Geopolymery

Praktické poznatky a projekty uživatelů tohoto fóra.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Geopolymery

Příspěvek od poota »

Zjednodušeně řečeno, jedná se o "umělé kameny".

Jsou známé i pod jinými názvy, jako třeba gruntocementy a nebo nepálená keramika.
Jedná se o napodobení přírodního vzniku hornin, kdy je celý proces podstatně zrychlen.
Informací je k dispozici celkem dostatek, většinou buď na úrovni chemických a strukturálních vzorců, nebo na úrovni mediálně popularizační, přičemž různé články s nepatrnými obměnami opakují zhruba totéž.
Vzhledem k tomu, že obdobným procesem vznikly prakticky všechny horniny, lze s jen nepatrnou nadsázkou říci, že "jakékoli látky v jakémkoli poměru dokážou za dostatečného tlaku a dostatečnou dobu vytvořit nějakou horninu". Pro praktické využití ovšem potřebujeme, aby se vytvořila námi žádaná hornina co nerychleji, takže musíme výchozí složky přece jen poněkud optimalizovat. Zkusím letmo nahodit řečí prostou a nevázanou, co jsem o tom zatím vyčetl.

Jedná se vždy o o jakési "lepidlo", kterým je vlastní polymer. Tímto "lepidlem" jsou k sobě přilepeny částice plniva, kterým může být v podstatě cokoli, nejlépe ve formě drobných krystalků nebo zrnek. Plniva může být nanejvýš 85%.
Vlastní polymer "lepí" na základě aktivace hlinitanů silnými louhy za přítomnosti částic křemíku. Popisuji to pro nás "jednodušší" tak, abychom to mohli chápat - chemicky zdatní jedinci nechť si to přečtou jinde. Jedním z mnoha zdrojů aktivních hlinitanů je kaolín, který obsahuje malou část hlinitanů aktivních, které jsou ve formě tetraedrů, a větší část ve formě neaktivních oktaedrů. Oktaedry se dají žíháním kolem 550 stupňů Celsia převést také na tetraedry, čímž se kaolin změní na metakaolinit, který se aktivuje alkalickým aktivátorem.
Alkalický aktivátor je vodní sklo, kterého by mělo být kolem 35ti% polymeru, takže řekněme zhruba polovina množství kaolinitu. Ve vodním skle se rozpustí, za značného vývinu tepla, jisté, ale mně neznámé, množství hydroxidu sodného, načež se za stálého míchání přisypává metakaolinit. Po důkladném promíchání se přidá "přiměřeně" vody, to je tolik, aby vznikla netekoucí kaše. Tím je hotový polymer a začíná startovat polymerace. Ta se nechá nějakou dobu probíhat a potom se přisype a vmíchá plnivo. Tím je hotová směs, která se plní do formy, ve které se udusá. Po několika hodinách je možné odformování, asi tří čtvrtin pevnosti (= pevnost zralého betonu!) směs dosáhne během měsíce a pak již pevnost jenom pomalu stoupá k maximu.

Toto složení není jediné, a také nemusí být nejlepší. Místo metakaolinitu se dá použít i jiný zdroj aktivovatelných hlinitanů, uvádí se s oblibou struska nebo popílek. Hydroxid může být kterýkoli jiný a zdrojem křemíku nemusí být jenom vodní sklo. Jenže potom asi i ten recepis vypadá úplně jinak.
Další možností k vyzkoušení je použití hotových geopolymerních směsí - například České lupkové závody Nové Strašecí nabízejí Baucis. Podobným produktem by měl být i POPbeton, u kterého jsem výrobce nenašel.

Geopolymery by měly umožňovat výrobu celkem libovolně tvarovaných a libovolně velkých bloků kamene, jehož fyzikální vlastnosti je možné přizpůsobovat, např. i přimícháváním kovových částic. Celý blok má údajně tuhnout v celé hmotě současně, a navíc nemá vadit ani ponoření ve vodě.

Takže to je asi tak v rychlosti všechno, co jsem chtěl na úvod vlákna prezentovat.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Struktura

Příspěvek od 1220 »

Struktura geopolymerů se stane navýsost důležitou, pokud bychom si přáli získat ji orientovanou tak aby všechny částice byly napolarizované a vzniknul takový velký násobičový piezokrystal. Popř orgonový zdroj.
Nápad , aby se křemenná zrnka vznášela v kapalině, by vyžadoval shodnou měrnou hmotnost křemene a kapaliny, zatím chybí nápad co by to mělo být.
Elektrostatické pole předpokládám by zrníčka natočilo, a po ztuhnutí, by to bylo pak z hlediska vlastností moc zajímavé.
Možná to dělat po vrstvičkách- k nějakému natočení v blátě snad dojde, pokud bude vrstva na tloušťku zrna ?
Tetraedr má povrch 4 rovnostranné trojůhelníky, pokud bychom je nakreslili zvlášť, je to celkem 12 stran, které ale tvoří jenom šest hran.
Prozatím další nápady nemám.
Díky Peťo

K.


