Solární chlazení

Elektřina, teplo...
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3118
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ilem »

Akord píše:
Ilem píše:Freon, který byl úplně zrušen se jmenuje R12. Potom se začal používat R22. V dnešních nových chladicích systémech už žádný freon nenajdeš. Nahrazuje se různými chladivy, mezi jinými i třeba butanem.
Dík za info, R22 považuju taky za už starý, ale co dneska vím(možná špatne), tak porád jsou treba pro ledničky, nebo určité aplikace povoleny nekteré modernejší méne tekavé typy. Butan jasne, ten ale horí a je potreba prizpusobit treba sber a servis techto spotrebiču. Základní problém je horlavost a toxicita, až pak výparné teplo a podobne.
Butan jsem uvedl jen jako zajímavost. Pro jeho použití jsou také dost přísné normy, používá se pouze na stacionární zařízení v neuzavřených prostorech, nebo v prostorech s nuceným zálohovaným větráním. V domácí ledničce jej nenajdeš.


"Dum spiro spero"
Ciceron
j0hny
Stálý člen
Příspěvky: 28
Registrován: stř 16 pro 2009 2:30

peltier

Příspěvek od j0hny »

Ten peltier sice ma vykon 260w, ale uz neni schopny chladit/ohrievat ani o °C :) Pouzitie len tam kde su potrebne vsetky vyhody peltiera.
Skor je to hracka pre pretaktovavacov ktory nemaju pristup k dusiku alebo suchemu ladu, a zacina sa preferovat koli cold bugu. Tu ale uz nejde o setrenie elektrickej energie, niektory blazni ich davaju aj 3 na seba, podla toho kolko zdrojov je v PC.


kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

solární chlazení a klimatizace

Příspěvek od kutil »

Vážení PC přátelé na tomto fóru.
Zajímám se o chov pstruhů a narazil sem na problém jak efektivně chladit v létě vodu aby to ty ryby přežily. Po nahození dotazu na google mi vypadlo téma:
Solární klimatizace budov
Jedná se o princip absorbční chladničky kdy teplo dodáváme ze solárního panelu nebo paraboly.Ćím je více slunka a větší teplo, tím více to chladí!
V jednoduchosti je síla :!: :!: :!:
Tento systém je bezúdržbový a nespotřebovává žádnou el. energii :shock:
U větších klimatizací se do okruhu média (čpavek s vodou) dává na přečerpávání oběhové čerpadlo za účelem navýšení výkonu (spotřeba 50W). Dvoustupňový systém dokáže údajně až mrazit :roll:
No nevyrobme si to :laugh:

Záměrně sem otevřel nové vlákno protože toto téma bude velice brzy aktuelní. Uvítám jakékoliv vaše názory a poznatky, hlavně z praxe.

Díky a vydržať
H.

Edit: ... přesunuto ... netřeba otvírat nových vláken, pokud již existují ... ;) ... A(&F) ...


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Kutilovo rybnikářství ...

Příspěvek od A(&F) »

ahoj Honzi, ...

... jakožto majitel studny máš vodu zadarmo, tož spáchaj k jihu nakloněnej deskovej vodní výměník (např. ze dvou plechů, nahoře vstup, dole výstup), kdy jeho horní plech bude natřený na černo (nebo ještě lépe potažený tmavým plátnem) ... a na něj nech "tak akorát" řízeně rozprašovat vodu ze studny (čerpanou nejlépe pomocí čerpadla napájeného FW ... :D) ... pomocí slunka odpařováním "naprášené vody" bude docházet k odběru tepla, tudíž i k ochlazování vody ve výměníku (stejnej princip, jako když schne prádlo na šňůře, kdy je však studenější než okolní teplej vzduch), nebo-li "adiabatickému ochlazování" ... :idea: ... a nemusíš se pak patlat s žádnými chladivy ... ;) ...

... další možností je vodu ve "pstruháriu" chladit přes výměník ve studni ... popř. pomocí dlouhého pod zemí zakopaného meandru ... popř. kombinace více způsobů ...

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Kutilovo rybnikářství ...

Příspěvek od kutil »

A(&F) píše:ahoj Honzi, jakožto majitel studny máš vodu zadarmo, tož spáchaj k jihu nakloněnej deskovej vodní výměník -................
... a nemusíš se pak patlat s žádnými chladivy ... ;) ...
... další možností je vodu ve "pstruháriu" chladit přes výměník ve studni ... popř. pomocí dlouhého pod zemí zakopaného meandru ... popř. kombinace více způsobů ...
:bye: ... Anri ...
Anri, jak mě znáš tak než se do něčeho pustím tak študuju dostupný info.....
Zatím mi z těch více způsobů nejlíp pasuje ta absorbce páč si tam můžu přitopit i dřevem když bude zataženo ale voda u ryb bude teplá..... Do 1m3 vody schováš cca 60 kW využitelnéch na topení no a u těch ryb cca 4 m3 znamená snížení teploty ze 30 na 22 st.C odebrat 32 kWh tepla :!: Rychlý chlazení by byl pro ryby šok, ale když svítí slunko tak mám ve skleníku i 40 st.C a jinde na nádrž nemám místo :cry: A tu akumulaci tepla přes den musím nějak odebrat v noci když sluníčko nesvítí ...
Dtto mám v zimní zahradě, žena brble a klima 3 kW příkon musí jet skoro pořád. Kdo má tu elektriku furt platit :bhead:
H.v.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Kutilovo rybnikářství ...

Příspěvek od A(&F) »

kutil píše:Dtto mám v zimní zahradě, žena brble a klima 3 kW příkon musí jet skoro pořád. Kdo má tu elektriku furt platit
... a teplou vodu získáváš jak ?? ... ;) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
kutil
Zasloužilý člen
Příspěvky: 766
Registrován: pát 25 lis 2005 19:33
Bydliště: Morava
Dal: 48 poděkování
Dostal: 269 poděkování

Re: Kutilovo rybnikářství ...

Příspěvek od kutil »

A(&F) píše:... a teplou vodu získáváš jak ?? ... ;) ...
Přes léto ze solárka ..... Prostě v létě je tepla nadbytek, kdyby šlo napytlovat na zimu? :D
Ale k věci:
Víte někdo jaká koncentrace čpavku se používá v těch ledničkách?
Kde se dá zakoupit čpavek fyz.osobou?
Vodík si umíme vyrobit a systém předem odvzdušnit a natlakovat ;)
Díky za rady
H.v.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: Solární chlazení

Příspěvek od martin11 »

http://zena.centrum.cz/bydleni/clanek.p ... position-5
vylepšený ventilátor....



sice to se solarem nesouvicí ale spíše jako inspirace...m11 :D


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Solární chladnička ...

Příspěvek od A(&F) »

... PowerPoint prezentace: ... https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 4380,d.Yms ...

Obrázek

... :bye: ... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“