Přestavba motoru Š120 na stirling

Moderátor: JiMi

Odpovědět
StepanPepan
Zasloužilý člen
Příspěvky: 255
Registrován: pát 02 dub 2010 11:39
Dostal: 1 poděkování

k

Příspěvek od StepanPepan »

KATASTROFA!!!! Právě jsem zjistil, že můj vynález udělat stirlinga ze dvou stejných motorů už tady psal 09. prosince 2007 Ilem! Ach jo...


lajos
Zasloužilý člen
Příspěvky: 2444
Registrován: pát 25 lis 2005 14:32
Bydliště: Liberec
Dal: 471 poděkování
Dostal: 212 poděkování

Re: k

Příspěvek od lajos »

StepanPepan píše:KATASTROFA!!!! Právě jsem zjistil, že můj vynález udělat stirlinga ze dvou stejných motorů už tady psal 09. prosince 2007 Ilem! Ach jo...
Konečně nějaká zasloužilá dobrá zpráva, potvrzující že vše už jednou bylo vymyšleno


Stirling
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 30 čer 2010 21:10
Bydliště: Kozí vrch

Re: k

Příspěvek od Stirling »

StepanPepan píše:KATASTROFA!!!! Právě jsem zjistil, že můj vynález udělat stirlinga ze dvou stejných motorů už tady psal 09. prosince 2007 Ilem! Ach jo...
Stepane, to mas z toho zes to vlakno necet nez si sem zacal psat, nekteri tak ucinili ;) tahle myslenka me osobne potesila, protoze sem si jen overil ze to nenapadlo jen me a tudiz by to mohla byt schudna cesta. Ted to jen stvorit :D

Pro 1220 - to zkapalnovani vz´duchu je zajimavy, premejslim, k cemu by se to ted mohlo hodit... ze by chlazeni studeny casti stirlinga? :shock: asi by byla slusna ucinnost!

Zdravi Stirling


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nemusí to přece být vzduch

Příspěvek od 1220 »

vzduch co se zkapalňuje, papř freon, nebo propan butan....................
:hip:
k.


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Vrátím se k tomu, co jsem namaloval.

Příspěvek od aNONym »

Ilem píše:Na tom mým řešení je jeden velký problém. A to nemožnost dosáhnout vysokých teplot na teplé straně. Důvod je jednoduchý. Prostě by se to zadřelo. Není to čím při vysokých teplotách mazat.
Ceramic http://www.retech.com/3w/index.php?inc= ... =2&lang=cz . ;) Non

And Cooper
http://www.retech.com/3w/index.php?inc= ... 11&lang=cz
http://www.retech.com/3w/index.php?inc= ... =7&lang=cz

Kontakt na obch. zástupce: p. Procházka - RETECH - 777 157 261 - velmi ochotný člověk


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Stirling
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 30 čer 2010 21:10
Bydliště: Kozí vrch

Mazani

Příspěvek od Stirling »

aNONyme, mas pravdu, moderni chemie nam dovoluje mazani i v ponekud extremnich a silenych podminkach. Kdysi (tak cca 20 let) sem mel v ruce vzorek maziva pro vysoke teploty cca 800 stupnu, bylo to na bazi medi a byla to vazelina urcena na veci kolem peci. Tedy pomaly pohyby a velky zatizeni. Od ty doby se HODNE pokrocilo, jen se tady o tom jaksi moc nemluvi.

1220, na propan butan sem uz myslel taky, akorat bych se trochu bal aby se mi to nerozdestilovalo od sebe navzajem, takze bych asi volil cistej propan ;) ale to je jeste daleko. To zkapalnovani me zaujalo protoze sem mel moznost si trochu hrat s kapalnym dusikem a bylo to zajimavy. Chova se to jako prave vrouci voda.

Muj vehement je momentalne "u ledu", pac sem zdravotne mimo provoz. Aspon mam cas premejslet nad resenim problemu.

Zdravi Stirling


Stirling
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 30 čer 2010 21:10
Bydliště: Kozí vrch

Zase trochu teorie...

Příspěvek od Stirling »

Zdravim vsechny lidi,

povedlo se mi za dlouhych (pod)zimnich veceru najit zase kus kloudnyho dokumentu, kterej stoji za to poslat dal :-)

Stirling
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Re: Zase trochu teorie...

Příspěvek od chiq »

1980... dosť dlhé zdržanie vývoja... tak ma napadá otázka: QUI BONO?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Zase trochu teorie...

