Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Společenské dění u nás i ve světě.
Odpovědět
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: MNO....

Příspěvek od NAVAR »

je to vcelku individuelní. Na stát neradno spoléhat. Co se týče lidí samotných tak z vlastní zkušenosti vím že obyčejní pracovití lidé na dědině mají v chlívku 2-3 prasata a k tomu několik metráků brambor a obilí. Sem tam jim něco pobíhá po dvoře, v králíkárně dupou králíci. Ti mají šanci vydržet hodně dlouho.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Příspěvek od Ondřej »



jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

MNO,

Příspěvek od jarda ovčák »

To moje čerpadlo používají týpkové, co vrtají studny pro odkalení vrtu a vyčištění vody vyčerpáním. Díky vibracím kalí vodu a vysrkne hodně, včetně prachu, písku, peří z dinosaurů a vůbec. Pokud nalezneš méně než 220 vatíků do studny, okamžitě jej zavrhnu..... Je to drek, kámošovi sice jede 10 let a je v pho, já koupím 4 kousky a mám klid. Panel to utáhne jako prd a já budu lemtat vodu jak oživot. Noční vodu budu řešit nádržema na 500l natlakované vody. Samozřejmě, že v tomtéž vrtu budu mít druhé čerpadlo full size, kanon co umí za minutu 300 litrů. Aby se pámbíček nezlobil a kdyby hořelo. Jenže ten by mi ten fotopanel sežral i s drátama....Naštěstí mám vodní sloupec 16 metrů a vydatnost vrtu více než 17 kubíků denně, takže můžu špekulovat.....


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Příspěvek od Ondřej »

Jo, to psal nějakej nespokojenej zákazník, že po výměně za motorový čerpadlo měl najednou čistou vodu... Malyš vibruje zřejmě vertikálně a pokud je blízko dna, tak tu vodu kalí.


jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

Re: Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Příspěvek od jarda ovčák »

To každopádně že vibruje. Ale čerpadlo by mělo být kus ode dna, páč i klasické otáčivé čerpadlo sebou fest cukne, když se sepne....
Je daný i konstrukcí studny, když se to podělá, hořej čerpadla, kor když je malej sloupec vody..... a vody setsakra ubejvá......


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
Uživatelský avatar
Ondřej
Zasloužilý člen
Příspěvky: 285
Registrován: pát 22 zář 2006 10:49
Bydliště: j.Mor.
Dostal: 7 poděkování

Re: Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Příspěvek od Ondřej »

Nevím jestli tu už někdy odkaz byl, ale rád bych poukázal na tehle neuvěřitelnej dokument o stavu současnýho zemědělství a co se s tím dá dělat. je tam i ukrajinské BIO-JZD, kde neorali 30 let. Titulky jsou hrozný, ale ještě to jde.
Mysli Globálně, jednej lokálně


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Chlebovej rozcestník.

Příspěvek od aNONym »



The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
pista
Stálý člen
Příspěvky: 76
Registrován: pát 02 úno 2007 18:20
Bydliště: nitra
Dostal: 10 poděkování

Re: Výbava vhodná při kolapsu civilizace.

Příspěvek od pista »

aj pre Jardu....
Permakultura je krásná, nedá tolik práce, krásní ptáčci, bobulky, stromy a nakrmenej hmyz k prasknutí.
mame stranku aj nejake vysledky....su to ine cisla pri sejbe aj pri zbere..... pista
http://farma-fukuoka.webnode.sk/


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Ještě k temu orání ...

