Teplovzdušný solární panel

Elektřina, teplo...
Odpovědět

Jakým způsobem využíváte solární energii?

1. Fotovoltaický panel
14
9%
2. Solární systém pro ohřev vody
25
16%
3. Teplovzdušný panel nebo Trombeho stěna
56
37%
Kombinace 1 + 2
5
3%
Kombinace 2 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 3
3
2%
Kombinace 1 + 2 + 3 (jiná další energetická řešení pro úsporu financí specifikujte v příspěvku)
3
2%
Žádný, maximálně se nechávám sluníčkem opalovat.
43
28%
 
Celkem hlasů: 152

marko250
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: ned 28 lis 2010 18:07

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od marko250 »

Tady máš směr trombyho stěny v porovnání s tím co tady tvoříte,nějaké 2m čtvereční nic v objektu neovlivní.Na druhou stranu je nutné také si přečíst neduhy zemělodí http://translate.google.com/translate?h ... nigma.html !!! A pokyny k odstranění http://translate.google.com/translate?h ... nigma.html .Dost si uděláte obrázek o reálné funkčnosti Trombyho stěny.


1.9TDi AGR 66KW,4x4
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od ceskymo »

Marko, co ma earthship spolecnyho s trombyho stenou??? Mam pocit, ze sis spletl pojmy s dojmy... jestli se mylim, tak me prosim oprav...
Jinak si precti predchozi prispevky a zjistis, ze i 2m2 cosi ovlivni, nehlede na radost z vlastnorucniho dila...
Me ted slunicko vytapi celej barak od 10 do cca 16:30, takze nee ze ne!


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Chrabryrytier
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: pát 31 led 2014 14:22

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Chrabryrytier »

Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či ste už niekto prakticky vyskúšali prevedenie absorbéru vo forme hlinnikových načierno nastriekaných pilín a nie klasické ploché plechy?

Vychádzam z práce "Low cost solar air heater, R.S. Gill, Sukhmeet Singhb a Parm Pal Singhb,1" z roku 2012 na Sciencedirect.com, ktorí práve testovali výkonnosť 3 rôznych prevedení:

panel s jedným sklom a plochým absorbérom
detto s dvojitým sklom
panel s jedným sklom a železnými pilinami (čierne)

pričom najväčších výkonov dosiahol práve ten tretí typ, tak ma zaujíma, či to už niekoho napadlo vyrobiť DIY. Autori ho nazývajú "Packed bed air heater" a pre názornosť v zimnej sezóne v čase okolo 12:00 (geog. poloha - India) dosiahli termálnu účinnosť cca 70%, v tých istých podmienkach pre prvý panel s jedným sklom to bolo cca 30%, s dvojitým cca 45% pri rovnakom prietoku vzduchu. Celá práca je bohužiaľ spoplatnená, ja to mám ako študent VŠ zadarmo, takže ak bude mať niekto záujem, môžem mu ju poskytnúť. Tento server je plný ďalších "štúdií" ohľadom teplovzdušných panelov, ide len o správne kľúčové slová vo vyhľadávaní.

Taktiež ale pripomínajú, že tento tretí typ mal najväčšiu váhu (kg) a vyšiel ich v porovnaní s dvoma predchádzajúcimi na najviac dolárov/meter štvorcový. (asi 120 dolárov). Ja si myslím, že by to šlo spraviť aj v lacnejšej variante.

Výhoda, prečo mal takú účinnosť, by mohla byť práve teplosmenná plocha, ktorú tie piliny vytvárajú, keďže medzi sebou vedú teplo a vzduch, ktorý nimi prechádza im bude obtekať, toho tepla pomerne dosť získa. Hlavná nevýhoda by asi mohla byť veľká tlaková strata, tým pádom nutnosť silnejšieho ventilátoru a taktiež by sa tam mohol vyskytnúť problém s čistitelnosťou, prípadne údržbou, puch, smrad, korózia atď. ...

Vopred ďakujem za názory a postrehy.


dracul
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 15 kvě 2014 21:15

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od dracul »

Na zaciatok chcem vsetkych pozdravit a podakovat sa za informacie ktore som ziskal z toho fora. v najblizsom case sa chystam aj ja na vyrobu teplovzdusneho panela umistneneho na streche.
predpokladana velkost 3m2/2*1,5/. vzduch bude vedeny potrubim 125mm dlzka cca3,5m zvisle k podlahe. panel bude koli moznostiam strechy umiestneny vodorovne./a*b,a=2m,b=1,5m/
Chcel by som vas poprosit ak mate niekto podobnu situaciu, budem vdacny za kazdu radu.

