Realistický koutek pro Nadšence

Vstup do sekce

Moderátoři: rival, sano

Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Maso v mražáku

Příspěvek od Ilem »

A(&F) píše:ale lze to ještě lépěji vyřešit např. starou upravenou počítačovou UPSkou, pokud možno větší wattáže kvůli jednoduššímu startu (ideální 1000W), připojenou na "dospělý" automobilový akumulátor, kterýžto je ale dobíjen klasicky přes normální autonabíječku (má totiž jiné nabíjecí napětí i způsob nabíjení oproti původně použitým gelovkám) ... tahle sestava tě asi v důsledku přijde nejlevněji ...
:arrow: ... vyřazená UPS z Aukra nebo z blechu = 500 až 1000 korun / nebo zadarmo z práce ...
:arrow: ... čerstvě vyřazený 90-120Ah akumulátor z dodávky většinou taky ještě vyhovuje ;) = je zadarmo nebo max. za flašku ... (podotýkám, že lepší by byl samozřejmě nějaký nový v trakčním provedení)
:arrow: ... autonabíječka = 499,- ...
Bacha na jednu věc. Ta UPSka musí mít původní akumulátory 12 V. Některé UPS mají 24V(pak bys potřebovala 2 akumulátory v sérii) a některé mají dokonce 40V, což už z automobilových akumulátorů neuděláš. Jinak s Anrim souhlasím.


"Dum spiro spero"
Ciceron
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

na 24 hodin

Příspěvek od 1220 »

Pokud se jedná o pultový mrazák, opatrně ho plnit CO2 z hasičáku tzv suchý led který má i - 70 st C by to moh zachránit, hasičák je jinak dobré mít v garáži tak jako tak.
:lol: :lol: A nebo maso zahrabat do vzniknuvších kalamitních závějí a vlastním tělem chránit před psy a medvědy ;) . Popř sehnat starou ledničku na propan butan.
:bye:


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Maso v mražáku

Příspěvek od A(&F) »

Gabča píše:
A(&F) píše: ... takže jakže často + na jak dlouho se s tím potýkáš ??? (teda pokud to nebyla čistě akademická otázka ;) ) ... A(&F) ....
.... Už jen za ten pocit by to stálo mít připravenou autobaterii, ikdyž by se nakonec nevyužila. To dobíjení autem je geniální, jenom ... to jde normálně napojit na tu lednici? A :D kam se to jako strká? :D :D :D
... taková velká a ještě to neví ??? :shock: ... no přece zástrčka do zásuvky ... a nejlépe "ze zadu" (teda u tý "júpíesky") ... :D :D :D ...

... no tak jo, no ... :? ... opoměl jsem v tom cenovém výčtu ještě na jednu velmi důležitou položku, jelikož v tomto případě ještě musíš mít "speciální propojovací interface" :!: ... :mrgreen: :mrgreen: ... nebo-li obyčejnej propojovací PC síťovej kabel (co je normálně mezi compem a monitorem), zakončenej klasickou zásuvkou (nejlépe jako na obyčejným českým prodlužováku :) ), protože UPSkový "konekting" vypadá takto: http://cs.wikipedia.org/wiki/UPS ... do ní bys totiž asi žádnou euro std. ledničku jen tak nepřipojila ... leda tak "emerickou" ... nebo možná ještě tak pětikilovým kladivem ... ;) ...

