Tepelné čerpadlo napájené teplem a chlazení pomocí tepla

Poznatky, nápady, myšlenky...
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: v pohodě

Příspěvek od Jim68 »

Dvell píše:
Jim68 píše:Co můžu, to povím rád. Hlavně že to chodí, trvalo to rok, než se to zacyklovalo.... :shock:
No ne že bych se chtěl hádat nebo tak, ale zatim mi to dle popisu připomíná PM druhého typu.. ale vzhledem že podléháš mlčenlivosti nebudu tě vyzývat abys tu prozradil funkci, doufám že jestli to funguje bude to využito.
To by ses mě dotknul, PM to není ani náhodou. Ale jestli potřebuješ mrazák, který vyrábí elektriku....tak do něj musíš házet pořád nové věci na ochlazení. Pokud Ti ale stačí, že máš elektriku, tak to postavíš před barák..... :shock:


Jim68
Be happy!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: úplně nový

Příspěvek od Akord »

Jim68 píše:
Dvell píše:
Jim68 píše:Je to úplně nový princip, ale vzdáleně bych to popsal jako..TČ.., které odebírá tepelnou energii okolí.... Tahle věc je laboratorní, dává 1,8 kW stálý výkon. Pěkná kosa...
Tak moment ted tomu nejak nerozumim.. když pustíš do generátoru proud (funguje jako motor) tak se jeden chladič podchlazuje a druhej se ohřívá ne?
A když jeden chladič ohřeješ rozběhne se to a převádí energii z tepelný na mechanickou-elektrickou..
nebo to jen čerpá teplo z jednoho obejmu do jiného?
Nic neohříváme.My nesmíme ani naznačovat... :shock: Ale kdybych do toho pustil šťávu, tak se nestane nic...
Nedelejte prosím záhadu z nečeho, o čem se lze dočíst v knížkách sponzorovaných ČEZem a dostupných v prodeji, nebo z jiných pramenu. Není ani korektní smazat již zverejnený link, pokud obsahuje seriozní informaci. To bych také mohl smazat nekteré vlastní príspevky. Nesouhlasím s výrokem, že jde o nový princip(nemám se k tomu jak vyjádrit), jde nejspíš o schovanou bublinu.

Dvell: TČ napájené teplem stojí na tom, že zdroj tepla musí být vysokopotenciální, tedy mít dostatečnou teplotu. Výstup z takového TČ musí mít tím teplotu postatne nižší, než má napájecí zdroj. Lze to tedy použít tam, kde toto omezení nevadí. Promiň, pokud jsem Tvou otázku nepochopil a nosím dríví do hory. Jako TČ fungují i nekteré tepelné motora s vnejším spalování, jako stirling a spol., který po roztočení muže fungovat jako lednička.

Pokud neco má být tepelný stroj a nemá to chladič, tak jde o perpetuum.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

ach jo..

Příspěvek od Jim68 »

Je mi líto, že naše jednotka neplní Tvoje představy o tepelném stroji, skutečně - stydím se. V čem je asi chyba? Na internetu se o tom nedočteš a v příručkách čezu? Promiň, ale to je nějaký blábol, ne? Sundal jsem fotku, protože jsem musel odpovídat na dopisy, co jsou jednotlivé komponenty...a poněvadž jsou to věci nové, musel bych o každé udělat přednášku - což nechci, páč je to tajné :D . Spokoj se prosím s těmi parametry , které jsem uvedl, třeba Ti to v něčem pomůže. A coTvůj tepelný motor (jak ho máš pod nohama) - běhá? :color:


Jim68
Be happy!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

upozornení

Příspěvek od Akord »

Jim68 píše:Je mi líto, že naše jednotka neplní Tvoje představy o tepelném stroji, skutečně - stydím se. V čem je asi chyba? Na internetu se o tom nedočteš a v příručkách čezu? Promiň, ale to je nějaký blábol, ne? Sundal jsem fotku, protože jsem musel odpovídat na dopisy, co jsou jednotlivé komponenty...a poněvadž jsou to věci nové, musel bych o každé udělat přednášku - což nechci, páč je to tajné :D . Spokoj se prosím s těmi parametry , které jsem uvedl, třeba Ti to v něčem pomůže. A coTvůj tepelný motor (jak ho máš pod nohama) - běhá? :color:
Príšte podobný falešný tón príspevku tolerovat nebudu a smažu ho, svuj nekonstruktivní postoj si dal dnes najevo i ve vlákne Prostor. Dále čteš nepresne. Já napsal v knížkách sponzorovaných ČEZem. Pokud by jsi mel prehled v základní soudobé literature v oblasti tepelných čerpadel a topení, tak by jsi byl s tema novými principy zdrženlivejší. Nepodložené bláboly nebo tajné informace do tohoto vlákna rovnež nepatrí.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Tč poháněné teplem

Příspěvek od Jim68 »

Chtěl jsem Ti udělat radost! Tak se nezlob, vždyť tomu nemusíš věřit. Je to Tvoje vlákno. :oops:
A knížky o tepelných čerpadlech nečtu, proč? Je v nich něco o podobném fungujícím agregátu?


