vlastně napětí ... krátkodobé vyšší napětí (v řádu pár sekund, než přečteš údaj z voltnetru) by stěračový elektromotor poškodit nemělo ... :) ...
(pozn: ... jinak ty žárovky nemusí být nutně pouze na 6V, klidně použij i 12Voltové ... jelikož se jich při tomto využívá coby odporu, tak je procházejícímu proudu naprosto jedno, na jaké jsou napětí ... 8) )

... potom ještě existuje jedno vcelku jednoduché řešení, tzv. "Karbanovo zapojení" ... :D ... nebo-li "motůůůrek s diódou" ... :D :D ...... na přechodu křemíkových diod totiž při průchodu proudu v propustném směru vzniká úbytek o velikosti cca 0,7 až 0,8 V (v katal. listech značen "forward voltage") ...... pro snížení napětí o 6V tudíž stačí vzít cca 8 až 10 výkonových diod, které spolu s motorem zapojíš do série .... při použití diod s drátovými vývody (tzv "THT provedení") lze toto zapojení velmi jednoduše spáchat pomocí elektrikářské svorkovnice, tedy klasické "čokolády" ....... pro proud do 10A vyhovuje např. P1000B-DIO (popř. P1000K-DIO, P1000J-DIO, atd.), viz. např. http://www.tme.eu/cz/details/p1000b-dio ... or/p1000b/# , jenž se dá pořídit v cenové relaci do 10,- CZK / ks (počítej však, že při tomto množství Tě poštovné přijde zřejmě dráž než samotné diody) ...

tech. poznámky:
- všechny diody musejí být zapojeny ve stejném směru ... a to anodou směrem k "plusu" (= katodou směrem k "mínusu"), protože jinak by skrz ně proud netekl ...... (apropó, co má vlastně trabant na kasli ??? ... :ethink: ... plus nebo minus ?? ... :ethink: ....... :laugh: :laugh: :laugh: ... :angel: :evil: ) ...
- nelekni se, že ty diody budou při provozu přiměřeně hřát, jelikož ta "ztracená energie" se zkrátka musí v něco přeměnit ... tedy stejně jako u :idea: , ale s tím, že usměrňovací diody nesvítí a nemají tak široký "provozní rozpal parametrů" ( :arrow: neb žárovka se studeným vláknem má téměř nulový odpor, "motor s žárovkami" tudíž po připojení k napětí dostane na mžik "plnou prdu") ....

... :bye: ... Anri ...

PeS: ... myslím, že popsaný "diodový snižovač" je natoliko triviální záležitostí, že bys ho měl zvládnout aj Ty ... ;) ... kdyžtak mi zavolej ... :pivko: ... (kdybych teď nebyl churav, tak bych Ti to přijel spáchat, anžto mám tím směrem nějakou práci) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
karkulka červená
Nový člen
Příspěvky: 19
Registrován: pát 11 črc 2014 9:44
Dal: 3 poděkování
Dostal: 2 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od karkulka červená »

Anri dííík za rady, nejdříve zkusím ty žárovky paralelně, pak ty diody....jo, kde je koupím???...já vím že ne v železářství, ale adresu nějaké prodejny v praze??? 14.8 jedu ho práglu, tak bych se tam zastavil..na smontování mám pak týden.zatím díííík martin :D

na kastli je minus


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od A(&F) »

... záleží do který části Prahy pojedeš ... tož tuna máš tři největší maloobchody ...... ale než tam pojedeš, nejdříve se koukni, esli mají potřebné množství skladem (což přesto není zárukou, že je budou mít aj fyzicky), popř. si je předem objednej k "osobnímu odběru" ...
- http://www.gme.cz/p1000k-p221-047
- http://www.pselectronic.cz/k1102-4055-p1000m-dioda.html
- http://www.ges.cz/cz/p1000k-tap-GES04913498.html

... :bye: ... Anri ... :pivko: ...

------------------
karkulka červená píše:na kastli je minus
... na tý plastový ?? ... :shock: ... :D :D :D ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jao
Zasloužilý člen
Příspěvky: 243
Registrován: stř 26 říj 2011 12:46
Bydliště: Bratislava
Dal: 100 poděkování
Dostal: 127 poděkování

Re: Pro neználky II (potřebuji vědět.....) ... pokračování .

Příspěvek od jao »

Martin11
Malé a bezpečné
Converter
Converter
Naposledy upravil(a) jao dne pon 04 srp 2014 21:27, celkem upraveno 1 x.


Radšej byť špirálou, ako kruhom.
Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“