Bylinkové povídání.

Moderátor: aNONym

Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Zázvor

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Populární zdroj: http://naturalsociety.com/ginger-root-k ... ter-chemo/
Abstrakt odborný zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21849094
Odborný zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3426621/

V kostce: Zázvorový výtažek a to celistvý, má velice silnou schopnost (laboratorní výsledky jednak ve zkumavce, ale také na implantovaných rakovinách prostaty, dělohy a prsů do myší) velice zpomalit množení rakovinných buněk a způsobit odumírání rakovinných tkání bez jakýchkoliv nepříznivých vedlejších účinků a bez vlivu na zdravé a to i kmenové buňky. Výsledky jsou naprosto konsistentní, což znamená, že 100% testovaných kultur a zvířat vykázalo velice podobnoé reakce a výsledky.

Citace: Příprava zázvorového extraktu:
Zázvor byl koupen na místním farmářském trhu. Nastrouhaný zázvor jsme namáčeli v metylalkoholu po 4 dny a zázvor byl každý den scezen a znova zalit. Poté byl všecek posbíraný výluh vysušen zmraženim na prášek. Základní roztok GE (Ginger Extrakt = Zázvorový výluh) byl připraven rozpuštěním získaného prášku v dimethyl sulfoxidu (DMSO) 100mg/ml (100 miligramů prášku na jeden mililitr DMSO) a poté ředěn podle potřeby. ..... Vypočítali jsme na vzorku myší ekvivalentní dávkování pro člověka na
567mg (suchého) extraktu na 70kg osobu, což zhruba odpovídá 100g čerstvého zázvorového kořene.

Vypadá to, že neuměj počítat. Citace: .... treatment group received 100 mg/kg body weight of GE daily by oral administration. ....
Léčená skupina dostávala GE 100mg/kg váhy denní, ústní dávku


To alespoň u Křepelků, jak neuměj počítat, vychází na 7 gramů na 70kg osobu denně (z hlavy). By mě zajímalo, proč se takové chybičky vloudí. Asi že to počítali na Excelu :ethink: a nebo někdo editoval?

Pokusy s myšma trvaly 8 týdnů, než je zamordovali a pitvali. Za tu dobu docílili průměrného zmenšení nádorů o 56%.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zázvor

Příspěvek od A(&F) »

... zázvorem se shodou okolností také už nějaký čas zabývám a to díky tvrzení jednoho pacoše, že mu zázvor pomáhá od bolestí (rakovina plic ve stadiu IIIB) ... chroustá ho jako mrkev v množství 10 až 15 g denně ... :shock: ...

... a proč to zděšení ??? ... dle většiny pramenů se totiž nedoporučuje užívat více jak 4 až 6 g čerstvého zázvoru (/tj. 800 mg v sušeném stavu) ... při vyšších dávkách většinou dochází k silnému překyselení organismu ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Zázvor

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše:... chroustá ho jako mrkev .... dle většiny pramenů ... při vyšších dávkách většinou dochází k silnému překyselení organismu ...
Jen jestli nebude opět rozdíl ve formě. Vždy bych si dal pozor, že jsou srovnávány jablka s jablkama, a ne s chroustama. Nicméně, s tím překyselením jsem zmínku taky našel, ale ne v organismu. Jde o pálení žáhy, což si dost lidí vysvětluje po svém a pěkně blbě. Kdo ví, co by s tím dokázala kapička, či dvě HCl na zapití. Navíc je GE roztok výtažku v DMSO, což se samo o sobě skvěle nabízí nejen k ústním aplikacím :D či spíše nejen žaludečním a to i dolním koncem :smoke: Navíc překyselení není nezbytně na škodu. Ono hodně lidem pomohl a pomáhá aj jablkový ocet a nádory se mimo jiné také ničí lokálním překyselením elektrolýzou. Jelikož Candida je v podstatě kyselotvorná, je dobrá šance, že bude mít větší potíž s extra kyselostí, i když ne ledajakou kyselostí, než se zásadami.
Další věc je si srovnat v hlavě, co je důležitější, zbavit se raka, nebo si lámat hlavu s něčím, co se nejeví příliš důležité?