len v kratkosti k mojej predstave: izolovany panel s absorberom/hlinik alebo med+ prepazky/ prekritie lexan jednokomorovy, dve zatvaracie mriezky/ jedna v panely, druha va vystupe pri podlahe, ventilator umiestneny pri podlahe, plastove potrubie 125mm izolovane,umiestnenie J -10°, sklon 50°-60°.

stale nemam jasno co sa tyka:
1.regulacie, aj ked som toho precital dost asi neexistuje termostat ktory zapne venilator pri 35C zaroven otvori obe mriezky a vypne sa pri napr 25C aby sa nevipinal hned pri znizeni teploty v panelu koli prietoku vzduchu, co by sposobvalo stale zapinanie a vypinanie.
2. vykonu a typu ventilatora. idealny: nizka hlucnost s moznostou automatickej regulacie otacok podla teploty. napr zacne s rychlostou 600ot/min pri 35°C postupne ju zvysuje pri zvysujucej sa teplote a naopak. aky vykon by ste mi odporucali pre 3m2 panel a potrubie cca3,5m?

Vase panely uz nejaky ten rok funguju tak sa so mnou podelte o skusenosti.
Nechcem plati nehorazne peniaze za hotovy panel. domcek som si postavil sam. mam bungalov, vykurujem elektrikou + krb a teplovzdusny panel je presne to co dnes chyba kazdemu modernemu domu. vetrat vetrat a este raz vetrat a zaroven temperova.

Este raz Vam vsetkym dakujem.


Radekk
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: ned 06 črc 2014 1:11

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Radekk »

nějak to tu upadlo od května nic
rozhod sem se že, taktéž ukutím panel
ohl jsme Učka plech 1,5mm pozink,průměr U je 10cm koupil polykarbonát,10w fotovoltaický panel, ventilátor do PC 12V 1,9w 120x120mm,vypinač termistor na nastaveni teploty foukání od 35c v panelu odpojitelnej abych moh případně večer chladit, takže bude i trafo spínaný zdroj, aby nežralo, každej wat je znát, užírá ventilatoru, ted to už jen vše dát do kupy a laborovat,vyřešit filtr a kudy bude nasávat vzduch a zda dáti příčky do panelu aby se vytvořila delší cesta na ohřátí vzduchu, panel bude na střeše takže novodur, kuli průtoku vzduchu hladké stěny, zaizolovat, ventilator dám do spoje na půdě kuli hluku a přistupu kdyby někdy kiksnul..


Magneto
Zasloužilý člen
Příspěvky: 316
Registrován: pát 02 zář 2011 13:28
Dal: 8 poděkování
Dostal: 26 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Magneto »

Ahoj Radkku,
mám takový nápad k inspiraci pro lepší odrazivost, ale nemám to nijak přesně vyzkoušené, protože do panelů nedělám.
Jemně vlnitý plech z leštěného hliníku.
Něco takového se používá na ohebné roury pro odvod spalin od kotle do komína (běžně k dostání v OBI). Ve firmě, kam dojíždím, sedím v kanceláři proti podlouhlé hale, která má střechu přesně z takového materiálu. Střecha je navíc celá do oblouku, takže ať je Slunce v kterékoliv poloze, tak to pořád hází reflexi (spojité podélné prasátko přes celou délku střechy, které se jen celé posouvá s denní dobou). Musím tak mít neustále stažené žaluzie, i když je moje strana baráku ve stínu.
Napadlo mě, jestli by taková geometrie povrchu nemohla být výhodná právě pro panely :?: Nejsem si úplně jistý tvarem vlny, ale myslím, že je to sinusoida. A jen tak podle citu odhaduju, že bude výhodné nechat drážkování probíhat severo-jižně, aby ho sluníčko na své pouti křižovalo.
Zdraví ;)
Magneto


AxemanX
Nový člen
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 21 srp 2014 0:45

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od AxemanX »

Zdravím Vás,
jsem tu nový a zaujalo mě tohle téma, jelikož řešíme doma problém jak odvlhčit a temperovat byt v domě, kde bydlíme. Dům jako takový je stavěný cca v roce 1947 a jsou tu ještě starší okna bez vakuovaných skel. Před časem se tu začala vyskytovat taková ta bílá plíseň porůznu na stěnách nebo ve skříních, atd. Vytápění máme ještě kotlem na uhlí a dřevo s rozvodem vody v radiátorech v jednotlivých místnostech. V létě se netopí a na jaře, v podzimu a zimě to topení není krom víkendu průběžné, ale vždy nárazové, když dorazíme z práce. Je mi jasné, že tohle je jedna z příčin vlhkosti v bytě. Zaujal mě systém Trombeho stěny, produktů SolarVenti, atd. svou jednoduchostí a možnostmi a taky ohlasy a zkušenostmi, které jsem tu četl.

