V Hádánicích

Přesunuté příspěvky s "nulovou" informační hodnotou...

Moderátor: FUP - Moderátoři

Zamčeno
Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Koncim tady na foru

Příspěvek od adam.benda »

Jarin's píše:Pratele bylo mi tu s vama dobre a rad jsem se ucastnil teto male revoluce v mysleni.
Bohuzel obrazek meho Avatara je pro nektere neprekonatelny problem ..
Hm, já myslím, že problém může kompletně odpadnout, protože Jarin's má jinou postavičku, než Eter. Všimněte si, jak při tom přemýšlení Pata (nebo Mata?) Jarin'sovi kolem čepice zůstávají v éteru myšlenky, takové jemné drobení... Oproti tomu postavička Eter netrousí zhola nic.

Za autoplevelení se omlouvá a.b.
Ahój! :bye:


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

bububu

Příspěvek od Akord »

Já bych byl klidný.
1. Tom Beardena jsem dosud vyhodnotil jako jalového potentáta, čo nemluví pravdu, musel by se stát docela zázrak, aby otočil. Nerozumí termodynamice a zamotává ty, co se nechají do své pavučiny.
2. Neexistuje energeticky čistý zdroj, protože energie se po využití neničí, ale zustává stále v atmosfére jako nadbytečné teplo, narušující bilanci príjem-výdaj, kde hlavní dodavatel je Slunce. Takový "laciný" zdroj rešící "nedostatek energie" by zpusobil zamorení planety odpadovým teplem, které je už dnas natolik významné, že je srovnatelné s efektem skleníkových plynu.
3. O fotovoltaice ve smyslu Klimova nic nevím, to by jsem se snad za nejaký ten rok doslechl, podle mne není pravda ani 50procentní účinnost, netož nad100procentní.


Uživatelský avatar
Mim
Zasloužilý člen
Příspěvky: 855
Registrován: čtv 21 zář 2006 7:41
Bydliště: Plzeň
Dostal: 3 poděkování

Re: bububu

Příspěvek od Mim »

Akord píše:Já bych byl klidný.
1. Tom Beardena jsem dosud vyhodnotil jako jalového potentáta, čo nemluví pravdu, musel by se stát docela zázrak, aby otočil. Nerozumí termodynamice a zamotává ty, co se nechají do své pavučiny.
2. Neexistuje energeticky čistý zdroj, protože energie se po využití neničí, ale zustává stále v atmosfére jako nadbytečné teplo, narušující bilanci príjem-výdaj, kde hlavní dodavatel je Slunce. Takový "laciný" zdroj rešící "nedostatek energie" by zpusobil zamorení planety odpadovým teplem, které je už dnas natolik významné, že je srovnatelné s efektem skleníkových plynu.
3. O fotovoltaice ve smyslu Klimova nic nevím, to by jsem se snad za nejaký ten rok doslechl, podle mne není pravda ani 50procentní účinnost, netož nad100procentní.
Můžeš mi říci proč vlastně sem ty svoje příspěvky dáváš? Vždyť opravdu jen plevelíš i nově založená vlákna. Jak píšeš sám "nic nevím" tak to by šlo brát jako fakt. Osobně mě štvou všechny výpady proti lidem, kteří se snaží něco dělat a udělat. Tohle fórum bylo na samém počátku o něčem úplně jiném. Myslím, že právě ty jsi jedním ze "zabijáků" tohohle fóra.
Jinak ve všech třech bodech které jsi napsal jsou neskutečné bláboly.


