Teplovzdušný solární panel

Elektřina, teplo...
Odpovědět

Jakým způsobem využíváte solární energii?

1. Fotovoltaický panel
14
9%
2. Solární systém pro ohřev vody
25
16%
3. Teplovzdušný panel nebo Trombeho stěna
56
37%
Kombinace 1 + 2
5
3%
Kombinace 2 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 2 + 3 (jiná další energetická řešení pro úsporu financí specifikujte v příspěvku)
3
2%
Žádný, maximálně se nechávám sluníčkem opalovat.
43
28%
 
Celkem hlasů: 152

Falknovak
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: úte 17 led 2012 22:08

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Falknovak »

Ahoj všem,jsem tu novej a taky budu budovat Teplovzdušný solární panel a k tem reulatorum jsem našel tuhle vecičku..... co vy nato?

http://helium.webz.cz/hw/fan_reg_3.html


Falknovak
Nový člen
Příspěvky: 2
Registrován: úte 17 led 2012 22:08

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Falknovak »

Hetfild misto cihel dej plechovky plechove na skrz prodiravene a naberou dost tepla...


brera
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: ned 15 kvě 2011 16:15
Bydliště: kósek vod Brna
Dostal: 2 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od brera »

Ahoj, mohl by mi prosím někdo poradit jak mám zapojit ventilátor od kolektorů aby se mi zapínal třeba při 40 st. a vypínal při 30 st. Nyní tam mám příložný termostat a chvíli to drží díky jeho pomalé reakci. Nějakou složitou elektroniku ale nezvládnu, nanejvýš bych počítal ještě jeden termostat plus nějaký relé. Zkrátka něco jednoduchýho. Díky za nápady. Honza


RSvorcik
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: sob 03 pro 2011 23:30

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od RSvorcik »

Jde to udělat několika způsoby. Buď použijete termostat s velkou hysterezí. Nebo použijete dva termostaty a relé přes držný kontakt. Nechá se také použít regulátor otáček tak aby to mohlo být co nejdéle zapnuté a nespínalo se to pořád. Jak máte vytvořený panel(izolace panelu)? Já jsem teprve v půlce stavby a ještě také nemám vše dořešené.


brera
Nový člen
Příspěvky: 6
Registrován: ned 15 kvě 2011 16:15
Bydliště: kósek vod Brna
Dostal: 2 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od brera »

Panel je ze dvou hliníkových plechů, (viz foto na předchozí straně diskuze), je vsazen mezi krovy střechy a zateplen 6 cm minerální vaty. Hledal jsem ten termostat s velkou hysterzí ale nic rozumnýho jsem nenašel :dknow: . Pouze toto http://www.tipa.eu/cz/pt018-digitalni-t ... /d-117445/. Cena dobrá, ale to bych nedal dohromady. Zajímalo by mě to zapojení se dvěma termostaty a relé, ať si lámu hlavu jak chcu nemůžu na to přijít. Nejsem elektrikář :ethink: . Jestli víš zkus to načrtnout, dík.


RSvorcik
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: sob 03 pro 2011 23:30

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od RSvorcik »

Tady je jeden termostat ten budu dávat asi já má hysterezi 2stupně to dělá rozdíl 4stupně to už by Vám mohlo stačit. http://www.top-termostat.cz/cz/produkt- ... 0p.htmlJde také o to kde to čidlo umístíte a jak máte velký ventilátor .Ten co máte se mi zdá moc velký. Já osobně mám vyhlídnutý radiální 235 kubíku/h 25W.Jinak výrobci dávají 6W axiální ,ale mají to pouze asi na 2m potrubí průměru 125mm.To zapojení dvou termostatů je jednoduché nechce se mi to malovat. Je to první se sepne nic se neděje druhý se sepne zapne relé. Druhý se vypne a relé drží přes držný kontakt až se vypne první. Ventilátor je zapojený na volných kontaktech relé. Je to podobné zapojení jako na stykač pomocí dvoutlačítka.


jiri1975
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: ned 27 lis 2011 22:08
Dostal: 1 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od jiri1975 »

Čau já jsem to vyřešil tímto termostatem.

