Solární chlazení

Elektřina, teplo...
aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Solární chlazení

Příspěvek od aNONym »

Vlákno čisté, neupravené. 2.7.2012 SDK

(přesunuto z http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 3488#43488)

Je to sice o něčem jiném, ale třeba to někoho inspiruje. ;) Non
Ruda71 píše:Mám solární panel 50w dává ve špičce 3A, baterie NiCd 250Ah měnič napětí 300w koupil jsem ledničku LG se spotřebou 106kW/rok. A teď ten problém při sepnutí ledničky jde do měniče asi 13A což není až tak hrozné protože to sepne 3x/hod asi na 2 min. ale poklesne (jen při sepnutí) napětí pod 10V což vyhodnotí měnič jako nízké napětí na baterii a tim pádem nepustí 220 do ledničky. Co byste poradili?
http://tn.nova.cz/magazin/hobby/kuriozi ... rmuje.html Obrázek
(a když už tam budete, tak rozhodně neopomiňte i tento odkaz http://tn.nova.cz/magazin/hobby/byt/zal ... itace.html )

Nebo jednoduše lednici doplnit o Peltierův článek, což je při dnešních cenách investice max. do 1000,- CZK (článek 444,- http://www.gme.cz/cz/index.php?product=601-013 + zbytek chladiče + větráček). Popř. kompletní sendvič (Peltierův článek + chladiče) vykuchat ze starší autoledničky, které se dají sehnat již za 200 - 300 korun (Aukro, inzerce, burzy, atd.)

= výhoda: je zachováno původní kompresorové chlazení na 230V pro případ, že by slunko nesvítilo a nedobíjelo aku (nastavit na něm o 1 až 2 stupně vyšší teplotu než pro Peltier = při nedostatečně nabité baterii zaručeno aut. "přepnutí" na el. síť)

+ žádné ztráty při konverzi z 12V na 230V (a ušetříš měnič na něco jiného ;) )
+ absolutně tichý chod
+ provoz i při nižším napětí (tzn. i při ne zcela nabité baterii)
+ při doplnění jednoduchou elektronikou i automaticky řízené odmrazování (reverzací nap. napětí se na chvíli zahřeje vnitřní chladič / výměník = namrzliny pak samy odpadnou 8) )
+ během dlohodobě pošmourného počasí je možnost nabíjet akumulátor z "nočního proudu" = další úspora. :D

A pokud je hned vedle i bojler na vodu, tak ještě navíc použít vodní chlazení vnějšího chladiče = využití odpadního tepla pro příhřev teplé vody. :idea: :!:


Možná by také nebylo od věci se zamyslet nad spojením: Peltier + výše zmíněný (a dříve hojně používaný) adsorbční chladící systém = odpadní teplo z Peltieru by "pohánělo" i tento. :ethink:
(pozn.: Neděláme jako lidstvo něco špatně ??? )

Jinak, když už jsme u toho chlazení, tak jako docela zajímava perspektiva se jeví toto http://www.emag.cz/magneticka-lednicka- ... omacnosti/


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
chiq
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1546
Registrován: čtv 01 lis 2007 8:41
Bydliště: Trnavský kraj
Dal: 2 poděkování
Dostal: 1 poděkování

Elektrosvit

Příspěvek od chiq »

Som za čistý absorpčný systém - myslím, že pri akumulačnom systéme s vyššou pracovnou teplotou (piesok - cca 300st.C) by to, teoreticky, nemal byť problém. Teda - v bode "topné těleso" nahradiť elektrický ohrev energiou získanou zo solárneho systému. Neviem, aké sú v tom bode prevádzkové teploty, ale určite sa nejedná o 500 - 600st.C...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektrosvit

Příspěvek od Ilem »

chiq píše:Som za čistý absorpčný systém - myslím, že pri akumulačnom systéme s vyššou pracovnou teplotou (piesok - cca 300st.C) by to, teoreticky, nemal byť problém. Teda - v bode "topné těleso" nahradiť elektrický ohrev energiou získanou zo solárneho systému. Neviem, aké sú v tom bode prevádzkové teploty, ale určite sa nejedná o 500 - 600st.C...
Existují média, která fungují už od 80 st.C . Minulý týden jsem zapojoval stroj, který využívá toho, že v létě je teplo z teplárny levnější než v zimě a na principu abosrpce klimatizuje dost veliký barák (Z 300kW tepla vyrobí 210 kW zimy. I tak se to vyplatí).