Však ono to půjde!!!
Abakuk
Starší člen
Příspěvky: 109
Registrován: čtv 22 kvě 2008 22:10
Bydliště: Náchodsko

Re: bububu

Příspěvek od Abakuk »

Akord píše:....
2. Neexistuje energeticky čistý zdroj, protože energie se po využití neničí, ale zustává stále v atmosfére jako nadbytečné teplo, narušující bilanci príjem-výdaj, kde hlavní dodavatel je Slunce. Takový "laciný" zdroj rešící "nedostatek energie" by zpusobil zamorení planety odpadovým teplem, které je už dnas natolik významné, že je srovnatelné s efektem skleníkových plynu.
....
V tomto bodě ale určitě nemáte pravdu. Pokud si hypoteticky představím zařízení které na způsob tepelného čerpadla ochladí třeba okolní vzduch a převede toto teplo na elektrickou energii, tak po "využití" elektrické energie dodám zpět do samé množství tepla do okolí takže zachovám stejnou energii soustavy ale vykonám užitečnou práci na místě kde požaduji. A klidně to zařízení může pracovat do konce věků


Tma na to vrhá nové světlo
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: bububu

Příspěvek od Akord »

Abakuk píše:
Akord píše:....
2. Neexistuje energeticky čistý zdroj, protože energie se po využití neničí, ale zustává stále v atmosfére jako nadbytečné teplo, narušující bilanci príjem-výdaj, kde hlavní dodavatel je Slunce. Takový "laciný" zdroj rešící "nedostatek energie" by zpusobil zamorení planety odpadovým teplem, které je už dnas natolik významné, že je srovnatelné s efektem skleníkových plynu.
....
V tomto bodě ale určitě nemáte pravdu. Pokud si hypoteticky představím zařízení které na způsob tepelného čerpadla ochladí třeba okolní vzduch a převede toto teplo na elektrickou energii, tak po "využití" elektrické energie dodám zpět do samé množství tepla do okolí takže zachovám stejnou energii soustavy ale vykonám užitečnou práci na místě kde požaduji. A klidně to zařízení může pracovat do konce věků
Protirečís si, napsal jsi, že dodáš do okolí stejné množství tepla, co jsi odebral. Neco po nekom opakuješ a nerozumíš, jak funguje TČ, práve jsi popsal perpetuum.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: bububu

Příspěvek od Akord »

Mim píše:Můžeš mi říci proč vlastně sem ty svoje příspěvky dáváš? Vždyť opravdu jen plevelíš i nově založená vlákna. Jak píšeš sám "nic nevím" tak to by šlo brát jako fakt. Osobně mě štvou všechny výpady proti lidem, kteří se snaží něco dělat a udělat. Tohle fórum bylo na samém počátku o něčem úplně jiném. Myslím, že právě ty jsi jedním ze "zabijáků" tohohle fóra. Jinak ve všech třech bodech které jsi napsal jsou neskutečné bláboly.
Tvá otázka obsahuje pomluvu a nemá s témou nic společné. Nenuť me o tom dále premýšlet, verejne to není príjemné, určite máš své zkušenosti.
Mám dost prátel, kterí premýšlejí podobne jako já, nemel bys psát, že zrovna já plevelím a ty ne.


pokr
Starší člen
Příspěvky: 150
Registrován: úte 24 kvě 2011 23:08
Dostal: 5 poděkování

Byla to moje chyba, Rivale, uznávám a omlouvám se.

Příspěvek od pokr »

S Michalem jsem jeho drzou korespondenci s Vámi z nové schránky "pokr" vyřídil. Milan


co nevíme, neznamená, že neexistuje
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: jaz rel

Příspěvek od Akord »

adam.benda píše:
Akord píše:...
Chtel jsem pri tom upozornit, že pokud umí nekdo ke schéme formulovat kvalitní vecnou otázku, tak se možná dostane adekvátní odpovedi v levelu zárivek a podobných nudných a primitivních nebo dopletených schém.