Příspěvek od poota »

Díky za další "krmivo".
Sleduji to docela pečlivě, ale zatím mám dojem, že všechny dosavadní konstrukce "stirlingů" jsou zatíženy přejímáním klíčových detailů z motorů, které pracují v naprosto odlišných podmínkách, kterým jsou také podřízeny. Mám na mysli konkrétně třeba kulaté válce a písty těsněné pomocí kroužků, které je výhodné pro spalovací motory s malými objemy a vysokými tlaky. U nich se profuk řeší snadno odvětráním klikové skříně, a tření se řeší mazáním. Použitím téhož principu u stirlinga se docílí pro dosažení srovnatelného výkonu několikanásobně těžšího monstra.
Stirling pracuje na principu přemisťování velkého množství média a rozdílu jeho objemů při různých teplotách, přičemž rozdíly tlaků jsou ve srovnání se spalovacími motory celkem zanedbatelné. Pro mě z toho vyplývá, že vhodnou cestou je extrémní zvětšení plochy pístu, aby se při nízkém tlaku docílilo větší síly na ojnici. Současně je vhodné extrémní zkrácení zdvihu, které při téže, a to dosti nízké, střední pístové rychlosti dokáže zvýšit otáčky.
Vzhledem k tomu, že pracovní médium stirlinga nemá obsahovat pokud možno žádná maziva, je potřeba se poohlédnout po těsnění, které nemá tření. Zatím nejlépe vypadají membrány, kterým navíc malý zdvih docela vyhovuje.
Nečiním si nárok na neomylnost a také nemíním podat návrh konkrétního řešení, takže to berte jenom jako námět k zamyšlení. Pokud chceme výkon ekvivalentní litrovému spalovacímu motoru, musíme se smířit s tím, že budeme potřebovat zdvihový objem pět litrů a spíš ještě víc. A to pokud možno při stejné váze, bez speciálních materiálů a snazší vyrobitelnosti.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pro Stirling & company

Příspěvek od 1220 »

cesta do pekel .... mám zatím pouze nastříhané měděné destičky a nafrézovaná žebra k tomu, :oops: :(
pustil jsem se totiž do budování vnitřního schodiště v mojí ruině, neboť se ta tuhá zima nějak zpožďuje ..............
jinak jen obyčejný písťák :( sice s jedním pístem ale nic moc.......
Kdo ví možná, že úplně nová generace stirlinga bude mít třeba tvar tzv. kleinovy láhve.......:
http://fyzmatik.pise.cz/73355-matematicka-lahev.html

K.


Stirling
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 30 čer 2010 21:10
Bydliště: Kozí vrch

Membrana

Příspěvek od Stirling »

Membrana je pekna akorat pro demoverzi pracujici pri pokojove teplote plus minus neco malo. Pooto, kdyby sis s tim nekdy hral, tak zjistis ze i na membrane jsou ztraty pri jejim pohybu. Teda pokud by nebyla kovova a zmeny by probihaly v ramci pruznych deformaci. Pak ale narazis na dalsi problem jmenem skodlivy prostor (jako na kompresoru) a s vyplachovanim takovyho velkyho vyvrtu a malyho zdvihu to taky neni valny. Stejne vykon mas danej premistenym mnozstvim media a zmenou jeho teploty, na vrtani a zdvihu to nezavisi. Nakonec klika - clovece velkej pist ma sice malou stredni rychlost a velkou silu, jenze tenhle zisk jde proti zdvihu, protoze kroutici moment je sila krat rameno, takze ve vysledku zase prd :| ono ne nadarmo se vetsina konstrukci mota okolo ctverce (stejnej zdvih jako vrtani), protoze velky odchylky jakymkoliv smerem neprinasi nic pozitivniho. Spis naopak, vzhledem k nutnosti spis pomalejsiho presouvani media mi to vychazi na vetsi zdvih pri mensim vrtani.

Ale tohle ber jenom jako muj soukromej pohled na vec, vzdyt i ten muj vehement ma mensi zdvih nez vrtani, coz je ale dano tim co sem sehnal a ne tim co bych chtel.

S tim tesnenim pistu ve valci - to neni takova traga, pokud bude pod pistem podobnej tlak jako nad nim, tak muze bejt dost velkej a na pist pusobi jen jeho rozdil. Co profoukne jednou pod pist za chvilku zase vyfoukne nad pist (je toho stejne malo). Dulezita je tam pak ucpavka na hrideli ze skrine ven, ktera uz je v poho. Ano, naroste vaha celyho aparatu, ale stavim stabilni motor kde je mi to fuk (dokonce je to jista vyhoda kvuli vibracim). Az budu delat pohon letadla, tak tu vahu resit budu ;)

Kdyby chtelo bejt trochu vic volnyho casu, ta cesta by byla o neco snazsi a hlavne rychlejsi!