... ten patřičnej kus kabelu (na jednom konci vybavenýho "obráceným PC zástrčko tatínkem") lze zcela ZADARMO :D pořídit odříznutím napájecího kabelu starého CRT monitoru, kterýchžto vyhozených jsou všude kolem s nástupem LCDček děsný hromady ... anebo si ho v práci vyfasovat od toho vašeho slavnýho ajťáka (alespoň k něčemu by byl užitečnej, když ani neumí poradit ohledně smazání "kukin" :lol: :lol: :lol: ) ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Maso v mražáku

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:
A(&F) píše: :arrow: ... vyřazená UPS z Aukra nebo z blechu = 500 až 1000 korun / nebo zadarmo z práce ...
:arrow: ... čerstvě vyřazený 90-120Ah akumulátor z dodávky většinou taky ještě vyhovuje ;) = je zadarmo nebo max. za flašku ... (podotýkám, že lepší by byl samozřejmě nějaký nový v trakčním provedení)
Bacha na jednu věc. Ta UPSka musí mít původní akumulátory 12 V. Některé UPS mají 24V(pak bys potřebovala 2 akumulátory v sérii) a některé mají dokonce 40V, což už z automobilových akumulátorů neuděláš. Jinak s Anrim souhlasím.
... dík za doplnění Ile, ... já to bral tak nějak automaticky ... teda těch 12 voltů ... trochu furt nějak zapomínám, že Gapča je "Lajka" ... ;)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
Iv
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1080
Registrován: sob 07 říj 2006 17:51
Dostal: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Realistický koutek pro Nadšence

Příspěvek od Iv »

aNONym píše:Jelikož mi Akord z ryze osobních důvodů neumožnil přístup do sekce Realistů, zakládám toto místo i pro ostatní "zapovězené Nadšence", jenž ale mají potřebu se vyjádřit k tam probíraným tématům. ;) Non

Prosím, abyste vždy uváděli původní návrh název příspěvku + odkaz na něj.
Nesnáším fyzikální realisty,vůbec všechny realisty strnulé většinou jen na rovnici 1+1= 2,( na drátě je hejno vrabců,když zastřelím jednoho, kolik jich tam zůstane-podle mně ani jeden, protože všichni pak zdrhnou) jsou to chodící mrtvolky, motající se v kruhu, už Enstein napsal, kdo nemá fantazii, je mrtvý a měl pravdu. Omlouvám se, že jsem vstoupil, ale mrzí mně to už kvůli Anonym,Poota a Spacebal, výsledek rovnice i s fantazií je mně jasný. Držte se !!! Co se týče tepel. čerpadla, jsem na tom kdysi dělal ve výzkumáku, ale pokud znám realistu Ilema,tak ten to měl několik roků doma, takže jeho závěry budou správné. Jinak s tímto rozdělením fora od Rivala (ikdyž si ho nesmírně vážím za jeho trpělivost, ale to již obstarává Aldebaran a Sysifos ) vnitřně hluboce nesouhlasím a tím ani nečekejte žádné nové věci z mé strany, proč bych to dělal, abych dostal kožní vyrážku, to ne - nebo jen tak pro srandu "králíkům" ??? :cry: Omlouvám se za upřímnost.
PS. Pro níže A+F, víš je mně líto těch kluků, co by rádi něco tady vypleskly, ale obavy ze zesměšnění jim v tom brání a to je mně strašně líto. Ti lidé nejsou většinou zatížení svým zaměřením a tam většinou bývá ten správný směr, to je to, co mně trápí. Jinak dík a měj se v životě moc fajn.
Naposledy upravil(a) Iv dne pát 23 říj 2009 1:35, celkem upraveno 1 x.


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Realistický koutek pro Nadšence

Příspěvek od A(&F) »

Iv píše: Jinak s tímto rozdělením fora od Rivala (ikdyž si ho nesmírně vážím za jeho trpělivost, ale toto již obstarává Aldebaran a Sysifos) vnitřně hluboce nesouhlasím a tím ani nečekejte žádné nové věci z mé strany, proč bych to dělal, abych dostal kožní vyrážku, to ne - pro srandu "králíkům" ??? :cry: Omlouvám se za upřímnost.
... klííííd Ivane ... nečíl sa ... vždyť Ty sám dobře víš, že to byla pouhá nutnost díky některým "neukázněným" členům ... :D ... Riv za nic nemůže ... ba naopak ... a teprve čas nám všem ukáže, jestli to bylo k něčemu dobré anebo ne ... ;) ... je to experiment, tak to tak kurňa ber ... neé ??? ...