"Dum spiro spero"
Ciceron
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

kompresor versus peltier a jiné

Příspěvek od Akord »

Solární fotovoltický panel+peltier - úžasná kombinace(co jeden težko dá druhý lehce prohýrí) - že jsou ti dnešní špičkoví výrobci bílé techniky tak zkostnatelí, že tvrdošijne porád vyrábejí a objevují nové kompresory. Rezervy jsou i jinde. Peltier má zatím špatnou účinnost srovnatelnou klasickým typem absorpčního chlazení. Zatím má jak peltier tak kompresor svou výhodu (v aute nemusí šplíchat freon, i když hmotnost freonu v dnešních autech prudce roste, proč tam asi taky nedávají peltiery). Jsou i další možnosti, ale nejdu vyházet všechny karty zrovna já.


Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Příspěvek od Dvell »

Velmi nerad bych se hadal ale podle toho co jsem slysel hlavne o pocitacove technice.. Peltierovy clanky.. pekna vec - malo ucinna a zpravidla chteji veliky prikon..

Takze v podstate souhlasim s Akordem dle mne je lepsi klasicky system lednickoveho chlazeni.. kapalina odparujici se a opet stlacujici..

Ovsem zajimave vypadaji ty "lednicky na teplo" netusil jsem ze neco take existuje.. jen by mne zajimalo jestli nebude dochazet k znehodnocovani naplni chladiciho okruhu..

Neni freon uz zakazany? opravdu si nejsem jisty..
Neslo by podobneho vysledku dosahnout i s jinou latkou? freon ma urcite charakteristicke vlastnosti ohledne teploty varu.. ale neslo by pouzit plyn? (jakykoliv)

Dvell


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Šlo by to klidně i s vodou

Příspěvek od aNONym »

Pokud nepotřebuješ mrazák.
Dvell píše:Velmi nerad bych se hadal ale podle toho co jsem slysel hlavne o pocitacove technice.. Peltierovy clanky.. pekna vec - malo ucinna a zpravidla chteji veliky prikon.. Takze v podstate souhlasim s Akordem......
Co ty víš o Peltierových článcích??? :?
Dvell píše:Ovsem zajimave vypadaji ty "lednicky na teplo" netusil jsem ze neco take existuje.. jen by mne zajimalo jestli nebude dochazet k znehodnocovani naplni chladiciho okruhu..
Kdyžtak zkus hned první odkaz.
Dvell píše:Neni freon uz zakazany? opravdu si nejsem jisty..
Neslo by podobneho vysledku dosahnout i s jinou latkou? freon ma urcite charakteristicke vlastnosti ohledne teploty varu.. ale neslo by pouzit plyn? (jakykoliv)
Viz předmět. Anebo třeba s lihem. Nejlépe vypít. :? Non
Naposledy upravil(a) aNONym dne pon 15 čer 2009 18:07, celkem upraveno 1 x.


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Dvell píše:Ovsem zajimave vypadaji ty "lednicky na teplo"
Ledniček na teplo zpusobu a principu je hodne, absobpce, adsorpce, zeolity, s kompresorem i bez. Freony jen tak nezaniknou, snažili se omezit pouze ty, co se zdály ekologicky nejhorší. To, co chladí výborne pomocí plynu(pracovní náplne, i vzduch) je Stirling.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Šlo by to klidně i s vodou

Příspěvek od Akord »

aNONym Dr. Onte píše:Co ty víš o Peltierových článcích???
Napiš, co víš ty, ať je nejaký prínos. Možná mi neco zustane na doplnení.


Dvell
Zasloužilý člen
Příspěvky: 241
Registrován: pát 05 čer 2009 20:15

Příspěvek od Dvell »

Ano Akorde ale Stirling je - zda se mi daleko slozitejsi nez tohe http://us.yhs.search.yahoo.com/avg/sear ... s&p=%C2%A8
Jen by mne zajimalo proc se pouziva prave kapalina ktera se vyvaruje? ze by merte tepelne teplo vyparne bylo daleko vetsi nez bez odparovani a skapalnovani?..

Dvell


aNONym
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1477
Registrován: čtv 18 pro 2008 20:43
Dal: 8 poděkování
Dostal: 8 poděkování

Re: Šlo by to klidně i s vodou

Příspěvek od aNONym »

Akord píše:
aNONym Dr. Onte píše:Co ty víš o Peltierových článcích???
Napiš, co víš ty, ať je nejaký prínos. Možná mi neco zustane na doplnení.
Jsou to placatý destičky se dvěma vývodama. Hřejou a chladí. A teď ty. :D Non

Ne, sorry, to byl jen pokus o vtip. Co se týče Peltierů, tak jsem spíše dlouholetý praktik. Mohl bych o nich povídat asi hodně dlouho (což by se ale spíše hodilo do jiného vlákna), nikcméně na jejich porovnání, co do účinnosti, s kompresorovými chladicími soustavami bych si netroufl. Pokud se toho chceš zhostit ty, tak do toho. ;)