Chci tedy poprosit o radu, jak účinně odvést/snížit vlhkost z bytu a zároveň jak temperovat/zvýšit trvale teplotu v bytě. Všem předem moc děkuji za postřehy i rady.

Petr


Radekk
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: ned 06 črc 2014 1:11

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Radekk »

Magneto
zajímavá úvaha, otázka zni o kolik by musel panel narůst aby tam bylo možno udělat ten oblouk, a taky jaký materiál použit na odrazovou plochu, když se kouknem na solarventi nebo solární-ventilace FA nikde to ani moc neřešily, hodne lidi řeší i vnitřní izolaci což oni taky exstra ne, asi přišli nato že to není to hlavní, nebo to nemá % takovej vliv, panel jsme porád nesložil ač mám všechny komponenty,a počasí je ted takové, že bych byl rád kdyby doma něco funělo čerstvej ohrátej vzduch :smoke:


Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od A(&F) »

AxemanX píše:Před časem se tu začala vyskytovat taková ta bílá plíseň porůznu na stěnách nebo ve skříních, atd. ........ V létě se netopí a na jaře, v podzimu a zimě to topení není krom víkendu průběžné, ale vždy nárazové, když dorazíme z práce.
ahoj, ... tím že jenom začneš víc topit se vlhkosti nezbavíš ... alespoň ne tolik, kolik bys potřeboval ...... pokud nepoužiješ nějaký "odvlhčovač" (např. klimošku s "dehumidity režimem"), tak nejideálnější je účinné větrání (nejlépe rekuperační https://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... %AD#p50254 ), a to především dopoledne, kdy vnější vzdušná vlhkost nabývá nižších hodnot než v hodinách odpoledních, kdy je vyšší odpar ...... jinak pro zbavení se vlhkosti zevnitř domu je důležité větrat i v zimě, jelikož vlivem chladu (vysrážením vlhkosti na chladných předmětech + vymrzáním vzduchu) totiž klesá vlhkost vzduchu venku, tudíž v zimních měsících je tato metoda dokonce ještě účinnější než v létě ...

... jinak na plísně platí koloidní stříbro ( https://upramene.cz/forum/viewtopic.php? ... %88#p44584 ) a údajně i "mrtvá voda" ...

... Anri ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
ceskymo
Starší člen
Příspěvky: 187
Registrován: úte 30 dub 2013 23:34
Bydliště: momentalne kdekoli
Dal: 283 poděkování
Dostal: 155 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od ceskymo »

Radku, nemusis kupovat celou rekuperacni jednotku, vyrabeji se i mobilni odvlhcovace.
odkaz na wiki v angline (v cestine jsem to nenasla):
http://en.wikipedia.org/wiki/Dehumidifier

a tady je primo prodej tech masinek:
http://odvlhcovace-vzduchu.heureka.cz/

Je to to prvni, na co jsem narazila, tak si jeste pohledej... Jinak kdyz mi tu najemnici jednou vyrobili plisen na okne, tak jsem to natrela bleachem (v cechach savo) a bylo po plisni.


Kdo se chce zblaznit, musi mit nejdriv rozum
Každý den ráno sněz žábu a nic horšího už te nepotká
Uživatelský avatar
A(&F)
Zasloužilý člen
Příspěvky: 4354
Registrován: sob 07 říj 2006 17:14
Bydliště: Severní čechy
Dal: 1362 poděkování
Dostal: 1195 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od A(&F) »

ceskymo píše:Radku, nemusis kupovat celou rekuperacni jednotku, vyrabeji se i mobilni odvlhcovace.
... dovolím si trochu oponovat, anžto použití výrazu "rekuperační jednotka" je v tomto případě lehce nevhodné, neb ani klasická klimatizace (tj. s vnější a vnitřní jednotkou) nic "nerekuperuje" ...... a klimoška s dehumidity režimem = odvlhčovač ... ;) ... = protože princip u el. poháněných je stále stejný, ať už je to "odvhlčovač" nebo "klimoška na kolečkách či bez nich" = na ochlazované části se ze vzduchu sráží voda, jenž se shromažďuje do zásobníku, popř. se odvádí hadičkou přímo do odtoku ...