http://www.ebay.com/itm/1pc-KSD301-Temp ... 337015b4c4

Při 35°C sepne a je pořád sepnutý při jakékoli teplotě a pak se vypne, když teplota klesne pod 25°C.
Za ty peníze to fuguje super U nás mi to nabídl výrobce v Šumperku za cenu cca 600 kč za ks.
Já mám zase problém jak uzavřít ventilátor po vynutí. Když je velká zima tak přes zpětnou klapku jde chlad do místnosti. Napadlo mě jak tu psal jeden kolega vykuchat ventilátor z auto žaluzií. Ale to je ta nejdražší varianta. Jak to máte udělané vy?
Jeden kolektor mám hotový a už jsem zjistil, že teplota v kolektoru je i 60+.Ventilátor je malý. Asi přidám vedle ještě jeden stejný.
A druhý kolektor mám rozpracovaný, tak musím začít fotit, abych mohl vložit fotky a nechat to od vás zhodnotit :bye:


RSvorcik
Nový člen
Příspěvky: 4
Registrován: sob 03 pro 2011 23:30

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od RSvorcik »

Jak máte velký kolektor a silný ventilátor. Prosím o nějaké podrobnější informace. Ten termostat je sice pěkně levný , ale chybí mi tam to že člověk neví jaká je teplota v kolektoru . Tak stejně člověk potřebuje druhý termostat.


jiri1975
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: ned 27 lis 2011 22:08
Dostal: 1 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od jiri1975 »

Kolektor je vysoký 2,5 m šířka 1,9 m. a ventilátor je Elicent Smile selv 7,5 W 12 V střídavých.
Je labirintový příčka každých 32 cm" někde jsem četl na netu každý metr výšky kolektoru 16 cm mezera příčky"
2,5 m -32cm příčka funguje to dobře až na ten ventilátor.
Zvažuju bud vedle toho prvního vyvrtat otvor na druhý ventilátor a nebo zvetšit díru na 125 možná i na 150 mm a dát nový ventilátor.
Docela byl ještě oříšek jak regulovat rychlost otáček na 12V sřídavého napětí. To jsem vyřešil tak, že jsem koupil bazarové trafo od vláčků MARKLIN

http://inzerce.modelbazar.cz/inzerat/407995/uzivatel/

a jdou s ním regulovat otáčky od 6-16 V
A tady mám další problémek ventilátor je na 12 V docela hlučný a mám podezření že rezonuje plastová trubka ve které je zasunutý.
Ale v domě je perfektně vyvětrané, aniž by se přes den otvírala okna tak super vzduch jsme nikdy v domě neměli i manželka si všimla okamžitě no až na ten hluk a večer po západu slunka vycpat trubku molitanovým balonem.
Značně neprofesionální a pouze dočasné - doufám

Teplotu měřím tímto teploměrem.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... Categories

Jednoduché levné mám jich doma 10 ks za 19 dolarů
A těch termostatů mám taky 10 ks
Nemá cenu to brát po dvou kusech i když mají číňaňi i na jeden teploměr nebo termostat poštu zdarma.


libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od libcosenior »

@ LubosV,
mám pár otázok.:
1) Aké sú výsledky v tomto období? Vonku už pomerne často svieti slnko, ale ja (keďže nemám zatiaľ nič urobené) stále musím kúriť plynom.
Je to v tvojom prípade až také dobré, že už nemusíš ani prikurovať?
2) Technická pripomienka: Nebolo by lepšie, keby bol vývod teplého vzduchu pri podlahe a nie vo výške? Viem, že teplý vzduch aj tak skončí na vrchu, ale počas svojej cesty by zohrieval chlednejší vzduch od podlahy. Riešiť by sa to dalo pridaním potrubia priamo do kolektora vstup v hornej časti, výstup do baráku v dolnej a tam by bol ventilátor. Tým by sa teplý vzduch nechladil, ale možno naopak ešte trochu zohrieval.
3) Myslím, že by bolo asi najvodnejšie (aj keď nie najestetickejšie) riešenie, každú miestnosť vykurovať (vetrať)samostatným, možno menším panelom. Aký je tvoj názor?