Jinak jsem se ještě juknul a dávka 567mg/70kg, kterou zdroj uvádí, může být myšlena jako prevence. Není to sice přímo takhle vyjádřeno, ale článek se v úvodu zmiňuje o prevenci jako o daleko rozumnějším přístupu, než léčení.

Když se podívám na Paulinga a vit C, také většina zdrojů, prakticky všechny, uvádí, že vysoké dávky vitamínu C jsou k ničemu a hodně z nich se ohání metabolismem C na kyselinu šťavelovou, která jak už víme se v těle prakticky v důsledku Vit C nekoná. Je tedy otázkou, o jaké zdroje jde.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zázvor

Příspěvek od A(&F) »

... jen jsem chtěl poukázat na fakt, že zázvorem se lze aj předávkovat ... a to poměrně snadno ...... po pokusničení s 10-ti gramy jsem se dával do kupy skoro dva dny ... :D ... většinu tej doby jsem naštěstí prospal ... :zzz: ...... ty sny bych ale nikomu nepřál ... :devil: ...

... :bye: ... Anri ...

--------
PeS: ... že já Ti vo tom zázvoru říkal ... :angel: ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Zázvor

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše: ... jen jsem chtěl poukázat na fakt ....
:ethink: Možná to chce narampovat jako spoustu jiných věcí. Předávkovat se dá prakticky vším. Ta studie se bohužel nezmiňovala, že by se myším zdálo o kočkách, nebo že by se nějak projevovaly jinak než kontroly. Naopak. Ale možná se jim zdá o kočkách furt a všem :D a tak to vědům nepřišlo divný. Taky jsem se tu poněkud zmínil, co dělá s tím sněním Vit C a je docela fajnová šance, že dohromady by to fachalo ještě prímovějc a sny jen o pivíčku :pivko:
A(&F) píše: ... že já Ti vo tom zázvoru říkal ...
Možná. Zatím si nevzpomínám, ale určitě ne o téhle studii. Na první novinářský odkaz mne seslal :angel: Gewo a ten původní zdroj jsem si dohledal, anžto na něj byl v článku odkaz přes ten abstrakt. Popis studie je velice zevrubný. Popravdě řečeno, tři čtvrtiny toho jsou biochemické spekulace, kterým jsem se ani nesnažil rozumět. Nicméně jsem se tím :evil: prokousal, aby mi něco důležitého neuteklo.

Hlavně mne nakoplo, že výsledky byly nejen velice pozitivní, ale hlavně že byly stejnorodé. To je dost jiné kafe nejen než roztroušené jednotlivé zážitky uživatelů co to chroustali, ale je to dost neobvyklé i pro kontrolované studie. Navíc to fiancovala NIH, NCI a další velice ortodoxní USA instituce. Kdyby to dopadlo na držku, mohl bych si myslet, že zase něco vypotili proč to nejde, anžto jde o přírodní produkt. Navíc organizace, co to spáchala, se v tom zdvořile obouvá do neprozřetelnosti používání jednotlivých "aktivních" látek a la farma a poukazuje na opakované zkušenosti, že přírodní produkty pracují jako celky, ne jednotlivě. Ti co to provedli až tak moc ortodoxní nejsou. Proto asi uvedli i použitelný postup přípravy toho GE a to se často nevidí. Taky jsem si jistý, že dobře věděli, proč použili jako nosič DMSO. Ani se ve skutečnosti moc často nevidí, že by byl celý protokol a zápis takovéhle studie na netu. Skoro vždy nenajdeš než abstrakt a za článek 35 US a víc. Tohle zas většinou svědčí o tom, že se to pachatelům nepodařilo publikovat v dostatečně prestižní odborné literatuře, pokud vůbec, a zatraceně je to rozdurdilo.