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Struktura

Příspěvek od poota »

Orientaci zrníček křemene bych nechal přírodě a náhodě, při tlaku a chvění to bude stejně něco dělat, ať už budou zrníčka srovnaná a nebo ne. Materiál na vzorek už mám, jenom nevím, jestli je ten kaolín už přepálený, nebo ne - ve Zlatnické o tom vědí taky houby. Ale kilo za 5,- Káčat, no neber to. Asi by bylo lepší to pro jistotu ještě upéct, ale proberem to v pondělí - elektrická trouba má maximum 250 stupňů a tohle by chtělo tak 400 až 550.
Ještě mi tak brnká, že když tímhle postupem vznikly všechny horniny, tak musel tak nějak vzniknout i křemen - většinou se vyskytuje v nějaké jiné hornině jako žíla, a bývá v něm často i kov, najmě pak zlato. Asi to bude to samé, jen jiné suroviny a jiný postup, snad jako jakési "zbytky", které se nehodily na vytvoření té okolní horniny. Myslím, že to bude ještě docela zajímavé. :D
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: Struktura

Příspěvek od Slavek Krepelka »

1220 píše:Struktura geopolymerů se stane navýsost důležitou, pokud bychom si přáli získat ji orientovanou tak aby všechny částice byly napolarizované a vzniknul takový velký násobičový piezokrystal.
Nazdar Petre a Karle,

Vrazit to pred tuhnutim do silneho homogenniho magnetickeho pole, zvibrovat a drzet v poli do ztuhnuti. Staticke pole se skrz material nejspise neudrzi v jedne orientaci. Nicmene oba zpusoby, tedy elektrostaticky a magneticky by asi mely sve zvlastni vysledky, asi i v kamnech. :D

Ahoj, Slavek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

MetallGeoPolymer

Příspěvek od poota »

Tak se mi ještě rozležela v hlavě jedna docela zajímavá informace: geopolymer lze použít i jako nátěr na kovový plech, přičemž dojde k chemickému spojení s kovem - geopolymer do jisté hloubky "vroste" do plechu.
Pochopitelně nás všechny napadne, že by to byl výborný nátěr na výfukový systém.
Dál bude vhodné prověřit, jak dalece je to ochotné prorůstat skrz kysličníky kovů - on by to mohl být i docela dobrý "antirezin".
Při vmíchání křemenného písku a kovových pilin nebo špon - orgonit.
Z různých plechů, prokládaných geopolymerem by mělo být možné vyrábět "překližky" nebo "pišingry" zřejmě docela zajímavých mechanicko-elektrických vlastností.
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Slavek Krepelka
Zasloužilý člen
Příspěvky: 6292
Registrován: ned 07 bře 2010 3:35
Bydliště: Ottawa, Canada, dočas. Praha
Dal: 2432 poděkování
Dostal: 3249 poděkování

Re: MetallGeoPolymer

Příspěvek od Slavek Krepelka »

poota píše:nátěr na výfukový systém.
Dál bude vhodné prověřit, jak dalece je to ochotné prorůstat skrz kysličníky kovů - on by to mohl být i docela dobrý "antirezin".
Při vmíchání křemenného písku a kovových pilin nebo špon - orgonit.
Z různých plechů, prokládaných geopolymerem by mělo být možné vyrábět "překližky" nebo "pišingry" zřejmě docela zajímavých mechanicko-elektrických vlastností.
Zdravím - poota
Nazdar Petre,
Kyslicniky si to na zeleze a jinych korodujicich materialech udela samo, stejne jako beton. Na vyfuk nevim, bude to dost krehke. Na orgonovy akumulator by to bylo zajimave. [Spekulace]

Ahoj, Slavek.