Jinak ta knizka ze ktery byl uryvek byla z roku 1977, chlapci od Forda uz meli primy vstrik paliva do valce a tech zajimavosti tam bylo mnohem vic. Vsechno ale narazi na problem s prachama - bud by to bylo na vyrobu o malicko drazsi, nebo by to bylo provozne moc levny. To prvni nezkousnou kravataci v automobilce, to druhy zase paka ve vlade.

Mejte se krasne a doufam ze budu moct brzo pokracovat i rukama, nejen hlavou!

Zdravi Stirling


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Membrana

Příspěvek od poota »

Dík za názor, jen jsem si tak lehce zainspiroval, samozřejmě rozhodující je jenom praktická realizace.

A ať už Ti to jde brzo i těma rukama :good: - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Pro Stirling & company

Příspěvek od poota »

1220 píše:.. Kdo ví možná, že úplně nová generace stirlinga bude mít třeba tvar tzv. kleinovy láhve....
To néé, jak bys do ní uzavřel pracovní médium? A navíc třeba pod tlakem!

Má to jenom jeden povrch, a se všech stran je to všude stejně zvenku jako zevnitř!
Dyť to by nešlo, ani kdyby to bylo celý "gumový"!

Teda Tys mi dal :lol:

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Membrana

Příspěvek od poota »

Stirling píše:... vykon mas danej premistenym mnozstvim media a zmenou jeho teploty, na vrtani a zdvihu to nezavisi. Nakonec klika - clovece velkej pist ma sice malou stredni rychlost a velkou silu, jenze tenhle zisk jde proti zdvihu, protoze kroutici moment je sila krat rameno, takze ve vysledku zase prd :|
Sice taky souhlas, ale přece jen ...

Když chci větší krouťák, tak při stejným středním tlaku zkrátím zdvih na třetinu a současně třeba 9x zvětším plochu pístu - ať počítám, jak počítám, kroutící moment mi pořád vychází kolem 3x většího.
Vono to kratší rameno zmenšuje krouťák jenom když je síla stejná.
Jenomže pro stejný zdvihový objem se zkrácením zdvihu se musí zvětšit plocha. Když se tedy nezmění objem, ale po zkrácení ramene je tam ve výsledku celkem prd, pak to znamená, že tam ten prd mušel bejt už před tím taky, čiliže za to ten zdvih nemůže. :D

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Stirling
Stálý člen
Příspěvky: 29
Registrován: stř 30 čer 2010 21:10
Bydliště: Kozí vrch

Kroutak

Příspěvek od Stirling »

Když chci větší krouťák, tak při stejným středním tlaku zkrátím zdvih na třetinu a současně třeba 9x zvětším plochu pístu - ať počítám, jak počítám, kroutící moment mi pořád vychází kolem 3x většího.

Pooto, kdyz zkratim zdvih na tretinu, ale plochu pistu znvednu 9krat, tak sem ztrojnasobil zdvihovej objem, z toho plyne (pro stejnych otackach) ten trojnasobnej kroutak.

No ale jeste trochu jinak: Vykon motoru (jakyhokoliv) je danej zdvihovym objemem a rychlosti s jakou ho menim. Pokud mas dlouhej zdvih a maly vrtani, tak to pobezi pomaleji ale s velkym kroutakem - anglicka skola. Se stejnym vrtanim a malym zdvihem dostanes vetsi otacky a mensi kroutak - italska skola, abys dostal stejnej vykon musis mit vetsi otacky. Pro co nejlepsi termodynamickou ucinost je dobry mit ty deje co nejpomalejsi. To je jedna z tichych podminek Carnotova cyklu, moc se o ni nemluvi, receno jinak se na ni casto zapomina.

Pokud potrebuju co nejmensi objem plynu v trubkach, tak ty trubky budou co nejmensi a dostavam se k tem pomalym otackam, pac to tam leze pomaleji.

Kazdopadne az to roztocim tak Ti reknu jak se to chova ;)
Pro pripadnou dalsi stavbu uz mam vybranej klikovej mechanismus se zdvihem hodne pres 100 mm, to bude uz natvrdo energeticka zalezitost... uvidime


Zdravi Stirling


Odpovědět

Zpět na „Přestavba motoru Š120 na stirling“