Další věcí je jejich zmínka, že výsledky studie indikují velice dobrou možnost, že by se ten zázvor dal používat nejen ve spojitosti s chemoškou, ale i sám o sobě. To velice výmluvně vypovídá, že grant dostali na to, aby vyzkoumali jak by to asi fachalo s chemoškou, ale že byli poněkud pilní zkoušeja to samo o sobě. Proto jsem to vůbec taky celý louskal vočima krhavejma dlouho do rána, i když radost převelikou jsem z toho neměl. :bhead: Není to Anri zrovna Agáta Christie. Dokonce ani moc nepřeháním tvrzením, že bych si místo toho radši býval přečetl Torontskej telefoní seznam. Přihodil jsem to proto, že pokud bych měl raka, rozhodně bych velice zpozorněl i za cenu toho, že by se mi mělo zdát tři až čtyři měsíce o všech :devil: :mrgreen:

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zázvor

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:... výsledky studie indikují velice dobrou možnost, že by se ten zázvor dal používat nejen ve spojitosti s chemoškou, ale i sám o sobě .....
... při chemošce jako takové bych byl docela opatrný, anžto během ní velmi často dochází k poleptání žaludeční sliznice ... :dknow: ...

... :ethink: ... mmch, že by zázvor byl (spolu s kurkumou) jednou z mnoha dalších příčin, proč je v Číně oproti zbytku světa tak nízký výskyt rakoviny ?? ... :) ...

... :bye: ... Anri ...

----------------
PeS: ... jinak co se týče GeWo, tak ten o zázvoru (nejen) v souvislosti s rakovinou psal již v roce 2001 ... http://www.gewo.info/health/mankind_and_rats_01.htm ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Zázvor

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše: .... že by zázvor byl (spolu s kurkumou) jednou z mnoha dalších příčin, proč je v Číně oproti zbytku světa tak nízký výskyt rakoviny ?? ... :) ...
Zkus se podívat, jak to v Číně šíleně roste. Problém je, že statistiky, které se týkají rozdílu mezi Čínou a "zbytkem světa" jsou dělané během doby, kdy byl nesmírný rozdíl ve zprůmyslnění. Počteš-li https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=70775#p70775, zjistíš, že podle velice důkladného výzkumu Abrahama je ten rozdíl danný množstvím přijímaného jódu. Taky "zbytek světa" je velice nepřesný termín. Jestli někdo, bylo to Japonsko, které bylo a je úrovní průmyslu během poválečné historie jakž takž přirovnatelné řekněme k Evropě a Severní Americe a taky je na tom stále o něco líp. Jenže Japčíci si taky dělaj medicínu stále ještě poněkud po svém a jinak se stravujou a maj jinou mentalitu.

Štěknutí od Merlina o zázvoru: "Potřebujete ... a taky trochu zázvoru", je dost nepodstatné. Samozřejmě je o zázvoru po staletí povědomost, že má léčivé účinky. Která bylina nemá? Otázka je jaké a jak se toho dá využít poněkud lépe, než si z něj dělat zázvorové pivo. Další věc je, že ten zázvor je zabiják, i když cílený, což je zatra rozdíl. Ale tím pádem opět neřeší skutečné příčiny vzniku raka atd. Je to lepší kanonýr než chemo-techno, ale nekurýruje bojiště (prostředí) rozmlácené stressem, chemií, mizernou potravou atd. V podstatě se celá rakovina a další nemoci dají shrnout pod termín socio-ekologický problém. Vzhledem k tomu, že s tímhle nic lidstvo hned tak nezmění, je jedinným řešením jednotlivců změnit sami sebe.

I ten zázvor, pokud funguje jak je studií naznačno a což má možnost každý, kdo něco takového potřebuje si ověřit sám na sobě klinicky, je jen záchraný pás a ne řešení vlastní celkové situace, do které jsme se nechali jako společnost zavést svou pohodlností. Nějaké nepijte mléko, ale zázvorové pivo s kurkumou, dýchejte zhluboka, cpěte se jódem, kotvičníkem a podobně není racionálním řešením situace ani společenské ani individuální. To je jen korunou dubu a ignorováním jeho kořenů a tím i nalezení skutečného řešení, namísto záplatování.

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Zázvor

Příspěvek od A(&F) »

Slavek Krepelka píše:Zkus se podívat, jak to v Číně šíleně roste. Problém je, že statistiky, které se týkají rozdílu mezi Čínou a "zbytkem světa" jsou dělané během doby, kdy byl nesmírný rozdíl ve zprůmyslnění.
... ok ... podíval jsem se na ta čísla (rok 2011), no a pořád jsme v ČR oproti Čajně na zhruba dvojnásobný úmrtnosti ... a co se tejče promořenosti, tak dokonce ještě hůře ... :dknow: ...