... schází mi tu také spousta lidí, kteří dokázali víc, než jenom bohapustě teoretizovat a točit se dokola na učebnicovejch poučkách ... ale co se dá dělat ... já sám po dlouhé době už zase začínám mít docela dobrý pocit, že to tu znovu ožívá do té podoby jako kdysi ... jako v dobách, kdy jsme tohle forum s nadšením rozjížděli ... vzpomínáš ?? ... :) ... forum se krom vzájemnýho radění mezitím stalo i místem setkávání a přátelského pokecu, kam se většina lidí ráda vrací ... a to přece vůbec není málo ... 8)

... měj se dobře ... a přeju Ti pevného zdraví ... A(&F) ... ( pozdravuj pls kluky ... dík ... )


PeS: ... byl to ale od Tebe chlape sakramentsky "realistickej příspěvek" ... :D :D :D ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Akumulace zimy

Příspěvek od A(&F) »

( http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 0585#50585 )
Ilem píše:Berkyho povídání ....... Ještě že tu máme chemiky. Ten fridex mě nenapadnul a přitom je to levné a dá se s tím vyčarovat teplota tání dle potřeby. Teď mě napadá, že pro tento účel stačí i trocha soli do vody, nehrozí koroze chladicího systému. Našly by se jistě další tzv nemrznoucí směsi. Ideální je taková směs, která bude mít teplotu tuhnutí těsně nad provozní teplotou mražáku. Pak bude fungovat už při malém oteplení. Zavařil bych to do pytlíku a pro jistotu dal ještě do vaniček. Daly by se nadělat takové chladicí patrony a rozmístit je po mražáku. Pokud možno do horních pater, protože chlad teče dolů.
... :shock: ... :D :D :D ...

Q: ... jakou vnitřní teplotu má kostka ledu umístěná v mrazáku, který "produkuje" -18°C ??? ... nejde v tomto případě jenom o to, aby ten materiál byl schopen do sebe naakumulovat co nejvíce "mínusového tepla" nebo-li chladu ??? ... nestačilo by dát k tomuto účelu do mrazáku např. obyčejnou pořádně velkou kovadlinu ??? :mrgreen: (ta představa "kovadliny umístěné v mrazáku vobložený zmrzlejma kuřatama" je fakt naprosto šílená :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) ... už jsi někdy doma vyráběl zmrzlinu?, čeho se při tom využívá ??? (nápověda: NaCl + drcenej led) ... víš jak funguje nenapájený pasivní "chladicí auto box" a k čemu jsou dobré ty chladicí vložky, proč je barva jejich náplně modrá ??? ( http://www.hyperzbozi.cz/zbozi/Chlad%EDc%ED%20box/1/ ) ... a co nám to v tomto konkrétním Gapčo-případě vlastně řeší ??? ... řeší nám to vůbec něco ??? ... :bhead: ... atd ... ;)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: Akumulace zimy

Příspěvek od Gabča »

A(&F) píše:( http://www.upramene.cz/forum/viewtopic. ... 0585#50585 )
Ilem píše:Berkyho povídání ....... Ještě že tu máme chemiky. Ten fridex mě nenapadnul a přitom je to levné a dá se s tím vyčarovat teplota tání dle potřeby. Teď mě napadá, že pro tento účel stačí i trocha soli do vody, nehrozí koroze chladicího systému. Našly by se jistě další tzv nemrznoucí směsi. Ideální je taková směs, která bude mít teplotu tuhnutí těsně nad provozní teplotou mražáku. Pak bude fungovat už při malém oteplení. Zavařil bych to do pytlíku a pro jistotu dal ještě do vaniček. Daly by se nadělat takové chladicí patrony a rozmístit je po mražáku. Pokud možno do horních pater, protože chlad teče dolů.
... :shock: ... :D :D :D ...