Je-li tvá přítomnost ve výhni okolností, vyuč se kovářem své budoucnosti.
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: MetallGeoPolymer

Příspěvek od poota »

Slavek Krepelka píše:Kyslicniky si to na zeleze a jinych korodujicich materialech udela samo, stejne jako beton. Na vyfuk nevim, bude to dost krehke...
Chemie není "moje parketa", ale mám dojem, že zásaditá reakce s kovy a kysličníky je odlišná od kyselé - z toho vyvozuji, že geopolymer se k nim bude chovat jinak než beton.
V té letmé zmínce o geopolymerovém "laku" to bylo formulované v tom smyslu, že o propojení laku s plechem se blíž začali zajímat až poté, co je překvapilo, že je to křehké daleko míň, než předpokládali - ale to si konečně časem vyzkoušíme sami. Je docela možné, že "pružnější" je třeba jenom ta mezivrstva a pružnost bude závislá na tloušťce "nátěru" - to by asi potom bylo vhodnější mluvit o "moření" kovu geopolymerovým mořidlem.
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
Iv
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1080
Registrován: sob 07 říj 2006 17:51
Dostal: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Polymer

Příspěvek od Iv »

Nevím jestli se trefím, ale ještě za komančů se prodával nátěr a ten obsahoval nějaký polymery, vypadalo to jak řídký cement, použil jsem to na nátěr rýn, ta směs pak vyschla a fakt to bylo, jako když to natřeš cementem a rýny drží nátěr dodnes, ale kdyby jste mě mučili na električáku, tak si nevzpomenu na název.


Svůj šírák odhazuji vdál a letím zpět ke hvězdám. (Cyrano)
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Polymer

Příspěvek od Ilem »

Iv píše:Nevím jestli se trefím, ale ještě za komančů se prodával nátěr a ten obsahoval nějaký polymery, vypadalo to jak řídký cement, použil jsem to na nátěr rýn, ta směs pak vyschla a fakt to bylo, jako když to natřeš cementem a rýny drží nátěr dodnes, ale kdyby jste mě mučili na električáku, tak si nevzpomenu na název.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Uživatelský avatar
Iv
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1080
Registrován: sob 07 říj 2006 17:51
Dostal: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ilem

Příspěvek od Iv »

Ilemku, ty máš budku jak PC, to je ono a ten výrobce: JZD Vítězný únor, oko nezůstalo vlhké, nebyli a nejsme blbí. Máš bod :good:


Svůj šírák odhazuji vdál a letím zpět ke hvězdám. (Cyrano)
Uživatelský avatar
Ilem
Zasloužilý člen
Příspěvky: 3119
Registrován: pon 25 zář 2006 20:52
Bydliště: Hradec Králové
Dal: 71 poděkování
Dostal: 349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ilem

Příspěvek od Ilem »

Iv píše:Ilemku, ty máš budku jak PC, to je ono a ten výrobce: JZD Vítězný únor, oko nezůstalo vlhké, nebyli a nejsme blbí. Máš bod :good:
Jedna krabice mi zbyla. Ani nevím, jestli to ještě bude fungovat. ;) Pokud bude zájem, mohu ji poskytnout.


"Dum spiro spero"
Ciceron
Novák
Zasloužilý člen
Příspěvky: 407
Registrován: ned 20 srp 2006 15:33
Bydliště: Praha
Dostal: 2 poděkování

No to je náhoda

Příspěvek od Novák »

A teď jsem povýšil i Ilema na 400,doufám,že mi to nebude oplácet :P
-
Ty geopolymery používají běžně kameníci na opravy soch a náhrobků.Několik jich okolo mne bydlí,vyslídím co se dá.


1220
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1719
Registrován: úte 09 led 2007 12:49
Bydliště: Praha
Dal: 1 poděkování
Dostal: 20 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jasně

Příspěvek od 1220 »

400 na hodinu :lol: :lol:
K.


Uživatelský avatar
Merlin
Zasloužilý člen
Příspěvky: 1764
Registrován: sob 21 říj 2006 0:32
Bydliště: Severní Morava
Dostal: 54 poděkování
Kontaktovat uživatele:

A co tohle, pánové. To by nestačilo?

Příspěvek od Merlin »



The hardest part of being a teacher is not teaching what I know but knowing what not to teach.
-----------------------------------------------------
Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: A co tohle, pánové. To by nestačilo?

Příspěvek od poota »

Určitě stačilo, dokonce to vyrábí totéž JZD, jenom se transformovalo.
Ale ani v Práglu pokrok nezaspal:
http://www.estav.cz/katalog/listy/K2734103.pdf
Tím bychom mohli mít, nejspíš až na tu cenu, uspokojivě vyřešeno, kde brát to "lepidlo". Do něj už můžeme přidávat celkem cokoli, pokud to nebude "kyselé", a to teoreticky až do množství 85% celkového objemu.
Jenom nevím, jestli na pyramidu seženeme investora :lol:
Ovšem na drobnou bižuterii, jako jsou orgonity, nátěry výfuků a spodků (auta! - ne vlastních) a "tatranek" si už troufnout můžeme - jupí.
Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Odpovědět

Zpět na „Lidé sobě“