... jinak co se týká dalších souvislostí, ty jsou mi samozřejmě jasný ... proto jsem taky napsal:
.... že by zázvor byl (spolu s kurkumou) jednou z mnoha dalších příčin, proč je v Číně oproti zbytku ("vyspělého") světa tak nízký výskyt rakoviny ?? ...

Slavek Krepelka píše:...... celkové situace, do které jsme se nechali jako společnost zavést svou pohodlností...... Nějaké nepijte mléko, ale zázvorové pivo s kurkumou, dýchejte zhluboka, cpěte se jódem, kotvičníkem a podobně není racionálním řešením situace ani společenské ani individuální.
... ale je ... pokud k tomu ještě navrch přidáš pár dalších rad ohledně životosprávy, tak je to vcelku asi jediné možné individuální řešení ....... protože to je totiž to jediný, co se s tím (/proti tomu) dá dělat ...... konzumní společnost se jako celek nezmění, a to, jak jsme si za poslední století dokonale "zasrali" životní prostředí, z toho se bude příroda vzpamatovávat ještě hodně dlouho ...... o "genofondu" nabořeném chemií pak snad ani raději nemluvit ... :? ...

... a jelikož v tomto zavedeném "planeto kuwení" lidstvo stále nedosáhlo kýženého vrcholu, tak z těhle všech průserů se bude následně nějaký ten pátek vylízávat ...... teda, bude-li mít ještě vůbec nějakou snahu ...

... Slávku, ... žádný "skutečný celospolečenský řešení" neexistuje ... ;) ... jedině to "zatípnout" a pomalinku zase začít "odznova" ...... tu du dum tum ... :ewhistle: ...

... :bye: ... Anri ...

------------
PeS: ... mmch, vždyť se stačí podívat o pár století zpátky, co s lidstvem provedla obyčejná výroba cukru ve velkým ....... pomineme-li olovo, na nějž v podstatě dojel starý Řím, což byl zřejmě první větší případ toho, jak vývoj (/technický pokrok) dokáže ublížit celé společnosti najednou, tak relativně nedávné nahrazení přirozených sladidel přemírou rafinovaného cukru zjevně odstartovalo většinu zdravotních problémů moderní doby ... raka nevyjímaje ...... neb aby si náš organismus "přivykl" na průmyslově izolované cukry, nám pořád schází několik mnoho tisíciletí ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Zázvor

Příspěvek od Slavek Krepelka »

A(&F) píše: ... podíval jsem se na ta čísla (rok 2011),
Máš odpověď tady. https://upramene.cz/forum/viewtopic.php?p=123638#p123638

S laskavým pozdravem, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Kosmetika z Černého bezu ...

Příspěvek od A(&F) »

... pár návodů jak zpracovat Černý bez tu již bylo ... ale tohle ještě ne Z bezových květů můžeme vyrobit domácí léky i kosmetiku ... :) ...

... :bye: .. .Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bylinkové povídání, výroba tinktury

Příspěvek od laik »

Zdravím
mám takovej laickej dotaz.
Vzpoměl sem si jak Anri vyprávěl o Navarově výrobě tinktury a zajímalo by mě:
Látky z bylin se lépe extrahují v teplém alkoholu, či studeném?
Jako jestli má smysl lahev z naloženou bylinou třeba opatrně zahřívat ve vodní lázni a na jakou teplotu a jak dlouho?
nebo jít podle toho co říkal poota ve vyprávění o studánkách a podle Schaubergera a dát ji do lednice na 4 stupně celsia?
Já teda dělám tinktury při pokojové teplotě, ale teď zkouším právě způsob uzavřené lahve ve vodní lázni, ta lahev z tinkturou samozřejmě není uzavřena pevně, je jen přiklopené víčko aby se případný odpar zkondenzoval na sleněném víčku a stekl zpět...
připadně mě že v způsob extrakce do téplého je lepší, alespoň co se týče teď třeba konopí a taky asi určitě rychlejší.
Ale samozřejmě si nechám od nějakého dronta poradit.....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Bylinkové povídání, výroba tinktury