Nechápu také, proč naháníte napetí, když tohle umí i (pulsní) trafo, a podstatne jednodušeji.
Když je to všechno tak primitivní, proč nenavrhnete vhodný způsob modifikace řešeného motoru, aby se točil?
Ale to jsem prece napsal, pokud jde o vyklenutý závit. Podmínka je, aby se co nejvíce lišili polomery otáčení v místech, kde je prívod proudu do pohyblivé části. Kdyby mi nekterí neplevelili príspevky, tak by to bylo lépe videt.
Pokud jde o tu soustavu se zárivkou, tak to je nesmysl a pokus o perpetum, kde se točit nemá co. Reším nejprve základní principy a až pak "dizajn". No a k problému spojení 2 indukčností asi nemá cenu se blíže vyjádrovat, zdaleka nejde o neco podobné, jako spojení 2 baterií. Pri sebemenší nesymetrii a rozdílu energií v cívkách taková soustava produkuje jen hromadu parazitního bordelu. Ostatne to je i duvod, proč to nekdo zverejnil, jde o zavádení, ať se ostatní v tom bordelu hrabou jako slepice. Bez znalosti parazitních reaktancí nemá taková soustava rešení, pokud se tyhle reaktance zmerí, nebo jinak vhodne určí, tak má rešení, a chování lze spočítat, modelovat, predvídat.

Nevím, proč vylučujete v mém prípade obhajobu pomocí slova "podsunutí". To, co jste napsal je jasné podsunutí, cituji :"snažíte se nám podstrčit DC motor za vyklenutý drát."
Takže já nepodstrkuju DC motor místo vyklenutého drátu, ale jsem udelal takový motor, který funguje tak, jak má a na správne pochopeném principu otáčejícího se závitu, viz poznámka výše.

Pokud si myslíte, že se má vyklenutý drát točit i s prívody na stejném polomeru, tak vám to neberu, mužete predvést. Doufám nebudete muset použít komutátor, nebo podobne, to bychom už byli vedle. Určite vám sklidím velké uznání, až nepujde jen o slovní hríčku.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: jaz rel

Příspěvek od Akord »

huhu píše:
Akord píše:
huhu píše:Když jsem to viděl poprvé , taky mě napadlo , že je to výbojka , ale neznám takovou , kde od jednoho konce ke druhému prochází cosi , co vypadá vodivě v místech , kde má být výboj.
Prosím o nasměrování ke konkrétnímu výrobku.
Dejte sem foto, nebo link, ať si to prohlídnu, výbojek je velká hromada.
A tak to nic . Bavíme se každý o něčem jiném. Já o videu a ty o adamově schématku.
Pro komunikaci s adam.benda by bylo dobré prostudovat čeho je to schéma. Náramně by vám to oběma usnadnilo definici pojmů.
( malá nápověda : na počátku bylo video )
Nedelejte ze mne zase pitomce, jste oba vyložene protivní, na off topic reči čas máte. Bylo mi jasné, že schéma, co kreslil nejspíš architekt není sama, proto jsem žádal foto, nebo obrázek. Podíval jsem se na 4 stránky zpátky, a protože nic, tak nemužete chtít abych prohledával všech dalších 50, kde je možná náhodou nejaký odkaz. Pro mne za mne si s tím hrejte treba rok, takových priblblých schém a videí jsou další stovky.


Uživatelský avatar
adam.benda
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1726
Registrován: čtv 15 bře 2007 12:03
Bydliště: Praha
Dal: 151 poděkování
Dostal: 258 poděkování

Re: Graf

Příspěvek od adam.benda »

Akord píše:Obrázek vubec neodpovídá textu.
Akord píše:... Podíval jsem se na 4 stránky zpátky, a protože nic, tak nemužete chtít abych prohledával všech dalších 50, kde je možná náhodou nejaký odkaz. ...
Když jste se pouštěl do mého grafu, nechápu, proč jste si nepřečetl, kvůli čemu ho vůbec kreslím a jakou situaci se do něj snažím zanést... :dknow:

Nic, tady je video, o které tu teď jde:


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: merkury jsou pozadu

Příspěvek od Akord »