Příspěvek od A(&F) »

pista píše:mame stranku aj nejake vysledky....su to ine cisla pri sejbe aj pri zbere..... pista
http://farma-fukuoka.webnode.sk/
... díky Pišto za odkaz, konečně jsem z fotek plně docenil význam toho, o čem jsme se spolu bavili během velmi pozdní nedělní snídaně u Jeffa ... :D ...... ale k věci ... dovolím si však nejdříve odcitovat z vašich stránek ...
ivan-lobik píše:Rastliny v takejto pôde rastú v symbióze s baktériami, hubami a ďalšími formami života, vyberajú si z pôdy tie živiny, ktoré potrebujú a preto sú zdravé bez chorôb a škodcov
... dávám tomu pánovi zcela za pravdu, ... budiž mu země lehká ... škoda takových lidí ... :( ...... jsem totiž již nějaký pátek skálopevně přesvědčen, že největším průserem orání je ničení mycelia mykhorozních hub ... stačí se zamyslet, jak fungují ... houby jako jediné dokáží velmi účinně zpracovávat tlející organickou hmotu na použitelné živiny pro rostliny ... a nebál bych napsat, že ve srovnáním s ostatním jmenovaným dokonce nejúčinněji ... tyto potom spolu s vláhou přivádějí svým jemným předivem přímo ke kořenům rostlin, někdy až přímo do nich (dle druhu mykhorozy, u některých typů dochází k prorůstání mycelia do kořenů), často i na poměrně velké vzdálenosti ... k tomu všemu jim však musíme vytvořit podmínky ... takže co potřebuje podhoubí pro svůj zdárný rozvoj ??? ... vlhko + klid ... my však děláme pravý opak, kdy hlubokou orbou půdy mycelium rozrušujeme a následně i vysušujeme ... tím, že odstraňujeme půdokryvné rostliny, tedy plevel a ostatní, dochází k vysychání horních vrstev půdy, k její erozi a houby hynou ...... jen jestli ono slavné zvýšení produkce při mulčování pomocí kartonů, slámových rohoží, atd., nespočívá mimo jiné v tom, že tak zajistíme správné prostředí pro rozvoj půdních hub ... :idea: ... stejné může platit i pro ostatní způsoby (např. pokud trávu nesečeme až k zemi, tj. nezkracujeme ji pod 10 až 15 centimetrů, je potom mnohem svěžejší a zelenejší, jelikož zem pod ní nevysychá) ...... další příklad, z vyprávění: ... jeden rok naši známí na své zahradě opatřili všechny stromy a keře vrstvou dřevo kůrového mulče, na kterém jim potom hojně rostly smržovité houby ... po čase ale paní domu mulč načechrala (prý aby vypadal hezky ... :laugh: ) a houby se již více nekonaly ... pouze v rohu zahrady pod černým rybízem, kde tuto proceduru vynechala, tam jim rostly i nadále ještě několik dalších let ... ;) ...

... a hlavně žádnou průmyslovou chemii ... ta houbám určitě také nesvědčí (stejně jako kyselé deště a další produkty exhalací) ...... to samé zřejmě platí i pro přehnané hnojení chlévskou mrvou a dalšími, byť přírodními hnojivy, pocházejícími od zvířat ... dle Huntersky známého "všeho moc škodí" tato hnojiva sice na chvíli pozvednou produkci, mezitím však zahubí životodárné podhoubí, takže potom dle nynější logiky "nezbývá" nic jiného, než jenom pořád dokola hnojit ... a hnojit ... a hnojit ...... a pořád víc a víc ...... tady bych ještě zmínil jeden případ z Krušných hor, kdy se na vršcích přemnožili "zajace", ... zkrátka bobek, kam se podíváš ... v tu dobu na známé modřínové pláni zároveň přestali růst klouzci, jelikož králíci si tam chodili pochutnávat na šťavnaté travičce ... jak víme, tak kde králík žere, tam zároveň hned seue ... :lol: ... po nucené regulaci se zase na těch místech začaly klouzáci znovu objevovat ... ono než z výtrusů vznikne primární a posléze i sekundární mycelium přece jenom nějaký čas trvá ...

... také jsem někde před časem četl (tuším na 21stoleti.cz ), že houby, přestože jsou velkými producenty skleníkových plynů, zároveň na sebe vážou velké množství vzdušného oxidu uhličitého ... jednalo se až o 200 tun na hektar ...... vždyť v přírodě vše souvisí se vším ... možná více, než si připouštíme ...