Jim68
Be happy!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: Tč poháněné teplem

Příspěvek od Akord »

Jim68 píše:Chtěl jsem Ti udělat radost! Tak se nezlob, vždyť tomu nemusíš věřit......A knížky o tepelných čerpadlech nečtu, proč? Je v nich něco o podobném fungujícím agregátu?
Nepresvedčil jsi mne, když se mi na jiném vlákne vysmíváš, tak steží pujde o dobroprání. Žádný agregát jsi seriozne nepopsal, tak težko nekdo ví o čem mluvíš. Beru to jako spam.


Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tč poháněné teplem

Příspěvek od Jim68 »

Akord píše:
Jim68 píše:Chtěl jsem Ti udělat radost! Tak se nezlob, vždyť tomu nemusíš věřit......A knížky o tepelných čerpadlech nečtu, proč? Je v nich něco o podobném fungujícím agregátu?
Nepresvedčil jsi mne, když se mi na jiném vlákne vysmíváš, tak steží pujde o dobroprání. Žádný agregát jsi seriozne nepopsal, tak težko nekdo ví o čem mluvíš. Beru to jako spam.
Jak chceš. A nevysmívám. Zdálo se mi to od Sokrata vtipné - a myslel jsem, že i TY vtipkuješ. Jsou to jen Vaše názory, nikdo z Vás dvou ty částice neviděl, možná ani nikdy neuvidíte.... :shock:


Jim68
Be happy!
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

x

Příspěvek od Akord »

Dobrá, já taky všechno nechápu do detailu. Jenom je celkove tech invektiv nekdy víc, a blbe se v tom orientuje. Vetšinou je generují ti, co prd umí.


martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

tepelné čerpadlo

Příspěvek od martin11 »

...zdraví vás opět po odmlce martin11 :lol: ..../ kdyby se někdo ptal, co jsem dělal...tak dělal...na mém motoru.../
ale teď prosím pomoc všech co problemu rozumí...jde o to , že je možnost si sám sestrojit TČ....v příloze je tech popis kompresoru integrovaného s čerpadlem. prosím p.t. přítomné, zda-li by posoudili....co to je, a dále zdali je tento komponent vhodný pro stavbu topné jednotky....požadovaný výkon ..tepelný....ztráty tepelné v mém domečku...cca 4kw....jo...čerpadlo zapojit do systemu ...VZDUCH/VODa...podlahové trubičky...všem za pomoc mooooc děkuji...další info o tom jak získat toto čerpadlo zdělím pouze v SZ...
...zatím děkuji za pomoc martin11 :lol:



toto je můj příspěvek 2000 :shock: :evil:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


... věřím, že se " TO " povede ......
Akord
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3133
Registrován: stř 24 led 2007 0:52
Dal: 5 poděkování
Dostal: 28 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od Akord »

martin11 píše:...zdraví vás opět po odmlce martin11 :lol: ..../ kdyby se někdo ptal, co jsem dělal...tak dělal...na mém motoru.../
ale teď prosím pomoc všech co problemu rozumí...jde o to , že je možnost si sám sestrojit TČ....v příloze je tech popis kompresoru integrovaného s čerpadlem. prosím p.t. přítomné, zda-li by posoudili....co to je, a dále zdali je tento komponent vhodný pro stavbu topné jednotky....požadovaný výkon ..tepelný....ztráty tepelné v mém domečku...cca 4kw....jo...čerpadlo zapojit do systemu ...VZDUCH/VODa...podlahové trubičky...všem za pomoc mooooc děkuji...další info o tom jak získat toto čerpadlo zdělím pouze v SZ...
...zatím děkuji za pomoc martin11 :lol:
toto je můj příspěvek 2000 :shock: :evil:
Já TČ pro sebe na doma nedelal, myslím, že jsou na to tady povolanejší. Poprat se s tím určite stojí za to. Mám pouze neoverený koncept TČ napájeného teplem, ale to čeká ješte dosti práce, než by to k nečemu bylo. Nemel bych problém reverzne zapojit, nebo poskládat prumyslovou ledničku, delal jsem treba na výrobníku ledu, ale TČ zatím doma nemám a nepoužívám. Pokud by nikdo neporadil, tak to zkus proste poskládat i s výmenníky, natlakovat freonem, a pak trochu laborovat. Oplatí se mít manometry na nízkotlaké a vysokotlaké strane.