Q: ... jakou vnitřní teplotu má kostka ledu umístěná v mrazáku, který "produkuje" -18°C ??? ... nejde v tomto případě jenom o to, aby ten materiál byl schopen do sebe naakumulovat co nejvíce "mínusového tepla" nebo-li chladu ??? ... nestačilo by dát k tomuto účelu do mrazáku např. obyčejnou pořádně velkou kovadlinu ??? :mrgreen: (ta představa "kovadliny umístěné v mrazáku vobložený zmrzlejma kuřatama" je fakt naprosto šílená :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) ... už jsi někdy doma vyráběl zmrzlinu?, čeho se při tom využívá ??? (nápověda: NaCl + drcenej led) ... víš jak funguje nenapájený pasivní "chladicí auto box" a k čemu jsou dobré ty chladicí vložky, proč je barva jejich náplně modrá ??? ( http://www.hyperzbozi.cz/zbozi/Chlad%EDc%ED%20box/1/ ) ... a co nám to v tomto konkrétním Gapčo-případě vlastně řeší ??? ... řeší nám to vůbec něco ??? ... :bhead: ... atd ... ;)
Takžééé :roll: :roll: :ethink:
Prodlouží to dobu, po kterou mražák vydrží... ikdyž ne do nekonečna :( . Fridex řeší to, že zabere míň místa než ta kovadlina, ikdyž zvládne naakumulovat stejně ... třeba :roll: , nevím. A věčně chladit kovadlinu.... :roll: :ethink: . Je fakt, že čím víc masa, tím déle to všechno vydrží, zato ale tím více rizika.

Jak už jsem psala na realistech (mj. mě je vašich vzájemných tahanic líto :| ), šlo by vždycky jeden pytlík zmrzlého masa nasolit, a teprv po nějaký chvíli ho teprve vyndat a sníst :pivko: .

Gabča děkuje a přeje krásný den Smile :ethink: :pivko:


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: Maso v mražáku

Příspěvek od Gabča »

A(&F) píše: ... no tak jo, no ... :? ... opoměl jsem v tom cenovém výčtu ještě na jednu velmi důležitou položku, jelikož v tomto případě ještě musíš mít "speciální propojovací interface" :!: ... :mrgreen: :mrgreen: ... nebo-li obyčejnej propojovací PC síťovej kabel (co je normálně mezi compem a monitorem), zakončenej klasickou zásuvkou (nejlépe jako na obyčejným českým prodlužováku :) ), protože UPSkový "konekting" vypadá takto: http://cs.wikipedia.org/wiki/UPS ... do ní bys totiž asi žádnou euro std. ledničku jen tak nepřipojila ... leda tak "emerickou" ... nebo možná ještě tak pětikilovým kladivem ... ;) ...
..
:D děkuji, a shrnu, že tohle řešení s autobaterií je asi to, co jsem chtěla. Bude zabezpečovat chod mražáku i v případě války nebo důkladného náletu sběračů kovů. Nepříjemné na výpadku proudu je, že nevíme, kdy bude obnoven. Proto nejde plánovat urychlenou konzumaci zamražené půlky prasátka, modlíme se do poslední chvíle a pak už je pozdě, prasátko plave v rozmražené zelenině, ovoci a špenátu. Stačíme sníst šunku, možná kýtu, ale zbytek už musíme darovat divé zvěři, hladově koukající na prahu chalupy.

TEDY DÍKY ZA NÁPAD :D :D hned se budu cítit líp při příští černé hodince.
Starší náklaďákobaterii prý doma máme, tak to zkusíme zbastlit

Drontea
Naposledy upravil(a) Gabča dne pát 23 říj 2009 10:13, celkem upraveno 1 x.


Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: na 24 hodin

Příspěvek od Gabča »

Karel DR píše:Pokud se jedná o pultový mrazák, opatrně ho plnit CO2 z hasičáku tzv suchý led který má i - 70 st C by to moh zachránit, hasičák je jinak dobré mít v garáži tak jako tak.
:lol: :lol: A nebo maso zahrabat do vzniknuvších kalamitních závějí a vlastním tělem chránit před psy a medvědy ;) . Popř sehnat starou ledničku na propan butan.
:bye:
- 70 st C ? To by taky stačilo :D
:D Díky Kájo, hezký den Ti přeju


Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Akumulace zimy

Příspěvek od Ilem »

A(&F) píše: Q: ... jakou vnitřní teplotu má kostka ledu umístěná v mrazáku, který "produkuje" -18°C ??? ... nejde v tomto případě jenom o to, aby ten materiál byl schopen do sebe naakumulovat co nejvíce "mínusového tepla" nebo-li chladu ??? ... nestačilo by dát k tomuto účelu do mrazáku např. obyčejnou pořádně velkou kovadlinu ???
Je v tom sakra velkej rozdíl. Zatím, co 50 kg kovadlina do sebe naakumuluje 23 kJ zimy, 50kg kostka osoleného ledu při využití skupenské změny 16 600 kJ. To je 722x víc. To považuju za dost dobrý důvod. Dá se říct, že každé 1 procento mražáku, které obětuješ na slaný led prodlouží dobu mražení o 1hod. U kovadliny je to 5 vteřin.

je pravda, že ta baterka z náklaďáku, dokud je nová udrží 200l mražák v chodu 80 hodin. Na to bys spotřeboval hodně prostoru. Na druhou stranu, slaná voda vydrží věčně, akumulátro nikoli.
Naposledy upravil(a) Ilem dne pát 23 říj 2009 10:49, celkem upraveno 2 x.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Maso v mražáku

Příspěvek od A(&F) »

Gabča píše:
A(&F) píše: ... no tak jo, no ... :? ... opoměl jsem v tom cenovém výčtu ještě na jednu velmi důležitou položku, jelikož v tomto případě ještě musíš mít "speciální propojovací interface" :!: ... :mrgreen: :mrgreen: ... nebo-li obyčejnej propojovací PC síťovej kabel (co je normálně mezi compem a monitorem), zakončenej klasickou zásuvkou (nejlépe jako na obyčejným českým prodlužováku :) ), protože UPSkový "konekting" vypadá takto: http://cs.wikipedia.org/wiki/UPS ... do ní bys totiž asi žádnou euro std. ledničku jen tak nepřipojila ... leda tak "emerickou" ... nebo možná ještě tak pětikilovým kladivem ... ;) ...
..
:D děkuji, a shrnu, že tohle řešení s autobaterií je asi to, co jsem chtěla. Bude zabezpečovat chod mražáku i v případě války nebo důkladného náletu sběračů kovů. Nepříjemné na výpadku proudu je, že nevíme, kdy bude obnoven. Proto nejde plánovat urychlenou konzumaci zamražené půlky prasátka, modlíme se do poslední chvíle a pak už je pozdě, prasátko plave v rozmražené zelenině, ovoci a špenátu. ... tak to celý uvařte najednou a bude z toho úžasnej podkrkonošskej boršč :D :D :D ... Stačíme sníst šunku, možná kýtu, ale zbytek už musíme darovat divé zvěři, hladově koukající na prahu chalupy. (... a kčemu skadujete to maso v mrázáku, když máte u baráku čersvý, tak říkajíc "i s donáškou" ?? :D :D :D ... jo, už si tě představuju, jak nabízíš lákavou voňavou mrkvičkou, ale za zády máš schovanou kulovnici :mrgreen: :angel: ... ;) )

TEDY DÍKY ZA NÁPAD :D :D hned se budu cítit líp při příští černé hodince.
Starší náklaďákobaterii prý doma máme, tak to zkusíme zbastlit