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
jiri1975
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: ned 27 lis 2011 22:08
Dostal: 1 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od jiri1975 »

Otázka asi nebyla na mě ale taky něco přidám
V současné době mám panely funkční dva a jeden je rozdělený pro dvě místnosti, takže vlastně tři.
Teplota ve všech panelech je cca stejná v maximu do 77 C°.
To je teplota v panelu do pokoje jde tak 60 max pokud jedou tak je teplota v pokoji okolo 17 hod. cca 23 C°
Na ventilátorech jsem udělal pár odhlučnovacích úprav.
Otvíraní je klasické samozavírací automatická žaluzie 100 mm Vents, Jedna je v kolektoru druhá na stěně v místnosti.
A ta nejdůležitější věc ventilátor originál vykuchaný ven a místo něj nabastlený počítačový ventilátor 92 x 92 mm 12 V DC. Púvodní ventilátor byl moc hlučný a při teplotě okolo 60 C° rezonoval. A ještě jedna věc ventilátor není v kolektoru, ale na stěně v místnosti. Jak tlačil vzduch do trubky, tak to ukrutně hučelo. Nepomohly žádné úpravy ani vrtulka za ventilátorem, ale pomohlo to, že vent. vzduch netlačí přes trubku, ale nasává ho.
a ventilátorky mi ted hrkají na solární článek-zadara.
Ventilátorek je 92x 92x25 mm 12V 2,5 W 0,2 A 2800 RPM 95 m3 hod.tento
http://www.gme.cz/dc-ventilatory-97x94- ... -p625-086/
fotovoltaický článek je 10W 12V, ale je připojený na dva ventilátorky na jeden to hučí trochu hlasiteji. Na dva je to skoro neslyšné.
Pokud máte nějaké případné otázky rád je z odpovím.


libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od libcosenior »

Otázky samozrejme mám.
Aký materiál bol použitý na kolektor? (videl som tu 2 riešenia, 1. plechový a 2. jednokomôrkový polykarbonát - zdá sa mi vhodnejší kvôli skleníkovému efektu)
Je kolektor uzavretý, alebo je jeho zadná stena stena domu?
Aký materiál je použitý ako absorbér tepla?
Nasávanie vzduchu je zvonu alebo z domu?
Aká hrubá je stena domu? (ja mám starý dom, hrúbka stena asi 60 cm)
Čím je ovládaná automatická žalúzia?
Z popisu som pochopil, že to je umiestnené na stene. Nebolo by to účinnejšie, keby to bolo na šikmej streche?
Na kolektory svieti slnko už od rána? Nie je tam prekážka?
Ako rozumieť tomu, že jeden kolektor je rozdelený do 2 miestností? To je tam ťahané potrubie, alebo je kolektor umiestnený medzi 2 miestnosťami a idú z neho 2 výfuky?
Možno by bol vhodný nejaký náčrt kolektoru aj s jeho ovládacími prvkami.
A posledná otázka:
Dá sa predpokladať, že tie kolektory usporia aspoň 10% nákladov za tepelnú energiu za rok?


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
jiri1975
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: ned 27 lis 2011 22:08
Dostal: 1 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od jiri1975 »

