Efektivní elektrolýza

Souhrn všeobecných informací nejen pro "Vodíkáře".
Odpovědět
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Peter11 »

Ilem píše:Aha, tak to je pro mě nepoužitelné. Jde mi o BP, ne o pouhý vodík. Přesto díky.
Chápu to dobře tak, že 1,05V je dvojrstva na straně vodíku (-) a zbytek (cca 0,5V) je dvojvrstva na straně kyslíku (+)?

Vychází mi z toho, že když nedovolím ani vodíku, ani kyslíku, aby se zrodil, budu vodu rozkládat od 0,1V. Ale k čem pak je takový generátor BP, když nebude generovat BP?
Proč vyrábět něco čeho je kolem dost?
Na videu je vznik BP při použití jiných materiálů.
Naposledy upravil(a) Peter11 dne ned 16 srp 2015 20:33, celkem upraveno 1 x.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od martin11 »

...sokuromá připomínka jen pro Ilem.....co takhle podpořit odběr vyvynutého plynu vývěvou... :idea:
...a zkusit dvojvrstvu narušit - rozpohybovat ultrazvukem.... :idea: :good: :pivko: martin11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Peter11 píše: Proč vyrábět něco čeho je kolem dost?
Na videu je vznik BP při použití jiných materiálů.
Mno, je to hezé, ale požadavek je min. 700l BP za hodinu při tlaku 0,2 MPa. S tímhle udělátkem by to zabralo asi tak letecký hangár. :bhead:


"Dum spiro spero"
Ciceron
Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Peter11 »

Když tě nezajímá princip, tak nech tak. 12l /min není tak moc.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Kdo tvrdí, že nezajímá? Promiň, jsem trochu nervózní, termín odevzdání byl na konci května. Nějak se nemůžu přehoupnout přes 640l. Podle pokusů v malém to mělo jit, proto jsem do toho šel, ale teď se to chová jinak. Podmínkou je napájení max. 230V/16A, takže obyčejná zásuvka.
Naposledy upravil(a) Ilem dne úte 18 srp 2015 0:31, celkem upraveno 1 x.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

martin11 píše:...sokuromá připomínka jen pro Ilem.....co takhle podpořit odběr vyvynutého plynu vývěvou... :idea:
...a zkusit dvojvrstvu narušit - rozpohybovat ultrazvukem.... :idea: :good: :pivko: martin11 :D
Vývěva tomu nepomůže. Opticky to vypadá lépe, ale plynu je spíš méně. Větší (nestlačené) bublinky zabírají více prostoru pro průchod proudu. Ultrazvuk za určitých podmínek ano, ale musí být laděné elektrody. To není sranda. :cry:


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
wolf234
Starší člen
Příspěvky: 158
Registrován: sob 18 říj 2008 12:47
Bydliště: u pajkovačky
Dostal: 9 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od wolf234 »

neviem ilem či ten BP ide do horaka - v horaku v strede tryski je acetylen a po obvode kyslik pri BP ma bit miesto O2 obyčajny vzduch z kompresora


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Není to do hořáku. Je to na zdravotnické účely.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od la »

Jestli můžu napsat ,tak bych ten vyvíječ proplachoval neustále čerpadlem a do oběhu před čerpadlo bych zařadil filtr na sraženiny a chlazení elektrolytu ,mě se osvědčila při podstatně nižším výkonu provozní teplota 40 až 60°C, elektrolyzér mám neustále zavodněný a plyn odebírám z nádoby která je umístěná vedle elektrolyzéru. elektrolyt totiž hodně ze začátku po namíchání pění a v nádobě vznikají sraženiny (velké cucky :) ) které jsou elektricky vodivé a způsobují tím patrně značnou neefektivitu a větší ohřev elektrolytu mezi elektrodami . Neznám ale žádný filtr mimo písek který by vydržel KOH. Možná by stačilo KCl .
:) :smoke: :pivko:


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Láďo díky, ale budu trochu polemizovat. Tobě nejde o efektivitu. Tím, že mám dlouhé elektrody, čerpadlo nepotřebuji. Dochází k silnému komínovému efektu, který honí lelektrolyt dokola. Ale neosvědčilo se to. Naopak jsem musel dát hladinu tak nízko, aby se vzkypělý elektolyt nedostal až nahoru. Jakmile se vrchem propojí přívodní elektrody, stoupne skokově proud, začne to hřát a množství BP se příliš nezvedne.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od la »

Myslím si že je to bez proplachovaní ucpaný jak pěnou tak sloučeninami Fe atd. Asi prostě je obsazeno voda se tam nemá jak dostat, on tak zlobí při větším výkonu i poměrně krátký elektrolyzer . Ten filtr se mě občas úplně ucpe.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Ilem »

Ve spodní části mám otovory, kterými proudí voda a odtékají nečistoty. Sice to částečně ze suchého článku dělá mokrý, ale je to nutnost. Hlavně kvůli vznikajícím sloučeninám. Jede to v takových cca 10vteřinových cyklech, hladina se houpe asi o 10 cm.
Kdybych našel způsob, jak zaizolovat horní konce elektrod, honil bych elektrolyt dokola, ale zatím nic v tom louhu nevydrželo :(
Jde o to, že proud pak přeskočí pasivní elektrody. Stačí, že se to částečně děje spodem, když je to ještě vrchem, jde efektivita prudce dolů.
Naposledy upravil(a) Ilem dne čtv 20 srp 2015 17:30, celkem upraveno 1 x.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od la »

No asi to bude chtít změnit ten elektrolyt na KCL. NA druhou stranu je pravda že proti obíhání a taky kvůli lepšímu proplachování jsem elektrody zalil z boku epoxidem , bez toho se to špatně proplachovalo. Vzal jsem textil natřel epoxidem a položil na to z boku desky a po vytvrzení jsem tak udělal i druhou stranu, Na skleněnou desku sem dal igelit na to ten poepoxidovaný 2 krát textil , protože bych to taky nemusel sundat se stolu.
:)

Chtěl jsem sem dát literaturu o H+ ale 10,5mega sem nejde dát


Peter11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 394
Registrován: ned 05 dub 2015 21:59
Dal: 85 poděkování
Dostal: 173 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od Peter11 »

la píše:No asi to bude chtít změnit ten elektrolyt na KCL.
Nevznikne náhodou elektrolýzou vodního roztoku KCl jako výsledný produkt vodík a chlór?
Po vyloučení chlóru zůstane KOH.


Uživatelský avatar
la
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1854
Registrován: úte 06 úno 2007 19:04
Bydliště: Brno
Dal: 763 poděkování
Dostal: 238 poděkování

Re: Efektivní elektrolýza

Příspěvek od la »

No abych pravdu řekl používám jen vodíkovou stranu potřebuju čistý vodík ne BP i když jeho využití je velmi zajímavé i užitečné a KOH to děsně smrdí. Možné je použít i citronovou kyselinu když se autor smíří s rychlejším opotřebením kyslíkové elektrody. Při rozkladu na čistý vodík a kyslík se víc hřeje kyslíková strana skoro dvakrát tolik. Kyslíková strana je taky víc kyselá tak hold je třeba použít na elektrodu nerez, pokud by se použila měď (kvůli chlazení) šla by poměrně rychle do kytek. Je možné použít i různý materiál elektrod. Při vyšších teplotách vývinu má plyn minimálně dvojnásobný objem a pak je ho třeba vychladít , vyprat, zbavit par a pachů. Předtím, ale je ho toho plynu(buď BP nebo H) třeba vyrobit přiměřeně efektivně (levně). jednoduše a dostatečné množství.
Asi tak v kostce. :D


Odpovědět

Zpět na „Rozklad vody a vodík - všeobecně“