PeS: ... víte, že díky vzájemné prospěšnosti podhoubí a rostlin je možno pomocí netu hledat houby na několik let starých satelitních snímcích ??? ... :shock: ... opravdu jde a to především u hub, které vytvářejí tzv. "čarodějné kruhy" ...... je to vcelku jednoduché, ... doma u počítače si detailně prohlídnete letecké mapy, a když naleznete něco takového http://www.mapy.cz/s/2B05 , uložíte si do navigace GPS souřadnice, ve správnou dobu pak vezmete košík a vyrazíte do terénu ... :D ... více viz vysvětlení v článku ...

Obrázek

... ještě malá ukázka, jak zblízka vypadá houbový kruh po zimě ... vidíte ten rozdíl ??? ...
Obrázek

(zdroj: ... obrázky pocházejí z webu damyko.info )


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

MNO...

Příspěvek od jarda ovčák »

Jasně, neorat, je to energeticky nejnáročnější operace zemědělství.....No jo, ale proč tedy všichni ořou......nebylo by lepší zbavit se falešného ostychu a...
Mykorhíza:když jsem nepásl, neměl jsem nic. Pasu a mám žampionů a vatovců, že s nima po sobě hážeme. Já to zkoušel bez rytí a orání a půda ja za dva roky tvrdá jako štolverk.Zřejmě na to nejdu politicky korektně.
Ovšem jádro pudla nenajdete nikde jinde než u othodoxních permakulturistů.
Drtivá většina vám přizná, že permakultura je super voraz, na uživení si však pořídí běžnou organiockou zahrádku.Nenajdete totiž žádného producenta zeleniny z permakultůry. Hledal jsem rok a...... nic.Nejen u nás, ale v celé kulturní evropě.Mluvím o trvale udržitelné permakultůry, nikoli o agrokruzích. to není permakultura, i když se za ni vydává.
Sám jsem se totiž chtěl stát permakulturním producentem.


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: MNO...

Příspěvek od poota »

jarda ovčák píše:...Nenajdete totiž žádného producenta zeleniny z permakultůry. ..
Nejspíš to bude tím, že permakultura není jenom změna hospodaření, ale taky změna myšlení - a právě ta asi k velkopodnikání nějak nepasuje. Ono jak to neroste pěkně v řádkách, tak se to ve velkém dost blbě sklízí. A třeba vybírat celý den něco mezi kopřivama jenom kvůli kšeftu je asi taky pěknej vopruz. Skoro bych věřil tomu, že ta permakultura je spíš o pohodě, málo práce a spousta času, kochání se přírodou a sem tam si uždíbnout. Kšeft je holt o něčem úplně jiným - peníze, náklady, zisk, čas - připadá mi to tak trochu jako přesnej protipól.
Možná, že by se to nějak dalo - ale asi by to chtělo napřed nějak smířit ty dvě věci v hlavě a najít nějakej rozumnej kompromis. Vzít z každého něco, ale tak, aby se to navzájem "nepralo". Ale třeba to opravdu nejde. Zapřáhnout traktor je asi přece jenom jednodušší.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Každá houba chce své ...

Příspěvek od A(&F) »

jarda ovčák píše:Mykorhíza:když jsem nepásl, neměl jsem nic. Pasu a mám žampionů a vatovců, že s nima po sobě hážeme.
... teda jako argument nic moc ... :D ... vždyť i ovce bobkujou v místě pasení ..... a zrovna třeba takový vatovec miluje půdy se zvýšeným množstvím dusíku, proto často roste v kopřivách ...... a žampión ??? ... ten se průmyslově ve velkém pěstuje na koňském hnoji, což také o něčem vypovídá ... ;) ... ale jak na tom jsou podzemní houby (nevytvářející klasické nadzemní plodnice), to Ti nepovím ... víme o tom zatím velmi málo ... a kdo ví tak nepoví, jelikož se z obchodu mykhorýzou stal v poslední době docela velký byznys ...... myslím, že pár let se dočkáme stavu, kdy zemědělci budou namísto hnojiv rozhazovat po polích uměle vypěstovanou násadu hub ... 8) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Neorálek ...