Slavek Krepelka píše:
Akord píše: Pro kutily další pomucka - když v prípade motoru na typu magnetu nezáleží, proč by melo záležet v prípade generátoru. Další pomucka - Slavek neví proč tomu tak je, a co v dusledku znamená, že i kovový magnet má permeabilitu blízkou jedné. Jinak by nesrovnával ferity a neodymy nebo jiné vodivé magnety podobným zpusobem. Na netu všechno nebývá, tam se vetšinou opisuje. To by jinak ty české firmy, co delají modelárské motory ve velkém museli met sakra problém s účinností.
Akorde, Slávek toho neví daleko víc než toho co ví. Ncméně Slavek ví, že jádro tranďáku vede, stejně jako to dokáže každé železo atd, vést magnetické pole dvou opačných polarit zárověň, což například feritový magnet nedokáže. Proto je "magnetické" pole sekundární indukované cívky tranďáku zrovna tak vedené jádrem v okruhu jako pole primární cívky. Pokud bychom zkusili udělat jádro tranďáku ze zmagnetizovaného feritu, maximálně ferit SP odmagnetujeme. Zde jde tedy o to, že u primárního budícího elektromagnetu rotačního generátoru s "železným" jádrem se indukované pole indukované cívky uzavírá do značné míry zpět skrz kotvu primárního elektromagnetu, k čemuž nedochází, pokud je použita řekněme feritová kotva permanentního magnetu. Toto se na netu dočtete, pokud vím, jenom ode mne. :lol:

Co se týče vedení magnetického pole feromagnetickými materiály, je dobré si uvědomit, že dochází při každé změně polarity indukujícího pole k fyzickým změnám v materiálu a že různé feromagnetické materiály mají různou schopnost a setrvačnost se poli fyzicky přizpůsobovat svou krystalickou strukturou a následovně se vracet do původního stavu, čímž je dána jejich magnetická pružnost. Pokud je tedy materiál zvolen tak, že tato jeho magnetická pružnost je relativně pomalá, zbývá více času si s jeho návratem ze stavu magnetizované - nemagnetizované pohrát a využít slábnoucího pole k další indukci.

Ciao, Slávek.
Tranďák se ríká transistoru, dost to plete, když jde o transduktor. Ale pavučinu jste napsal peknou, stačí si uvedomit, že co se týče probíraného videa, tak mužete na nejaké transduktorová presycení od cívky zapomenout.


Uživatelský avatar
galapetr
Stálý člen
Příspěvky: 44
Registrován: pon 19 bře 2007 9:28
Bydliště: Vimperk

Tranďák je odjakživa transformátor.

Příspěvek od galapetr »

Tranďák se ríká transistoru
Říkalo se mu tak, když ještě o tranzistorech nebyla ani potucha. Viz film Obecná škola.


kykyrida
Nový člen
Příspěvky: 11
Registrován: ned 30 kvě 2010 20:51

tranďák

Příspěvek od kykyrida »

Tranďák je Tranny – a to ve všech významech

Někteří čeští fanoušci Fordu Transit nazývají svoji oblíbenou dodávku slovem „Tranďák“ ], které je přirozeně se nabízející domácí
podobou oficiálního názvu „Transit“. Ale slovo „tranďák“ v jiných situacích a kontextech znamená také „tranzistor“ , „transvestita“ ], příp. také
„transformátor“ ]. Slovo „tranďák“ tedy v češtině může nabývat mnoha rozdílných významů. Výjimečně může někdo snažící se proniknout do
jemu ne příliš známého slangu nazvat slovem „Tranďák“ také vozidlo Volkswagen Transporter, ale mezi řidiči, kteří slang znají, je jasné, že „Tranďák“
je jednoznačně „Ford Transit“. Samotná homonymie několika různých reálných subjektů (či objektů) by ale nebyla zas až tak zajímavá. Zajímavé
je to, že do angličtiny lze české slovo „Tranďák“ bez obav přeložit jako „Tranny“ – a to i bez znalosti situace a kontextu! Ford Transit je totiž velice
oblíbený ve Velké Británii, a jak vyplynulo z internetové diskuze [7] na asi nejznámějším britském internetovém fanklubu Fordu Transit, je slovo
„Tranny“ v hovorové britské angličtině nejen přátelským označením Fordu Transit, ale také označením pro tranzistor či transvestitu (zda toto slovo
může být použito i pro označení transformátoru, jsem nezjišťoval, protože podle mé osobní zkušenosti s elektrotechnickým slangem v praxi
je „tranďák“ mnohem spíše „tranzistor“, než „transformátor“).