Příspěvek od poota »

laik píše:...nebo jít podle toho co říkal poota ve vyprávění o studánkách a podle Schaubergera a dát ji do lednice na 4 stupně celsia?
Musím se ozvat s upřesněním - při těch čtyřech stupních je voda nejhustší, takže ze sebe "vytěsňuje" nejvíc látek, které v ní byly rozpuštěné. Čili pro důkladnější extrakci by bylo vhodné vodu na tuto teplotu vychladit, větší část jí odčerpat nebo slít a pak ji použít pro některý způsob extrakce se zahřátím.
Podle mých zkušeností je studánková voda pro extrakci mnohem vhodnější, než jakákoli jiná, snad kromě vody skutečně destilované.
Extrahovat se dá různým způsobem podle toho, jaký typ látek potřebujeme z drogy dostat.
Něco se extrahuje za studena, tedy za běžné teploty, něco jiného za různě vyšších teplot až varu, něco párou. Něco přelitím horkou vodou, něco vhozením do vařící vody a dalším varem, něco opět vložením do studené vody, která se postupně přivede k vyšší teplotě, případně až k varu, ve kterém může i setrvat různě dlouhou dobu. Tyto postupy jsou v bylinkářství dobře propracované a je dobré se jich držet, protože z konkrétní byliny dostávají právě tu nejúčinnější složku.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
laik
Zasloužilý člen
Příspěvky: 858
Registrován: sob 23 úno 2008 21:41
Bydliště: Brno
Dal: 36 poděkování
Dostal: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bylinkové povídání.

Příspěvek od laik »

Výše zmíněné zákonitosti o kterých se zmiňuje poota chápu a je mě to jasné, jedná se ale o extrakci do vody u které jsou ty tisíciletími vyzkoušené postupy které jsou nejlepší, ale zajímalo mě spíše jak nejlépe extrahovat do alkoholu a běžně se píše že za běžných teplot.....


Jsem svobodný, protože dělám to co chci a ne to co musím......
Vlčice
Zasloužilý člen
Příspěvky: 308
Registrován: pon 14 črc 2014 21:19
Bydliště: ČR
Dal: 436 poděkování
Dostal: 281 poděkování

Re: Bylinkové povídání.

Příspěvek od Vlčice »

Konzervování pokladů mě nikdy zvlášť nebralo. :?
Sušené byliny ve sklenicích s latinskými nápisy se mi skoro nevejdou do špajzu, často je mícháme, spařujeme, vyluhujeme a pijeme. Jen tak. Jsou chutné a krásně voní. :)
Stejné to je s bylinami naloženými v lihu. Nemyslím si ale, že by na léčení běžných zimních chorob nějak zázračně fungovaly.
Kolem domu nám ale roste šalvěj lékařská, tymián, mateřídouška, levandule, sarurejka a dva druhy oregana.
Zelené jsou celou zimu, tak je tam chodíme škubat na oplach vlasů, koupele, čaje proti kašli a nachlazení a hlavně při přípravě některých pokrmů.
Od časného jara máme možnost sbírat úplně čerstvé lístky snad všech bylin, které rostou a právě v tom vidím jejich význam.
Je to vlastně prevence. Když tělo dostane ve správném ročním období dávku živých enzymů, nedochází k hromadění metabolického odpadu ve tkáních a všudepřítomné bakterie se nemají kde usadit, množit a růst. Pokud si od jara do podzimu dokážeme na zahradě vypěstovat i vlastní organické potraviny a konzumujeme je v dostatečném množství a syrové bezprostředně po sklizni, nemoci nemají šanci. ;)


cimirek
Zasloužilý člen
Příspěvky: 493
Registrován: čtv 15 čer 2006 5:56
Dal: 258 poděkování
Dostal: 213 poděkování

heřmánek

Příspěvek od cimirek »

Přišlo mi e-milem
Přílohy
Heřmánek_proti_rakovině.pdf
(81.95 KiB) Staženo 331 x


Odpovědět

Zpět na „Bylinky a jiné léčivky“