Materiál pro kolektor
Obvod je z UW profil na sádrokarton 100 mm x 40 mm délka se kupuje 3-4 m
To jsem přišrouboval jako rám mezi okna 2500mm vysoký a 1600mm široký. Na fasádě mám polystyren, takže jsem jako zadní stěnu použil OSB desku 15 mm. Kolektor jsem rozdělil na půlky příčkou z OSB desky.
takže už mám dva kolektory a na příčky v kolektoru jsem použil pozinkovaný plech naohýbaný na 85 mm x 20 mm
Nasávání vzduchu je z venku ze spodu kolektoru, protože mám starý dům a bylo potřeba nezávisle větrat.
Tlouštka stěny je cca 60 cm i z polystyrenem na vrtání jsem použil tento vrták.
http://www.bergland24.cz/stavba-/diaman ... ka-102-mm-
V práci jsem si z 27mm závitové tyče nechal stočit nástavec na 13 mm sklíčidlo do vrtačky
Do cihel plných jsem to vyvrtal narexkou 850w s příklepem bez větších problémů. Pozor trubka do díry musí mít 100 mm klasická odpadovka 110 mm tam nejde nutno koupit větší korunku.
Kolektor je zakrytý lexanem jednokomůrkovým 8mm dal jsem 8-čku byla levnější, ale je nutné použít větší množství šroubků.
Automatická žaluzka je sice na 220 v vevnitř je thermoaktuator, který po propojení elektřiny přez bimetalový termostat- http://www.ebay.com/itm/1pc-KSD301-Temp ... 337015b4c4
sepne obvod a žaluzka se začne otvírat. než se žal. otevře mám na koncy cesty thermoaktuatoru mikrospínač, který spíná obvod pro fotovoltaický panel. Takže nahřeje se panel na 35 C° 220 termostat sepne 220 pro otvírání žaluzek a jak se otevřou žaluzky sepne thermoaktuator microspínač a propojí fotovoltajiku.
Kolektor hrká asi od 09.30 od rána
Na stěnu jsem to dal proto aby to topilo a větralo podzim zima jaro a v létě je slunko tak vysoko že na kolektor skoro nesvítí.
Kolik přesne to uspoří to zatím nevím protože je mám zprovozněné od konce února. Ale když svítí slunce tak je výsledná denní spotřeba plynu o cca 2,5 m3 menší než když slunce nesvítí Denní spotřebu plynu jsem měl na začátku března okolo 7,5 m3 plynu denně a to nesvítilo slunce. Jak začlo svítit jsem na průměru 5m3.
Přestali jsme přes den otvírat okna v domě je vyvětrané a vlhkost klesla z nějakých 60.70% na 45- 55%. což je i podle mé ženy super v domě je opravdu vyvětrané.
Nevím jak vložit fotky potřeboval bych poradit?
Mohu vám je poslat i emailem
J.Hrebacka@seznam.cz
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


libcosenior
Zasloužilý člen
Příspěvky: 265
Registrován: úte 13 bře 2012 12:18
Bydliště: Banská Bystrica
Dal: 165 poděkování
Dostal: 131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od libcosenior »

Citujem:
"Na fasádě mám polystyren, takže jsem jako zadní stěnu použil OSB desku 15 mm."

Tá doska je potiahnutá látkou, alebo namaľovaná farbou?

Ďalej ma zaujíma pomer objemu kolektora proti objemu miestnosti.
Zo zníženej dennej spotreby plynu to vychádza až na 35%-nú úsporu. To samozrejme nie je každý deň, ale len tak odhadom si myslím, že priemer 10-20% úspora za rok, by sa možno dal dosiahnuť. To je dobrá správa. Navyše, keď sa nepoužíva elektrina (teda len na žalúzie a tam spotreba bude minimálna) návratnosť investície bude pomerne krátka a potom to už bude len do plusu.


Žiť, to je tá najvzácnejšia vec na svete, pretože väčšina ľudí len existuje.
Armstrong-Elixir_zivota.pdf
Partykova.pdf
Perfektné fórum pre každého kto sa chce naučiť programovať
jiri1975
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: ned 27 lis 2011 22:08
Dostal: 1 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od jiri1975 »

Omlouvám se
Mám tam sponkovačkou nasponkovanou černou netkanou folii.
těch 10-15% tj. 200-250 m3 plynu si myslím bude reálných, bylo by to i víc ale loni jsem vyměnil i plynový kotel.
Dal jsem kondenzační. Za posledních 10 let jsem měl 2100 až 2200 m3 plynu Letos to bude tak 1400 m3
Investice i se všemi přešlapy a omyly je 15 000 a to mám materiál ještě na jeden kolektor v záloze, který mi manželka zatím nechce povolit.
I tak bude návratnost okolo 4 let, je ale super vyvětráno a doma lehce přetopeno.
1. Kolektor má 2,5 m x 1,7 m pro dva pokoje 3,5x 4 m a druhý pokoj 3x4 m jsou vedle sebe
2. Kolektor 2,5 x 1,9 není rozdělen místnost 4,5 x 4 m a za pokojem za zatahovačkama je ještě kuchyň a veranda dohromady tak 50m2. V obyváku je teplo a v kuchyní je teplota ještě dobrá tam se i vaří. tak toho tepla v kuchyni není tolik třeba.
Problém ze začátku byla hlavně hlučnost, protože je žena je na mateřské tak by to dost obtěžovalo.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“