Příspěvek od A(&F) »

jarda ovčák píše:Já to zkoušel bez rytí a orání a půda ja za dva roky tvrdá jako štolverk.Zřejmě na to nejdu politicky korektně.
... a můžeš to trochu upřesnit ??? ...

- co jsi na tom poli pěstoval ...
- jak jsi se o to pole během zmíněných dvou let jinak staral ...
- co tam vlastně předtím rostlo (a jak dlouho) ...
- jaká je na tom poli půda ...
- atd. ...

... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
jarda ovčák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1252
Registrován: čtv 19 lis 2009 9:24
Bydliště: Svitavy
Dal: 9 poděkování
Dostal: 98 poděkování

mno...

Příspěvek od jarda ovčák »

Za domem mám pastvinu. Vlastně to byla orná půda a já to koupil a zasel trávu.Kousíček z toho jsem si nechal pro sebe, zbytek pro ovce. 5 let jsem to nechal být a jen sekal trávu. Pak jsem dle inštrukcí zamulčoval a zasel. Nevyrostlo nic, co by stálo za řeč. Vytrval jsm a mulčoval dál, i když jsem část vyhradil pro ortodoxní organickou zahrádku. Tam jsem navozil kompost, hnůj a listí ze sadu, a shnilou trávi, vše zaryl. Permakultura ani po 4 a 5 letech nejevila při ustavičném nastýlání větší výkon, ba ani srovnatelný jako běžná zehrádka. Navíc jsem byl nucený brát slámu z konvenčního pole.Pokusem bylo zjištěno, že henta permakultůra nedosahuje polovičního výnosu klasické zehrádky. Tu samozřejmě taky mulčuju usekanou trávou,občas zreju nebo poskáču rotavátorem.o pracnosti nemůže být řeči... Co mám prastarou plečku na násadě, je proškrábnutí komplet zahrádky otázkou pár hodin.
V tomhle nejsem nikterak vyhraněnej, enem ÚČEL SVĚTÍ PROSTŘEDKY.Kdybych měl v permakultůře větší a chutnější mrkve, jdu dotoho. :hip:


„Kdybych byl postaven před rozhodnutí mezi zbabělostí a násilím, zvolil bych násilí.“ Gándí
NAVAR
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1739
Registrován: stř 16 dub 2008 10:00
Dal: 37 poděkování
Dostal: 262 poděkování

Re: mno...

Příspěvek od NAVAR »

Brácha ty blázne... :D Tobě nestačí mrkve zvící velikosti láhve od piva?! :D Já vím Ty by jsi chtěl jak od šampáňa.......... třílitrovýho... :D
Osobně si myslím že na permakuturu musí být vhodně zvoleno prostředí a co na té dané půdě pěstovat.
Zkusil jsem vytvořit permakulturní monokulturu (děsnej název) a třeba u nenáročnějších rostlin jako pažitka a petržel se to daří. Jenomže ovšem zkuste na 2metry čtvereční vysypat asi dvacet balení semene pažitky :D
Od té doby si mohu dávat každý den polévku s pažitkou v poměru 1:1 :D
Jo a nemusím plejt, pažitka všechen plevel udusila, sklízet se to dá kosou.


Není ani tak důležité najít "kámen mudrců" jako cesta k němu.
To co není vidět a ani není možno měřit nelze už z principu prohlásit za neexistující.
Pomož si sám, protože ti stejně nikdo jiný nepomůže.
Moderátor raději žádný než vadný.
Odpovědět

Zpět na „Vážně i nevážně o všem kolem nás“