The fact that a new idea is ridiculed doesn't increase its likelihood of being eventually found to have merit. Most new ideas, even in science, fail, and are quietly swept under the rug of history - D.E.S.
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Akord píše:
Dvell píše:Ovsem zajimave vypadaji ty "lednicky na teplo"
Ledniček na teplo zpusobu a principu je hodne, absobpce, adsorpce, zeolity, s kompresorem i bez. Freony jen tak nezaniknou, snažili se omezit pouze ty, co se zdály ekologicky nejhorší. To, co chladí výborne pomocí plynu(pracovní náplne, i vzduch) je Stirling.
Tady tě akorde trochu opravím. Freon, který byl úplně zrušen se jmenuje R12. Potom se začal používat R22. V dnešních nových chladicích systémech už žádný freon nenajdeš. Nahrazuje se různými chladivy, mezi jinými i třeba butanem. R22 se již používá pouze na opravy zařízení ve kterých byl předtím. Pravda je, že žádné náhradní chladivo nemá tak dobrou objemovou chladivost, jako právě freony. Nicméně už se nepoužívají. Minimálně u nás tomu tak je. Každé použití R22 se musí zdůvodňovat. Předpokládám, že u vás je to podobné.
Nevím, kolik států, a které se připojilio k antifreonovému zákonu, ale je jich čím dál víc.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Dvell píše:Jen by mne zajimalo proc se pouziva prave kapalina ktera se vyvaruje? ze by merte tepelne teplo vyparne bylo daleko vetsi nez bez odparovani a skapalnovani?..
Jde o princip tepelné trubice. Množství transportovaného tepla pri stejném prurezu je podstatne vyšší, než by mel nejlépe tepelne vodivý kov jako Cu, Ag. Je to často jediný zpusob, jak do termočlánku, nebo z nej privést a odvést teplo pri tak malé ploše termočlánku a vysokému transportu tepla.


tbest
Zasloužilý člen
Příspěvky: 444
Registrován: čtv 11 led 2007 0:55
Dostal: 1 poděkování

Re: Solární chlazení

Příspěvek od tbest »

aNONym Dr. Onte píše:... http://tn.nova.cz/magazin/hobby/kuriozi ... rmuje.html Obrázek
(a když už tam budete, tak rozhodně neopomiňte i tento odkaz http://tn.nova.cz/magazin/hobby/byt/zal ... itace.html )
....
Ahoj,
myslím, že je to z toho prvního odkazu. Nějaký čas se mi to válí v pc. Snad se to někomu hodí...
Tom.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Šlo by to klidně i s vodou

Příspěvek od Akord »

Non, ok, já jsem zkoušel jenom delat ty polovodivé materiály pro vysokoteplotní peltiery/termočlánky. Nejaké oxidy a sulfidy, lisováním z pripraveného prášku. Pak to umím myslím dobre počítat včetne krkolomnejších prípadu. O nekterých bežných polovodivých materiálech pro termočlánky mám použitelné informace z literatury, takže o účinnostech mám dobrou predstavu, prozatím není duvod ji podrobneji rozebírat, protože se zatím bavíme o komerčních produktech, u kterých to lze odhadnout na základe použitého materiálu, pokud nejde o sofistikovanejší verze jako vícevrstvé, nebo difuzní prípady. Zhruba napíšu, že v prípade povedených termočlánku zhotovených náročnou technologií na báze ternárních slitin BiTe+zbytek je reálná celková účinnost asi 10 procent, udává se v labáku kolem 13, difuzní a vícevrstvé prípady asi 16, nevím zda nekdo neco reálne použitelného udelal 20 procent. Vše teplota kolem, nebo nad 500C. Normální dobre udelané polovodičové termočlánky mají účinnost asi 5 procent, kovové do 0.2 procenta, více pouze výjimečne. Nemíchám sem technologie, jako Amtec a jiné, reším klasiku.


Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Příspěvek od Akord »

Ilem píše:Freon, který byl úplně zrušen se jmenuje R12. Potom se začal používat R22. V dnešních nových chladicích systémech už žádný freon nenajdeš. Nahrazuje se různými chladivy, mezi jinými i třeba butanem.
Dík za info, R22 považuju taky za už starý, ale co dneska vím(možná špatne), tak porád jsou treba pro ledničky, nebo určité aplikace povoleny nekteré modernejší méne tekavé typy. Butan jasne, ten ale horí a je potreba prizpusobit treba sber a servis techto spotrebiču. Základní problém je horlavost a toxicita, až pak výparné teplo a podobne.


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“