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od Ilem »

Není důvod, proč by to nemělo jít. Jen je to poněkud předimenzované. Na domeček s tepelnou ztrátou 4kW používat TČ se 4 kW kompresorem je dost. Neobejde se to bez akumulační nádrže. Jinak to neuřídíš. Je to, jako kdybys do Trabanta dal motor z Ferari. Ale s akumulační nádrží a trojcesťákem, proč ne. Před započetím stavby doporučuji tak 2x -3x přečíst knihu Alexandra Žeravíka " Stavíme tepelné čerpadlo". Cenné informace jsou i na jeho fóru http://www.eltex-km.cz/temata.php .
Nejde jen o poskládání výměníků, jde i o průměry trubek a jejich uspořádání, aby se vracel olej, naladění termoexpanzního ventilu,... . Nedá se to všechno napsat tady na fóru, musel bych sem opsat 3/4 knihy.


"Dum spiro spero"
Ciceron
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od martin11 »

Ilem píše:Není důvod, proč by to nemělo jít. Jen je to poněkud předimenzované. Na domeček s tepelnou ztrátou 4kW používat TČ se 4 kW kompresorem je dost. Neobejde se to bez akumulační nádrže. Jinak to neuřídíš. Je to, jako kdybys do Trabanta dal motor z Ferari. Ale s akumulační nádrží a trojcesťákem, proč ne. Před započetím stavby doporučuji tak 2x -3x přečíst knihu Alexandra Žeravíka " Stavíme tepelné čerpadlo". Cenné informace jsou i na jeho fóru http://www.eltex-km.cz/temata.php .
Nejde jen o poskládání výměníků, jde i o průměry trubek a jejich uspořádání, aby se vracel olej, naladění termoexpanzního ventilu,... . Nedá se to všechno napsat tady na fóru, musel bych sem opsat 3/4 knihy.
...zdravím Ilem-a ...právě jsem objednal knihu....přečtu a budu chytřejší...
...jinak si myslím, že silnější čerpadlo asi nevadí...s akku nádrží počítám...bez té to ani dost dobře nejde...ale když bude silnější čerpadlo tak ho nebudu tolik šponovat na max výkon, tudíž ho nebudu asi tolik namáhat a tudíž mu prodloužím životnost...tak...až bude knížka...budu chytřejší....hezký den všem martin11 :lol: p.s. už dnes se ptám....není někde na prodej nádrž vhodná na akumulaci pro TČ cca 500l..??...nová se dá koupit vždycky....stojí asi 10 000.- :?


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Jim68
Zasloužilý člen
Příspěvky: 668
Registrován: úte 29 zář 2009 14:36
Dal: 1 poděkování
Dostal: 26 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od Jim68 »

martin11 píše:
Ilem píše:Není důvod, proč by to nemělo jít. Jen je to poněkud předimenzované. Na domeček s tepelnou ztrátou 4kW používat TČ se 4 kW kompresorem je dost. Neobejde se to bez akumulační nádrže. Jinak to neuřídíš. Je to, jako kdybys do Trabanta dal motor z Ferari. Ale s akumulační nádrží a trojcesťákem, proč ne. Před započetím stavby doporučuji tak 2x -3x přečíst knihu Alexandra Žeravíka " Stavíme tepelné čerpadlo". Cenné informace jsou i na jeho fóru http://www.eltex-km.cz/temata.php .
Nejde jen o poskládání výměníků, jde i o průměry trubek a jejich uspořádání, aby se vracel olej, naladění termoexpanzního ventilu,... . Nedá se to všechno napsat tady na fóru, musel bych sem opsat 3/4 knihy.
...zdravím Ilem-a ...právě jsem objednal knihu....přečtu a budu chytřejší...
...jinak si myslím, že silnější čerpadlo asi nevadí...s akku nádrží počítám...bez té to ani dost dobře nejde...ale když bude silnější čerpadlo tak ho nebudu tolik šponovat na max výkon, tudíž ho nebudu asi tolik namáhat a tudíž mu prodloužím životnost...tak...až bude knížka...budu chytřejší....hezký den všem martin11 :lol: p.s. už dnes se ptám....není někde na prodej nádrž vhodná na akumulaci pro TČ cca 500l..??...nová se dá koupit vždycky....stojí asi 10 000.- :?
Vidíš, Martine - a proto si kup tu knihu... Mám totiž dojem, že životnost čerpadla je dána počtem startů - a to silnější čerpadlo bude víc vypínat - a teda také častěji startovat...... :roll:


Jim68
Be happy!
martin11
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4090
Registrován: čtv 17 led 2008 16:08
Dal: 384 poděkování
Dostal: 243 poděkování

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od martin11 »

Jim68 píše:
martin11 píše:
Ilem píše:Není důvod, proč by to nemělo jít. Jen je to poněkud předimenzované. Na domeček s tepelnou ztrátou 4kW používat TČ se 4 kW kompresorem je dost. Neobejde se to bez akumulační nádrže. Jinak to neuřídíš. Je to, jako kdybys do Trabanta dal motor z Ferari. Ale s akumulační nádrží a trojcesťákem, proč ne. Před započetím stavby doporučuji tak 2x -3x přečíst knihu Alexandra Žeravíka " Stavíme tepelné čerpadlo". Cenné informace jsou i na jeho fóru http://www.eltex-km.cz/temata.php .
Nejde jen o poskládání výměníků, jde i o průměry trubek a jejich uspořádání, aby se vracel olej, naladění termoexpanzního ventilu,... . Nedá se to všechno napsat tady na fóru, musel bych sem opsat 3/4 knihy.
...zdravím Ilem-a ...právě jsem objednal knihu....přečtu a budu chytřejší...
...jinak si myslím, že silnější čerpadlo asi nevadí...s akku nádrží počítám...bez té to ani dost dobře nejde...ale když bude silnější čerpadlo tak ho nebudu tolik šponovat na max výkon, tudíž ho nebudu asi tolik namáhat a tudíž mu prodloužím životnost...tak...až bude knížka...budu chytřejší....hezký den všem martin11 :lol: p.s. už dnes se ptám....není někde na prodej nádrž vhodná na akumulaci pro TČ cca 500l..??...nová se dá koupit vždycky....stojí asi 10 000.- :?
Vidíš, Martine - a proto si kup tu knihu... Mám totiž dojem, že životnost čerpadla je dána počtem startů - a to silnější čerpadlo bude víc vypínat - a teda také častěji startovat...... :roll:
blahopřeji jim68 k příspěvku 300 :pivko:

...to je sice pravda...ale...!!!....ale dozvěděl jsem se ...již dříve...cca 5 let zpětně....že není dobré rvát čerpadlo na plný výkon...takže u slabších mašinek dávali čerpadla 2...aby se to jedno nervalo va plný výkon...a ....když bude dostatečně velká akku nádrž.a tím se dá to vypínání úspěšně zpomalit.......tak budu zapínat stejně často jako s malým.. bez nádrže...a ve větších mrazech budu mít lepší účinnost..si myslím...
...joooo...kdyby už někdo vymyslel něco lepšího :idea: :shock: ...to zase čeká na mě...abych udělal ten experiment s KAVITACÍ..... :idea:
...všem čtoucím...hezký den martin11 :lol:


... věřím, že se " TO " povede ......
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: tepelné čerpadlo

Příspěvek od Ilem »

martin11 píše:...ale když bude silnější čerpadlo tak ho nebudu tolik šponovat na max výkon, tudíž ho nebudu asi tolik namáhat a tudíž mu prodloužím životnost...tak...až bude knížka...budu chytřejší....hezký den všem martin11 :lol: p.s. už dnes se ptám....není někde na prodej nádrž vhodná na akumulaci pro TČ cca 500l..??...nová se dá koupit vždycky....stojí asi 10 000.- :?
Výkon TČ se nedá moc regulovat. Částečně frekvenčním měničem a částečně elektronicky řízeným termoexpanzním ventilem. Ale ta regulace spočívá v tom, že snižuješ COP. To není moc žádoucí. Není to tak, že když moc topí, pustíš tam míň proudu. U 95 procent tepelných čerpadel je výkon řízen pouze termostatem (zapínání, vypínání), někdy dvěma termostaty - prostorovým a na topné vodě.
Akumulační nádoba? Já koupil ve šrotu vyřazený vzdušník k velkému kompresoru.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Odpovědět

Zpět na „Akord“