Příčina podobné práce s uvedenými výrazy v angličtině i češtině je zjevná – všechna tato slova začínají na „trans“, a to jak v angličtině, tak
i v češtině, kam tyto názvy byly s žádnými či minimálními úpravami vneseny. Každý jazyk si pak kratší výraz vytvořil po svém, ale vždy ze
všech uvedených slov stejně.

Shrnutí: Laici se baví o tranďáku jako o transformátoru, slaboproudaři a jiní odborníci vždy o tranzistoru.


Za zmínku stojí i německý výraz „Trabi“ pro vozidlo Trabant. Tento výraz je totiž stejně použitelný a celkem dobře uchycený i v češtině – kde jsou
neformální přezdívky osob často tvořeny zkrácením příjmení a zakončením na „i“ nebo „y“, často i bez určení pravopisu konkrétní přezdívky
(konkrétní reálné příklady: Provazník – Provy; Novák – Novky; Fikejz – Fiky; apod.). Tato česká zakončení zkrácenin příjmení na „y“ jsou nakonec
blízká i britskému slovu „Tranny“, ale z nějakého důvodu se v češtině jako ekvivalent pro „Tranny“ používá „Tranďák“. Jde o slovo stejné nejen
sémanticky, ale i citovým zabarvením či neformálností výrazu. Jde tedy o zcela přesný lexikologický ekvivalent mezi dvěma jazyky různých jazykových skupin.
Podobně lze nalézt podobnost paralelního lexikálního vývoje ve dvou různých jazycích také u označení pro mobilní telefon v angličtině a polštině. V obou jazycích
je sice možné mobilní telefon nazvat mobilním telefonem, příp. mobilem, jak jsme zvyklí v češtině, ale častějším označením jsou „cell phone“ nebo „cell“ v angličtině
a „telefon komórkowy“ nebo „komórka“ v polštině. Takže místo „mobilní telefon“ říkají Britové a Poláci „buňkový telefon“ a místo „mobil“ říkají „buňka“.
Osobně jsem přesvědčen, že příčinou je struktura dnes nejrozšířenější sítě GSM. Předchozí síť NMT nebyla příliš rozšířená, a když síť GSM vybavila Evropany
mobilními telefony, ujal se ve dvou jmenovaných státech pro mobil název, který patrně vyplynul z buňkové fyzické struktury (architektury) sítě GSM. Telefony
se v síti GSM hlásí ke konkrétním buňkám, ke konkrétním základnám/převaděčům/BTS, a tento technický fakt byl pro síť GSM v době jejího nástupu natolik
specifický, že se promítl i do jazyka, a tak si Britové a Poláci nevolají na mobily, ale na buňky nebo, chcete-li, na komůrky.
M.Adámek

http://webcache.googleusercontent.com/s ... .google.cz


Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: merkury jsou pozadu

Příspěvek od Slavek Krepelka »

Akord píše:Tranďák se ríká transistoru, dost to plete, když jde o transduktor.
Moc se Akorde omlouvám, za mých časů byl tranďák transformátor, transistory akorát lezly z plenek a o transducerech jsem tenkrát ani neslyšel.

:D Pozdrav, Slávek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

trafák

Příspěvek od Akord »

Transformátoru se ríká vetšinou trafák. Nejde jeden argument z filmu srovnávat s tím, co používá celá elektro komunita. No a presycované trafo je mnohem spíše neco jako transduktor. Píšu neco jako proto, aby me zase nechytali za slovo ti, co si všímají pouze počet cívek, ale na jiné nehledí.
No ale dá se vrátit zpet, k tématu, pokud by byly ješte nejaké upresňující argumenty.


Zamčeno

Zpět na „Černá díra“