Drontea
... a chceš darem nějakou tu postarší UPSku?? (mohl bych ti jí vzít ssebou k Jeffovi :idea: ) ... nebo si ji zajistíš sama ?? ... ale byla by to pouze tak asi cca "třístofka" až "pětistofka" ... možná by to stačilo, záleží na "mražáku" ;) ... á nebóóó, setitakyještěmohupodívatnablechupotomdoporučenémkilu ... :D


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Gabča
Zasloužilý člen
Příspěvky: 607
Registrován: čtv 21 kvě 2009 11:19
Dostal: 1 poděkování

Re: Maso v mražáku

Příspěvek od Gabča »

A(&F) píše: ... a chceš darem nějakou tu postarší UPSku?? (mohl bych ti jí vzít ssebou k Jeffovi :idea: ) ... nebo si ji zajistíš sama ?? ... ale byla by to pouze tak asi cca "třístofka" až "pětistofka" ... možná by to stačilo, záleží na "mražáku" ;) ... á nebóóó, setitakyještěmohupodívatnablechupotomdoporučenémkilu ... :D
:laugh: :laugh: kdybych si měla maso sama zastřelit, tak to bych buď umřela hlady, anebo tak střelila maximálně asi sama sebe :D , takovou já mám přesnou mušku. No byl by klid.

Přemýšlím, že bych se zastavila u Jeffa v sobotu odpoledne, jen na chviličku, abych nenarušila vážené bádání. Káju bych snažně poprosila o namontování spořiče do auta ;) , a ... Tebe o UPSku? Dííky
(prosím, já těm tvým číslům nerozumím, a naše lednice/mražák má energetickou třídu A .. ani nevím kolik spotřebovává kW).


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Akumulace zimy

Příspěvek od A(&F) »

Ilem píše:
A(&F) píše: Q: ... jakou vnitřní teplotu má kostka ledu umístěná v mrazáku, který "produkuje" -18°C ??? ... nejde v tomto případě jenom o to, aby ten materiál byl schopen do sebe naakumulovat co nejvíce "mínusového tepla" nebo-li chladu ??? ... nestačilo by dát k tomuto účelu do mrazáku např. obyčejnou pořádně velkou kovadlinu ???
Je v tom sakra velkej rozdíl. Zatím, co 50 kg kovadlina do sebe naakumuluje 23 kJ zimy, 50kg kostka osoleného ledu při využití skupenské změny 16 600 kJ. To je 722x víc. To považuju za dost dobrý důvod. Dá se říct, že každých 1,5 procenta mražáku, které obětuješ na slaný led prodlouží dobu mražení o 1hod. U kovadliny je to 5 vteřin.
... já věděl, že to z tebe nakonec vypadne i s výpočty ... takže ty první otázky ber jako "moje uvědomovací", ale i proto jsem také psal o té výrobě zmrzliny ... jen mne překvapilo, že neznáš ty "chladící papuče" ... ;) ... jinak dík Ile :) ... v tom případě je totok nejelegantnejší řešení pro krátkodobé výpadky ...

... pokud je to tak, proč se potom standardně nepožívá tento způsob i v průmyslovém chlazení ??? ... namrazit bandy nočním proudem ... tím pádem ušetřit ... :ethink: ... a proč dávní ledaři dodávali pouze čistý led a ne rovnou nasolený kocky ??? (no možná to pak dosolovali sami zákazníci až doma, ... hele, nemáte náhodou někdo návod k té praledničce ??? ... :D :D :D ;) )
Naposledy upravil(a) A(&F) dne pát 23 říj 2009 11:01, celkem upraveno 1 x.


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Maso v mražáku

Příspěvek od A(&F) »

Gapča píše:prosím, já těm tvým číslům nerozumím, a naše lednice/mražák má energetickou třídu A .. ani nevím kolik spotřebovává kW.
... zezadu najdeš štítek se všema hodnotama ... tak ho nafoť ... nebo opiš ... ;)


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Odpovědět

Zpět na „Sekce "Nadšenců"“