... mmch, je mnohem výhodnější pořídit "mobilní klimošku s chobotem do okna" (ale pro tyto účely ji používat jako "odvhčovač" v režimu "dehumidity"), jelikož její pořízení v podstatě finančně vyjde téměř stejně jako "mobilní odvlhčovač" (kdy klimoška je maximálně o pár stováků dražší kvůlima temu "chobotu"), ale klimoška zároveň za provozu zajistí i výměnu vzduchu v odvlhčovaném prostoru (zajistí tím nucené větrání, popř. oběh vzduchu v místnosti, záleží kam je nasměrován "chobot") ... a posléze ji jde použít i ke svému původnímu účelu, tj. k prostému ochlazování (popř. při jejím "opačném" umístění venku potom i k ohřevu místnosti = ohřátý vzduch je vháněn do místnosti = funguje jako tepelné čerpadlo) ... :) ...... na Aukru jsou často k sehnání v ceně od tisícovky výše (ale pozor, musí mít režim "dehumidity / odvlhčování" !!!) ...

... jinak z osobní zkušenosti nedoporučuji (!!) tzv. "nízkopříkonové tiché odvlhčovače", jenž jsou založeny na principu Peltierova článku, jejichž výkon je silně nedostatečný (většinou totiž obsahují jeden cca 50W pelťák, což je opravdu málo) ...... stejně tak považuji za nevýhodné různé laciné systémy, jenž používají náplně, jenž se musí vyměňovat, protože při dlouhodobém používání díky nim uživatel "finančně vykrvácí" ...... než tyto, to už je lepší pořídit si pytel silikagelu (nebo pytel rýže) a ten nechat čas od času vysušit ... ;) ..

... :bye: ... Anri ...

PeS: ... Radku, než si opatříš nějaké specializované zařízení pro odvlhčování vzduchu, tak do té doby (zcela úplně stejně, jen s větším podílem ruční údržby) můžeš zkusit použít "otevřený mrazák", do kterého budeš pozvolna, např. stolním ventilátorem nastaveným na nízké otáčky, vhánět vzduch z místnosti ... a jednou za den dva mu pak z výparníku odstraníš "vysráženou vlhkost" ve formě namrzlé jinovatky / ledu (tj. stejně tak, jako když se klasicky odmrazuje) ...
pozn: ... pro tyto účely samozřejmě poslouží i postarší funkční mrazák ze sběrného dvora ...


Někdo má z vlastních mindráků těžký dilema, ... já však ne (neb na to mám Ilema :evil: ) ...... (by Anri, reakce na ilemův podpis :) ) ...

... mmch, d-Ilemku, fakt už raději nikdy více nepoužívej cizích slov (když neznáš jejich skutečný význam) ... :P
Radekk
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: ned 06 črc 2014 1:11

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od Radekk »

můj teplovzdušný panel takřka hotov této týden dám ještě fotky,a počasí asi bude přát testováni


Uživatelský avatar
ma311
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 21 bře 2008 11:36

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od ma311 »

Nedal by sa skombinovať teplovzdušný a fotovoltaický panel dokopy?


Uživatelský avatar
poota
Zasloužilý člen
Příspěvky: 5830
Registrován: stř 26 zář 2007 22:23
Bydliště: Praha
Dal: 1692 poděkování
Dostal: 2418 poděkování

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od poota »

Určitě dal - ale tomu fotovoltaickému panelu by to asi moc neprospělo, protože potřebuje spíš chlazení než ohřívání. Chlazení předpokládá co největší průtok vzduchu, který se ohřeje jen o pár stupňů.
Teplovzdušné topení naopak vyžaduje ohřátí o co nejvíc stupňů, a to i za cenu menšího množství vzduchu.
Jedná se tedy o protichůdné požadavky. Jistým řešením by mohlo být chlazení fotovoltaických panelů vzduchem, který by se používal jako vstupní předehřátý vzduch pro nějaké další teplovzdušné vytápění, což by mohlo ušetřit nějaká procenta nákladů.

Zdravím - poota


Dr.Ont Geront Senilisimus/GeroDront/DeGe
Uživatelský avatar
ma311
Nový člen
Příspěvky: 16
Registrován: pát 21 bře 2008 11:36

Re: Teplovzdušný solární panel

Příspěvek od ma311 »

Zvýšená teplota by mohla mať nejaký nežiadúci účinok ako píšeš. Ide mi o využiteľnosť plochy trombeho steny a FTV panelu, ktorý by mohol byť vo vnútri ako zadná (tmavá) plocha. Ak sa bude odčerpávať teplý vzduch o teplote cca 30 stupňov, tak by som to až tak kriticky nevidel. Hnať trombeho do 70°C sa mi vidí neefektívne. Chcelo by zmerať FTV prekrytý jednym sklom a dvojsklom. Ako sa asi zmení účinnosť FTV panela?
Ja sám nevlastním zatiaľ žiaden panel, ale rád by som sa s niečim zabával v budúcnosti.


Odpovědět

Zpět na „Fotovoltaika a solární technika“